Riešime stavbu RD bungalov 98 m2 . Najprv sme boli rozhodnutý pre krb+ teplovzd. rozvody s ventilátorom prieduchy do izieb . Po konzultáciách s odborníkmi aj známini so skúsenosťami ( výrenie prachu, vysušený vzduch ) sme sa rozhodli pre kachle so sálavým teplom. Po návšteve v štúdiách nám bolo objasnené .Systém spaľovania v kanadských a krbových kachliach je vlastne rovnaký ( sekundárne+primárne spalovanie ) . Krbové majú asi nižšiu účinnosť , ale presnú hodnotu som nenašiel. Rozhodovali sme sa medzi PACIFIC ENERGY Alterra CS 1200 , alebo ROMOTOP Stromboli N 01 kameň. Prosím o osobné skúsenosti , odporúčania. A ešte by som potreboval dostať teplý vzduch od kachiel do vedlajšej chodby , kde sú ďalšie 3 izby. Ako by ste to vyriešili? Vďaka
krb ma ucinnost cca.30% zatial co kanadske kachle 80-85.je to vlastne system splynovacej pece.mal som doma krb a tepl.rozvody s vent.uz by som do toho nesiel prach vsade.riesil by som to kanadske kachle s vymennikom a podlahove kurenie.
@rado190974 Nezmysel! 30% ma iba otvoreny kozub!
@all Kanadske kachle, finske pece, somalski utecenci.. Co to tu meliete???
To su len marketingove tahy na oblbnutie zakaznika. Existuju len kachle, krby a pece, bodka.
@mmartinm Aky je rozdiel z hladiska vysusovania vzduchu a virenia prachu medzi krbom s prieduchmi a krbovymi kachlami? Podla mna uplne ze ziadny.. Ak sa raz bavime o teplom vzduchu, efekt je ten isty.. Zerava liatina (ocel) ti zohrieva vzduch! A tie kachle sa mozu kludne volat aj kanadske..
Salavu zlozku ma kazdy sposob kurenia. Ide o to, ktora zlozka vyzarovania energie je prevladajuca. Ak chces, aby prevladala salava, riesenim su infrapanely, prave pece, pripadne akumulacne krby.
Ak chces lacnjsie riesenie, pozeraj kachle, ktore maju co najviac obstavby - kamena, keramiky atd. Co najtazsie!
Dalsia vec - zabudni na ucinnost 79% pri nejakych kachliach. Bezne sa kachle pouzivaju tak, ze rozkuris, vytvoris pahrebu a potom privries vzduch. Akonahle mas privrety vzduch, zabudni na vysoku ucinnost. Ta ucinnost je mozno pri plnom vykone.. Preto maju najvyssiu ucinnost pece..
otvorený "starý " krb má účinnosť 8-12%, naviac ak nemá samostatný prívod vzduchu zvonku, ochladzuje aj prichádzajúci vzduch, potrebný na spaľovanie. Z privádzaného vzduchu sa využije asi 10% na spaľovanie, zvyšok sa ohreje a odchádza do komína. Preto sú lepšie ťažké pece, idú na plný výkon, teplo akumulujú a po zavretí ťahu odovzdávajú sálaním postupne. Liatinové (americké) kachle sú vhodné do nárazovo vykurovaných priestorov, po skončení spaľovania prestanú vyhrievať.
@mmartinm Nehovorim, ze to je jedno.. Ale z principu na tom budu velmi podobne.
Splynovanie dreva je proces, ktory je podmienkou vysokej efektivity horenia.
ALE: Drevo splynuje pri vysokych teplotach, ktore z principu nemozes dosiahnut v malych krbovych kachliach, ak im nedas plnu forsaz ;-)
To znamena (v pripade Stromboli) 2,6/kg dreva v hodine. Tie "kanadske" maju vyssi vykon, cize skoro 3,5 kg dreva. Akonahle uberes vzduch, chces setrit drevo, alebo menej kurit (lebo nepotrebujes permanetny vykon 8, resp. 11kW), teplota v ohnisku rapidne klesa a na efektivitu a splynovanie mozes akurat zabudnut..
Poznam par ludi, co na 100% kuria v kachliach, ci dokonca krboch. Urobili si z obyvacky kotolnu, prikladaju kazde 3-4 hodiny, teplota v dome im lieta hore dole (hlavne pri montovanom dome, co nema ziadnu akumulaciu) ale co je najdolezitejsie - skuria 2x viac dreva za sezonu, ako mali vypocitane v projekte. Cize su s kurenim na sezonu cenovo pri plyne, len sa viac narobia a naspinia..
Cize suma sumarum, kachle su dobre na take prijemne vecerne zakurenie. Ako permanetny zdroj tepla v domacnosti su neefektivne a nepohodlne.
@mmartinm Ale aby som len nekritizoval.. Ked si uz spomenul ten Romotop, precitaj si toto:
http://www.romotop.cz/userfiles/file/...
Ich partnerska firma Hein zase robi taketo nieco:
http://goo.gl/aU2CA
Ale keby som uz mal dat cez 4000€ za MKK, to uz radsej pravu akumulacnu salavu pec. Za tu cenu by sa uz dala.. Mal som take ponuky, co zacinali pri stvorke..
@mmartinm miešate tu jabká z hruškami ,rozdelenie krbových vložiek používajú sa do krbov, kachlí i pecí, len v kažom zariadení sa kúri ináč, vložky môžu byť oceľové s výmurovkou, alebo liatinové, to či niektoré splynujú záleží od toho aký vzduch sa privádza do vložky,a reklamné pomenovanie kanadské, fínske či norske je tak na oblbnutie. ak má vložka len primárny vzduch nemôže splynovať ,lebo sa teplota vo vložke stále ochladzuje a na to aby prehoreli i plyny musí byť teplota okolo 600 st, to sa dosiahne len ak sa privádza do vložky horúci vzduch aj to trvá z celého horiaceho cyklu tak jednu tretinu času po naložení plnej vložky. ak sa naloží pár polienok nikdy nebude spaľovať plyny to je kúrenie tak pre relax
a ešte niečo neviem k čomu bude krbová vložka v novom zateplenom dome kde je potreba tak max 5 kW takú ani nieto, tam ozaj len malú piecku ak už niekto chce pozerať na oheň