Zdravím Vás,
mal by som dotaz či niekto má skúsenosti s mastencovými pecami?
Momentálne riešime do čoho ísť. Aj momentálne kvôli cenám energií či plynu aby dokázala pec dobre akumulovať teplo a po dohorení aby to bolo ešte cítiť (nie ako pri krboch, že keď sa zakúri sa nedá pri krbe vydržať a po dohorení už neni žiadne teplo cítiť).
Teraz na trhu je strašne kopu toho, ale čo najviac nás zaujalo je pravé mastencové pece z Fínska (niektoré modeli vydržia aj cez 30 hodín držať teplo).
Čo som pozeral tak na trhu čo sa u nás predávajú sú dva typy fínskych pecí a to buď TULIKIVI alebo NUNNAUUNI a neviem aké rozdiely sú pri týchto dvoch variantoch.
Má niekto tieto typy mastencových peci alebo máte skúsenosti z nejakými inými?
A odporúčate teplovzdušne alebo skôr s teplovodným výmenníkom?
Za každú radu ďakujem 😉
@eagleowl a spokojný? 🙂 udrží to teplo aj po dohorení? A netreba toľko prikladať furt dreva ako popisujú? 🙂
Práveže to že nevieme či teplovzdušný alebo s teplovodným výmenníkom 🙂
@romi94 celú dávku dreva (á 12-14kg ) spálim za cca 2-2,5 hodiny ( počas kúrenia do pece dva razy priložím) a tým je kúrenie na 24 hodín vybavené .....kúrenie po spálení potrebnej dávky dreva (á1kg/100kg hmotnosti pece) nemá žiaden zmysel....bolo by to len plytvanie drevom
....pri vyšších vonkajších teplotách mi stačí kúriť aj raz za dva dni......za tri zimy (treba povedať že všetky boli mierne) som nepotreboval prikúriť plynom...(mám to nadstavené tak že ak by teplota v miestnosti kde je termostat klesla na 21°C zapne automaticky plynový kotol.) Za zimu som spálil 2-3m3 tvrdého dreva.
Pec je sálvá (nie je teplovzdušná - také sú krby)....výmenník som nechcel lebo je to podľa mňa len možný zdroj problémov a závislosť na elektrine....ale netvrdím že je to zlé riešenie ....naviac nemám podlahovku ale radiátory.
Pec mi vyhovuje...mal som obavu že bude prekurovať miestnosť kde je postavená a inde bude príliš chladno no nie je to tak. Pravda je ale že dvere sú v celom dome zväčša pootvárané a dom má pomerne veľkú akumulačnú schopnosť (všetky steny sú z betónových tvárnic) tak že nejaké rýchle kolísanie teploty nehrozí....dom má 140m2 -bungalov.
@eagleowl Ahoj aky typ tej pece to mas? Aky ma vykon. Co som pozerala uvadzany vykon aj vykurovana plocha su dost male a ty s tym kuris cely dom... Dik vopred
@mucha999 Tulikivi Valkia...tento model už sa asi nerobí....ale v podstate sa na tých peciach okrem vzhľadu nič moc nemení a modelov je naozaj veľa....
Má hmotnosť á 1,5t akumulovať dokáže max 55kWh....tak že na hodinu á 2kW (samozrejme že v čase medzi kúreniami sa výkon dosť výrazne mení)
@mucha999 ešte poznámka k uvádzaným plochám, ktoré pec vykúri....tento údaj by som bral veľmi orientačne lebo podstatná je tepelná strata priestorov kde je pec a strata zavisí od klimatických podmienok a kvality stavby....ja mám dom na západnom Slovensku....údaje v návodoch sú podľa mňa postavené na praxi z minulosti keď sa A0 domy nestavali a samozrejme sú asi aj odvodené od klimatických pomerov vo Fínsku.
@eagleowl chcel by som sa ťa ešte opýtať, že pozerám tieto mastencové pece ale má zaujala, že tieto pece majú tepelnú energiu cca. 35 KWh a niektoré aj viacej ale v projektoch pri tých nízkoenergetických RD ale aj v našom je písané, že by mala byť tepelná energia do 10 kWh tak mal by som dotaz či by si vedel či to neni moc veľa? Lebo viem, že je rozdiel klasický krb a mastencová pec .. tam tie hodnoty sú úplne rozdielne lebo je pravda, že krb funguje na inom princípe ako mastencová pec 🙂 tak preto neviem či tá tepelná energia pri tých peciach neni moc veľa a či to vydrží ten komín 🤔
@romi94 odporúčam hlbšie naštudovať lebo máš zjavne veľmi nesprávnu predstavu čo údaj 35kWh predstavuje....
Povedal by som že 35kWh je dosť málo.....lebo to je celá akumulovaná energia po spálení jedenej dávky dreva....to je pomerne malá pec....za predpokladu že kúriš 1x za 24 hodín (čo sa asi považuje za štandard) sa tých 35kWh bude uvoľňovať á 24hodín čo znamená že za hodinu sa priemerne uvoľní 1,46kW (samozrejme nebude to počas tých 24h rovnomerne).
(Neviem čo v tvojom dome reprezentuje údaj 10kWh ...)
Pri krboch sa udáva hodinový výkon.... teda za 24hodín kúrenia krb vyprodukuje 24x udaná hodnota ...ten výkon sa dá počas kúrenia regulovať ....samozrejme len v určitom rozsahu podľa množstva spaľovaného dreva.
@romi94 ešte k tým komínom....je pravda že v peci sa v porovnaní s krbom obyčajne spaľuje podstatne väčšie množstvo dreva za časovú jednotku ale to neznamená že by tým mal trpieť komín lebo pec má oproti krbu podstatne dlhšiu spalinovú cestu...to je celá podstata pece....že horúce spaliny odovzdajú teplo na tejto predĺženej trase a toto teplo sa potom pomaly uvoľňuje....tak že komín na žiadne prehriatie nemôže trpieť.
@romi94 pozrel som ten tvoj album....vzhľadom na to že dom máš betónový strop a pomerne ťažké steny, nemal by som žiadne obavy ísť do väčšej pece....problém samozrejme je že čím je pec ťažšia tým je drahšia no podľa mňa je aj univerzálnejšia. Lebo vo veľkej peci malé množstvo dreva spáliť môžeš....a tiež v nej môžeš kúriť s väčšími pauzami..opačne to nejde resp. je to nezmysel....
Skôr ako sa rozhodneš určite sa poraď z viacerých zdrojov a hľadaj porovnateľné referencie....pec sa kupuje na desiatky rokov.
až nato že ku každej treba kuriča a je to lokálny zdroj , najteplejšie je pri ňom najchladnejšie v najväčej vzdialenosti, nemá termostat , najteplejšie po začatí ohrevu, na podlahovku to nikdy mať nebude a to je vyššia investícia, tak prečo?
Ja ako podstatny rozdiel krb vs mastencova aku pec vnimam skor sposob kurenia.
Mastencova aku nalozit davku a nechat vyhoriet…
Len skoda, ze zas typicky Slovensky problem, ze tie pece su u nas predrazene skoro o polovicu…
@frantisekca lenže tie pece potrebujú kopu ťažkého materiálu , susedova váži 4,5 tony, musel preto zosilovať platňu má ju na poschodí, prízemie má na podnikanie kde chodia návštevy, všetko na podn. účet a kúrenie takou pecou nemá ako doložiť
@eagleowl čítal som teraz tvoj starší príspevok o kúrení vo Finsku, sused je vášnivý rybár a chodieva tam často aj ked kúria, domy väčšinou drevené zruby všade sauna takže veľké úniky tepla no majú najviac lesa v EU, veľká krajina na počet obyvateľov a rozloha sa stále zväčšuje dvíhaním pevniny
@duzu
Iste, kde by sa v tom teplo akumulovalo?
Akumulacne materialy su proste tazke…
Ale 4,5t? To uz je docela extremne. Asi velky objem, co treba vykurovat, kedze vseobecne sa uvadza na 1t asi 30kWh akumulacie.
@eagleowl ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie 🙂 už som tomu viacej pochopil 🙂 a my to aj pomohlo 🙂 .. práve tých krbov, kachlí, pecí je strašne veľa na trhu ale najviac zo všetkého zaujali práve tieto mastencove pece že to dokáže vydržať na desaťročia a som študoval že do nízkoenergetických RD sa vôbec nehodia krby (teplovzdušné) že neznesiteľné teplo a není to akumulačné 🙂
Mastenec je dosť trvacný a že do tých nových RD že sa odporúča ťažšia akumulačná pec aby sa dokázala tá teplota rozložiť 🙂
Ten bungalov čo sa rieši, on je v podstate aj taký malý ako byt (dokopy obytná plocha 74 m2) čo je taký menší RD 🙂
A ty ako by si to riešil?? Pričom sa rieši pec? V akom štádiu je to najlepšie?? Keď je už podlaha dorobená?
Lebo predsa tieto pece sú aj dosť ťažké a vážia cez 1 000 kg 🙂
@eagleowl
Ja som sa s tym stretol v Slovinsku, je tomu asi 2 roky. A vtedy majitel, ked vysvetloval ako kurit, tak padla otazka aj o cene.
Aj teraz ked pohladas, tak zistis, ze proste Slovenskô je osobitne, co sa tyka cenotvorby a marze.
Chvilku hladania a najdes, ze napr. TU1000/50 najdes aj vo Finsku cenu docela hlboko pod 4000€, v spominanom Slovinsku to same (aj s DPH a aj montazou).
Ano, preto na SK su tie ceny o polovicu vyssie, lebo mame na to…
@romi94
Ano, novsie stavby maju nizsie tepelne straty, preto nie je vhodne mat napr. piecku, ktora ma vysoky vykon, kedze by sa prehrieval interier a pri nejakej snahe kurit len velmi slabo, sposobuje probleny s dechtom, kominom atd. Akumulacnu pec proste nalozis potrebnou davkou dreva a nechas vyhoriet. Horenie nepriebeha nejako dlho, kedze hori v podstate na plny vykon, pri ktorom je idealne spalovanie.
Ale su aj ine akumulacne pece, nie len mastencove. Len zvolit vhodny vykon a akumulacnu hmotu (vzhladom na pozadovany komfort, mnozstvo akumulovanej energie a dobu jej vyzarovania).
Ak mas doma kolajnicu, aj ta by dokazala vyborne posluzit na akumulaciu (to je len taky jednoduchy priklad).
Takze vyrobcovia hladaju materialy, ktore su cenovo prijatelnejsie, nez spominana kolajnica.
Ku prikladu aj spec. beton moze byt atd…
@frantisekca našiel som ju u nás za 5.590EUR a vo Fínsku za 3.812 ale to je tam akciová cena (bežná je viac) okrem toho tam je ešte +280,-cena dopravy ak som správne pochopil........verím že takto dokážeš na akcii kúpiť kus z výstavy aj u nás....okrem toho ju samozrejme z Fínska treba doviezť...čo logicky cenu zvyšuje....rozhodne to nie je polovica.
(Porovnávať Slovinsko a nás nechcem....jednoducho tam možno predajú ročne 2x viac takých pecí ako u nás a dostanú od výrobcu tým pádom lepšiu cenu....to sú už špekulácie....)
@romi94 riešiť to treba čo najskôr...keď je hotová podlaha je po funuse alebo to bude vyžadovať zbytočnú prácu na viac...najlepšie sa to rieši už v projekte....ak máte eps v podlahe tak na to sa pec položiť nedá....musí sa to riešiť zosilnením podlahy v mieste kde bude...ako presne to závisí od pece....treba si ideálne aj rozmyslieť ako presne bude napojenie do komína lebo každá pec to má inak....všeličo sa dá asi riešiť za pochodu ale nie všetko.
Vašu rozlohu by ste nemali mať problém vykurovať pecou nechcem generalizovať (neviem z akej ste oblasti ani nemám skúsenosť s tehlovými priečkami)....ideálne navštíviť porovnateľnú stavbu a najlepšie viacero a hovoriť s majiteľmi....
@eagleowl
Pekne.
Pisal som, ze vo Finsku dost pod 4000.
Doprava na SK draha?
Urcite nie. Za to, predajca v tom Finsku plati zamestnancov, priemerna mzda 3 x Slovensko. Priestory atd, proste rezia neporovnatelne vyssia, nez na SK.
Slovinsko o polovicu vyssia priemerna mzda nez na SK…
Doprava do Slovinska vs Slovenska vyssia koli vzdialenosti.
Mnozstevne rabaty isto netvoria tak podstatny cenovy rozdiel.
A napriek tomu cenovo su podstatne prijatelnejsie, nizsie.
Problem vnimam v tom, ze tie ceny za hranicami su taktiez uz s rabatom obchodnika, teda, ze na tom vyrobku pri predaji zarobi, aj po odratani vsetkych nakladov (personal, mzdy, priestory atd.).
Nakupna cena je teda este o dost nizsia.
Takze ceny u nas su v tomto pripade premrstene.
Vedomie toho, ze kupim nieco za 5000€ a z toho takmer polovica ostane u obchodnika (lepsie klasifikovane - prekupnik) a druha polovica je skutocna cena vyrobku, je u mna neobhajitelne a proste hladam inu, schodnejsiu alternativu.
@frantisekca pod 4000 ?....cena je 3.812+280....logicky preprava k nám navrch....(koľko stojí tona z Fínska k nám neviem....pochybujem že pod 400,-EUR)
Klasifikácia "priekupník" sa mi nezdá namieste vzhľadom na to že ten predajca ti pec dovezie a poskladá....
Ale veď máme EU a voľný pohyb tovaru.....nie je problém kúpiť kdekoľvek.
Ahoj! Ja mastencovu pec odporucam. Mame ju 4 roky. Sme mlada rodina s malym domom. Pec tulikivi mame. Kachle sme povodne chceli ale chceli sme sa zmestit nielen do ceny cca 6000eur ( rok 201😎 ale aj do velkosti- kachle by zamerali robustny priestor. Ak by sme mLi este o nejaku tisicku viac, ideme so este vacsej a aj na poschodi by sme si to vyviedli. No proste keby bolo keby.. 🙂 a som presvedcena o tom ze mame najkrajsiu a najelegantnejsiu pec sikoro daleko. Okrem toho ze tu krasne pasuje tak super vyhreje. Ohnisko je mensie nez pri krbe a nakladat musis niekolkokrat kym sa pec vyhreje ( vacsine 4x po 30minutach) ale potom je tepla aj rano a vlastne sala teplo dlho. Dalsia vec je ze nie je to taky efekt tepla ako pri krbe, co tiez obcas moze chybat- take to rychle horuce teplo- na druhej strane vies pri tej peci sediet hodiny “ako pri radiatore” a nic ta nepali. Sedis hodiny a ohrievas sa.
@pavka139 tak parádička 🙂☺️ ono v podstate je to drahšia položka, tých cca. +- 10 000 eur je na prvý pohľad dosť len keď si človek zoberie že to nemá len na krátky čas ale že to dokáže vydržať desaťročia, že ten mastenec sa tak nerozpadne ako klasická krbová vložka tak si myslím že sa to aj oplatí a keď len porovnám do čoho skôr investovať či tepelné čerpadlo ale takáto mastencová pec čo finančné vychádza rovnako tak vyhráva jednoznačne táto pec 🙂
Podľa všetkého čo som čítal tak najlepší je práve mastenec oproti napr. šamotu 🙂
To je aj na tom najlepšie že je to akumulačné a sálavé a není to ako klasický krb že rýchlo zohreje a potom je problém aj pri tpom vydržať, jedine taký nahý ako v saune 😄
Čo som dnes čítal tak moc neodporúčajú práve pre nízkoenergetické RD klasické krby (teplovzdušné) lebo je problém že sa tam potom nedá vydržať a nemá kam unikát to teplo a skôr odporúčajú ťažšie akumulačné pece 🙂
@kejsix tak bohužiaľ TČ ťahá aj elektrinu a pri terajších cenách tie hodinky sa budú pekne rýchlo otáčať 😄😄 to ako som sa o tom bavil s ľuďmi a čakali, že ušetria viacej a cena bude nižšia ale nečakali že to bude cez 100 eur a to ešte boli ceny relatívne v norme, keď ľudia uvidia cez zimu tie ceny elektriny tak budú odpajať TČ a ich hádzať do šrotu a radšej sa vrátia do stredoveku a budú drevo kade tade brať 😄😄
Za ďalšie tie TČ je pekne veľká investícia a otázka ako dlho to vydrží?od servisu spomínali, že je pekne dráha údržba a tie peniaze ak ti to nevydrží 10 rokov sa ti ani nevrátia môj názor 🙂
Niektorí predajcovia už vedia aj povedať, že to neodporúčajú (aj keď majú za to navyše keď predaju TČ len EÚ nakázala) 🙂
A ďalšia taká otázka, keď sa zrazu všetci pripoja na zdroj elektriny zvládnu to siete a nezačnú výpadky? Lebo v takom Nemecku je tiež veľký boom a ľudia z plynu všetci prechádzajú na elektrinu a za 1 deň aj tie ceny vyskočili pekne vysoko 🤔
Tak ja si myslím, že do tohoto spejeme a bude znova stredovek, aj tak už avizujú že pomaly začnú lampy vypínať, redukovať kúrenie, pomaly sa umývať len vlhčenou utierkou 🙂 a s toho vznikne len jedno, že vstupné väčšia kriminalita a aj drevo sa začne kradnúť 🙂