Potreboval by som poradiť ktoré kúrenie by bolo lepšie.jedna sa o novostavbu RD ktorý je podpivničený a s podkrovím.chceli sme kombinovať prízemie podlahové a podkrovie radiátory ale majster ktorý to bol pozerať povedal ze by bolo lepšie a cenovo výhodnejšie rozhodnúť sa len pre jednu variantu a tak nastáva dilema že ktoré vybrať.Ďakujem za rady a názory.
Ahoj. Pominu Vaše důvody, proč chcete kombinaci podlahovky a radiátorů. Z hlediska vlastního provedení je jednodušší a lacinější podlahovka v celém baráku. V dnešní době není pochyb, že by podlahovka nevytopila celý barák. Tím pádem budou naprosto jednoduché rozvaděče ( bez směšovacího ventilu a oběhového čerpadla ) a oběh topné vody zajistí čerpadlo, které je v každém kotle. Čili, já žádné dilema nevidím a není důvod váhat. Navíc, při podlahovce v celém baráku můžete v budoucnu přejít na tepelné čerpadlo, což může klidně snížit náklady na topení i ohřev teplé vody na polovinu i více, podle způsobu současného vytápění.
S pozdravem Laďa
@vrchar Ahoj. Není zrovna pravda, že se nedá na podlahové topení udělat dřevěná podlaha. Akorát Vám to musí někdo seriózně spočítat. Taktéž neplatí, že by se nedala použít kombinace podlahovky a radiátorů. I v tomto případě se musí spočítat, jakou budete potřebovat teplotu topné vody. Ideální by bylo udělat nízkoteplotní systém, kdy do radiátorů budete pouštět stejně teplou vodu, jak do podlahovky. Radiátory budou sice o hodně větší, ale s ohledem na kondenzační kotel to bude nejlepší řešení. Stejně pro návrh celého topného systému budete potřebovat poměrně přesný výpočet tepelných ztrát a to po jednotlivých místnostech. ;-)
jedine podlahovka nizkoteplotny spad oproti radiatorom lacnejšia kotolna oproti kombinaci podlahovka a radiatory v buducnosti si možeš dat tepelne čerpadlo
@vrchar odpovedzte mi kolko m2 je hore a kolko dole pretoze ak je dole 100m2 a hore takisto 100m2
tak si i tak musíte dat cerpadlové skupiny jeden na nizkoteplotný system teda spodok a druhý bud nizkoteplotný alebo priamy nemixovaný okruh pre hornu podlahovku alebo radiatory. v tom prípade vyjde radiatorové kurenie o cosi lacnejsie dajme tomu o 400 Eur.
z hladiska mesacných nákladov na vykurovanie tak s radiatorovým systemom budu o niečo vyssie.
ja osobne mám v dome dole podlahovku a hore v spalniach a detských radiatory.
mne sa akosi lepsie spinka pri radiatory ten vzduch nieje taky suchy. :-) :-)
uplne v pohode by ste mohli zostat len pri radiatoroch si myslim. Radiatory su podla mna praktickejsie aj co sa tyka toho, ze ja napriklad ponozky davam na radiator susit.. a podobne.
@vrchar V dnešnej dobe nad radiátormi ani neuvažuj. Ten komfor teplotný je neporovnatelný oproti radiatorom. A len kvôli sušeniu handier na radiátoroch sa pripraviť o tepelný komfort je nezmysel. Horúci radiátor v jednom bode v miestnosti oproti rovnomerne rozloženému teplu po celej miestnosti kvôli tomu že raz začas dáš čosi na radiátor....
A chcel som dať do suterénu radiátory. Ale keď mi spravili CP na radiátory a podlahovku zistil som že keďže musím dať velké radiátory voli nízkej teplote vody tak ma vyšla podlahovka lacnejšie, takže mám podlahové aj v garáži...
a nikde mi nič nezavadzia, hlavne v izbách...
@karoliusa@marta2610 Na vykurenie domu potrebujete do neho dodat nejaky objem tepelnej energie. Mnozstvo tejto energie je pre kazdu nehnutelnost ine (zalezi podla tvaru, zateplenia, vetrania a inych veci) a toto mnozstvo mate uvedene na energetickom certifikate. Potrebne mnozstvo tepla bude ale pre konkretnu nehnutelnost stale rovnake a je jedno z coho ju vyrobite, uhlie, plyn, elektrina, drevo..... Teraz je uz len otazne ako efektivne ho vyrobite. Ak budeme uvazovat o kureni plynom, tak pri podlahovom kureni bude kondenzacny kotol pracovat efektivnejsie ako pri radiatorovom, ktore ma vacsi teplotny spad. Preto bude mat podlahove kurenie lepsiu efektivitu ako radiatorove a bude trosku lacnejsie. Ak chcete kurit cisto elektrinou, tak je to v podstate jedno. Celkove naklady na prevadzku a montaz budu urcite nizsie pri podlahovom kureni. Ked to porovnam na mojom dome (uzitkova plocha 130m2), mame 600m trubiek kde meter stal cca. 0,8EUR, takze za cca. 500EUR pokryta cela plocha v dome. Ak by som chcel radiatorove kurenie, tak by som potreboval 8 radiatorov, co za 500EUR urcite nehrozi. Kotol a rozdelovac by som potreboval aj tam aj tam, takze to ani do porovnania nedavam.
No a komfort je pri podlahovom kurenie uplne inde ako pri radiatoroch a navyse na stenach nemam ziadne plechove haraburdy, ktore treba kazdych 15 rokov natierat :-). Jo a nabytok si mozem rozmiestnit ako len chcem a nemusim brat ohlad na radiatory. V buducnosti ak budem uvazovat o tepelnom cerpadle, tak to bude s podlahovym kurenim tiez fungovat efektivnejsie ako s radiatormi.
PS: Ponozky, ako aj ostatne veci manzelka susi v susicke pradla.
@vrchar "Vyriešené to bolo kombináciou ale vtedy som sa nezaujímal o cenu jednotlivých variant."
Podľa mňa nejde o cenu jednotlivých variant - ak máš dochádzať do práce, tak tiež berieš najlacnejšiu variantu - čiže bycikel? Alebo si kúpiš auto pre pohodlie.
Ak chceš v dome pohodlie v podobe rovnomerne vykúrených miestností, ak nechceš aby si v každej izbe a na chodbách musel obchádzať rárohu na stene menom radiátor (hlavne v obyvačke si neviem predstaviť ja osobne kde by som radiátor mal, ak chceš šetrnejšie a úspornejšie kúrenie (do podlahovky ide oveľa menej teplá vody ako do radiátorov - čo pri kondenzačnom kotli je dosť podstatná vec) atď atď atď - TAK SI DAJTE PODLAHOVÉ KÚRENIE!!!
Ak chceš aby si si mal kde prevesiť ponožky a utierku, tak si daj radiátory...
@gkrivanek Takmer si trafil, izby 18cm, v kupelni 12cm, zadverie 25cm, spajza a technicka nic (12m2). Vsetko podla detailneho projektu (so vsetkymi vypoctami strat na kazdu miestnost) a funguje to skvele. Aj cez najvacsie mrazy isla do podlahovky max. 30C voda a bez problemov to kurilo na 23,5. Stacila by aj mensia teplota vody, kedze kotol bezal len par hodin denne aj ked bolo -14C ale holt Immergas Zeus 26 ma pre nas dom vysoky spodny vykon (3kW). Pod 28C uz zacinal cyklovat. Takze nekurime ani podla ekvimetra (projektant mi ho ani neodporucal pre vyssie spomenute chovanie), len podla priestoroveho regulatora SuperCAR. Spotreba plynu od 05/2015 je 540m3 aj s ohrevom TUV. Mesacne platime za plyn 22,5EUR. Myslim, ze je to celkom slusne. Je to uplne novy dom, tak pocitam, ze to moze este mierne klesnut.
tu najdes info o drevenej podlahe na podlahove vykurovanie: http://www.cechpodlaharov.sk/?cat=kni... prve pedefko Podlahové vykurovanie. Tam sa docitas, za akych podmienok je mozne dat drevenu podlahu na podlahovku.