Optimálne umiestnenie a veľkosť výška radiátorov 33K

Profilova fotka
Dobrý deň, Prosím vás, aká je najlepšia, alebo aspoň optimálna výška radiátorov v prevedení KORADO 33K? Budem používať nízkoteplotné vykurovanie kondenzačným kotlom. 1/2 izieb a aj plochy rodinného domu s podľahovým vykurovaním a 1/2 s radiátormi. Čím vyšší radiátor tým lepší? Prosím vás, kde je najlepšie umiestniť radiátory? Staré inštalácie preferovali umiestnenie pod oknom, nakoľko tam bývalo najchladnejšie a pod okno neumiestnite už skruňu ale len stôl alebo niečo nižšie. Mne to ale nevyhovuje z viacerých dôvodov. V 2 izbách neviem pod oknom umiestniť optimálne vysoké radiátory, ale len do 40cm vysoké. Okná mám s 3 sklom, so značne lepšími tepelno technickými parametrami a vzduchotesnosťou. Na parapete pod oknom chcem sedieť alebo ležať, prípadne dať lavicu alebo posteľ. Ďakujem pekne
Odpovedať
Profilova fotka
@bohdanjmd aky je dovod kombinovat vysokoteplotne a nizkoteplotne vykurovanie? Novostavba alebo prerabas nieco stare? Ak novostavba, treba sa vykaslat na radiatory a urobit len podlahovku. Ak starina, preratat to a spravit tiez len podlahovku (radiator len ak nevyjde, co silne pochybujem ale su aj take pripady). k otazke, aj radiator 40cm ma vykon, ale mensi. kde ho umiestnit urci projekt alebo znalost. alebo kde je skratka dobre ho dat , lebo nezavadzia. to pri podlahovke neriesis
Odpovedať
Profilova fotka
Starý RD, kde 3 izby sú s palubovkou, ktorá sa mi nechce rozoberať a meniť, pritom táto časť je podpivničená, od spodu nezateplená, stratil by som výšku so zatepľovaním podľahy, zateplenie stropu v pivnici by bolo náročné a s veľkými tepelnými stratami, sú tam klenby. Ďalších 72m2 je s podlahovým kúrením a keramickou dlažbou, so 4m vysokým stropom, dobre zateplené od spodu aj od bočných obvodových stien. Pravdu aj tu mám v zálohe dokurovanie krbom a nechal som priestor aj pod oknami pre prípadne doplnenie radiátorov, ak by podlahovka nestíhala.
Odpovedať
Profilova fotka
@bohdanjmd vyratat problemove miestnosti (TS) pri navrhovej teplote -12C a nadimenzovat radiatory tak, aby vysiel vykon pri spade 40/30, aby ked to budes za 10r prerabat na TC, tak si nemusel vsetko robit nanovo. Ak to ani tak nevychadza, pouvazovat nad dalsimi moznostami (stenove vykurovanie), alebo to navrhnut na -5C/-7C a problemovu noc/noci riesit priamotopom/klimou.
Odpovedať
Profilova fotka
TC je tepelné čerpadlo? TS tepelný systém?
Odpovedať
Profilova fotka
Prosím vás, radiátor Kermi so sériovo radenými platňami, technológiou X2, sú asi lepšou voľbou než bežné. Je to podstatný prínos, alebo môžem kľudne vyberať aj medzi klasickými ako má aj Korado? A ešte prosím vás je rozdiel v účinnosti doskových radiátorov, či majú stredné spodné pripojenie alebo ľavé / pravé spodné, alebo bočné z jednej strany hore + dole, alebo obojstranné? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Výkonovo sú paradoxne KORADO RADIK KLASIK napr. pri rozmere 1200x600 typ 33K má o 200W viac ako obdobný KERMI Therm-x2 Profil-K / Profil-V / Profil-Vplus
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bohdanjmd:

Prosím vás, radiátor Kermi so sériovo radenými pl…
@bohdanjmd je jedno kde je pripojenie. Sú rôzne na výber, aby sa nemuseli prerábať vývody pri výmene kus za kus. Treba vyberať podľa výkonu, ktorý je potrebné dodať v danej miestnosti (podľa tepelnej straty). Potom sa vyberie miesto kde má byť a aký rozmer sa tam asi zmestí. Napríklad aby to nevyzeralo divno, tak sa nevyberie 30x90 typ 33, keď tam môže byť dajme tomu 60x90 typ 22 alebo opačne, že zmestí sa tam maximálne 30cm vysoký radiátor, tak sa vyberá podľa toho dĺžka/hrúbka. Nie je potrebné mať všetky typ 33. A potom sa vyberajú podľa vzhľadu, či majú rebrinový vzhľad alebo rovnú dosku. Ale teda vždy sa vyberá podľa výkonu uvedeného pre daný rozmer a teplotu vody.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bohdanjmd:

TC je tepelné čerpadlo? TS tepelný systém?
@bohdanjmd TS je tepelná strata - podľa nej sa navrhuje výkon radiátora, okruhu podlahovky i kotla
Odpovedať
Profilova fotka
Momentálne mi vychádzajú tepelné straty vysoké, starý dom pred zateplením. Zatiaľ mi to v izbách cca 5x5m utiahnu priamo výhrevné plynové kachle výrobcu Karma Beta 5 (s tep. výkonom 4,7kW podľa techn. listu). Po zateplení verím v menej ako 1/2 výkonovú potrebu. Avšak aj táto hodnota je dosť vysoká, ak by som chcel ísť na nižšie teploty. Vidím to tak, že v kritických dňoch budem musieť prestaviť okruh na 75/65st a viac + prikurovanie kachlami na tuhé palivo + prípadne elektrina a potom až dovolia teplotné pomery v prevažnú časť roka prestavím okruh na nižšiu teplotu. Okrem toho mám v hlavnej miestnosti, kde sa budeme zdržiavať podlahové kúrenie a radiátory sú len v nočných 3 miestnostiach, v pracovni a spoločných chodbách a miestnostiach. Kondenzačný kotol je Protherm Medveď Condens 25KKS s využiteľným tep. výkonom 5-24kW.
Odpovedať
no je tu veľa vplyvov na to tvoje kurenie , zateplenie , nezateplenie, vysoké stropy , Gamatky , podlahovka , kotol , kachle , chcelo by to zjednotiť na 1 kondenzačný kotol a vyregulovať každú miestnosť ...
Odpovedať
Profilova fotka
Pre upresnenie pod oknom po spodnú hranu nevyčnievajúceho parapetu mám 70cm, tak si myslím že je vhodné dať max. 60 alebo radšej 50cm vysoký radiátor. Dĺžky okien a rozmerový max. návrh je nasledujúci: 1. miestnosť 2x1,4m, radiator 33 dl. 1,2m, 2. miestnosť 2,25m, radiator 33 dl. 2m, 3. miestnosť výklenok 1,1m vysoký a 1,7m dlhý, radiator 33 dl. 1,5m x v. 60-70cm 4. kúpelňa pri stene 1,4m, radiator 21 alebo 22, dl. 1-1,2m x 90cm, aj tak sa tam budú sušiť uteráky 5. chodba pri stene 1,1m, radiator 21 alebo 22, dl. 0,8-1m x v. 60-90cm
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

no je tu veľa vplyvov na to tvoje kurenie , zatep…
Gamatky zdemontujem počas zateplovania. Tuhé palivo chcem mať len v miestnosti s podlahovkou pre efekt a pre dokúrenie na pohodu. V ostatných miestnostiach chcem obmedziť tuhé palivo a až odstrániť ak to bude možné. Verím že v kúpelni a na chodbe to bude možné. Stropy sú 2,75m zatiaľ nezatepolené a v hlavnej miestnosti je až 4m strop. Okná sú už povymieňané, ale aj tak pri obývaných zatiaľ len dvoch 5x5m miestnostiach + s tuhým palivom a elektrickými bojlermi na vodu som spálil 13MWh plynu za posledný rok 06/2023-2024.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Pri porovnaniach som došiel aj na odpoveď na otázku z úvodného príspevku. S výškou radiátora mierne klesá jeho výkon na m2 plochy radiátora. Naproti tomu dĺžkou je prírastok výkonu skoro rovnomerný lineárny. Našiel som aj grafy, že odstup od podlahy cca od 100mm je postačujúci a už potom neznižuje účinnosť. Prijateľný do 3% je ešte aj vo zdialenosti 70mm. Zato odstup od prekrývajúceho parapetu alebo výklenku, má pozanteľnejší vplyv a preto je ideálny žiaden alebo aspo 100mm, keď už aj vtedy má vplyv 7% pri type 33.
Odpovedať
Taketo odbornejšie prepočty možno v diskusiach na tzb-info.cz, lebo do radiatorov chceš do 75 st. a do podlahovky bude potreba max. 45 st. Ja mam v dome radiatory max. do 48 st. v zime pri - 15st., 4 izby 5x5m, radiatory rebro alebo K22 max 1600mm
Odpovedať
Profilova fotka
Podlahovka bude mať vlastný okruh s čerpadlom, resp. so zmiešavacou sadou. Pravdu povediac mne sa podlahovka 72m2 nepodarila vybudovať optimálne ani ako som chcel. Mám tam chybou majstrov zbytočne veľkú vrstvu betónu, tuším 150mm, ale aj veľa PES pod ňou čo zas nie je na škodu iba viac investícii doňho. Mám tam však 8 okruhov zaustených do zmiešavača, tak to snáď nejak vyregulujem. Sám som zvedavý ako to bude fungovať. Mám na všetko spravený výpočet cez RAUCAD TechCON ale aj PEH projekt energetického hodnotenia domu. Nateraz by to zožralo viac než 30MWh za rok tepla z plynu len na kúrenie. Jednoznačne musím naskôr zatepliť. Len pri odhaľovaní vrstiev alebo demontáži okien som až zistil, aké sú tu tepelné mosty a tepolnotechnické vady.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Zdravím, minulý týždeň som spustil kúrenie a plne otvorený ventil st.5 mi stíha vykúriť miestnosti na 25st, pri nastavení kotla na 40st a reálnej teplote obehovej vody 36-46st. Čerpadlom na 3.rýchlosť = 6m = 55L/min = 93W.- Prepnutím na 2. rýchlosť = 5m = 38L/min = 63W a stiahnutím hlavíc na 3st, mám všade pekných 22st. Radiátory som nakoniec kúpil KORADO RADIK KLASIK: 1400x600, 33K, 2000x600, 33K, 2000x500, 33K, 1000x600,22K, chodba 1820x750, kúpelňa rebrík, tu by to chcelo viac
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?