Liatinová alebo drevosplyňovacia pec?

Prosím napíšte mi vaše skúsenosti s oboma druhmi pece. Máme potyčku s chlapom. On so svokrom si idú liatinovú, otec kúrenár nám odporúča drevosplyňovaciu. Mňa ako ženu samozrejme zaujíma, pri ktorej budem musieť menej chodiť prikladať a celkovo, okolo ktorej je najmenej roboty ale zároveň urobí dosť teplo🤔
Odpovedať
@caramelbiscuit ,liatinové a drevosplyňovacie nie sú dve kategórie.Aj liatinové kotle môžu byť drevosplyňovacie,napr.Viadrus U68,Lignator..Pre lepšie oboznámenie sa s problematikou spaľovania dreva navštív napr. energoportal.cz
Odpovedať
@jaropetrik Viadrus U68 nie je splynovaci kotol ale kotol s dolnym odhorievanim . Vyrobca vraj uz tvrdi,ze tu ,,keraniku,, uz dodava od ineho vyrobcu ako do predosleho nepodarku U32 kde zivotnost tej keramiky bola okolo 2roky .
Odpovedať
@caramelbiscuit splynovacie maju vyssiu ucinnost horenia, menej spalin do komina ale potrpia si na kvalitu vyschnuteho dreva! Ak zanedbate tento fakt a pravidelne cistenie kotol neprezije 12 rokov. Odporuca sa 10 % vlhkost dreva. To je 3 rocne drevo min. Budete viac orientovani a napomocni prirode. V obycajnom liatinovom kotly zhoria aj gumaky ak prezeniem -teda drevo, uhlie, brikety, koks, jednoducho nie je taky haklivy na kvalitu matrosa. Bratranec menil po 40 rokoch na viadruse tesnenia medzi clankami a ten kotol zase funguje ako hodinky. Rozobrali sme ho , vycistili a stiahli naspat. Naozaj ako novy. Podotykam, ze kotol ide cez sezonu nonstop ide o lokalitu pod Kralovou holou takze sa cosi nakuril ten kotlik. S urcitostou toto drevosplynovaci akakolvek znacka nedokaze. Ak sa rozhodnete pre splynovaci , zvazte varianty kotlov s ventilatormi ktore tlacia a ktore tahaju vzduch do spalovacej komory. Tie s tahom preziju viac. Rozoznate ich tak ze su namontovane vzadu pri dymovode, nie pri dvierkach v predu.
Odpovedať
@dodik13 to ,že menovaný kotol je odhorievací,neznamená že nemôže byť splyňovací.Odhorievanie,pri ktorom vzniká menej pevných častíc ako pri prehorievaní je práve výhodou pri splyňovaní v keramickej tryske.Stále sa ešte vyrábajú splyňovacie kotle v 3.emisnej triede.Tento kotol je zaradený do 4.a 5.triedy.Klasické odhorievacie kotle typu Dakon nemôžu z princípu bez keramiky dosahovať emisie v 4.alebo 5.triede. Niekde som čítal,že Viadrus zmenil dodavateľa trysiek,nový dáva záruku na trysku 5rokov.
Odpovedať
@jaropetrik Tak splynovat moze za idealnych podmienok v urcitom casovom useku pocas horenia ale urcite sa to neda chapat ako splynovaci kotol pretoze sam vies dobre ako funguje splynovaci kotol v ktorom prebieha ,,riadeny,, proces splynovania a to sa v obycajnom kotli da dosiahnut len za idealnych podmienok v urcitej faze horenia laicky povedane :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?