Monitorovanie kurenia vaillant

Pozdravujem vsetkych nadsencov a diskuterov, Neriesil niekto z vas monitoring cinnosti kotla so zbernicou ebus?Z toho co citam, vela ludia sa snazi optimalizovat prevadzku svojho kotla,vyuzivat ekviterm a predchadzat cyklovaniu atd. Je tazke byt pri kotli non stop a monitorovat ci necykluje a aky je priebeh teploty vystupnej vody, teploty v priestore a pod., su to vsak podstatne data pre ladenie systemu. Mozno zachadzam do extremu ale zijeme v modernej dobe tak preco nie 🙂 Registrujem dostupny konvertor ebus-USB/WLAN/LAN https://ebusd.eu/myadapter/ Taktiez som objavil ako-tak pouzitelny navod na spracovanie dat z ebus https://www.rudiswiki.de/wiki9/Heizun... Je to ale trochu nad moje sily resp. niekde na ich hranic 🙂 Napadlo ma opytat sa tuto, ci nieco podobne niekto uz neriesil, popripade ci by nemal chut skusit na tom nejako spolu zapracovat. Vdaka J.
Odpovedať
Profilova fotka
velmi dobra tema! Chcelo by to nejaky "calormatic" ktory vie posielat udaje do nejakej app a samozrejme byt pripojeny na wifi. Take daco neexistuje?
Odpovedať
@tdk ja mam na kotli tiež eBus je pripojený do intranetu ma to web server ale oveľa zaujímavejšie by pre mňa bolo dostávať údaje do môjho smart home systému. Som zvedavý ci sa táto téma rozbehne 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Aj mňa táto téma zaujíma mám eRelax a rád by som príjmal dáta z kúrenia.Neutrino:zaujíma ma čo je to ten "smart home systém"
Odpovedať
@ivan_fekiac smart home systém je systém domácej automatizacie. Dokáže ovládať ventiláciu, svetlá, klímu, kúrenie na základe rôznych podnetov (snímačov teploty, rýchlosti vetra, intenzity slnka atď). Napríklad svieti slnko a ja chcem chladiť dom tak smart home systém stiahne žalúzie a nastaví uhol lamiel podľa orientácie domu k slnku. Naopak ak chcem chladiť rolety vytiahne. Takisto ak fúka silný vietor tak rolety vytiahne. Alebo začne polievať záhradu keď je suchá pôda ďalej sa dajú rôzne typy osvetlenia (stmievanie, farebné LED pásiky atď), kúrenie (ovládanie hlavíc) a mnoho iného. Stačí si vybrať 🙂. Niektoré veci sa robia autonómne ale samozrejme systém má aj manuálny režim a všetko ovládate vy z pohodlia aplikácie v mobile. Preto ma zaujala možnosť aspoň čítať stav kotla aby som vedel od dĺžky vykurovania v referenčnej miestnosti meniť zelanu hodnotu.
Odpovedať
Inými slovami - primitívny, spravidla masívne predražený systém automatizácie o niekoľko málo aktívnych prvkoch a zopár premenných na vstupe dnes každá firmička označí ako smart alebo inteligentný, a nestačia dodávať. Priemerný elektrotechnik to síce zbastlí roky funkčné za zlomok ceny, ale takých je dnes máličko a ľudia sú nahopkaní na out-of-box riešenia. Každý tovar má svojho kupcu.
Odpovedať
@kejsix haha no to ma podrz... Primitívny, z pravidla masívne predražený systém.... Tak to nie je pravda ani z ďaleka. Robil som niekoľko inštalácii. To ze to je pekne a pohodlné je jedna vec, no vidieť polámané žalúzie od vetra je druhá vec. Takisto kúrenie... Najprv som si to nasadil vo svojom byte a čuduj sa svete po roku som mal 200 eur preplatok na kúrení... Takisto svetlá, kolko ľudí ich zabúda vypnúť, alebo proste zaspia pri telke. Je to vec ktorá je síce pre pohodlných ale takisto šetrí peniaze a "rozmýšľa" za majiteľa. Áno veci ktoré sú bez riadiacej logiky, na chod potrebujú cloud a nemajú centrálu ktorá to všetko spojí, pripadne fungujú len cez WiFi (wireless nie je wifi) tak to áno to sú v podstate zbytočnosti.
Odpovedať
@neutrino Nuž ja tiež pozerám čo si dám do domu, ale nechcem to preháňať.. svetlá chcem ovládať až na pár výnimiek manuálne - ale nejaké farebné riešenie by sa niekde možno hodilo, telka sa vypne sama - má to zabudované, ale veci ako žalúzie, kúrenie, rekuperáciu by som chcel mať určite v nejakej jednej appke či softvéry prístupné po sieti. Jablotron robím, ale nie je to v tomto ono, Loxone som pozeral, no ide o to, aby to bolo všetko kompatibilné. Tak budem sledovať tému.
Odpovedať
@kejsix napr. systém pre celý rodinný dom vrátane montáže vyjde do 2000 euro. Ak sa niekomu pokazí žalúzia na jednom okne za 2 roky tak po 4-5 rokoch ma cely systém naspäť. To isté je o šetrení elektriny, vykurovania, vody a v neposlednom rade je to aj pohodlné 🙂. A za tie peniaze to nie je žiaden pseudo systém, ale reálna kablova inštalácia. Takisto do 2000 sa vojdem aj s bezdrotom (MESH siet) ktorý sa montuje do klasickej el. instalacie (samozrejme malé úpravy potrebné sú ale po montáž nie je voľným okom viditeľna... po dokonceni). No a to co viditeľné je sa spravidla montuje v technickej alebo na rezervných pozíciách elektro rozvádzača.
Odpovedať
@tdk Riesim, ale cez modbus (nemam vaillant). Zatial z toho len taham statistiky do InfluxDB, vdaka comu som to vyladil/ladim, obcas zasiahnem manualne, lebo automatizacia sa odklada na rok 2022 v lepsom pripade 🤔 Predpokladam, ze z ebus to do InfluxDB tiez nejak pojde.
Odpovedať
@erik8989 skus taphome... Jablotron ako alarm je priamo integrovaný cez modbus. Je to slovenský produkt a veľmi jednoducho konfigurovatelny. No a tým pádom by bola všetko kompatibilné a ovládané z jednej apky. Ja som musel alarm integrovať fyzicky ako digitálne vstupy a výstupy 😄 ale aj to je riešenie. Za mňa je loxone príliš drahy na to co ponúka. Ma síce oveľa väčšiu variabilitu programovania ako taphome, ale ako píšem je drahý 🙂. No aj na taphome sa dá vyhrať do detailov.
Odpovedať
@neutrino Mne to rozpisovať nemusíš, ja niesom cieľovka tohto bordelu. Idem svojou cestou diskrétnych snímačov a riadenia prevažne formou PLC. Výsledky o trošku lepšie, rozšírenosť rádovo vyššia, cena zlomková.
Odpovedať
@neutrino: preplatok/nedoplatok nie je moc relevantna velicina. vypovednu hotnotu ma spotreba ako taka (ceny energii kolisu, preddavkove fa sa mozu menit atd.) Ale tak predpokladam, ze si realne urobil usporu. Ja mam erelax, bojoval som s tym, skusal nastavoval hore dole, sledoval teplotu na vystupe atd. prekutral som vsetky fora mimo SK pretoze sa mi to nepozdavalo no nakoniec som sa na to ale vykaslal 🙂 Funguje to v pohode, spotreba je v poriadku, spotrebu z poslednej zimy nemam ani kde velmi stlacit nizsie (podla mna) a aj keby tak pre par desiatok euro rocne mi to nestoji, cas co tomu venujem by bol drahsi v podstate. Problem je, ze som nenasiel system, ktory by tie data, ktore spominam v povodnom prispevku zbieral a mohol by som ich vyhodnocovat, takze skratka verim/chcem verit tomu, ze to sudruzi od erelaxu robia tym ich algoritmom dobre 🙂 Co sa tyka smart domacnosti - rekuperacia je de facto pustena vkuse, nevidim tam nejaky velky dovod na automatizaciu, jedine co ak by to bolo spojene s napr.netatmo a v pripade zvyseneho CO2 by to pustilo vyssi vykon, toto by bolo fajn to uznavam, svetla kde potrebujem idu na fotobunku, externe zaluzie nikdy nemali problem s vetrom. Z mojho pohladu (osobny nazor,nikomu ho nevnucujem) je smart home za istou hranicou precenovany hype, nieco ako ked mate na pracke 15programov ale v konecnom dosledku pouzivate stale len 2-3, ale pocit, ze je tam tych dalsich 12 hreje pri srdci a hlavne navsteve 🙂 Aj vysavac som mal ovladany cez appku, appka sa nejako rozladila, uz sa mi ani nechcelo ju zase rozbehavat, proste stlacim ten gombik a je to 🙂) Ked by ste predsalen dosli na nejaky ebus integrovatelny analyticky program pre kurenie rad sa na to pozriem a mozno casom implementujem. Uvidim po tejto zime, ked do toho nebudem vobec sprtat aka bude spotreba 🙂 ak to bude radikalny rozdiel (v spotrebe nie cene, lebo preplatky pri aktualnom trende cien energii asi vacsine nehrozia🙂 tak sa tomu asi budem opat chciet pozriet na zubok. Dufam, ale ze tomu tak nebude a budem sa moct venovat inym veciam.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tdk Ja som na buzzword "smart" home alergicky. Tam nie je nic smart, iba sprosta automatizacia if - then. Ale dnes je vsetko smart a v cloude...whatever. Hoci Domotron zacal bluznit o machine learning a AI 😄 Mne automatizacia zmysel dava, vacsinou viem kde, nieco ukaze cas, farebne sceny ako v erotickom salone to nie su 😉 Komu nedava, nech funguje manualne, v pohode. A osobne si myslim, ze laikom ktori sa v tom nebudu aspon casom vrtat sami a nastavovat, to zmysel nedava vobec. PS: Na pracke pouzivame 1 program, prilezitostne 2. Ale ma aj wifi 😄
Odpovedať
@tdk ok čo sa týka šetrenia tak som, v jednotkách na radiatorovom merači, minul o 30% menej s inteligentným riadením oproti štandardným hlaviciam. @zefe hmmm a prečo tá alergia? Pohodlnosť je sviňa, ale mne sa možnosť prísť do vykúreného domu páči. Takisto, že sa mi v lete neprekuruje keď nie sme doma a žalúzie sa automaticky nastavujú tak aby udržovali vnútornú teplotu. Ani z ďaleka to nie je IF-THEN-ELSE... Riešia sa tam skripty, PID regulácie, azimut slnka pre náklon atď. S IF-THEN-ELSE sa Smart Home (sorry asi spôsobujem alergiu) nedá vybudovať. Ostatné veci sú pohodlné, ale aj napr. solenoidy v prípade úniky vody mi až tak zbytočné neprídu a mnoho ďalších vecí. Ďalej automatické polievanie trávnika o cca piatej ráno keď ešte nie je horúco a je to najlepší čas na zavlažovanie, vrátane kontroly vlhkosti pôdy (nebudem predsa zavlažovať keď prší alebo je zem ešte dostatočne vlhká). Áno je to pohodlnosť neriešiť vykurovanie len si nastaviť optimálnu teplotu, áno je to pohodlnosť nevstať o piatej ráno a ísť zavlažovať trávnik na hodinku, áno je to pohodlné vykúriť si v zime dom / byt pred príchodom... Ak si na to alergický sorry, ale mnoho ľuďom technológie uľahčujú život a ak nešetria aj peniaze tak minimálne šetria čas. Ďalšie fancy vecičky ako osvetlenie, stmavovanie, farebné led pásiky (Nie ako v bare ale napr dosť populárny ambilight), ovládanie brány a kadečo iné je už len doplnok. Nikto nikoho nenúti si smart home inštalovať. Ja som si vyhodnotil pre a proti a zistil som, že ušetrím možno až 100 a viac hodín môjho času, ktorý môžem stráviť s rodinou namiesto toho aby som ho venoval týmto veciam. Takisto mám komfort a po týždňovej zimnej dovolenke sa nevrátim do vymrznutého domu, kde pri podlahovom kúrení je nábeh pomerne zdĺhavý. Ake ako hovorím je to každého vec... Ja si tu nerobím marketing, píšem vlastnú skúsenosť a samozrejme akceptujem, že má niekto iný názor. @kejsix "snímačov a diskrétneho riadenia prevažne formou PLC"... a čo je taký TapHome alebo Loxone (alebo aj FIBARO)... Rozoberme si skratku PLC na drobné = Programmable Logic Controller (kde samozrejme spadajú aj uvedené systémy, len sú už upravené na použitie v takýchto inštaláciách). Požívajú diskrétne a analógové snímače a s pomocou PLC ovládajú výstupy.
Odpovedať
@kejsix daj sem cenu koľko by ťa tvojím spôsobom vyšla nasledovná konfigurácia: 1 x Riadiaca Jednotka 5 x Snímanie Tepla 1 x Snímanie vlhkosti 1 x Snímanie vonkajšej teploty 1 x Senzor vetra 2 x čerpacia technika (+ FM) 1 x záhradné osvetlenie 7 zón podlahového kúrenia 5 vonkajších žalúzií Vrátane materiálu ako sú hlavice, svorky, kabeláž, rozvádzače, ističe atď... Keď píšeš že cena je zlomková a smart systémy sú bordel tak určite to vieš aj nejak podložiť. (v mojom prípade to bolo menej ako 2000)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?