Tepelné čerpadlo Daikin vzduch -voda špirála 6w alebo 9kw?

Ahojte, idem kupovať TČ vzduch voda Daikin - nástennú jednotku ( TUV zatiaľ budem ohrievať cez stávajúci el. bojler tatramat) viacero firiem ma ubezpečilo ,že aj nástenná jednotka vie ohrievať TUV akurát to nie je v chladničke ale potrebujem externú nádrž. Ale k veci... doohrev špirálou stačí 6kw alebo radšej 9kw ? TČ beriem 6kw ,straty 5,2kw konkrétne sa rozhodujem medzi https://www.dobraklima.sk/tepelne-cer... a https://www.dobraklima.sk/tepelne-cer... To je jediný rozdiel medzi vnútornými jednotkami . A teda 6kw má 230V napájanie a 9kw má 400V . kúrim podlahovkou.. Vďaka za skúsenosti a postrehy
Odpovedať
1
2
A tie firmy Ti akú špirálu odporúčali? 6 alebo 9?
Odpovedať
@dejv59 6kW na jednu fázu je uz dost vela podla pridelenej kapacite od DS, lebo je to na hrane pri 25A na fazu a to pocitam len so zapojenim 6kW spiraly na danu jednu fazu! Pokial je ta spirala pouzitelna i pri poruche TC a dokazes nezamrznut napr mesiac do opravy, tak OK, ale pokial je iba na pomoc TC pri extremnej zime, tak je az az. 9kW na 3 fazy je lepsia volba, samozrejme pokial neplanujes 1f fotovoltaiku do buducnosti ... Vela premennych, poskytni dodavatelovi pred kupou info o tvojej rezervovanej kapacite od elektrarni, nie ze ti doda nieco, co ani nespustis, lebo ti bude vyhadzovat istice na plote.
Odpovedať
Profilova fotka
@dejv59 keď sú straty 5,2, tak asi 6kw si myslím, aj to sa mi zdá veľa...
Odpovedať
Ibaze asi tych 6kW sa nemysli elektricky prikon TC. 😂 A TC si hladat take, nech ma bod bivalencie pri co najnizsej vonkajsej teplote. A ak som to zle pochopil, tak potom priznam, ze naco kupovat TC, ked vypocitane TS su cez 5kW a k tomu nahanat odporovou spiralou 6kW. Kde je graf toho TC, pri akej teplote a poziadavke na teplu vodu je uz nutene zapinat odporovy ohrev?
Odpovedať
Profilova fotka
@frantisekca no to TČ bude mať výkon pri -15°C možno nejake 4,5kw a straty ma 5,2kw + ohrev TUV taže špirala 6kw asi jak píše duzu je asi dosť predimenzovane
Odpovedať
@frantisekca Ktosi mi vravel, že bod bivalencie je fajn mať okolo -8°C. Už nepamätám prečo. Každopádne ak je spodný výkon TČ povedzme 2kW a tepelná strata objektu 5,2kW tak menší ako je jeho spodný výkon bude dom potrebovať už možno pri vonkajších 0°C. A keďže je priemerná teplota v zime možno 3°C tak väčšinu zimy bude TČ štartovať a o chvíľu sa vypínať. A to nieje práve super. Či blbo rozmýšľam?
Odpovedať
Ibaze netreba zabudat, ze kurit treba viac a viac, ked je vonku nizsia teplota. Osobne by som sa s takym niecim nezmieril. Doba ON/OFF cerpadiel uz padla, kedze vyrobcovia sa prisposobili novym testom, ktore nahravaju invertorovemu rieseniu. Oslovte aj ine firmy, ake riesenie ponuknu, ako svoju ponuku zdovodnia…
Odpovedať
To co za vyrobcu dokaze skombinovat 6kW TC s 9kW spiralou! @frantisekca Ibaze asi tych 6kW sa nemysli elektricky prikon TC uz si si uvedomil, ze otazka bola na rovnake TC len investor sa nevie rozhodnut medzi 230V TC s 6kW spiralou a 400V TC s 9kW spiralou?
Odpovedať
@rkorba Uvedomil, avsak nepochopil, pretoze to je nezmysel. Ja nevidim dovod, na kupu takeho niecoho, ved je to nezmysel, aby niekto vrazil tisice do TC a cez zimu, mrazy mu to kurilo vlastne iba spiralou. Osobne by som ocakaval, ze aj pri -15 ziadna spirala… Troska to moze skreslovat miesto, podmienky, ale ani na juhu SK by som nechcel kurit spiralou ani pri -10. Ved do -15 dokazu kurit asi aj tie najlacnejsie klimatizacie…
Odpovedať
@frantisekca ved co by si chcel od premiovej znacky menom daikin montovanou premiovymi technikmi 🙂 Instalaterske firmy vobec nezohladnuju poziadavky zakaznika, len predavaju co maju skladom.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba @frantisekca ja sa do tych TČ voda-vzduch moc nevyznam ako to má tu špiralu ale logicky mi pride riadny blud dávať väčší výkon špirály ako samotného zariadenia? myslel som, že špirála má v prípade potreby (keď výkon kvôli kriticky nízkej teploty) padne pod tep. straty, tak iba dopomôže zariadeniu ... nie že sa to dimenzuje ako keby zariadenie nešlo... takže za mňa aj 6kw mi príde ako zbytočnosť... možno sa to berie tak, že ak by bolo pod -25°C resp. -30°C tak aby nezamrzli osadníci domu a celý výkon tč prevzala špirála... ale to mi príde ako zbytočnosť pod -30°C nebolo pri Nitre azda desaťročia... ale čo viem v niektorých TČ sa dá ta špirála aj zakázať, resp. odstaviť... nechápem ako načo je tam výkon rovný výkonu celého zariadenia a to TČ Daikin je inverter určite ... takže si vezme výkon jak potrebuje... moje Daikiny 2 klímy kúria vraj do -15 zatiaľ bolo u mna minimum -16 za 3 roky a nestalo sa žeby nekurilo ... jedna 3,5kw jednotka vykurila cca 70m2 domu pri -15 na 22°C celkom v pohode ... @rkorba k tomu Daikinu zaleži od firmy , nie každy chce zakaznika len oj€bať 😄 mne napr. do menších izieb predajcovia LG chceli nadrbať 2,5Kw jednotky ! lebo však vraj je lepšie vykon predimenzovať... daikiny robia 2 aj dokonca 1,5kw ale pípek z firmy mi radil radšej 1,5kw, že to postačí a jednotka sa nebude "dusiť" abo zbytočne cyklovať... takže nie všetci chcu hneď len predať to čo maju skladom 🙂
Odpovedať
Tak schvalne kto nato pride
Odpovedať
Článok sa načítava...
Na co? Ze s nizsou vonkajsou teplotou rastie poziadavka na vysiu teplotu vystupneho media (pre ohrev interieru)? Ze biv. teplota znamena vonkajsiu teplotu, kedy TC si zacina pomahat napr. el. vyhrevnym telesom, aby dosiahol pozadovany tep. vykon, kedze samotne TC uz pri tej Tbiv teplote nedokaze pokryvat 100% tepelnu potrebu objektu?
Odpovedať
Daikin altherma 3 vo vykone 6kW sa predava vo viacerych verziach. Tych 6kW je vykon tep. cerpadla, nie el. spiraly. Verzie s doohrevom je mozne mat ku cerpadlu spiraly v pocte 1 az 3ks, to znamena ze doohrev je bud 3kW, 6kW alebo 9kW a je mozne ho uplne zakazat a mat ho iba ako zalohu.
Odpovedať
Takže takto 6kw/9kw sa jedná o záložný doohrev. Výkon TČ je 6kw a efektívne SCOP pri - 8°C je 4.5. Ročne aktuálne pálim 8MWh elektriky na kúrenie. Takže očakávam od toho riadnu úsporu. Určite nevrazím tisíce do TČ a budem kúriť špirálou tak ako doteraz (elektrokotol protherm)
Odpovedať
@dejv59 zalozna spirala u daikin 2 bola rozdelena na 3 alebo 6 a 9kw podla velkosti zasobnika tuv. Ak si chcel zasobnik 260l tak ina moznost ako s 9kw spiralami nebola. Zase pri 180 l zasobniku nebola moznost 9kw spiral. Ak kupujes jednotku bez zasobnika tak sa riad tym aky velky ho chces. Preco 6 a 9kw spiraly? Pretoze jednotka ma vlastny maly zasobnik pre odmrazovanie,ked nestaci taha z okruhu. Preto ak nema dostatocne teplu vodu na rozmrazovanie a zisti a trvalo by to dlhy cas tak pripne spiralu podla potreby. 9kw spirala sa sklada z viacerych,neviem ako u radu 3 ale v starsich je to tusim 3+6 asi. Ked nestaci 3kw tak zopne na chvilu druhu. Vsetko zalezi od konkretnych poveternostnych podmienok vonku a dnu. Ma to svoju logiku. Dalsia zasadna vec pre velkost spiraly je spominane tuv a teda ze vzdy ma prednost ohrev tuv pred kurenim a teda ak si zvolis napr vodu 60 stupnovu tak v pri -15 napr by trvalo 1,5 hodiny kym by zasobnik s velkym objemom dohrial a na tu teplotu to ani neda. Tak do 50 stupnov to da a potom na zvysok pripne spiraly podla potreby. Hoci navolis nizsiu teplotu tuv aj tak system zohladnuje cas ktory by mu trval na ohrev tuv a ked ma zaroven poziadavku z termostatu na kurenie tak si proste obcas na kratky cas pripne spiralu aby dlho neblokoval kurenie. Casu dokopy mesacne kolko bezia spiraly je maly, zanedbatelny a tc ich vyhodnoti v tom konkretnom case ako najidealnejsi. Takze nepocuvaj pseudo rady od ludi co to ani z lietadla nevideli a maju potrebu tu rozdavat rozumy. Zvol si podla tohto popisu co ti bude podla teba vyhovovat. V kazdom pripade je dobre mat rezervu,ci uz sa ti moze schvalne po rokoch v zime pokazit kompresor... aby si neostal bez tepla a teplej tuv.
Odpovedať
@jozefsv ďakujem! 🙂
Odpovedať
@jozefsv Vyborne. Tak ked pseodo rady, tak prosim o graf vykonu toho TC podla vonkajsej teploty, tak ako to je bezne u inych vyrobcov, kde sa da jednoducho pozriet, aky realny vykon dokaze TC dat pri mrazoch, bez spiraly. Sam som zvedavy, aky vykon da tu spominane TC napr. pri -12°C a teda ci je pravda, ze tu spiralu vzhladom na TS bude zopinat IBA velmi malo, kratko, ako tu spominas…
Odpovedať
Profilova fotka
@frantisekca to sa uvádza všade v technickom liste zariadenia, aspoň u klím sa udáva výkon pri +7°C ale v technickom liste vieš nájsť výkon aj pri nižších teplotách ... moja klíma daikin 3,5kw má napr. vykurovací výkon 4kw pri +7°C pri -5°C je výkon 2,56kw a pri -10°C 2,17 ... cca podobne to bude aj u tč takže čerpadlo z výkonom 6kw má pri -10°C výkon 3,8kw
Odpovedať
Ja som napisal, ze bych rad jeho vykon pri -12,teda teplote, pri ktorej su ratane TS domu… Ked tvrdi, ze ta spirala sa zapina naozaj iba zanedbatelny cas…
Odpovedať
@frantisekca moje straty a moj dom ti moze byt aj s grafom ukradnuty. Tc sa projektuje na straty vseobecne. Ked chces graf napis daikinu. 5 rocne skusenosti s pouzivanim stacia nato ked ti poviem ze staci tc o vykone ako mas straty + nejaka mala rezerva na tuv. Aj tak nato presne nedopasujes tc kedze napr daikin robi vykonnostnu triedu 4,6,8,11... takze ked ma 6kw straty tak moze dat 6 alebo 8, 8 bude castejsie cyklovat. 4 kw bude ltt a bude pomahat spiralou viac. Montaznici radia aj aj, kazdy ma nato svoj nazor. Pri stratach domu sa pocita podla oblasti v ktorej dom stoji, napr moje pasno bolo -15. Dni ktorych takych je, je v roku malo. Spirala je tam nato aby mu pomahala ak si to vyzaduje tc,zbytocne sa bude trapit ked to par krat pripne. Vseobecne je januar a februar akurat a zbytok mesiacov je vzdy predimenzovane a bude cyklovat v pripade ze zvoli silnejsiu jednotku ako straty, tu uz nepomoze ani invertorove znizenie ot na minimum. V skutocnosti je vacsi problem s namrzanim a vykonom u tc v rozmedzi teplot +2 - -3. Vtedy rychlo namrza a je caste odmrazovanie cize vykon ide prec. Mensi prolem ma tc napr pri -10. Mesacne ak by som to zhrnul tak je asi 6hodin pripnuta spirala 3kw a 2 hod 6kw. Berie aj pri tuv ked uzna za vhodne a potom pri odmrazovani. Pri -20 obcas som to zaregistroval, je to kvapka v mori oproti konecnym cislam. Vobec nech nikoho spiraly nedvihaju zo sedacky. Vyrobca predsa nevie kde a za akych podmienok to bude pouzite. Chrani zariadenie a musi drzat komfort.toto ma vysvetlit predajca ale vedia o tom malo. Cest vynimkam.
Odpovedať
@jozefsv Iste, ked tebe dobre, tak kazdemu. A isto ma kazdy dom taky, ako ty. Chcel som graf zavisloti vykonu toho TC od teploty, ty tvrdis, ze neni, nech si ho vyziadam (tie grafy su inde bezne dostupne). Este ides tvrdit, ze mu 6kW Daikin nebude spinat spiralu ani pri mensich mrazoch…
Odpovedať
@frantisekca v prvom rade by bolo dobre sa naucit citat.
Odpovedať
Ešte by ma zaujímalo ako funguje TČ s centrálnym termostatom (Daikin madoka) bez zonovky - izbových termostatov. Tam sú servopohony stále otvorené - nonstop nejaký prietok? Nejako sa tam potom šteluje na ventiloch ak chcem dosiahnuť aby v každej izbe bola požadovaná teplota?
Odpovedať
@dejv59 no, to by sa malo robiť tým spôsobom, že manuálne pomocou ventilov v rozvádzači podlahového kúrenia "vyladíš" prietoky v jednotlivých izbách tak, aby tam bola Tebou požadovaná teplota.
Odpovedať
Zdravím. Mám cca rok Daikin Altherma 3, 8 kW + 9kw špirály (6+3 myslím) + 230l nádrž TUV tak uvediem moje skúsenosti za tento rok. Dom má vypočítanú stratu 4kw (Horehronie), dodávateľ mi najprv ponúkal 6 kw verziu, potom ale tie straty prerátal a následne odporučil 8kw verziu, že bude menej zapínať špirály. Z mojich pozorovaní a štatistiky jednotky potvrdzujem že špirály zopínalo v zime minimálne, menej ako 1% času činnosti. Tým pádom by mne stačila aj 6kw špirála. Na druhej strane to nastavenie môjho Daikinu podľa mňa nie je 100% OK. Mám v izbách termostaty + pre potreby rozmrazovania som nechal 2 okruhy v kúpelniach trvale otvorené, aby malo dosť vody na odmrazovanie. Zistil som ale že to nestačí, potrebné sú aspoň 3 a ešte lepšie 4 stále otvorené okruhy (Daikin nemá akumulačnú nádobu ako napr. Viesmann). Inak má málo vody a namiesto zopnutia špirál a s ich pomocou odmrazenia výparníka zariadenie padne do chyby 7H-06 a prestane pracovať kým ho neresetnem. Toto mi spravilo asi 6x v zime, vždy v noci keď bolo cca -12 až -17 stupňov a prestalo až keď som trvalo otvoril ďalší okruh. Na druhej strane v lete keď je vonku viac ako 25 stupňov a mám nastavený čas na ohrev vody, tak ju ohrievalo špirálami. Skúšal som všetko možné, nakoniec som nasratý tie špirály natvrdo vypol a spotreba elektriny na TUV išla o 50% dole. A kým nebudú vonku mrazy viac ako -10 stupňov tak špirály nejdem ani povoliť a uvidím čo sa stane.
Odpovedať
Doplnenie: Ešte jedna vec sa mi strašne nepáči - keď je vonku teplejšie a je povolené kúrenie tak aj keď sa nekúri, každých 10 minút zopína na 5 minút na plné otáčky obehové čerpadlo. Technik vysvetľoval že to vzorkuje teplotu a čaká na jej pokles aby začalo kúriť. To je síce fajn v januári ale niekedy začiatkom apríla to je na 2 veci keď tam potrebujem kúriť napr. len 2-4 hodiny v noci, ale zvyšných 20 hodín mi vkuse dookola zahučí voda v okruhoch. Kebyže to aspoň vzorkuje na polovičnom prietoku a nie na 100%-nom. Preto na jar som kúrenie vždy ráno vypol a večer zapol. Ešte posledná vec - investícia do samostatného externého čidla na meranie vonkajšej teploty je (zatiaľ) zbytočná, jednotka ako záväzný berie údaj z čidla vonkajšej jednotky (inak povedané, keď slnko nahreje čidlo vonkajšej jednotky na viac ako 25 stupňov tak tá nekúri a ako som písal na ohrev TUV zopínala špirály kým som ich nevypol).
Odpovedať
@bigtoudy čo sa týka akumulačnsj madrze a termostatov : dnes som tu mal technika na obhliadke a povedal mi to isté, že akú nádrž daikin nemá, ale v balení spolu s TČ sa nachádza obtokovy ventil (bypass) ktorý sa inštaluje na rozvádzač podlahovky a tým sa zabezpečuje minimálny prietok. Ty tam toto nemáš?
Odpovedať
@bigtoudy v instalaterskom menu si treba prestavit teplotu z 25 na max ked mas jednotku na slnku. Nemusis zakazovat spiraly pretoze ked nastavis tuv na 50 a viac stupnuv tak tusim nad 53 alebo 55 uz pripina spiralu lebo by mu trvalo dlhy cas zohriat. Zakazovat spiraly vseobecne podla mojho nazoru nie je dobre, riskujes poskodenie kompresora v zime, moze sa stat ze mu nebude stacit teplota vody z okruhov a je problem. Idealne pri zonovom ovladani je mat 3 vacsie alebo 4 mensie okruhy trvalo otvorene. Nechapem co je za problem ze si obehove cerpadlo kazdych 5 min vo vypnutom stave pretaca vodu v podlahovke.
Odpovedať
@dejv59 toto potvrdzujem. Tiež mi pri montáži hovorili, že je v systéme bypass, ktorý zabezpečí to, aby človek pri zónovej podlahovke "neuškrtil" systém.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?