dobrý deň, chcel by som sa informovať, kto má skusenosti z rekuperáciou v dome či je možná aj svojpomocná inštalacia, alebo je nutné inštaláciu zveriť odbornej firme.
na nete som veľa čítal o tom že treba spočitať prudenie, vyregulovať system aby nebol prievan atd.
ja to naozaj také zložite?
@megdesign nie je to nic zlozite, rozvody urcite zvladnete sam, ak nie ste isty kde co ako treba si dat spravit ponuky a navrhy od firiem, vacsina robi zadarmo a pustit sa do toho.
Co sa tyka uz spustenia systemu, urcite ho treba vyregulovat a ponastavovat (zial v tejto etape este nie som tak neporadim)
@virnik27 a ked vyvetra oknami, tak tam smrad nebude?
Samozrejme stavat barak pri JRD je blbost sama o sebe.
Aj ja si celu rekuperaciu spravim sam bez akychkolvek vypoctov, len ju zregulujem prieduchmi, alebo klapkami.
@vrlo ano najme tie ceny samoinstalacnych systemov su krasne.
ja som si robil rozvody sam podla navrhu spirom. cele rozvody vratane tlmicov a anemostatov (vyduchov), ma stali 550€ a nie skoro 2000 za plastove ruly.
robota na pol dna s bratom, ruly sa nadadzali hre najprv cca, potom sa to cele poskladalo a ked to bolo tak som to zasroboval texami a prelepil hlinikovou paskou, hotovo.
@mullerko ja som to robil takto
@danculd ako ktoru teraz? vnutorne rozvody su vedene v stropnej izolacii. tam som izolaciu nedaval. nasavacie a vyfukove potrebuje je taktiez umiestnene v ilozacii ale ma medzivrstvu a to je izolacia na potrubia z min vlny v nejakej hlinikovej folii. cize izolaciie na potrubie som mal cca 5m
som projektant, riešil som rôzne veci a nebojím sa výziev, ale toľko odvahy ako vidím tu, je obdivuhodné. Alebo zavrhnutiahodné. Riešenie vzduchotechniky ( to je aj rekuperácia) podlieha zložitým zákonitostiam meranie je prakticky nemožné a výpočty zohľadňujú len niektoré aspekty. Prikláňal by som sa aspoň k návrhu od firmy, voliť len pevné potrubie, trasy priame, ukončiť prístupnými koncovkami na čistenie. To, čo tu vidím v blogoch bude po čase nefunkčné, infekčné.
@jan45 pane boze zasa? Tym, ze ste projektant sa nechvalte. Hlavne nie po tom, ako ste tvrdili, ze pomurnica nema ziadnu staticku funkciu...
@majkoj na nasavanie staci dat Y, dve klapky, prehodim "vyhybku" a nasavam trebarz z technickej :-)
@megdesign ale to nebudu len dve klapky, pretoze zaroven musis aj prestat dodavat vzduch do kuchyne napriklad. Taky pohon Beimo stoji myslim 100€. A aky to ma mat ciel ?
PS: Aku staticku funkciu ma prosim pekne pomurnica ? :), neviem ci je dobry napad sa hadat s clovekom co ma desatrocia praxe, skusky, diplom a peciatky , ale to ty robis velmo rad :-D
@majkoj stacia dve klapky a dve serva. Nebudem ti to vysvetlovat - uvidis na fotkach onedlho. K pomurnici: ked lezi vaznik o sirke 8 cm na venci sirokom 30 cm, je tlak toho vaznika na ten veniec aky? A aky je, ak pod ten vaznik umiestnis pomurnicu, ktora ti tlak rozdeli na vacsiu sirku, ako 8 cm? Spytaj sa manzelky, preco sa jej "stekle" zabaraju do blata viac, ako tvoje 10-ny "bagandze". To, ze ma 70 rocny chlap diplom este nic neznamena...
@megdesign cize tvrdis, ze ak niekto da 8cm siroku pomurnicu, praskne veniec a spadne dom ? :). Lebo presne to sa musi stat ak to plni tebou popisanu staticku funkciu. Prezradim ti tajomstvo, nestane sa to :). Ale nechajme to radsej tak :)
@majkoj to tvrdis ty. Ja som hovoril o 8 cm sirokom vazniku a rozlozeni tlaku na jedno miesto, nie o spadnuti domu a 8 cm pomurnici... To je tak, ked niekto nevie citat...
@megdesign len taky nazor vsak veniec tu rozlozi uplne dostatocne, to ako keby si isiel stupit v tych tvojich stekloch na zamkovu dlazbu ale podlozis si pod ne este kovovu platnicku.. naco?
@sysell ano. Moze a aj by mal. Len v mieste vazniku mas niekolko kotiev vrtanych po oboch stranach na upevnenie vaznika. Schvalne som sa o tom dnes v praci bavil so statikom. Potvrdil, ze pomurnica sa odjakziva nedavala na paradu, ze bolo vela dreva, ale ze je prave koli rozlozeniu tlaku vertikalnych sil od krovu. Najviac vsak v mieste otvorov v stenach.
Sme v teme o svojpomocnej reku....
@jan45 lajkujete a nemate o tom ani paru....
@leandrian
"Pokial nam to hygienicke normy povolia tak je vyhodne mat prepnutu rekuperaciu na vnutorny obeh. Priklad : v noci ked spime, je obyvacia cast nevyuzita, nevznikaju zapachy a CO2 vznika v spalnach. Nutene vetranie dokaze vyuzit tento “teply” / “chladny” vzduch s neobyvanych casti presunut tam kam treba a akonahle CO2 vystupi nad normu, vzduch sa odvetra mimo budovu. Uspora? Jednoznacne – uz neohrievam vzduch s vonku ktory ma 5 stupnov ale prijemnych 20 ;) a opacne pri chladeni – ak uz chladim, tak chladim predchladeny vzduch s miestnosti domu – podobne ako u klimi v aute – tiez si prepnete na vnutory obeh ;)"
http://stavebnictvo.sk/profiles/blogs...