Dobrý deň,
v dome máme preprípravu na klimatizáciu. Čoskoro budeme kupovať klimatizačné jednotky s ktorými chceme počas celého roka kúriť a v lete samozrejme ochladzovať vzuch.
Zároveň nakoľko sme ešte len v hrubej stavbe uvažujeme nad rekuperáciou. Otázka znie, či je možné klimu (kurenie+ chladenie) nejakým spôsobom zakomponovať aj do rekuperácie, čím by nebolo potrebné kupovať klimatizačné jednotky. Pokiaľ je to aj možné je to vhodné ako komplexné riešenie pre RD alebo je lepšie mať samotnú klímu a samotnú rekuperáciu ?
ďakujem
ak chceš plnohodnotne kúriť klímami, tak rekuperácia ti nebude stačiť. rekuperácia má predohrev a chladenie vzduchu, ale určite to neutiahne vykúriť celý dom...
výhoda rekuperácie by mohla byť, že ti pri klíme rovnomernejšie rozdistribuuje vzduch ...
takže jednoznačne samostatnú klímu aj samostatnú rekuperáciu
@jakubach Firma Nilan to tak mala, skúste pozrieť, už som ich dlho nepozerala. Treba si však uvedomiť, že vetracie objemy sú nízke a chladiace a vykurovacie zas vyššie. Osobne som za oddelenie vetrania od vykurovania / chladenia.
@jakubach asi tak ako povedala Jarka. Vetrací objem miestnosti je x desiatok m3 vzduchu, vykurovací, chladiaci objem miestnosti x stoviek m3 vzduchu. Čiže áno dá sa to ale sú na to vysoko objemové VZT jednotky ktoré majú v sebe zabudované výmenníky.
A pokiaľ už máte predprípravu na klimatizácie tak už je to zbytočne riešiť. Každopádne rekuperáciu si dajte. Pomôže k lepšej distribúciu tepla/chladu a k dodávke čerstvého vzduchu bez zbytočnej straty.
Nilan je naozaj slabé.
Ale sú rekuperácie ktoré majú možnosť vybavenia aj výmenníkom.
Atrea dokonca ponúka aj možnosť priameho výparníka (samo, že ponúka aj vodné výmenníky). Ak si dobre spomínam, tak je dokonca možnosť kombinácie toho priameho výparníka spolu s vodným výmenníkom.
Zvyšný výrobcovia, čo viem, tak ponúkajú nanajvýš ten vodný výmenník.
Atrea (RK5) v režime cirkulácie (pri kúrení, či chladení) má cirkulačný výkon až nejakých 1400m3/h. RA5, RB5, RK5.
@frantisekca@praktikman
Len ma tak zaujíma že či to není kontraproduktívne , ak sa povedzme ohrieva vzduch síce cerstvy, ale chladnejší priamo ako keď sa ohrieva len už ohriaty vzduch v interiéri ? Či to neide potom zbytočne do vysokej spotreby alebo to je teda kontraproduktívne , nakoľko pri vykurovaní chceme v podstate ohriať vzduch ktorý už je viac menej ohriaty a ten udržiavať a či by v podstate rekuperácia s výmenníkom neohrievala vkuse chladnejší exteriérový vzduch a tým pádom to neslo zbytočne na vysoký výkon
@dexter89
Nie, nie.
To vykurovanie, alebo chladenie a k tomu potrebný veľký prietok vzduchu, vzhladom na jeho tepelnú kapacitu je riešené cirkuláciou.
Proste ako pri klasickej klimatizácií, vnutornej jednotke.
Nehľadal som, aké prietoky vzduchu majú vnútorné klimatizácie jednotky, ale predpokladám, že Atrea má ten prietok, aby ten výkon z chladiča, ohrievača dokázala odobrať. Tuším, že Atrea uvádza až nejakých 7kW? Majú k tomu aj pekné grafy...
Či je tam v ovládaní nejaká možnosť cirkulácie a zároveň rekuperácie, to neviem. Ak sa nemýlim, majú už niekoľkú generáciu ovládania a aj v tom môže byť rozdiel. RK5 má asi 400-500 m3 max pri rekuperácii a 1400m3 pri cirkulácii (ohrev/chladenie).
Tie menšie, RA5 a RB5 si naozaj nespomínam.
@praktikman
Akú máš? Aké ovládanie? Výmenníky?
Nechceš napísať o nej?
Pokiaľ viem, tak aj filtre by mali byť relatívne lacné.
Ja som nenašiel inú rekuperáciu, kde je možnosť priameho výparníka, ba ani taký cirkulačný prietok ktorým možno kúriť, chladiť.
@frantisekca@dexter89 mám od roku 2016 RB5 v konfigurácii s priamym výparníkom, vonkajšou kondenzačnou jednotkou Fuji Electric s výkonom chladenia 3,5 kW a vykurovania 4 kW... záložný zdroj vykurovania je PTC článok 4,7 kW umiestneným v jednotke. Ovládanie mám cez CP touch ovládač, alebo cez web rozhranie a cloud Atrea. Ovládanie kondenzačky zabezpečuje DMCH modul. Cirkulačný výkon až 850 m3 a vetrací 450 m3. Vykurujem na 23 St. C. Maximálny cirkulačný výkon mám cez zimné obdobie 450 m3 a letné na 500 m3. Vetrací cez zimu mám 175 m3. Filtre a ich cena (trieda G4)sú v pohode 10 ks na prívod a 10 ks cirkulačných stojí cca 50,- EUR (mením po troch mesiacoch) Ak ťa ešte niečo zaujíma píš...
@praktikman
Práve to "prepínanie" medzi cirkuláciou a rekuperáciou, ako je to riešené? To nikde v prospektoch nemožno nájsť. Časovo nastaviteľné?
Ale zas je možné, že behom tých rokov majú to ovládanie celkom inak prekonané.
@frantisekca áno časovo nastaviteľné a pre každý deň môže byť iné...a je to riešené v módoch prevádzky, kde sa môžeš počas dňa zvoliť mód prevádzky a prietok... napr. vetranie s cirkuláciou (min. norm max) pre každý mód prietok vzduchu napr vetranie min (125m3) a cirkulácia norm 300 m3... Ďalšie módy prevádzky (vypnuté, automat, cirkulácia, vetranie, nočné predchladenie, rozvážanie, pretlakové vetranie)