Ahojte,prikladam nas novy problem. Pred Vianocami sme sa nastahovali do novostavby RD ( 120 m2 bungalov),ktory nie je este zatepleny. Postaveny je z Ytongu Lambda 300. Strop je zatepleny vlnou-hrubka 36cm. Minuly rok sme nechali stavbu vymrznut v zime a tento rok sme stahovali v decembri. Pod plavajucou mame anhydridovy poter,ktory schol 6 mesiacov,tak sme ukladali podlahu plavajucu. Pred pokladkou plavajucej sme si dali zmerat vlhkost v potere,aby sme mali istotu,ze mozme uz ukladat plavajucu-vlhkost bola 0,18. Na stenach mame sadrove stierky a bielu malovku.
PROBLEM: mokre kury-rohy po obvode domu zvnutra,najviac v spalni,kde spime s babatkom. Kazdodenne utieranie orosenych okien,vetranie narazove po 10minut-dokoran okna aj 4x denne. A najnovsie,pri okne v spalni badam,ze sa zacina tvorit plesen. Sme z toho uz o nervy,kde je problem? Odstrani sa to v lete,alebo ked zateplime na jar?
Este v spalni mame ceresit stop vlhkosti,no ci pomaha,tazko povedat :-( ak mate nejaku radu,prosim pomozte nam :-(
Fakt uz som z toho sama zufala :-( dakujem za rady a pomoc!
Súhlasím z jan45. Škoda že nemáte rekuperáciu.
Napíšem moju skúsenosť.Bývame 8 mesiacov ,dom cca ako váš 10x12m Termalika 300 zateplený 20 cm EPS steny ,40 cm vata strop.Rekuperácia beží nonstop na 30% okná sa nerosia vlhkosť vzduchu 35-38% Používame zvlhčovač sem tam aby sa lepšie spalo .Teraz keď boli velké mrazi mi zamrzal výmeník v jednotke tak som musel rekuperáciu vypínať.Postrehy: vlhkosť sa zvýšila na 45% a v celom dome sa začali rosiť okná cca 5 cm odspodu.Takže to pernamentné vetranie ma dačo do seba a neviem si predstaviť ako by som stále otváral a zatváral okná.Tým chcem povedať,že aj keď zateplíťe nieje to záruka že sa tie okná nebudú rosiť .
@lgman Len pre istotu sa spytam, rosia sa Vam okna s trojsklom (dvojsklo uz asi dnes nikto nedava, ale pre istotu sa pytam)?
Este je podla mna dolezite pri uvadzani vlhkosti povedat aj teplotu interieru.
Vdaka!
@lienka263 Na aku teplotu kurite ? Skuste pridat, cosi pomoze. Kupte si vlhkomer a vetrajte, kludne viac ako 4x za den. Kamarat ma nonstop otvorene 2 mikrovetracky celu zimu, aby mu vzduch prudil krizom cez dom. Taka "lacna" rekuperacia :-) A rekuperaciu uz asi teraz neporiesite, ak nemate pripravu.
Rad by som sa spytal na opacnu vec v suvislosti s vlhkostou.
Ovela viac citam o potrebe zbavovania stavebnej vlhkosti po nastahovani sa do noveho domu.
Ako dlho cca treba dostavat nadbytocnu vlhkost z noveho domu prec?
No a po vysuseni domu, nie je problem s rekuperaciou v tom, ze nam potom vlhkost v dome chyba, pretoze akukolvek vlhkost vetranie ihned dostane z domu prec?
Cital som nieco o entalpickych vymenikoch v rekuperatoroch, riesil prosim toto niekto pocas instalacie rekuperacie v dome?
idealne by bolo dobre mat na zaciatku len rekuperator tepla, avsak casom mat moznost dat vymennik, ktory okrem tepla vracia do domu aj vlhkost.
Prosim o komentar, pripadne skusenosti.
Vopre vdaka!
@kenny123@peto99
Ono to asi bude individualne dom od domu. Ja som napriklad kupoval mesiac po nastahovani zvlhcovac vzduchu, lebo som mal celkom suchy vzduch. Ale ja mam SDK priecky a kurim konvektormi, tak asi preto. Mam RJ s rotacnym vymennikom a aj tak som mal v zime suchy vzduch. Podla mna je zvlhcovac vzduchu lepsie a aj lacnejsie riesenie, ako entalpicky vymennik. Ja mam konkretne toto
http://www.plaston.sk/zariadenia.php?...
Ziadne filtre nic, len dolievam vodu. A este to aj zachytava prach. Na bezny rezim to cuca 16W, na tichsi 10W (ten pouzivam ja). Mam stale vlhkost okolo 40%, aj ked boli tie velke mrazy.
@jan45 tak...od kedy som tento prispevok pridala,tak od tej chvile som sa rozhodla pridat na kureni a v 2 protilahlych izbach otvorit mikrovetracky...a hla,vecer v izbach pozeram a rohy uschnute-v 1 izbe na 80% a v 2.izbe uschnuty roh o 40%...potesili sme sa..takze fakt :KURIT,VETRAT A VYDRZAT :-)
@peto99 A kde sa ta vzdusna vlhkost strati? Vo vnutornej jednotke klimatizacie urcite nie, nakolko tam nema preco kondenzovat, kedze vymennik je horuci, nie studeny ako pri chladeni a odvlhcovani...
J.
Predsa...? Kde sa ta vlhkost potom straca?
"vzduch predsa susi kazde kurenie, pokial sa konstantne neprivadza vonkajsi vzduch" - funguje to presne opacne; vonkajsi vzduch obsahuje podstatne menej vlhkosti (absolutna vlhkost) ako ma ohriaty vzduch bezne v dome... Odporucam dostudovat zaklady fyziky a potom radit inym ;-)
J.
@jaro_v Ked zakurim, ohrejem vzduch. Ten potom dokaze ponat vacsie mnozstvo vody. Takze voda zo stien pojdu do vzduchu. Aj ked celkove mnozstvo vody zostane v dome rovnake, nebude v stenach. A o to tu ide.
@jarosujo s tym sa da suhlasit, aj ked len ohriat vzduch na vyssiu teplotu a takto "ponat" vacsie mnozstvo vody asi nestaci; bude nutne si pomoct aj vetranim ;-)
Ja som len reagoval na nazor, ze kurit klimou, lebo klima vysusuje vzduch...
J.
@lienka263 trochu zakladov s fyziky : Vzduch dokáže obsiahnuť isté množstvo vody vo svojom objeme. Toto množstvo vody sa mení podľa teploty vzduchu - čím teplejší vzduch tím vie poňať viac gramov vody na 1m kubický. a teda -> Rosenie nastáva v momente kedy sa vlhký vzduch schladí na alebo pod rosný bod.
Trochu logiky : Ak sa rosí v niektorom bode, na niektorom mieste iba, to miesto je chladnejšie oproti okoliu (okná prakticky vždy). Ak sa rosí všade dôvodom je rapídne (rýchle) schladenie vzduchu.
Riešenie : Vetrať. Ak sa nedá vetrať (malé bábo napr. ) tak je iba jedna možnosť a to zabrániť prestupu chladu - zatepliť, vymeniť okná.
Ešte je jedna a to drastickejšia možnosť a to nekuriť tak. Ale pri malom babu jeto problem ze jo... No s nižšou teplotou (ak je v priestore 22 tak 18 by malo stacit) to prestane.
Pokial by vlhol len jeden bod - roh v miestnosti - pomohol by aj infra žiarič - ale ten by musel ísť len na ten bod nasmerovaný a šiel by 24/7
@lienka263 kupit odvlhčovať, každé ráno zapnúť najlepšie pod vlhkým rohom v spalni cca na 1-2 hodniny. Odlhčovač tak cca za 150-250 eur. Zavrieť izbu ktorú odlvhčujete. A kúriť!
Zatepliť na jar, dať pozor na zateplenie venca ak ho máte aj z vnútornej strany!!!!
Určtite takto máte vlhkosť okolo 65 aj pri vetraní, ráno v spálni aj 80.
Takže vyvetrať, cca 5 minúť. Potom zapnúť odvlhčovač, uvidíte ako dlho treba, a takto pokračovať do zateplenia, Výsledok bude, rohy sa vysušia, opakovať každý deň. Takto zabránite daľšiemu znehodnoteniu stavby.
@ezbrane odvlhcovace sa da zohnat aj v nizsej cene a celkom kvalitne aspon co viem :-) ale velky suhlas s tym ze treba miestnost uzavriet aby sa poriadne odvlhcila aby nebol problem :-)