Mozem vas poprosit o radu. Kamarat (ozaj nie ja 🙂 ). Ma rekuperaciu na pojde aj rozvody aj jednotku. Privod cezbstenu a vyvod cez ruru hore cez strechu. Problem ma ten,ze v vyvodoch (kuchyna,kupelka) a v jednej privode (izba) ma vodu v potrubi. Ze zoberie ruru do ruky a ked nou trasie mu tam zblnkota voda. A keby ju dostatocne nadvihol stecie mu do izby voda.
@zltalienka To mi napadlo ako prve, ale fakt by ma zaujimalo, ze na co sa vlastne pytas? Ze ako sa tam ta voda dostala ci ju ako ju realne odstranit? 😄
@spravcanetu my máme pri rekuperácii urobený "odtok" so sifónom do kanalizácie, pre prebytočnú vodu, kondenz. Aspoň tak som to pochopila. Má to spravené aj Tvoj kamarát?
@zltalienka ma a ze kde mu ma ist kondenzat ma minimum vody a ze v rozvodoch ma kopec. Ma poschodovy dom. Rozvody jednotka proste vsetko na pojde a este jedna vec. Jednotku aj rozdelovace a rury ma na stene,nie na zemy na pojde. Nemoze byt to problem?
@spravcanetu tak ten čo mu to montoval to mal namontovať správne.
Čisto "sedliackym" uvažovaním...ak má kondenz odchádzať samospádom a nemôže, lebo je to vyššie ako má byť....
Cize kazda vetva ma byt v spade,rozdelovac v spade a aj jednotka v spade? Cize ak mam 15m vetvu a zacnem na 0 tak kym pridem k rozdelovacu bude -15cm?? (To uz uvazujem ja nad mojou rekuperaciou co mi budu o mesiac davat).
Stále si nenapísal, či má rozvody vzduchu izolované. Ak je správne urobená rekuperácia, tak vlhkosť by sa mala vytvárať len v rekuperačnej jednotke na výmenníku a táto by mala byť odvedená do sifónika. Ak vzniká kondenzát v potrubí tak to je tým, že v tom potrubí je vzduch s podstatne vyššou teplotou ako je v priestore kde sa to potrubie nachádza. Prirodzene je potom povrch steny potrubia zvnútra studený a prúdi v ňom teplý vzduch - vyzráža sa preto na tej stene zvnútra voda (chová sa to ako krígeľ studeného piva v horúcom dni - pohár s pivom sa orosí). Zabrániť sa tomu dá dôkladným zaizolovaním potrubia a rekuperačka by mala ísť bez pauzy.
Nema nic izolovane vsetko ma len tak pohodene na pojde. Moze hociktoru ruru zobrat do ruk a ak nou zakyve (zatrasie) ze je v niektorych pocut voda. A ked ju dostatocne nadvihne,tak mu voda stecie dnu do izby. Tak mu poviem nech ich zaizoluje poriadne. Cim najlepsie? Vatou,ci urobit take kastliky z polystyrenu?
Ahoj. Tu moznost, ze mu tam naprsalo, nechajme uplne bokom. To tu z popisu nikto nepovie.
( 1) Rozoberme teraz vetvu privadzajucu vzduch z exterieru do rekuperacnej jednotky (dalej RJ) a nasledne do obytnych miestnosti. Vzduch ma vonku nejaku teplotu a nejaku relativnu vlhkost (<100%) Nasaje sa hrubou rurou, ktora vedie do RJ. Vnutro tejto hrubej rury ma teplotu, ktora je o malo vyssia nez teplota toho vzduchu (Ci je zateplena, alebo nezateplena, je teraz jedno.). Urcite nebude chladnejsia nez vzduch z vonku. Preto sa relativna vlhkost vzduchu moze iba znizit. Pride do RJ, kde sa vzduch ohreje. Stale v sebe nesie iba to iste mnozstvo vodnych par a teda jeho relativna vlhkost iba klesa. V tejto ceste nieje priestor na vytvaranie kondenzu.
(2) Vetva z kupelni, z WC, z kuchyne, z technickej miestnosti. Je to vzduch, ktory ma nejaku teplotu (cca 21 - 24degC) a nejaku relativnu vlhkost (50 - 60 % (?), z kupelne po dlhsej sprche sa blizi ku 100%). Ked tento vzduch ochladis, jeho relativna vlhkost vzrastie. Narast tejto relativnej vlhkosti zavisi od toho, o kolko sa ten vzduch ochladi. Stale sme medzi odtahom z WC, kupelky(...), ale vzduch este nedosiel do RJ. Ochladzuje sa v tych nezateplenych rurach, ktore idu v chladnom priestore z kupelky (...) do RJ. A tu dochadza ku kondenzu.
Tolko ku popisu, ako vznika ten kamaratov problem.
Dalsi kondenz vznika v RJ, nakolko vzduch z kupelky sa ochladi este viac (prenos tepla v RJ je efektivnejsi, nez v tych rurach). To je vlastne cielom RJ - aby sa vzduch v ceste (1) co najviac ohrial od vzduchu v ceste (2). Tu vznika kondenz, ktory je trubkou zvedeny do kanalizacie.
Este maly priklad, ktory pozna kazdy - v zime vojdes s okuliarmi z vonku do interieru. Teplota okuliari je taka nizka, ze ta najblizsia vrstva vzduchu sa schladi tak velmi, ze relativna vlhkost stupne na 100%. Vtedy sa molekuly vodnej pary usadia na tych okuliaroch a okuliare su zarosene. Ako sa postupne zohrievaju, tato voda sa z nich odpari.
Rovnako je to s chladenym pivom v lete.
Alebo aj v garazi, ktora je vo svahu, betonova stena je zaizolovana iba proti vode. Jej teplota pri spodu je aj v auguste poobede prijemnych 15 (?) stupnov, vonku 35 C a prichadza burka. Stena bude taka mokra, ze z nej bude tiect.
Kto ste docitali az do konca - pomohlo?
Predniesol som mu to,musi to riesit on. Urcite bude problem na pojde kde ma pohodene len tak tie rury a vnutri ide vzduch 22C a na pojde ma 10 a menej v zime.