@petulo23 Máš projekt? Tak v ňom máš energetické hodnote, tam sa dočítaš aké máš použiť kúrenie. Dnes už neexistuje jedno a jediné správne riešenie. Kúrenie sa prispôsobuje lokalite, faktoru tvaru budovy, ochladzovanej ploche budovy, orientácií k svetovým stranám a tomu aké straty má budova cez svoju obálku.
@petulo23 je to maly domcek, ale ine ako tc vzduch/voda by som tam nedaval.
Kuris 3-4 mesiace z roku, ale TUV ohrievas celorocne + moznost chladenia...
Jednoduchy vypocet 15kWh/m2x120m2(treba zapocitat i plochu obvodoveho muriva)x24h = pri - 12C mas 43kW elektrickej energie len na kurenie bez spotreby domacnosti a TUV!!!
Ano je to pri nepravdepodobnych - 12C, ale ten dom nebude tak dobre postaveny ako bude presne vypocitana tepelna strata!
Ked budeme pocitat s polovicnou spotrebou, tak 20kWhx150 vykurovacich dni= 3000kWh cize 600E za elektriku, cize ani malo ani vela.
@petulo23 ak stávate novostavbu,tak strechu domu nasmerovať na juh pre čo najväčší počet fotovoltických panelov.Z toho vyplýva plne elektrifikovaná domácnosť.
Dnes to už nie je žiaden luxus ,ale štandard a nutnosť pre RD.
@marko337
Iste. Na juh.
Lebo práve cez obed je najväčšia spotreba v domácnosti.
Inak, aj "agro" (zvislá) fotovoltaika, s bifacialnym panelom dokáže vyprodukovať také isté množstvo energie, ako panely s orientáciou na juh.
Ale pri RD sa všeobecne opúšťa od južného smerovania a prikláňa sa k východ/západ umiestneniu.