Podlahove kurenie napustanie vody?

zdravim, ako sa napusta voda do podlahoveho kurenia? Plni sa nejakym cerpadlom, mam mat nejaky vyssi tlak, alebo len volne napustana do okruhu nejakym beznym cerpadlom?
Odpovedať
https://www.herz-sk.sk/odborn-rady/sy...
Odpovedať
super diky, cize treba cerpadlo ktore dokaze vytvarat tlak od 4 do 6 bar v zaverecnom dopustani vody do okruhu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jolaus100:

super diky, cize treba cerpadlo ktore dokaze vytv…
@jolaus100 je rozdiel tlaková skúška / 4 - 6 bar / a napustenie systému upravenou vodou na max. 1,5 bar , a nezabudnúť pred napustením !!! skontrolovať tlak v expanzke 0,9 - 1,0 bar ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jolaus100:

zdravim, ako sa napusta voda do podlahoveho kuren…
@jolaus100 ja som napúšťal podlahovku upravenou vodou s vŕtačkovým čerpadlom https://www.google.com/search?q=vrta%...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@jolaus100 je rozdiel tlaková skúška / 4 - 6 bar …
@rudy1973 no uz som z toho jelen, cize na napustenie mi staci klasicke cerpadlo ? ziadny tlak resp. tlak max 1.5 bar. ? spravi to aj bezne cerpadlo napr ako pise tu kolega vyssie cerpadlo na vrtacku? Teraz som dostal dalsie info ze sa to musi dotlakovat napr napojenim na vodovodnu ruru v dome.. Takze dam upravenu vodu na podlah. kurenie cerpadlom a dotlakujem vodu z potrubia? pride mi to ako blbost..
Odpovedať
Bezny tlak vo vodovodnom potrubi, či obecná voda alebo studňa do 3,5 bar, takže na napustenie a dotlakovanie stačí. Ak nemaš teraz privod vody tak cez čerpadlo. Nevieme ani typ kotla a typ magnet. filtra pred kotlom. Nezabudnuť pripravok do systemu napr. https://fernox.sk/product/protector-f...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

Bezny tlak vo vodovodnom potrubi, či obecná voda …
@rudy1973 kotol je raja protherm 9kw, rozvadzac na podlahove urenie je rehau.. ale ked dam upravenu vodu do okruhu a nasledne tam vpustim beznu z vodovodu aby som to dotlakoval tak to je trochu divne z pohladu tej vody kotru som tam chcel mat povodne.. (vacsinou sa dava destilka upravena nejaku chemiou napr aj tou co si pridal)
Odpovedať
Napusti upravenou vodou, keď si už urobil tlakovu skušku, destilka sa nedava, skôr demineralizovaná ( ja by som musel dať 220 litrov 😬🤔😄), ak nie je únik, tak sa voda nedopúšťa vôbec, alebo minimalne pri servisnej prehliadke kotla...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

Napusti upravenou vodou, keď si už urobil tlakovu…
@rudy1973 Demineralizovanú vodu by som nedával isto. Tá je hladná a časom poškodí kovové povrchy armatúr a podobne.
Odpovedať
no to je masaker.. rozdiel medzi destilovanou a demineralizovanou je len taky ze destika je kvalitnejsia a odstrani aj bakterie (https://www.fifoautoshop.sk/blog/deta...) - niekto dava deminer. niekto destil, niekto klasicku z vodovodu - daj destilku lebo nebosahuje bakterie ktore mozu robit problem - nedavaj destilku lebo je "hladna" (co je fakt) a bude koroziu (no bude to robit aj ked sa prida kurenarsky roztok napr. ferox?) Z ako naplnit sme pri tom co naplnit a je to zamotanejsie ako vrazda v orient exprese.. To nie je normalny jasny postup co tam dat s tym aby to bolo ok?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jolaus100:

no to je masaker.. rozdiel medzi destilovanou a …
@jolaus100 čo ti viac poradiť? Písal si že bude kúriť kotlom Protherm Raja, tak si pozri ich návod na inštaláciu a údržbu a riaď sa pokynmi v ňom uvedenými a nemôžeš urobiť prešlap. Či to napustíš čerpadlom, alebo z rozvodu vody a pod. to už sú tvoje špecifiká, ktoré môže mať každý íné a preto si zvolí každý čo má k dispozícii, alebo mu z určitého dôvodu najviac vyhovuje. Ja mám len studňu s tvrdou vodou, preto som napúšťal spomínaným čerpadlom s destilovanou vodou kúpenou v OBI a pridal som fernox chémiu. Po 4 rokoch nepozorujem žiaden problém a voda v rozvode je krásne čistá (podľa ukazovateľov prietoku na rozdeľovači). Toľko rečí okolo a pritom je to taká blbosť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jolaus100:

no to je masaker.. rozdiel medzi destilovanou a …
@jolaus100 normálny postup je , že napustíš vodou z vodovodu a dáš tam odporúčanú chémiu , ja som dal napr. Toepckor / mám KK Bosch 8700iW s Al výmenníkom, starý systém rur s radiatormi 54 ročný /. Sofistikovaná verzia je , že zrobíš rozbor vody a podľa STN pre vodu v kúrení , upravíš parametre a tie kontroluješ priebežne raz za mesiac a upravuješ parametre vody . Vyber si čo je pre teba výhodnejšie a lacnejšie . https://palivahk.sk/clanky/uprava-vod...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Info z tzbportal sk: " Ešte pred tým by sme v krátkosti radi pripomenuli štyri základné parametre vody, ktoré nepriaznivo vplývajú na výkon vykurovacieho systému. Tvrdosť vody – tvorí ju predovšetkým horčík a vápnik, čiže minerálne látky, ktoré sa dostávajú do vody v prírode kde sa bežne vyskytujú. Pri vykurovacích systémoch sa nežiadúce účinky prejavujú tak, že zvyšovaním tepla vzniká vodný kameň, ktorý znižuje efektivitu vykurovania. (už 1mm vrstvy vodného kameňa na vykurovacej ploche znižuje množstvo odovzdanej energie počas prevádzky v systéme o 10%). pH – čiže kyslosť alebo zásaditosť vody, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť vzniku korózie pri vyšších prípadne nižších hodnotách ako je optimum = rozpätie medzi 6,5 – 8,5 pH. Vodivosť – je priamoúmerná tvrdosti vody (3 °dH = cca 120 μS/cm). Vyjadruje približnú mieru koncentrácie iónov rozpustených látok vo vode, ktoré prídu s vodou do kontaktu v podloží a rozpustia sa v nej. Má dopad na koróziu v systéme – čím vyššia vodivosť, tým vyššie riziko korózie. Chloridy – vysoký obsah chloridov v systémovej vode má taktiež za následok zvýšenie rizika vzniku korózie. Ióny chloridov a sulfátov, zapríčiňujú nebezpečnú jamkovú a štrbinovú koróziu na pasívnych kovoch hliníka a ušľachtilej ocele. Bežne sa nachádzajú prírode avšak tieto škodlivé látky sa dostávajú do vodných zdrojov aj chemickými posypmi ciest pri zimnej údržbe prípadne inou ľudskou činnosťou, pri ktorej sa používa priemyselná chémia. "
Odpovedať
Ak chceš aj odbornú diskusiu , tak sa prihlás aj na https://forum.tzb-info.cz/
Odpovedať
Inak čo ja viem tak kúrenári napúšťajú úplne bežne systém ÚK vodou z vodovodného kohútika. Netvrdím, že to je správne - len vravím že to takto robia. Aj u mňa to takto robili keď mi menili radiátory a museli predtým vypustiť čiastočne systém. Doplnili z vodovodného kohútika, ktorý mám v suteréne. Mám Kondenzačný kotol tuším 13ty rok a výmenník je stále OK.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?