Ahojte all, hľadám niekoho, kto mi poradí s návrhom kurenia. Podľa všetkého, čo som doteraz prečítal a vzhľadom na svoje možnosti (nechcem plyn), rozmýšľam nad kombináciou elektrické kúrenie + kotol na tuhé palivo v kombinácií s akumulačnou nádržou + podlahové kúrenie. Otázkou pre mňa ostáva, či tento systém je návratný, veľkosť akumulačných nádrží (obmedzenie vzhľadom na veľkosť technickej miestnosti), prípadne veľmi rád uvítam akékoľvek rady, poznatky, skúsenosti....
Mal by to byť NED, vypočítané hodnoty podľa architekta: tepelné straty 3,5 KW, celková ročná spotreba na kúrenie 5000 kWh/rok, TUV 3000 kWH/rok.
@flinston Investícia do domu nikdy nie je návratná. Ak chcete hovoriť o návratnosti, treba vedieť, s čím porovnávame Vami navrhovaný systém, ako často ste ochotný kúriť drevom (automatika? = pokryje sa 100%), aká je cena dreva a aká bude investícia.
@blacksr Ahoj. Veselé vánoce. Když to porovnám s bydlením v hotelu Ritz, tak je návratné abslutně všechno. Když to porovnám s bydlením v zamljamce, tak návratnost je v nekonečnu :-D :-D :-D :-D :-D Nicméně, nechápu takové kombinace, jako je několik kotlů, AKU nádrž a pod. při TZ 3,5 kW. Zde bych se abslutně přimlouval za AKU nádrž, která by umožnila připojení solárek, s elektropatronami a hadem na ohřev teplé vody.
S pozdravem Laďa
@flinston velká investícia, pochybujem že sa ti to niekedy vráti. Ak si sa radil z niekym od fachu tak ten ti bude doporučovať len to svoje. Ja na tvojom mieste by som dal normálne el.kúrenie - podlahovka, nejaký krb, dobre zatepliť a konec, bez špekulovania.
načo kotol na tuhé palivo ? riešil by som to elektrokotlom 4 kW pri dvojtarifnej prevádzke s AKU nádržou a nočným nabíjaním na NT. AKU nádrž by som uvažoval s vnoreným zásobníkom pre teplú vodu a prípravou pre solár (dočasne zaslepiť)
http://www.dzd.cz/images/download/vyv...
na sekundárnej strane miešanie cez zónu so samostatným čerpadlom do podlahovky. tepelnú stratu 3,5 kW rátam že máte s rekuperáciou, pre vylepšenie jej parametrov a predĺženie účinku jedného nabitia AKU nádrže obyčajné krbové kachle na pevné palivo cca.4kW, pričom nasávanie rekuperácie dať v bezpečnej blízkosti kachlí.
4 kW kotol pri trvaní NT 8 hod Vám dá max.31,5 kWh čo Vám bohato stačí na nabitie AKU nádrže o objeme 500 litrov zo 45 na 90 st.C.
rentabilita investície sa počíta porovnaním vstupných nákladov na jednotlivé riešenia. Prvé riešenie dostanete najlacnejšie a posledné najdrahšie. Pri prvom je teoretická úspora najnižšia a pri poslednom najvyššia. Pokiaľ je veľký investičný vstup a malá úspora automaticky sa Vám predlžuje doba návratnosti až do nenávratnej investície.
@blacksr, chcem porovnať systém, elektrika alebo kombinácia elektrika+kotol na pevne palivo v kombinacii s akumulacnou nadrzou (ako podružný systém), či to vôbec má zmysel do takého niečoho ísť v zmysle nejakej normálnej návratnosti. Na pevné palivo by som kúril len cez víkendy (nie automatika), drevo ma nestojí skoro nič (moja práca na nachystanie). Videl som na nete k tomu niektoré inštalácie, podľa vyjadrenia ľudí, čo to majú po cca jednom dni kúrenia, dobre zaizolovaná akumulačka dokáže z toho kúriť 1-2 dni. Pôvodne so s takou kombináciou nerátal v projekte, mám malú technickú miestnosť na také niečo (dom je teraz v štádiu HS so strechou bez okien), vošla by mi tam len jedna nádrž a to neviem či má zmysel, resp. či vôbec má zmysel k tej elektrike niečo pridávať.
Hlavný dôvod prečo rozmýšľam na niečim okrem elektriky je mať nejaký nahradný zdroj tepla...
BTW díval som sa na Vaš pasiv, je to super, klobúk dole za svojpomoc, na to by som si netrúfal, preto som išiel do NEDu z klasických materiálov, čo sa týka kúrenia ak som správne pochopil, máte bojler s el. špirálou, a to celé stači na TUV aj kúrenie? + do budúcna uvažujete nad FTV panelmi (čítal som Vašu poslednú diskusiu) má také niečo zmysel aj pre mňa, asi strašne veľa otázok :) ...
@maros_kollar ako písal pred chvíľou, drevo mám skoro zadarmo + som chcel niečo ako ,,zálohu,, , prišlo mi to ako dobrý kompromis, podľa všetkého to asi nemá zmysel :(.
Áno, bude tam rekuperácia.
@flinston Áno, dobre ste pochopili naše riešenie.
Ak tepelnoizolačnú obálku postavíte podľa odporúčaní pre EPD, dáte aj rekuperáciu, bude z toho ak nie pasív, tak NED blízky pasívu. Dúfam, že mi v Darmstadte prepáčia termín "skoropasív". :-) Potom postačí kúrenie len elektrické, prípadne kombinácia elektrického s drevom. Avšak postačia len teplovodné kachle za 500 € (samozrejme závisí aj od estetických nárokov - dá sa aj za 5000 € :-) ) a k tomu nádrž 300 litrov. Dokážete tak pokryť kúrenie aj TUV, sčasti. V lete na TUV sezónny solár.
A ste za vodou. Už to len nadimenzovať. ;-)
Mám novinku: Manžel včera skúšobne zapol podlahovku, vonku bolo ľahko pod nulou, dnu 21°C. Nemyslel si, že by to malo nejaký rýchly účinok, tak to zapol a nechal ísť. Po 4 hodinách pozrel na teplomer a ukazoval takmer 23°C !!! Takže ani nevieme, kedy sa účinky podlahovky začali prejavovať (rýchlosť nábehu). Voda mala menej ako 30°C, regulácia nebola zapojená. Takže máme prekúrený dom teraz a čakám, kedy to klesne na normálnu teplotu :-) . Keď zapojíme izbový termostat, bude to OK.
Takže smelo smerom k pasívu. Nie je to nič zložité a všetko funguje podľa výpočtu a návrhu. Nepredimenzovávať zbytočne - tým sa dosť šetria financie. ;-) x-)
@flinston Pýtate sa, či to bude výkonovo stačiť. Áno, bude, hoci špirála má len 2 kW. Totiž: kúriť sa bude v čase, keď nebude odber TUV. Ono to tak nejako vychádza, že keď je človek doma v podvečer a vytvára tepelné zisky, teplota v dome stúpne = kúrenie nezapne. Až potom, čo pôjdeme spať, sa podlahovka zapne.
Tepelná strata domu nám ešte trochu klesne, pretože zvonku nemáme omietku. A tak nám prefukuje stenami durch, až veje parozábrana. :-)