Dobrý deň viem ze takáto téma tu už bola a určitý čas už prešiel a aj ceny tepelných čerpadiel sa menia.
Neviem sa rozhodnúť a preto vás prosím o pomoc.
Plyn sa nachádza 2 metre od hranice pozemku. Prípojka by stala 1300 eur.
Rozvod do domu cca 600 eur.
Dom obytná plocha 140 m2 plus garáž 50m2.
Ponuka TČ 13tis voda-voda. 7tis vzduch - voda ale mam problém umiestnením vonkajšej jednotky.
Plynový kotol som zatiaľ neriešil. Ak mate nejaké dobre skúsenosti môžete mi poradiť. Vopred ďakujem za každú pomoc.
urcite plyn ak je k dispozicii, usetrenych 5000 bohate staci na kvalitnu izolaciu, vdaka ktorej naklady na kurenie mozu byt zanedbatelna polozka ( s fotovoltaikou aj skoro nulova ale to je mimo temy) ... a to nehovorim o servise, ktory u kondenzacneho kotla nie je problem a nestoji tolko co servis TC.
dolezite je ale izolovat poriadne, bez tepelnych mostov, dbat na kazdy detail, terasu, vstupne schody, garaz oddelit od domu izolaciou, prekryvat ramy okien atd
@jozefsv Staci vediet citat s porozumenim, 1 stupen zakladnej skoly, ale skusim vysvetlit.
1. plyn - pripojka 1300eur, rozvod 600 eur, kotol do 1000eur, dokopy 2900 eur
2. TC - od 7000 pri vzduch voda po 13000 voda voda.
zvysok necham na teba.
BTW: Treba brat komplexne ohrev vody vratane TUV, nie iba vykurovanie. TC pri malych stratach domu co sa tyka kurenia sa nikdy ako investicia nevrati, ale to ani rekuperacia a dalsie... Ide o komfort, je ine kurit na 21st a 23st ked zrovnate TC a plyn. Ja idem do TC, kde je moznost aj z casti chladit reverzom.
@sysell Aj tak mi to pride lacnejsie, vyhodnejsie, bez huciacej jednotky na streche alebo dvore ( v pripade vzduch voda ), s lacnejsim servisom. Ale 100 ludi 100 chuti, ja by som Tc riesil len v pripade zeby som nemal moznost pripojenia plynu.
@milan_vt ze 1. Stupen zakladky. Ty mi prides ako tupela co prikrasluju ponuky. Kde mas cenu komina,bojlera...je tam v konecnom dosledku ak pojdes do lepsieho kotla minimalny rozdiel. Ide len o to k comu sa chce priklonit a vyhoda tc je lacnejsia ee pre vsetko.
@jozefsv Naco ti je ku kondenzacnemu kotlu komin?? Staci ti koaxialny plastovy dymovod nad strechu, par eur. Kondenzacny kotol so vstavanym zasobnikom stoji 1600 eur a to som googlil 3 minuty.
Tiez som neratal betonovy zaklad na vonkajsiu jednotku a podobne par eurove zalezitosti, no takym ako ty to asi nedochadza, urazat ta nebudem, na tvoju uroven sa neznizim.
@milan_vt aby bolo jasne, plyn mam pred domom, vlastna skusenost ze pripojka s dotiahnutim do domu a projektom+ kotol .... sa rovnalo cene daikinu ktory mam s montazou. V druhom objekte plyn mam lebo pripojka bola. Nemam nic proti plynu,len objektivne cisla treba davat a nie bludy. Plastom zo strechy to akosi v mojom okoli nekonci v novostavbach. Tak ako ty si vygooglis kotol tak ja mozem dat chlapikovi vygooglene tc lacnejsie a co mu to pomoze. Je to o jeho ponukach. Nech da komplet ponuky na plyn a sam sa rozhodne,vyhoda,nevyhoda. To nie je o googleni.
Mam plyn. 38tehla 15 grafit polystyrenu. Izolacia niekde vata niekde striekana 25 cm. V tomto počasí kotol zapne akurat cca o 6 do 10 aby vykurilo podlahovkou na tých 23 potom zapne zas až ďalší deň. Chod do plynu
@igorkoo 125m2 termostaty v každej izbe. Cize v spálni sa kurenie este nezaplo. Mame kuchyňu s chodbou a obývačkou dokopy cize tam sa prekuri potom detská kde mame dcéru a občas v kúpeľni. Jedna izba s technickou tam sa zatiaľ nekuri lebo netreba. Ťažko povedať mame merač plynu kvoli tomu ze mame druhe poschodie domu. Jedna pripojka plynová. Od 1.10 do teraz sme spálili 28 m3 plynu. Aj s TUV aj s kúrením co je cca 14 euro v prepocte
@yuri66 nic ine ako buderus vymenniky tu prezentovat sme potrebovali,kukni nazad cca 5 rokov ako dopadli tie vymenniky co boli v kotloch za 1000Eur ze zakaznikom ostali oci pre plac po dvoch rokoch! Co odchadzali jedna radost.
Ďalej je tiež v hre nejaké chladenie ... pretože v lete by som neznie soľ teploty 30 stupňov ... takých 24 by bolo ok .. aké mate teploty v nových domoch ?
Ja porfix premium 375 plus izolacia 15 cm
Strop by som chcel 40 cm. Uvažujeme tiež o vonkajších žalúziach
Ja osobne mám TČ vzduch/voda - NIBE 2120 - 8,0kw , ale ak by som nešiel aj do stropného chladenia, tak by som išiel do PK, ak sa bavíme o vstupných nákladoch a prevádzkových nákladoch resp. návratnosti .... Ale kúpte si niečo kvalitnejšie (@gkrivanek Vám niečo poradí) s nízkym spodným výkonom. Mne sa vstupná investícia do TČ nevráti, ale išlo mi o komfort chladenia v lete. Spotreba elektr. energie od januára - 1.rok bývania, pri 140 m2 dome, 3,0m vysoké stropy, Ytong 300 + 200 mm zateplenie, A0 dom.
Stropné chladenie išlo okolo 200 hod.toto leto, práčka, sušička, varná doska, žena na materskej nonstop doma, takže tá spotreba je vyššia a nasledovná ak by niekto chcel na porovnanie...
január 913 kwh (časté vetranie - vlhkosť 1.mesiac bývania)
február 659 kwh (časté vetranie - vlhkosť -II- )
marec 718 kwh (časté vetranie - vlhkosť -II- )
apríl 535 kwh
máj 423 kwh
jún 378 kwh
júl 428 kwh (chladenie)
august 516 kwh (chladenie)
sept 385 kwh
Dobre by možno bolo kedy sa zhromazdovali príspevky o ročnom zúčtovaní či už plynu alebo elektriky za kúrenie a TUV.
Tiež info o podlahovej ploche, zateplenie, obvodové múry.