Zdravim.
Planujem dat do domu rekuperaciu. Umistnena bude takmer presne v strade domu.
Napadlo ma privod vzduchu umiestnit na severnu stranu, cize musim tahat privodne potrubie cez polku domu.
Premyslam, ci by nebolo dobre umiestnit privod aj na juznu stranu domu. V zime by som tahal vzduch z juznej strany (mal by byt teplejsi) a v lete tahat zo severnej strany (mal by byt chladnejsi). To prepinanie by sa vsak muselo riesit nejakou klapkou ovladanou na dialku ci uz mechanicky alebo elektronicky. (bude umiestnena/schovana nad stropom).
Tak isto by som si mohol prepnut privod vzduchu ak by napriklad sused volaco palil na zahrade a natahalo by mi dym.
Samozrejme, privodne rury budu izolovane, kedze pojdu pomerne dlhu trasu cez dom.
Dalsia moznost je vykaslat sa na to a umiestnit privod a odvod vzduchu iba krizom cez stenu von.
Ma takato koncepcia zmysel alebo je to blbost?
Prikladam schematicky nacrt, zelena - rekuperacia, modra - privod vzduchu, cervena - odvod vzduchu
Je to zbytocna komplikacia, ktorou nic neziskaz.
Tiez ma podobne koniny napadali, alle po roku na MS som vytriezvel :-)
PS ja to budem riesit zemnym registrom a mam pokoj, pricom bude nasavanie v reviznej sachte pre pohodlnu udrzbu.
Aky moze byt rozdiel teploty na severe/juhu? V zime takmer ziadny, pri slabom vanku takmer ziadny. Zbytocne komplikacie. Reku ti usetri mozno 15% z kurenia. Toto ked bude mat efekt mozno 5% tak zistis ze celkovy efekt bude 0,75% - zanedbatelne. ...moj laicky nazor.
@epto je to cesta, ale zvyčajne sa to nerobí lebo by to boli ďalšie náklady na senzory ovládanie a automatizáciu (o to sa vývojári snažia) a prínos nie je zásadný, aj keď tiež nie zanedbateľný.
@zetak keď nesvieti slnko je to pár stupňov, ale keď slnko zasvieti bezproblémov aj do 10°C rozdiel na južnej a severnej strane.
my to budeme riešiť tak že nasávanie budeme mať zo severovýchodu a výfuk na juh, môžeš si to takto dať ale neviem či to bude mať velký význam, čo sa týka možno len tej stránky ak by si mal zo severu suseda ktorý ťa vydymuje rovno pod tým nasávaním mohol by to byť problem, to ale musiš dať uplne tesnu klapku aby nenasalo vôbec tento znehodnotený vzduch, môj názor
@epto dajte si urobit navrh projektantovi rekuperacii, nie vsetko sa da urobit na kolene, na niektore veci treba mat naozaj skusenosti a vzdelanie a to nemyslim hned na neurochirurgiu.
PS Vasa uvaha je nespravna z viacerych hladisk, najvacsiu obavu by som mal o zdravie, nepouzivana rura by sa vedela premenit na detasovane vyskumne mikrobiologicke pracovisko..
@stowasser tiez ma to napadlo, ze ak by bola jedna rura odstavena, bakterie by mali raj.
Ale zrejme som to potreboval pocut/citat aj od niekoho ineho :)
Ostava uz len vyriesit, ci privod dat na juh smerom do zahrady alebo na sever smerom ku ceste (nie je frekventovana, dom je 11m od cesty) alebo rovno cez stenu ako vyfuk
@epto Pridám do ohňa z vlastnej skúsenosti. V prechodnom období skoré jaro a neskorá jeseň - teplý vzduch z fasády slušne vykuruje dom - slušne to skráti vykurovaciu sezónu a náklady na kúrenie. Vhodné najmä pre objekty s lepšou akumuláciou. Severná strana dobrá v lete. Pokiaľ sa to urobí svojpomocne, tak odporúčam. Ja mám nastavené teploty a otváranie klapiek riadi teplomer rekuperácie. 6 - 26° beriem vzduch z fasády (hodnoty viem zmeniť podľa situácie). Pokiaľ je teplota vonku vyššia ako vo vnútri tak v dome ide vetranie nonstop ako teplovzdušné kúrenie využívam v období marec- apríl a október-november. Mimo uvedeného rozpätia teplôt idem cez zemný register.
Určite zastávam názor, že vetva ktorá sa nepoužíva čo i len časť roka je potencionálne riziková na kondenz a plesne... Osobne sa touto problematikou aktívne zaoberám a mám na to vymyslené riešenia... v praxi však ešte nie je všetko otestované...
Ahoj, hladam odpoved ale marne tak to skusim. Ako sa riesi napojenie odpadneho vzduchu cez obvodovu stenu? Vzduch udajne moze dosahovat teploty do -5C a tak uvazujem ze len plastova HT rura cez mur je asi somarina koli ochladzovaniu steny a tvorenia sa kondenzu.. Dava sa teda skrz obvodovy mur plastova rura a ta da este obali izolaciou? Cize ked mam mat ruru 160mm tak mam vrtat do steny radsej rovno 200mm? Dik
@epto Tým prívodným potrubím Vám v zime pôjde vzduch vonkajšej teploty . Aká bude izolácia na potrubí? Každopádne je tam vyššie riziko rosného bodu na povrchu potrubia. Sanie ak neprechádza napríklad cez nevykurovaný krov jednoznačne urobiť čo najkratšie.
Rekuperacnu jednotku premiestnim na opacnu stranu domu, tym padom bude nasavanie aj vyfuk iba krizom cez nosnu stenu. Ta je orientovana na vychod, cize v lete bude viac v chladku ako na slnku, co mozno pomoze (ze bude nasavany vzduch menej ohriaty), mozno nie. Ale budem spokojnejsi ako keby mal byt privod na juhu/zapade.
no este raz zopakujem ale odpoved uz mam, cez tu ruru pojde len a len vzduch z interieru do exterieru (odpadny vzduch), dava sa spiro a zapeni sa, samozrejme do spadu von koli pripadnemu kondenzu. Vzduch pojde nonstop. Je to ventilacne cerpadlo, podtlakove vetranie. Ziadne blbe rekuperacky dnu, von :)