Tak nam Jablotron zacal "fusovat" aj do RJ. Som zvedavy na realne technicke parametre. Ale v spojitosti s ich alarmom to moze byt celko slusne ovladatelne. Akurat by som bol zvedavy na zivotnost toho entalpickeho vymennika.
http://rekuperace.jablotron.cz/http://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s-...
@danculd zrovna včera som to pozeral u zubárky :) Tiež som bol prekvapený, dnes som im písal, kto je distribútorom u nás, ceny budú ale zrejme nadštandardné
V clanku na konci:
Podle Romana Šalomouna je cena jednotky FUTURA 79.990 Kč, kdy již v základní verzi nabízí bohatou výbavu včetně pětileté záruky, pylových filtrů F7, senzoru CO2 v nástěnném ovladači a přídavného topení (vhodné pro pasivní domy).
V mojej jednotke za 2000€ je to iste, az na ten CO2 senzor.
@jarosujo Hm, to tazko, komfovent rego 200 je RJ s rotacnym vymennikom. Ten Jablotron ma entalpicky vymennnik (ten casto robi najvyssiu cenu), takze nepresusuje vzduch ako ta tvoja, kedze rotacny vymennik vracia len velmi malu cast vlhkosti oproti entalpickemu. Otazna je aj regulacia a zaruku tiez neviem ci mas 5 rocnu. Ale to je jedno, viac ma zaujima aku zivotnost ma ten entalpicky vymennik, kedze ako je zname tieto vymenniky nemaju dlhu zivotnost.
@danculd kde si sa dostal k takej informacii ze entalpicke vymenniky maju kratku zivotnost? Pokial su dodrzane postupy spravneho cistenia vymennika tak zivotnost je velmi dlha. To mas presne ako s gore bundou. Pokial ju po prvom zaspineni vyperies na 90stup a v avivazi s praskom tak je po nej. Ale pokial si das zalezat a vyperies ju v rukach vo vlaznej vode s pridanim cist prostriedkov na to urcenych tak ti vydrzi roky rokuce.
@danculd idem pozriet tech informacie ale ako som cital prispevky tak to bude priamy konkurent k Zehnderu. Pomer cena vykon a pridana hodnota. Dolezite ale je ci budu mat k dispozicii aj cely system rozvodov a ukonceni v dostatocne vysokej kvalite.
Nie som si isty, ci dat 1000euro navyse len kvoli tomu, ze mi bude vracat vlhkost, je az taka vyhra. Neviem presne, ako to funguje, ale vracia to vlhkost aj v lete ? Problem s vlhkostou je tak 3 mesiace do roka, ked su mrazy. Na to mi staci aj zvlhcovac. Na jar a jesen to riesit vobec netreba, vtedy je vlhkost v pohode. A v lete treba skor vysusovat.
@jarosujo Reagoval som na teba lebo si pisal, ze mas vsetko rovnake v tvojej jednotke, co nie je pravda. Prave ta vlhkost byva v zime problem, v lete je to nepodstatne. Zvlhcovac nepovazujem za elegantne riesenie, dalsia krabica s dalsou spotrebou, vacsinou v okoli zvlhcovaca vznika "film", ktory pokryva vsetko naokolo a hlavne potrebujes mat zvlhcovac v kazdej miestnosti do ktorej fukas cisty vzduch. Pri zvysenom vetrani (napr. z externeho cidla kuchyne) to je celkom problem udrzat pocas velkych mrazov vlhkejsi vzduch.
@nadro Za najvacsi problem entalpickeho vymennika povazujem jeho kratku zivotnost (priblizne 5 rokov). Vacsinou sa sice ku takymto jednotkam dodadvaju dva, jeden normalny a jeden entalpicky (v zimnom obdobi pouzivas entalpicky, v letnom "normalny") ale aj tak je to stale vyrazne drahsie ako normalny zvlhcovac vzduchu. Navyse entalpicky vymennik nie je mozne cistit vodou. Vsetko nasvedcuje tomu, ze fy. Paul s tym dieru do sveta neurobila. Tu je o tom aj debata http://www.airforum.cz/viewtopic.php?...
Na webe najdes vela debat prave o zivotnosti. Preto ma to zaujima v suvislosti s touto jednotkou.
@danculd ja mam na mysli entalpiu od Zehnderu. Tento vymennik sa moze cistit vodou a jeho zivotnost je urcitr viac ako 10rokov. Svajciari v tomto urobili kus prace a patria medzi spicku.
@danculd Suhlasim, ze zvlhcovac nie je uplne elegantne riesenie, ale funkcne. Aspon u mna. A uplne mi staci jeden na cely dom. Ale ja mam diskovy zvlhcovac (cisticku), ktory zvlhcuje prirodzenym odparovanim. Takze ziadna para z neho nejde a ani ten film som si nevsimol. Vcera rano som ho vypol, ak sa nevratia mrazy, uz ho mozno ani nebude tuto sezonu treba zapinat. Vlhkost odvtedy klesla priblizne o 10%, ako vidno aj dole na grafoch. Co je ale podstatne, tie senzory su v spalni a obyvacke a zvlhcovac je uplne v inej izbe. Vlhkost sa sama rozptyli do domu, dokonca aj proti smeru prudenia prudu z rekuperacie (do spalne). Samozrejme treba mat otvorene dvere. Spotreba je v slabsom rezime 9W, v normalnom 16W. Ja pouzivam ten slabsi od rana 6:00 do cca. 22:00. Predsa len je ho na noc pocut. Keby aj bezal nonstop, tak pri 9W to vyzhadza na 0,7€ mesacne. Ziadne ine prevadzkove naklady, ziadne filtre atd. Len vodu treba menit/dolievat. A ako taky maly bonus este cisti vzduch, lebo zachytava prach.
@danculd tak mi odpisali, ze (jediny) slovensky distributor je www.fukana-celuloza.sk
Stranku som pozeral a je tam len zmienka, ze ich montuju, ale nic viac
Máte prosím někdo už rekuperaci od Jablotronu? Uvažujeme o ní taky. Ale je to novinka a tak váháme. Popřípadě mi dejte typ na jednotku aktivní rekuperace. Děkuji
Jablotron má úplne iný typ entalpickeho výmenníka ako iné jednotky. Majú to patentované a vyzerá to naozaj zaujímavo. Dokonca si dokáže regulovať vlhkosť podľa potreby. A životnosť by mala byť taká istá ako pri klasických krížových. Mne sa tá rekuperacka javi ako veľmi prepracovaná aj ovládanie a vzdialený servisny prustup sú super, ale pravda je že nieje z tých lacnejsich a preveri ju len čas a spokojnosť ľudí čo ju vlastnia ;-) .
Ahojte, ja Futuru doma mam od novembra 2017. Prezili sme s nou mrazy 2017/2018 bez ujmy na technike. stavbe a zdravi. Najsilnejsia stranka celej Futury je prave firma Jablotron. Cokolvek potrebujem, vzdy maju dostatok informacii a kompetencii, s ktorymi mi pomozu. Zatial sa jednotka javi ako bezporuchova. Chcem este pridat riadene regulatory prietoku vzduchu, potom bude automaticky rezim zaroven aj najuspornejsi. Cidla CO2 zaroven sleduju aj vlhkost a teplotu, vsetko si najdete potom vo svoje aplikaci (kde je mimochodom aj ovladanie alarmu). zaujimave aj Boost ovladanie, ktore krátkodobo zvýsi výkon jednotky (pouziva sa v kupelniach, kuchyni na odsatie par z jedla a podobne). Nakolko mame cerstvu stavbu z Ytongu (03/2017 sme robili zaklady, 09/2017 omietky) je hned poznat ked je vetranie vypnute. Som zvedavy ako bude teraz v lete fungovat nocne Bypass chladenie.
@istryco Co je zaujimave na boost vetrani? Ved to dokaze takmer kazda RJ. Bypass chladenie, pod tym myslis co? Ved ta jednotka je pasivna.
Inak, vy vetranie vypinate?
@stowasser Boost, bypass... To ma viac menej kazda rekuperacia, to je ako vychvalovat u auta, ze ma radio a stierace. Pri pasivnej rekuperacii sa hovorit o chladeni neda, este by si niekto mohol mysliet, ze to naozaj aj chladi :-) Bypass je len vetranie, proste ako keby si otvoril ventilacky na oknach. Takze vela od toho necakaj.
@rkorba pardon zle som sa vyjadril... mam v tom trocha hmlisto :) ak dovolite preformulujem otazku:
Da sa to osefovat tak aby sa rekuperacia plynule spinala podla hodnot co2 vo vzduchu a zaroven bolo mozne manualne ovladanie cez aplikaciu jablotronu?