Nový dom-krbové kachle-len externý vzduch?

Poprosím o radu. Prí kúpovaní krbových kachli do nového domu /plastové okná-3sklo, 30porfix+15cm polystyrén/ musím kupovať krbové kachle LEN s prívodom externého vzduchu, ALEBO aj bez? Aké sú vaše osobné skúsenosti pri kúpe kachlí, ktoré berú vzduch z interéru pri novom dome. Ďakujem
Odpovedať
Máš rekuperáciu?
Odpovedať
@toky1 nie, nemám
Odpovedať
@wanttoknow Ide o to, že proces horenia paliva v krbe si vyžaduje vzduch, kyslík. Ak mu tento neprivedieš z exteriéru tak si ho bude brať z priestoru, v ktorom bude inštalovaný. Takže ho v tom priestore bude ubúdať alebo budeš musieť mať otvorené okno vždy, keď budeš kúriť v krbe.
Odpovedať
Otázka tiež asi bude, či tam je stavebná príprava pre ten externý vzduch. Nedávno postavené domy sú už celkom "vzduchotesné", není to ako v starých domoch. A oheň potrebuje kyslík. Takže ak není prisávanie, tak začína boj medzi ľuďmi a kachlami o ten kyslík. Našťastie, človek aj s menším množstvom kyslíka hneď nezomrie.
Odpovedať
OK, má to logiku čo hovoríš. Väščina kachlí čo sú v ponuke majú interný príjem vzduchu. Rodičia majú v starom dome nové plastové okná, kachle zostali staré a kúria v pohode, tak ako predtým.
Odpovedať
Profilova fotka
@wanttoknow teraz neviem, svedčí to o kvalite kachlí alebo okien? Na dome sú ešte aj dvere a možno aj vetracie otvory, ktoré nevnímate.
Odpovedať
No a rodičia majú nový dom? Ja mám napríklad krbovú vložku bez externého prívodu ale mám vždy otvorené okienko v suteréne a dvere do suterénu mám bez prahu čiže je medzi nimi a podlahou je špára. A na poschodie mám otvorené schodisko. A dom je starý i keď s plastovými oknami. Ono stačí ak máte napríklad digestor s odsávaním do exteriéru a už toto je otvor do von. I keď je tam možno nejaká spätná klapka ale nie som si istý jej hermetickosťou.
Odpovedať
@toky1 rodičia majú dom z roku 1969, ale veľmi udžiavaný, žiadné škáry, žiaden otvorený priestor, ako dnes. Ja plánujem v kachliach kúriť tak 6-10x za zimu.
Odpovedať
@wanttoknow V princípe je jedno koľko krát za zimu v kachliach plánuješ kúriť. Na spálenie 1kg dreva potrebuješ cca 8m3 vzduchu. Jeden človek cca 0,5m3 za hodinu. Tak si vypočítaj koľko čerstvého vzduchu potrebuješ do miestnosti s inštalovaným krbom dostať. Ja mám dve podlažia spolu cca 650m3 vzduchu a aj tak pre istotu mám to okienko v pivnici otvorené keď horí v krbe. Plus minimálne dvakrát denne vetrám tak, že otvorím okná krížom aspoň na 5-10 minút. Dnes sa stavajú obvykle domy s malou podlahovou plochou teda logicky malým objemom vzduchu vo vnútri. Ten sa pomerne rýchlo zužitkúva pri procese horenia v krbe. Druhá vec je ale že nové domy majú obvykle aj malé tepelné straty, možno ak máš malý domček tak ak naložíš do krbu dve polienka - budeš mať behom dvadsiatich minút trenírkovú teplotu. Ja keď naváľam do krbovej vložky a tá začne huliť tak sa to teplo v otvorenom priestore vcelku rozptýli.
Odpovedať
@wanttoknow A len pre zaujímavosť, skús zmerať u rodičov doma obsah CO2 v miestnosti s krbom keď v ňom horí drevo a sedia v nej dvaja po takej hodine bez vetrania. Aké hodnoty ti ukáže nejaký merací prístroj.
Odpovedať
Profilova fotka
@wanttoknow na účel kúrenia 6-10x za zimu je lepšie externý prívod vzduchu vôbec nemať. Pri kúrení jednoducho otvoríš vetračku. Dokúriš - zavrieš.
Odpovedať
@wanttoknow samotné kachle nemusia byť len s prívodom externého vzduchu, ten môžeš priviesť aj pred samotné kachle, podľa druhu spaľovania , pod rošt, nad sklo alebo navrch , vzduch tam ozaj privedieš i cez mikrovetranie, alebo cez komín
Odpovedať
Článok sa načítava...
Externý prívod vzduchu je základ, aspoň pre mňa, myslím, že je dobré, keď už kachle alebo krb majú externý prívod, aby sa nebral vzduch z miestnosti, z obývačky, pretože to je potom citeľné, že ten vzduch tam chýba, že treba vetrať a tomu osobne by som sa chcel vyhnúť.
Odpovedať
@eagleowl myslím si, že keď si už niekto dá krb alebo kachle, tak nakoniec dôjde k tomu, že to nebude len také občasné kúrenie. Aspoň u nás sme si na takéto kúrenie veľmi rýchlo zvykli a celú zimu, keď sme doma, tak kúrime takto.
Odpovedať
@xiomo Veru. Ak máš drevo tak budeš kúriť. Nepoznám nikoho, kto má krb, kopu dreva a nekúri ním. Tiež som si myslel, že v krbe kúriť nebudem. Reálne však v sezóne v jednom týždni tak 4-5 večerov do týždňa, vždy jedno naloženie (2-3 hodiny).
Odpovedať
Dôležité je uviesť, či ten dom ideš ešte len stavať, alebo už je postavený. Ak ho ideš ešte len stavať, určite si ten externý prívod vzduchu urob. A potom ho budeš môcť dopojiť na kachle, ktoré taký prívod majú. Ak je už dom postavený a prívod urobený nie je, tak si budeš musieť vystačiť s otvoreným oknom.
Odpovedať
Profilova fotka
Dovolím si vyjadriť sa k téme z vlastných skúseností. Máme krbové kachle bez externého prívodu vzduchu. Aj som sa relatívne dlho zaoberala tým, že ako to urobiť, aby sme to vyriešili, ale .... po 7 zimách som presvedčená, že s tým nič robiť nebudeme 🙂. Máme malý drevodom a kúrime v tých kachliach len vtedy, ked je pod nulou, alebo fuka a mrholí a je tak max do +5C. A to sme sa časom už naučili s nimi kúriť, lebo to je fakt celá alchýmia, aby sme ten malý priestor (70m2) zbytočne neprekúrili. Takže s nimi kúrime na "prilepšenie" v mrazivom počasí. Keď je treba, tak rýchlo vyvetráme (5 minút krížom otvorené okná). Na noc nechávame už vyhladnúť. Bežne kúrime podlahovým kúrením a využívame aj kúrenie klimatizáciou. No ale je pravda, že po prvých dvoch zimách sme si pri montovaní klimatizácie, dali do spálne aj lokálnu rekuperáciu. A to pre zvýšenie kyslíka pri spánku. A tú rekuperáciu využívame celý rok, nielen pri kúrení v kachliach. Zvykli sme si na ňu. Nijako nás nebudí a kvalita spánku je isto lepšia. Spálňa je menšia a okno z nej navyše ide na terasu, ktorú ešte bývalí majitelia zmenili na studenú zimnú záhradu. Takže toto nebola cesta ako tú spálňu vetrať. Ale ak ideš ešte len stavať, tak ho urob. My by sme to určite tak urobili, keby sme ten dom stavali.
Odpovedať
Profilova fotka
Ono rekuperácia, či akákoľvek vzduchotechnika, je téma na dlhšie. Súhlasím, že externý prívod vzduchu je potrebný, no nie nevyhnutný. Má svoje plusy, má aj mínusy... Môžete mať v dome s rekuperáciou piecku, či krb s externým prívodom vzduchu, pri zavretých dvierkach všetko funguje OK, no občas treba aj priložiť. Tento problém ale externý prívod vzduchu vôbec nerieši. 😕
Odpovedať
@toky1 stačilo že som len čiastočne zateplil a už hocikedy kúriť nemôžem, takže najčastejšie ak je pod -10 a naložím len 1x správnou skladbou a horí i 10 hod, pri teplotách okolo 0 mi stačí výkon 2kW, a krbová vložka má max výkon 8
Odpovedať
@duzu OK. Beriem späť svoju predchádzajúcu poznámku o tom, že citujem:"Nepoznám nikoho, kto má krb, kopu dreva a nekúri ním." Si prvý. 🙂
Odpovedať
@toky1 ale ja ním kúrim najviac práve vtedy ked sa tým najviac ušetrí,ináč by som spotreboval nad 50kWh/deň, bežne mi stačí do 30 a objednávam ozaj kopu dreva naraz celú tatrovku či kamion, ušetríš tak za dovoz a drevo i na 10r, mám ho kde uskladniť nevyužitá hospodárska
Odpovedať
@duzu tak kazdy kuri tak ako mu pride najvhodnejsie. My odkedy mame krb, tak sa snazime po vacsine v nom kurit, lebo aj to samotne teplo z neho je na pocit take prijemnejsie.
Odpovedať
@toky1 no u nás podobne, my aj keď sme krb dávali robiť, tak som sa snažil tak aby proste bol kvalitný, nešetriť pri tom nejako na vložke, na obostavbe, len aby to bolo dobre urobené aby nebol problém keby sme aj celú zimu len tak kúrili.
Odpovedať
Profilova fotka
@lifelike tak u vas myslim, ze uz je to aj zvyk, ze ste sa naucili s tym fungovat, aj ked ten externy privod vzduchu k tomu nemate, ale suhlasim aj s tym, ze ked ide o novy dom, ze sa stavia, tak je dobre ho dat, na skodu to nie je. Ja si neviem po pravde predstavit akoby to bolo keby sme kurili a medzi tym museli aj vetrat, pre mna su to tym padom vyhodene peniaze do luftu.
Odpovedať
na všetko potrebné odpovedal "ťoky" v treťom príspevku, len to dovysvetľujem. tí, čo majú rekuperáciu, vedia ako s ňou pracovať.. a pre tých, čo nemajú, tak je treba si uvedomiť, že kachle odoberú z miestnosti vzduch- kyslík, ktorý potrebujú na horenie.. ten vyletí komínom spolu so splodinami.. ked nemáš externý prívod vzduchu ku kachliam, pohodlne stačí mať otvorenú mikroventiláciu na niektorom okne.. nemusí to byť nutne okno v miestnosti, v ktorej sa kúri.. pokojne to môže byť toaleta, kúpelňa, alebo komora, ktoré aj tak zvyknú bývať odvetrané.. pri horení klesá v miestnosti tlak, ktorý automaticky do domu preniká zvonku, cez pootvorenú ventiláciu.. stačí úplne minimálna ventilácia, ktorou spoľahlivo dom nasaje čerstvý vzduch. netreba žiadne extrémne vetranie. nasávací otvor na kachliach je veľký rádovo v desiatkach cm2. po obvode mikroventilácie okna býva otvor dostatočnej polochy. na starších domoch netreba nič vetrať, tie sa nadýchnu cez strechu, cez netesné okná, dvere. nutné je mať len čistý komín, aby tie spaliny mali kadiaľ odchádzať..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?