Podlahovka v drevenici

Ahojte, skuste ma odborne usmernit. Prerabam chalupu, ktorej obvodove steny su z 20cm dreva + drevovlaknita izolacia Steico 10cm lambda 0,36 Miestnosti su vysoke (3m) podlaha bude zateplena 12cm polystyrenom a strop zase z vrchnej strany 27-30cm mineralna vata. Vonkajsie dvere 2ks, drevene eurookna s dvojsklom o rozlohe cca 6m2 Kurit chcem plynovym kotlikom do podlahovky a uvazujem pripravit aj vyvody na radiatory v miestnostiach, ak by podlahovka "nestihala". Podla prepoctov je vsak konstrukcia uspornejsia, ako na nezateplenej starej bytovke, kde byvam a mam podlahovku, ktora stiha vykurovat. Mam sa prplat s pripravou radiatorov, alebo sa mam hodit do klidu a nemusim sa bat vykurenia podlahovkou? Dom bude vyuzivany rekreacne, kurenie si budem zapinat vopred na dialku, pripadne vykurim velkou pecou, ktoru tam mam. Druha vec: V podkrovi budem v buducnosti robit izby, kde planujem dat radiatory (spolu cca 5ks) a viem, ze tie rozdelovace kurenia na vysoko/nizkoteplotne okruhy nie su lacna zalezitost. Neriesili ste niekto takuto situaciu dajako jednoduchsie? Viem ze sa hovori aj o pouziti vacsich radiatorov pri nizkoteplotnom zdroji, len zase sa bojim, ze pri 40° mi ten radiator izbu nevykuri. Idealne by bolo, keby som nasiel niekoho, kto taketo riesenie ma, alebo ho navrhoval. Uplne idealne, ak by som mohol pozvat na pivo :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jusi1:

Ahojte, skuste ma odborne usmernit. Prerabam cha…
@jusi1 Ja si myslím, že podlahovka to vykúri dostatočne.. Prípravu na riadiátory si hore môžeš nachystať, ale ak nechceš vyregulovávať drahými zmiešavacími ventilmy, tak aby boli dostatočnej veľkosti.. No a teraz osobná skúsenosť. Mám dom, zateplený, hore podkorvie s radiátormi. Stropná skladba medzi prízemím a podkrovím je odspodu: palach, doska, vzduchová medzera medzi 18cm hranolmi, fošňa, 9cm škvárobetonu, 10 cm vzduchová medzera na hranolčekoch na ktorých je palubovka. Nie je tam žiadna kroková, ani tepelná izolácia. Dané zloženie pohodlne prepúšťa teplo zo spodu do podkrovia cez stropnú skladbu. V podkroví mám na radiátoroch termohlavice, aby som neprekuroval podkrovie, kedže teplo stúpa hore. No a poznatok, v podkroví mi reálne hlavica otvorí radiátor až ked je vonku nižšia teplota ako mínus 10°C. Dovtedy sú radiátory studené a stačí iba prestup z prízemia. Keby tam bola izolácia, tak by určite kúrili oveľa skôr. Takže podľa mňa v prípade veľkej zimy ti veľkoplošný radiátor aj s teplotou podlaovky dokáže dokúriť podkrovie, teda ak to budeš mať riešené bez stropnej izolácie. Podkrovie mám zvrchu zateplené 30cm izolačnou vatou medzi a pod krokvami.
Odpovedať
Treba spocitat (aspon orientacne) tepelne straty objektu. Nic tazke, ked je znama skladba plasta a plochy. Nasledne sa je od coho odrazit pri vypocte podlahovky. Kalkulacka uz len vygrcne, aku hrubu rurku v akom rastri treba polozit pre pozadovany vykon W/m2 vzhladom na zadanu teplotu vykurovacej vody. Cize pohoda. Podkrovie - nesaskoval by som s radiatormi. Velkost plochy radiatorov pre vykurenie vodou s teplotou podlahovky v Tvojom pripade bude neunosna. Dalej vysokoteplotne vykurovanie v pripade plynoveho kotla je taktiez nie dobry napad (kondenzacny rezim je v nizkych teplotach najefektivnejsi). Nehovoriac o tom, ze toto sa robi inak - dve cerpadlove skupiny v kotolni a samostatne smycky. Ze sa to predrazi? No jasne ze hej. Dal by som podlahovku uz aj na poschodie, tam by som mal mensie obavy nez o prizemie (cast tepla vystupa z prizemia, izolaciu strechy mas v pohode). Potom je otazka technickeho riesenia. Budes robit mokre potery? Aj dole aj na poschodi? Unosnost poschodia je dostatocna? Lebo ved da sa aj sucha podlahovka spravit, ale ta cena, to sa asi prehnes (na chatu). Alebo sa na to cele vyprdni, daj si spravit multisplit klimu a mas... Vyhody: - v celorocnom meritku lepsia ucinnost, nez plynovy kotol - ked treba, chladi - nabehne ovela rychlejsie, nez podlahovka (napr. ked zabudnes pustit kotol na dialku na vyssiu teplotu pred prichodom) - nemusis mat mokry poter, ani rozdelovace, rurky, reviziu na plyn a kopec dalsieho - v zime mozes odstavit rozvod pitnej vody a moze v chate mrznut, kurenie to neohrozi Nevyhody: - vyssia pociatocna investicia (alebo mozno ani nie) - niekde vonku huci vetrak, ked sa kuri
Odpovedať
Profilova fotka
@jusi1 multisplit klima, pripadne 2ks klimy (spodok, poschodie). Pre temperovanie ide len jedna, pre dokurenie zapnes obe (na dialku, treba na to mysliet). Pri KK si niekde na 5k+ (+poter), klimoriesenie je do 3k. TUV zvladnes bojlerom do 500e. Na zimu mozes pri klimorieseni vsetko odvodnit a kludne aj netemperovat, pri KK musis kurit na 10-15c nonstop.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@jusi1 multisplit klima, pripadne 2ks klimy (spod…
@mgx V podkrovi pise izby v mnoznom cisle, aj keby boli len dve (to by ale asi neplanoval 5ks radiatorov), tak s jednou klimou neviem neviem...
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix bral som to tak, ze primarne vykurovanie je riesene pecou, ktoru tam ma... Dom bude vyuzivany rekreacne, kurenie si budem zapinat vopred na dialku, pripadne vykurim velkou pecou, ktoru tam mam. Samozrejme, namiesto 2 klim moze mat multisplity dimenzovane podla TS, co si vie lahko zratat. Ak potrebuje rychlovykurenie, aj tak musi predimenzovat. Ak ma chalupu hore s 4ma izbami a 100m2, samozrejme jedna klima pre poschodie to neda.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@kejsix bral som to tak, ze primarne vykurovani…
@mgx No ved ano, chybaju informacie na vstupe 😀 Je to samozrejme otázka cieľa, ale ak teraz uvazuje o plyne a podlahovke, tak potom len aby bolo jasne, ze jedna-dve klimy ani nahodou niesu porovnatelne, co sa tyka komfortu. To by muselo byt naozaj malicke.
Odpovedať
Je to sice drevenica, ale dost velka a komplikovana :D (s murovanou pristavbou) Prikladam nacrt a foto vrchu Este som sa dostal k teme suchej podlahovky, s tym nema niekto skusenost? Momentalne sa bavime v rovine takej, ze ja prerabam spodok. Vrch tepelne izolujem a podlahu ukoncim len OSB doskou a END na nejaky cas (kvoli projektu OBNOVDOM nemozem zobytnovat nove priestory) Ide mi primarne o pripravu pre ten vrch. Aby som uz teraz prichystal nejaku stupacku, pripadne rurky od kotla, ktory bude dole. A aby som nespravil nejaku kravinu, nieco nepodcenil, nezabudol.
Odpovedať
Výpočet tepelných strát miestností a môže byť len podlahovka. Okruhy sa navrhnú tak, aby to stíhalo aj v mrazoch. Tých cca 200 eur za to stojí myslím.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jusi1:

Je to sice drevenica, ale dost velka a komplikova…
@jusi1 Natiahol by som 32mm alpex rury do podkrovia z kotolne a hotovo. Sucha podlahovka je funkcna vec, aj v albumoch to tu ma par ludi. Daj si to nacenit, aby si bol v obraze.
Odpovedať
Tak som sa do toho dal... Zatial spodok. 2 miestnosti + kupelna a chodbicka - 8 okruhov vratane jedneho rebrika a jedneho radiatora, ktory bude vo vstupnej chodbe. Pod hada mi vyslo 14cm polystyrenu Teraz tahat kable, natlacit izolaciu, zaklopit a mozeme kurit.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jusi1:

Tak som sa do toho dal... Zatial spodok. 2 miestn…
@jusi1 rurky medzi miestnostami (dverne otvory) mali byt v chranickach kvoli dilatacii, kedze mas cementovy poter
Odpovedať
Hmm, tiez som sa mohol majstrov spytat :-/ Snad to nebude velky problem, lebo rurky prechadzaju dilataciou iba v dverach medzi kuchynou a kupelnou.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od jusi1:

Hmm, tiez som sa mohol majstrov spytat :-/ Snad t…
@jusi1 nejde o to, kde je spravená dilatačná škára, ale kde reálne poter dilatuje... no nič, čo už
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?