chcela by som sa opytat Vas, co mate riadene vetranie ci sa rozvodmi vyrazne siri hluk, pripadne kolko stoja protihlukove filtre a kde sa daju kupit.
Vdaka.
@ivkp1982 Asi myslíte tlmiče hluku? Sú v ponuke v každej firme, ktorá sa zaoberá vzduchotechnikou. Vygooglite si. Ak sú však rúry vedené v hrubej vlne, možno ani nebude treba. Taktiež veľa závisí od tvaru rozvodov - najlepšie je riešiť rozvody hviezdicovo.
dakujem za odpoved, este ma zaujima nazor na riesenie tahat rozvodne rury po obvode vonkajsej steny v polystyrene smerom hore pod strechu a v sikminach vo vate az do podkrovia kde by bola RJ umiestnena na stene stitu domu. takto by sme rozvody na prizemi nemuseli zakryvat SDK.
Fu ale tie rury maju priemer tak 20-25cm,neviem ako ich chces schovat pod polystyren.
Inak my mame jednotku v garazi, v pripade nastavovania, udrzby by mala byt dobre pristupna, apon vykon na mojej mozem ovladat len an nej, celkovo vypinat okruhy mozem aj v spajzke, ale nie regulovat.
A hlucne to nieje vobec a to ja mam teda echt citlivy sluch, mna vyrusuje hocico.
@atlaska Predovšetkým to závisí od potrebného množstva vzduchu podľa toho sa vyberá aj RJ. Ja reagujem najmä preto, aby si potenciálni stavitelia nemysleli, že rúry 200 mm musia byť.
Urcite najlepsie by bolo dat si urobit projekt na rekuperaciu nadimenzovat to podla poct osob ale skusame to svojpomocne aby sme usetrili tak sme si na pocet osob 5 nadimenzovali RJ okolo 250m3/hod, a rury uff to este niesme rozhodnuti ci potravinarske flexi (tam sa bojime straty tlaku) alebo sive odpadove rury.
nic drahsie by sme nechceli davat, len mi robi starosti ten tlak aby to prilis vela nefucalo alebo naopak velmi slabo ze sa ten vzduch nebude vymienat. to zrejme zavisi od priemeru rur.
nuz a naplanovat rozmiestenie tak aby bolo cistenie co najjednoduchsie .. sli by rury rovno z povaly do spodnych izbieb po vonkajsej stene (izolaciu davame hrubu s tym nieje problem) aby sme z povaly vedeli do rury strcit nejaku kefu alebo krtka a len to tlacit smerom rovno dole .. a hore na povale by to bolo hviezdicovo napojene na rozdelovac.
este jednu vec by sme chceli urobit a to na povale aby sla rura odvadzajuca vzduch cez vymennik v komine a takto ohriaty vzduch by odovzdaval viac tepla prichadzajucemu vzduchu .. to moj muz ma takuto fantaziu lenze v praxi sme take este nevideli.. co si o tom myslite ludkovia ?
@atlaska
my to mame tak isto. manzel este tie rury obalil mineralnou vlnou. ja som tiez tie rury neriesila. nejake vsak zostali a kazala som montaznikovi, aby si ich zobral. a odpoved: tieto rury si drahe, malo sa vyuzivaju, ludia ich nechcu, ale vyhodou je, ze ich netreba obalovat izolaciou, my sme vsak vacsinu zakryli vlnou a este dalsiu vyhodu spominal, ze sa tam nedrzi kondenzat.
to ma vsak nenapadlo izolovat koli hluku, skor koli lepsej tepelnej izolacii. este to nemame spojazdnene, som zvedava ako to bude z hlukom, ci nebudem musiet na cast noci vypinat rekuperaciu.
Ja nepocujem nic, a fakt som citliva na zvuky.
V hoteloch neviem spavat, pocujem tam vytahy, klimu...no vsetko.
Podla mna je reku uplne super.Nam teda ale ide na prvom stupni neustale,nemame potrebu zvysovat vykon a tym je asi tak ticha. Nieje problem s kondenzatom,
Jednotka je v garazi, hned vedla je pracovna a nepocut tam reku.
@daniela.u. viem co myslis , no my pocitame neskor ze pribudnu dalsi ludia do domu tak aj preto.
a neviem ci to chapem spravne ze ked si kupis rekuperaciu napr 150 tak to je maximalny vykon a to by sme nechceli mat stale zapnute na maximalny vykon, takze ak kupime 250 tak to budeme moct mat na mensom stupni.
co to mate za strasidelne vykony tych vetrani/rekuperacnych jednotiek?
Bud mate doma skolku alebo mate haciendu velkosti futbaloveho ihriska.
Pri navrhu velkosti vetrania/rekuperacie sa cim dalej presadzuje navrh podla poctu ludi ktory obyvaju dany dom. Clovek v kludovom stave (napriklad sedenie a pozeranie telky) potrebuje vymenu vzduchu cca. 20-22m3 pri normalnych cinnostiach (bezne domace prace a pod) je to okolo 25m3 a pri zvysenej zatazi (napriklad pri cviceni alebo inych podobnych cinnostiach) je to 30m3.
Teda ak v dome byvaju povedme 4 osoby tak v pohode by malo stacit cca. 100m3 plus nejaka ta rezerva na navstevu povedzme dalsich 25m3 teda celkovo 125m3.
Ak si myslite, ze staci navrhovaat podla plochy bytu alebo domu tak si dovolim argumentovat prikladom ... jeden clovek v velkej hale (napr. telocvicna s plochou 2000m3) potrebuje na zabezpecenie hygienickych poziadaviek a konfortu 1000m3??? omyl staci mu tiez tych istych 25m3 a verte alebo nie nebude mat ani nasmradene a ani nadychane.
Ak sa navrhuje naozaj podla tych ludi tak zistite, ze vo vacsine pripadov staci na rozvod flexo hadica DN75/63 ktora je dimenzovana na 30m3 vzduchu a to vsetko pri tichosti a pomerne lahko schovatelna kdekolvek v podhlade alebo dokonca v stene (SDK)
Takze staci mensia rek. jednotka (kludne aj max.200m3) pre 3-4 osoby s mensimi rozvodmi. Je to lacnejsie, lahsie zvladnutelne na vyregulovanie a aj svojpomocne uskutocnitelne lepsie ako tie mega rozvody 20cm co tu pisete.
@atlaska a preco by si nevymenila vsetok vzduch? Akurat to nebude otazka 1 hodiny ale povedzme 2,5 hodiny. A nikto nepise aby si vetrala 20m3 celkovo. Byvate v dome zrejme viaceri takze aspon takych 75-80m3 beriem ako minimum.
Co som sa vypraval s ludmi co maju rekuperacie pre naozaj velmi velke objemy tak paradoxne nadavaju, ze nevedia vetrat mensim prietokom kedze okrem hluku im to doslova ochladzuje interier.
Jasne da sa vetrat narazovo ale to sa mne nepaci a ja radsej kontinualne na minimalny vykon a maximalnu ucinnost :)
ved praveze vetram najmiernejsim vykonom-neustale, naopak susedia, co maju malu jednotku musia ju mat pustenu na vyssi vykon, ktory uz v niektorych miestnostiach pocut. Logicky na vacsi priestor potrebujem vacsiu jednotku.
@ferre1 nieje to nahodou tak ze ked si kupis 250m3 rekuperacnu je to jej maximalny vykon, a teda ju pokojne mozes zapnut na nizsi vykon napr 100m3/hod a tym sa nebude tak namahat, chod bude tichsi a menej sa opotrebuje? to by bolo v sulade s tvojim tvrdenim ze vetrat na minimalny vykon a maximalnu ucinnost, ci ee? :-)
@atlaska@ivkp1982 ano je to tak, udava sa maximalny vykon (napriklad 250m3) ale dolezite je aj od akeho najnizsieho vykonu vie ta jednotka fungovat.
Vacsinou je to tak, ze pri tych vacsich jednotkach je aj minimalny vykon este stale prilis velky ale bohuzial uz nie je kam ubrat. Preto aj vacsina tych vacsich jednotiek je prevadzkovana na svojom konstrukcnom minime.Toto je problem pri kontinualnom vetrani kedy uz nemam ako nadstavit nizsi vykon (napriklad v case nepritomnosti) a potom bud jednotku treba vypinat alebo akceptovat prilis velku vymenu vzduchu bez uzitku/potreby.
Tie mensie jednotky (alebo skor stredne kedze mam na mysli 200-300m3/h) maju tu vyhodu, ze vedia ist trebars od 60m3 az po tych 200-300m3. Teda mam vacsiu skalu realnej pouzitelnosti. Napriklad.... v case nepritomnosti 60m3 (40% casu), v case ked sme doma 120m3 (59%), narazove vetranie 250m3 (1%). :)
@ferre1 ano ale potom tie mensie na vyssom vykone su hlucnejsie, bola som si vypocut niekolko. Mne staci ,ze kazda navsteva si pochvaluje ze mame uzasny vzduch a celkovu klimu v dome, ci v zime ci v lete.
Nasu uz pocujem ak je na najvyssom vykone hlavne na zahrade vonku.
My mame kopu zadnych miestnosti bez okien,bez moznosti vetrania, takze reku mame pustenu cely rok na najnizsom stupni ci sme doma ci na dovolenke. Nestram sa ci zvysit,znizit behat to upravovat. jedine ak mame viac ludi doma vypnem vsade okrem casti kde sa prave nachadzame.