Podlozka pod sporak

Potrebujem položiť sporák (160kg) na drevenú podlahu. V dokumentácii ku sporáku je predpísaná nehorľavá podložka pod sporák, rozmerov zhruba 1.5m x 1.3m. Drevená podlaha je zo smrekových dosiek, na mieste kde bude táto nehorľavá podložka sporák nechcem položiť dlážkovicu ale chcem tam dať nejakú nehorľavú dosku hrúbky od 1.5 do 2.5cm. Nechcem tam plech ani sklo. Hľadal som v eshopoch, buď sú v ponukách plechové podložky oveľa menších rozmerov, alebo sklené - tiež menšie, potom som natrafil na sadrovláknité dosky - tie by sa možno dali použiť ale nikde nepíšu, že sa používajú ako podložka pod sporák, neviem, či ten material vydrží takú záťaž. Poraďte, čo by ste tam dali ?
Odpovedať
Dlažbu...?
Odpovedať
Profilova fotka
Dlažba, kameň...
Odpovedať
@stavepeter 160 kg sporák? To je závodná kuchyňa?
Odpovedať
@ruren Asi bude liatinový na pevné palivo. Tiež taký plánujem. Na chalupe výmenou za starý...
Odpovedať
@dedo758 Myslíš taký čo bol niekedy takmer v každej kuchyni, keď ešte nebol plyn?
Odpovedať
@ruren Pozri sa na špecifikácie sporákov s tepelným vymennikom, 160kg je z tých ľahších, sú aj nad 200kg.
Odpovedať
@stavepeter Na chatu, chalupu to by som vedel využiť, ale do domu? To čo za individuum by si chcelo urobiť s kuchyni kotolňu?
Odpovedať
@dedo785 @jankazb Dlažbu som tiež zvažoval, aj by som do toho šiel ale v tomto som len teoretik. Drevo bude pracovať, bude potrebné lepiť dlažbu niečím pružným (?), dá sa spraviť pekný rez dlaždice karborúskou ? Poraďte zhruba postup a material. Ja by som najradšej tam iba položil nejakú veľkú, peknú dosku, našiel som tieto materiály: SKAMOTEC 225 SILCA 250 KM 80 SUPERIZOL PROMASIL 950 Podľa fotiek sa mi ale nezdá pekná ani jedna…:( tiež sa mi zdá, že to nebude oddolné proti oderu, pretože to má byť aj okolo sporáka, bude sa po tom aj stúpať. Takéto niečo nikto nedáva pod sporák ?
Odpovedať
Čo tvorí základ podlahy?
Odpovedať
@dedo758 Na podlahovom rošte je horný záklop zo smrekových dosiek prierezu 160x30mm. Toto je konštrukčný základ podlahy. Nebránil by som sa myšlienke ešte nejakú tenšiu OSB dosku (alebo inú dosku) na miesto sporáka položiť a až na ňu lepiť dlažbu - aby to všetko bolo ľahšie rozoberateľné.
Odpovedať
Na podlahovom rošte - ale čo je pod ním? Škvára? Hlina, betón? Ešte ma napadlo - dať u kamenára odrezať takú platňu s hrúbkou záklopu. Ale najprv sa ho opýtať, či by to znieslo uloženie na podlahový rošt a bodové (?) zaťaženie od sporáka. Ale asi hej, lebo 40 kg na nohu nie je veľa...
Odpovedať
@ruren ked nemáš tech.miestnosť dá sa to riešiť len tak, pre nich je to praktické, i tak tam mali doteraz obyčajný sporák ,takých domov je ešte spústa cez deň kúria len do sporáka, ak by si to dal na chalupu musela by tam byť nemrznúca zmes väčšinou sa dáva pred sporák plech a ked sa nekúri je na platni
Odpovedať
Článok sa načítava...
Čo tak si dať odrezať antikorový plech príslušnej hrúbky na mieru, to sa dá aj cez ešop, len trochu pogúgliť. Píšem len preto, že si toho už dosť odmietol, ale riešenie to je.
Odpovedať
Profilova fotka
@stavepeter SKAMOTEC 225 SILCA 250 KM 80 SUPERIZOL PROMASIL 950 žiadna z týchto dosiek ti ten sporák neudrží, Tá dlažba bude asi najlepšie riešenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@stavepeter kolegovia z www.krbyliptov.sk to riešia kameňom vyrezaným na mieru
Odpovedať
@reward preco by neudrzala? Ved na to moze nalepit dlazbu. Skamotec 225 ma pevnost v tlaku 2,8Mpa. Ja som na n dal krbovu vlozku co ma 250kg a nic sa jej nestalo.
Odpovedať
Profilova fotka
@originalx nuž ak sa tebe zatiaľ nič nestalo, to ešte neznamená, že sporák, nevieme na akých nohách, na ako krivej drevenej podlahe, zaťažovaný nevieme akými ťažkými hrncami, bude tiež ok ;-) PS: na školení u výrobcu kalciumsilikátových dosiek pred cca 15 rokmi ma učili nepokladať vložku na tento materiál. Ale dnes je už asi iná doba...
Odpovedať
@reward a aky material sa tam dava? Lebo co som videl krby, tak mali tieto dosky a pod nozickami este samotove platnicky.
Odpovedať
Profilova fotka
@originalx ak izolujem podlahu, pod nožičkami nič, alebo, ako píšeš, šamotové platničky. Nechcem ti znechucovať tvoje dielo, ale ak ti to vložka troch rokoch o 0,5 cm klesne, bude to dosť vidieť. Pozeral som tvoje fotky, nemyslím, že to máš Skamotec, skôr oveľa mäkšiu Silcu.
Odpovedať
@reward kupoval som skamotec 225 hrubku 3a 5 cm a pod nozicky som este daval ocelove platnicky o hrubke 1cm na rozlozenie vahy. Je mozne, ze ma osalili 😀
Odpovedať
Profilova fotka
@originalx nechcem súdiť, prepáč. Dosky od výrobcu SKAMOL používam len na medzistropy, no vyzerajú ináč.
Odpovedať
@reward ale silca ma zas iny rozmer. Potom co mam?
Odpovedať
@dedo758 Pod ním je parobrzda, 10cm sekundárny rošt, 15cm hlavný (nosný) rošt, oba rošty vyplnené konopou, a pod tým všetkým je spodný záklop, čo je zároveň strop suterénu. Čiže nie je to také stabilné ako betónová deka.
Odpovedať
Myslím že s tým antikorovým plechom to nemusí byť až taký zlý nápad, keď by sa použili na prechod takéto mosadzné lišty, ani z estetického hľadiska. https://www.floorwood.sk/listy/precho...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Pozdravujem Dávali ste niekto sklo pod teplovzdušné krbové kachle? Ako ste spokojní? Moje (zatiaľ iba objednané) kachle majú cca 124 kg... Ak áno tak akú hrúbku? Vydržalo by tam napríklad sklo z autobusu? Alebo čo dať medzi kachle a plávajúcu podlahu?
Odpovedať
@jurak_k Ja som nakoniec dal na drevenu konstrukcnu podlahu (popis vyssie) OSB dosku velkosti sporaka plus ochranne vzdialenosti, a na nu som nalepil silnejsiu dlazbu hrubky 1cm. Mam to takto uz druhu sezonu a vsetko je ok, nic sa tam nehybe, nepraska, neposuva. Ale susedia davali ako podlozku sklenu platnu. Maju v miestnosti myslim stare parkety a na nich nejaky druh plavajucej podlahy, na tom maju sklenu dosku v tvare polkruhu a na nej teplovzdusne kachle. Uz si nepamatam presne hrubku, zda sa mi ze to tiez bolo okolo 1.0cm, neviem presne. Ale asi s tym ziadny problem nemaju, inak by to asi spomenuli.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?