Zdravím, verím že neotváram stokrát riešenú tému, jasné riešenie som nenašiel. Riešim dilemu aký typ vykurovania zvoliť pre RD. Určite chceme vykurovať podlahovým kúrením, plyn na pozemku nie je, a pokiaľ viem ponúkajú sa dve možnosti a to podlahové kúrenie pomocou elektrikých rohoží resp vhodná alternatíva, alebo pomocou teplovodných rozvodov s tým že sa použije elektrokotol resp. vhodná alternatíva. Info k domu: RD 8x18, steny 40 pórobetón (možno len 30) + 20cm polystyrén, strecha 30cm striekaná pena, celý dom podpivničený, vykurovať sa bude len nadzemné obytné podlažie a na streche budú pravdepodobne fotovoltaické panely. Zaujíma nás čo je z ekonomického hľadiska vhodnejšie. Ak by ste navrhli nejakú tú vhodnejšiu alternatívu budem len rád :) Ďakujem za odpoveď
Ahoj @roggy Ak mas urcitu sumu penazi na vykurovaci system, tak je lepsie ju investovat do poriadneho zateplenia domu. Potom mozes kurit drahsou elektrinou, bude stacit menej energie na vykurovanie, a platby budu aj tak nizke. Nejaky vykurovaci system sa casom pokazi, takze k cene akozelacneho tepla z tepelneho cerpadla alebo plynoveho kotla, treba priratat peniaze ktore si treba setrit na novy kotol, opravy, udrzby... Zateplenie sa nepokazi, ak je spravene dobre. Porobeton ako zatelenie stien je prakticky vecne. Aby si mal nizke plaby za vykurovanie elektrinou, potrebujes aj rekuperacny vetraci system s vyssou ucinnostou, cize ucinny vymennik, alebo pomale nepretrzite vetranie. Neviem preco sa rozhodujes medz elektrickymii foliami alebo teplovodnymi rurkami. Existuju lacne elektricke radiatory, kde je rozvodom tepla vlastne elektricky kabel, ktory je vecny. Alebo teplovzdusne rozvody, tie vsak maju mal vykon.
Myslím že zateplenie je dostatočné, ako som opísal. Určite chceme podlahové kúrenie. takže len hľadám najvhodnejšie riešenie s tým že energetický zdroj bude elektrika. V podstate som v rámci týchto možností otvorený akejkoľvek možnosti. Ale určite v podlahe a zdroj bude elektrická energia. Nie je mi celkom jasné čo je pre mňa výhodnejšie rohože alebo elektrické káble v podlahe ( neviem či si myslel toto alebo klasické radiátory v izbách. Alebo ten elektrický kotol na vykurovanie vody. A tie rozvody predpokladám že myslíš nejakú vzduchotechniku.
@roggy co sa tyka energetickej narocnosti je to uplne jedno ci das elektrokotol, elektricke folie akebo elektricke rohoze. Vzdy sa jedna o priamotop a spotreba energie bude stejna.
Pri teplovodnej podlahovke je jedina vyhoda v tom ze si nezavries " zadne dvierka " a niekedy v buducnosti budes moc vymenit zdtoj tepka napriklad za tepelne cerpadlo ktore je kazdy rok lacnejsie a vtedy bude prevadzka kurenia lacnejsia oproti elektro kotlu, elektrickym rohoziam akebo foliam.
Ja si myslím že zateplenie dostatočné nie je @roggy . Ale len typujem, pretože som to nepočítal a ekonomická náročnosť sa stanovuje výpočtom. Neviem či ťa výpočet zaujma, a mne sa nechce pracovať zbytočne, okrem toho že zadarmo. Elektrické fólie sa časom pokazia, sú drahé a vytvárajú škodlivé magnetické pole v okolí nôh http://blog.zdravydom.sk/infrafolie-e... . Teplovodné podlahové vykurovanie je drahé a náročné, ak ho chceš robiť, tvoja vec.
Myslel som lacné, spoľahlivé a bezpečné elektrické káble v stenách a elektrický radiátor na stene. Áno, teplovzdušné rozvody som myslel vzduchotechniku. @roggy
Tak táto téma zaujíma aj nás, nakoľko tiež nemáme na pozemku plyn a ani ho nechceme dať..tiež zvažujeme podlahové elektrické kúrenie..Ďakujeme za každú radu. :-)
@zlaticko333@roggy kedze je to pre vas vsetkych aktualne a toto sa pyta za tryzden 5 ludi odporucam si pozriet starsie prispevky kde sa o tom bavilo 1000x.najprv by ste si mali nastudovat ked uz mate projektatnov ktori na to neupozornia ake su legislatioven pozizdavky. Dnes nemozes mat izolaciu, kurenie ake ches, musia splnat iste normy, mozete zacat studovat napr tu: http://www.modrastrecha.sk/forum/urad...
Ked nastudujete vyberte si na zaklade toho kurenie ake je pre vas vhodne.
Ja som to poriesil tak aby to certifikatom preslo. mam izolaciu v podlahe, strope aj na fasade podla potreby ale aby som nemal len elektricke vykurovanie dal som male kachle s externym nasavanim vzduchu
@tigrolev2 rád by som si spočítal energetickú náročnosť, žiaľ neviem podľa akých postup resp. podľa akej platnej technickej normy, základy stavebnej fyziky poznám ale nepoznám rôzne koeficienty atď. Zistil som že pre A1 potrebujem 55-108 kW/m^2, ale ako sa dopracujem k výpočtovej spotrebe ?
@mackoke ďakujem za vecnú jasnú odpoveď
Ahoj @roggy . Výpočet tepelných strát je v princípe jednoduchý. Je dobré ich rátať podľa fyzikálnych zákonov, nie podľa nejakej normy, čo je vlastne zjednodušenie fyziky. Napíš sem rozmery a materiály budovy, hrúbku a názov izolácií, lokalitu v ktorej staviaš, môžem ti straty vypočítať dostatočne presne za chvíľu.
Ak ťa zaujímajú vzorce:
1) q = S / R
q - merné straty (W/K)
S - plocha ktorou prechádza teplo (m2)
R - tepelný odpor cez ktorý prechádza teplo (m2.K/W)
2) R = d / lambda
R - tepelný odpor cez ktorý prechádza teplo (m2.K/W)
d - hrúbka konštrukcie cez ktorú prechádza teplo (m)
lambda - tepelná vodivosť materiálu (W/m.K)
3) Q = q . hodinostupne
Q - strata tepla počas vykurovacieho obdobia (Wh)
q - merné straty (W/K)
4) P = q . delta(t)
P - stratový výkon (W)
q - merné straty (W/K)
delta(t) - rozdiel teplôt medzi dvoma plochami (C, K)
Oprava2:
Na obvodové steny použi 40 cm pórobetónu P2-400, na strop 40 cm kamennej vlny Isover Domo, do podlahy 25 cm podlahového polystyrénu EPS100, použi rekuperáciu s 90 % účinnosťou.