@luciab777
Aký veľký je dom?
Aké sú tepelné straty domu?
Aký rozpočet máš?
Máš možnosť aj plynovej prípojky?
Kde bude dom stáť?
Chceš TČ ohrievať aj TUV?
...
Nikto Ti nedokáže rozumne odpovedať, pokiaľ neposkytneš viac informácií, pretože porovnávaš dva diametrálne odlišné spôsoby vykurovania..
@luciab777 na tzb info je porovnanie kedy je ktorý spôsob naj. podľa ročnej spotreby čisto všetko na elektrinu ak je ročná spotreba do 4MWh , pri malom A0 to ide dosiahnúť
Och pardon....🙈
Dom má cca 200m2 je to obdĺžnik s rovnou strechou,2 poschodia.hliníkové okna,samozrejme zateplenie (polystyren20 cm- aspoň tak má informovali),mame len elektriku a áno aj na ohrev vody pokial bude TC ak nie tak kotol.veľmi sa do toho nevyznám 😱
Dakujeeeeeeem
Robime komercne projekty a vzdy boli odporove kable/folie/rohoze brane z pohladu klientov ako nizsi standard. Doteraz kazdy z developerov vzdy doplatil za min elektrokotol a teplovodne podlahove kurenie a napr s predpripravou na TC...
@luciab777 Tak potom radšej tepelné čerpadlo – návratnosť (ceny prevyšujúcej iné tepelné zdroje) je síce trochu dlhšia ale účinnosť je vyššia ako pri odporových kábloch. A dá sa pomocou neho ohrievať aj teplá voda…
A podlahovku normálne teplovodnú...
@luciab777 myslel som toto:
https://vytapeni.tzb-info.cz/teorie-a...
kedže plyn nemáš ostáva ti drevo. pelety, a TC tep. čerpadlo najlacnejšie je vzduch -vzduch , klíma vykuruje i chladí no zvlášť bojler, alebo TC vzduch-voda do podlahovky
3 možnosti, každá z nich má svoje úskalia.
1. Tepelné čerpadlo
jeho mínus je vstupná investícia, dokáže ale hriať podlahovku a TUV.
2. Odporové káble / "infra" fólie (ktoré nie sú infra)
nedokážu ohrievať vodu - nutný bojler, relatívne nízka vstupná investícia (diskutabilné), veľmi nízka účinnosť vs tepelné čerpadlo ( 1 kW elektriny = 1 kW tepla, tepelné čerpadlo dokáže 1:3 niekedy aj viac)
3. varianta č. 2 + klimatizačné jednotky v každej miestnosti (na kúrenie a chladenie)
relatívne nízka investícia do jednotiek, ale je nutné mať v zálohe aj primárne kúrenie (samozrejme bez primárneho zdroja tepla neskolaudujete - klimatizačná jednotka stále nie je považovaná za zdroj tepla - len doplnkové zariadenie upravujúce klímu v miestnosti)
Vyber si ....
pri 200 m2 ťa odporové káble alebo "infra" fólie (ak nebude A0 <45 kWh/m2 p.a.), dokážu celkom slušne finančne zaťažiť v rámci účtov za elektrinu, ak by to bolo 45 kWh/m2 p.a. tak rátame 200x45= 9 MWh za kúrenie ročne + energie na ohrev TUV + svietenie, varenie, pečenie, tv, pc atď atď proste bežné využívanie energií v domácnosti.
Ak by to bolo 45 kWh/m2 p.a. tak treba rátať (pri 2 osobách v domácnosti) + 2 000 kWh na TUV (podľa čistotnosti jedincov samozrejme) + 800 kWh ročne na hlavu (tv, varenie atď). Takže treba rátať cca 12-13 MWh ročne. A s tepelným čerpadlom cca 1/3 z toho... variant č.3 cca 2/4 z toho.... vyber si.
@dominik_galaba to je ale tým že sa doteraz používala klíma len na chladenie, no dnešné bežne kúria i pri -25, google to nevie nikde nájsť , že sa klímou nemôže kúriť , ty si to niekde našiel ked to tvrdíš?
@dominik_galaba Si si istý? Ja mám klímu ako hlavný zdroj vykurovania, TT posudok vyšiel pri COP3 na A0. Berie sa to presne tak isto ako TČ bez ohrevu TÚV.
@dangs to Vám presne neviem povedať, kedy dostanete odpoveď ale určite to bude čím skôr. Naši ľudia sa snažia odpovedať čo najskôr ako môžu. Sme radi, že ste sa obrátili na nás a veríme, že Vám dobre poradíme.