Klimatizácia - skúsenosti a odporúčania /kúrenie+chladenie/

Profilova fotka
Ahojte, mal by som na Vás dotaz kdo má aj aktuálnu skúsenosť. Momentálne chceme v dome riešiť klimatizáciu, rozvody máme spravené ešte keď bola hrubá stavba a teraz už jedine kúpiť vonkajšiu a vnútorné jednotky. Takže by sme chceli multisplit - 1 vonkajšia jednotka a 4 vnútorné jednotky. Už idem k tým otázkam. 1, Tá firma čo nám robila rozvody na klimatizačné jednotky si to aj u nich máme nakúpiť klimatizačné jednotky alebo môžeme pokojne aj od inej firmy+montáž? 2, Aké silné jednotky by ste odporučili do miestnosti (keď sa moc v tom nerozumieme) - posielam aj pôdorys interieru? 3, Akú značku odporúčate? mne sa najviac pozdáva od Mitshubishi alebo Daikin - čo som tak pozrel ten ich systém - hlavne by sme to chceli na prekurovanie ako chladenie keď neni taká zima že by sa to dalo pustiť namiesto kotla. 4, By som aj poprosil od koho ste si kupovali a dali namontovať? od koho ste boli spokojný a odporúčate? My sme z Považskej Bystrice. 5, Hlavne posledná otázka, že koľko Vás to akutálne vyšlo? 4 jednotky vnútorné + 1 vonkajšia jednotka? Za každú odpoveď, budem len rád čo pomôže 🙂
Odpovedať
pri 4 jednitkach by som isiel skor do 2 vonk a ku kazdej 2 vnutorne ... uz 3 my prislo vela a odporucali 1+2 a 1 mono ... v pripade poruch to je velmi fajn ... aj co sa tyka skalovania vykonu pre vonkajsiu jednotku, 4ka uz bude prilis vykonna ... zaroven cenovy skok tomu tiez nieje nakloneny, pri splite na 3 jednotky to este je rozdiel, ale tie splity na 4 ... to uz cenovo podobne idu tie 2splity robit ti to moze hocaka firma, ak dali rozvody ake maju byt tie 4ky maju tusim dokonca 1 okruh uz hrubsie predpisane, takze pozor
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od romi94:

Ahojte, mal by som na Vás dotaz kdo má aj aktuál…
@romi94 priprav si 4-6k a vzdelavaj sa co od toho ocakavas a ake funkcie "nevyhnutne" potrebujes. Ja mam dobre skusenosti s touto firmou, mozno by bola ochotna cestovat, treba nakontaktovat. https://www.klimaplus.sk/
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od romi94:

Ahojte, mal by som na Vás dotaz kdo má aj aktuál…
@romi94 my máme 3 klímy daikin kurim aj chladim tým už 5 rokov celý dom ... Elektrické kúrenie mám odstavené Do veľkej izby by som dal 3,5kw a do menších izieb kľudne ten najmenší možný výkon , 1.5kw ... Pokiaľ to nie je podkrovie ! Tam pozor na chladenie nevystaci ... Inak dnes napr. Od 9 rána chladim celý dom len jednou 1,5kw klímou a v dome je príjemne 24 a suchý vzduch paráda ... A spotreba za celý deň 3kwh to je 0,45€ v mojej tarife ... Kúrenie celého domu na rok má inak vychádza na 260€
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@romi94 my máme 3 klímy daikin kurim aj chladim t…
@dexter89 +- si v jeho pozicii tak mu povedz kolko ta to cele stalo. Ja to hovorit nemozem, lebo kupujem klimi za nakup a montujem si ich sam.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od romi94:

Ahojte, mal by som na Vás dotaz kdo má aj aktuál…
@romi94 25 stupňov je senzor pod stropom inak je všade 23-24 Jj mňa to stalo daikin 3,5kw s montážou a wifi 1350€ rok 2019 Daikin multisplit 1,5+1,5kw vonkajšia 4kw montáž wifi 3200€
Odpovedať
ja som dal za rozvody a multisplit 6.5kw vonkajsia + 3.5 + 2.5 + 2.5 midea, vyssia verzia pro s wifi a este nieco ... cca 1900 bez montaze, rozvody mi napertlovali ked mi predali potrubie (mal som vymerane kolko) takze uz len zohnat niekoho, kto by bol ochotny to prist "naplnit", prip. zavesit vnutorne jednotky a pripojit rurky podla predpisu ... vonkajsiu klimu by som tiez uz dal na miesto a z povaly je k nej pristup hned bez problemu ... takze tam tiez uz len prip. dotiahnut spoje ... ak o niekom ochotnom viete, co by to bol ochotny urobit a spustit okolie TT tak mi pls dajte niekto do spravy kontakt :)
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem za rady, takže ak som dobre pochopil tak do tej najväčšie miestnosti (obývačka+kuchyňa) dať 3,5 kW a do tých izieb pokojne už stačí 1,5 kW len mi príde už moc dať 2 vonkajšie jednotky, to bude mať aj dosť veľkú silu. takže sa mám pripraviť že za takúto zostavu dám okolo 4 500 eur Pravdepodobne si dám viacej cenových ponúk spraviť že či to bude cenovo veľký rozdiel. Asi aj ťažko povedať že ktorá značka je lepšia či ísť do Mitsubishi, Daikin alebo Midea
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od romi94:

Ďakujem za rady, takže ak som dobre pochopil tak …
@romi94 akoze dost velku silu ? a ta velka 1 nemusi mat ? sak podla vykonu ... pozri, ak chces, nic ti nebrani dat len 1 :) tak ako pri 4splite aj pri 2splite su rozne vykonove jednotky ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@romi94 25 stupňov je senzor pod stropom inak je …
@dexter89 Ako voliť výkon klimatizácie? Môžem vychádzať z projektu, kde mám vypočítané tepelné straty, respektíve potrebný výkon na kúrenie? Keďže budú vonkajšie žalúzie, tak predpokladám, že potreba chladenia sa dá odvodiť z projektu kúrenia, alebo nie? Na celý dom mám vypočítaný potrebný výkon (aj po zarátaní nejakých tepelných mostov atď.) 4,7 kW (pri vonkajšej teplote asi -12 °C, teda rozdiele teplôt vyše 30 stupňov).
Odpovedať
pridam svoju skusenost/nazor 1. za mna jednoznacne oslovit firmu co robila rozvody. Ak nahodou nieco nebude fungovat, tak budu ukazovat jeden prstom na druheho kde je problem. 2. ja preferujem aby klima bezala len ked nie som doma, takze by som dal radsej silnejsie jednotky 3. mam LG 12 rokov, uplne bez problemov. Ja som vybral LG koli dizajnu vnutornych jednotiek (rada ArtCool https://www.lg.com/sk/klimatizacie-ob...). Nelutujem, boli trosku drahsie ale neni to hnusna biela krabica na stene, kazdy ich pochvali P.S. Mam jednu vonkajsiu jednotku a dve vnutorne, cenu za instalaciu by som este niekde vyhrabal, ale asi to nema zmysel, kedze to bolo v roku 2012
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@dexter89 Ako voliť výkon klimatizácie? Môžem vy…
@frantisekca Tu je doplnok do excelu, ktorý vie poslúžiť na výpočet tepelných ziskov. Odvodzovať tepelné zisky z hodnoty tepelnej straty objektu uvedenej v projekte UK je slušne povedané veľmi orientačné. Keď si ako-tak zbehlý v práci s excelom a trochu sa orientuješ v geometrii, pojmoch ako súčiniteľ prestupu tepla, tieniaci súčiniteľ, sklon, azimut a podobne tak si s tým dáš rady :-) https://www.qpro.cz/Vypocet-tepelnych...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@frantisekca Tu je doplnok do excelu, ktorý vie p…
@toky1 Ešte prikladám hodnoty tieniacich súčiniteľov. V pravom stĺpci štvrtý riadok by asi malo byť slovo "vonkajšie" - nie vnútorné. To by mal byť tvoj prípad - tieniaci súčiniteľ vonkajších žalúzií 0,15. Potom keď to zohľadníš vo výpočte tak skusmo daj bez žalúzií a mrkni aký brutálny rozdiel to potom je cez okno bez tienenia v tepelnom zisku pri priamom oslnení podľa azimutu kam je okno otočené. Riadny rozdiel, nie?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od shadowmilan:

@romi94 akoze dost velku silu ? a ta velka 1 nemu…
@shadowmilan tak ak som ťa dobre pochopil najlepšie riešenie je rozdeliť to na 2 vonkajšie jednotky a zároveň vonkajšia jednotka na ten okruh môže byť slabšia .. ideálne to potom tak spraviť 1 vonkajšia jednotka + 2 vnútorné jednotky a do budúcnosti dať druhý okruh zas 1 vonkajšiu jednotku a 2 vnútorné jednotky Ešte by sa dalo to takto poriešiť, najlepšie zavolať tej firme čo nám robila rozvody a sa opýtať takto že rozdeliť okruhy, keď robili rozvody tak musia vedieť či by to išlo rozdeliť 🙂
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od romi94:

Ďakujem za rady, takže ak som dobre pochopil tak …
@romi94 ja som písal už v inom fóre ... Mám daikin perfera multisplit to bolo drahšie , ale úprimne nižšia rada od daikinu comfora ktorú mám 3,5kw slape výborne a osobne by som išiel už len do comfory ... Za mňa ak chces klímu len na chladenie , zbytočne dávať veľké peniaze a išiel by som do lacných čín ... Ja to používam aj ako hlavné kúrenie/chladenie celý rok ... Idú skoro 300 dní v roku prakticky pri kúrení deň /noc ... Tam už pozerám kus aj na kvalitu , spotrebu elektriny a teda výkon atď ... Hlučnosť... Ostatné ,,marketingové ,, funkcie sú viac menej na nič ... Rozhodne by som išiel do viacerých jednotiek ... Ak to nevadí na fasáde a dá sa to niekde skryť tak každú klímu by som dal asi vonkajšiu aj vnútornú ... Multisplit je esteticky fajn ale ak sa ti pokazí vonkajšia jednotka tak nepôjde nič ... Tak je človek viac flexibilný ... @frantisekca Jj len pozor ak máš tepelné straty napr. Vrátane na 4,7kw pri -12 ... Treba rátať že klíma napr 5kw nemá už pri -12 výkon 5kw ! Ale možno len 3,5kw .... Takže už je to poddimenzované ... Zas treba zvážiť lokalitu , koľko dní do roka je pod -12 či to obdobie nepreklenut nejakým ohrievačom ako výpomoc a pod... Mne prakticky dom vykuri väčšinu času len jedna 3,5kw jednotka ... V silnejších mrazoch zapnem aj ďalšiu klímu z multisplitu a výkon si rozdelia ... Pri chladeni za mna keď je barák dobre zateplený ešte aj keď máš tienenie není o čom ... Aj 3,5kw klíma musí pohodlne vychladiť zhruba 100m2 ... Chlad sa rozlieva popri zemi všade ... Problém je keď ma dom Veľké južne nezatienene presklenia , podkrovie bez zateplenia atď... To treba klímy minimálne 5kw na chladenie
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@romi94 ja som písal už v inom fóre ... Mám daiki…
@dexter89 Práveže ja by som to asi skôr chcel ako ty na kúrenie .. v tom dome zas není tak horúco aby som vkuse chladil a teplo mám rád, a keď si dokopy zrátame tak nebýva zas takých teplých dní do roka že by bežalo furt chladenie ale na to prekurenie to dáva význam, zbytočne sa nemusí kotol zapínať a dokáže to klíma prekúriť a zas nebývajú také zimy extrémne, zväčša okolo 0 max. - 10 stupňov a to klíma zvládne v pohodičke 🙂 .. toto je nevýhoda že kopu značiek a veľakrát je ťažké si vybrať do čoho ísť, a zas úplne kopu zbytočných funkcií netreba, potom to bude viacej poruchové 🙂 No neviem si predstaviť, mať 2 vonkajšie jednotky, aj keď je to taká strana že to moc nebude vidieť ale aj tak, 2 veľké krabice 😄🙂 Nakoniec som to radšej mal dať len do veľkej dennej časti a do spálne a do tých dvoch izbách som to nemal riešiť 🙂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od romi94:

@dexter89 Práveže ja by som to asi skôr chcel ako…
@romi94 ved si zatial ani neriesil, to ze mas zbytocne trubky v stene vies len ty, tak si ich neprevrtaj a nainstaluj si to co ty potrebujes. Na tu stranu by som dal v klude aj 4 vonkajsie a nic tym nepokazis ;-) Ja kurim 4 mesiace v roku a chladim tak 2 takze skoro remiza :-)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od romi94:

@dexter89 Práveže ja by som to asi skôr chcel ako…
@romi94 jak ti radil rkorba... urob jak tebe vyhovuje... ja mam presne tak dom jak ty tá strana, ale aj tak som jednotky dal kvôli najkratšej trase potrubí inde ... :) ale tam sa ti zmestí ... aspoň 2 nezávislé daj určite do najväčšej izby a potom kde potrebuješ... ja napr. v spálni nemám jednotku, ale mám ju umietsnenú v izbe oproti dverám do spálne... však tu dám aj plánik ako to mám rozmiestnené... mám 3 jednotky, ale väčšinu času ide len jedna... ako som písal, dom vychladí aj jedna 1,5kw a vytopí väčšinu času tiež jedna 3,5kw.... jedine kvôli komfortu a pocitu tepla zapíname v tuhších mrazoch aj jednotku v izbe malej dcéry... ale to má potom strašne teplo a klíma cykluje... tak ju vypínam a je malá, aj tak spí pri otvorených dverách... :) keď bude teenegerka má v izbe svoju jednotku a vie si chladiť, kúriť pri zatvorených dverách
Odpovedať
Profilova fotka
Už mi poslal cenové ponuky tí čo nám robili rozvody na značky Mitsubishi, Toshiba, Samsung a Gree. Mi spravil multisplit - 1 vonkajšia a 4 vnútorné jednotky: 1, Mitushibishi - MITSUBISHI - MXZ-4F80VF (vonkajšia jednotka), MITSUBISHI - MSZ-AY20VGK (3 vnútorné jednotky do izieb) a MITSUBISHI - MSZ-AY35VGK (vnútorná jednotka do obyvačky/jedálne a kuchyne) - cena: 5 303,65 € (1 vonkajšia+4 vnútorné jednotky, montáž+doprava) 2, Toshiba - TOSHIBA - RAS-4M27G3AVG-E (vonkajšia jednotka), TOSHIBA SHORAI EDGE - RAS-B07G3KVSG-E (3 vnútorné jednotky do izieb) a TOSHIBA SHORAI EDGE - RAS-B13G3KVSG-E (vnútorná jednotka do obyvačky/jedálne, kuchyne) - cena: 5 326,55 € (1 vonkajšia+4 vnútorné jednotky, montáž+doprava) 3, Samsung - SAMSUNG - AJ080TXJ4KG/EU (vonkajšia jednotka), SAMSUNG WINDFREE COMFORT - AR07TXFCAWKNEU (3 vnútorné jednotky do izieb) a SAMSUNG WINDFREE ELITE - AR12TXCAAWKNEU (vnútorná jednotka do obyvačky, jedálne, kuchyne) - cena: 4 671,35 € (1 vonkajšia+4 vnútorné jednotky, montáž+doprava) 4 Gree - GREE - GWHD(28)NK6OO (vonkajšia jednotka), GREE PULAR - GWH07AGA-K6DNA1A/I (3 vnútorné jednotky do izieb) a GREE CLIVIA - GWH12AUCXB-K6DNA2A/I (vnútorná jednotka do obyvačky, jedálne a kuchyne) - cena: 3 244,79 € (1 vonkajšia+4 vnútorné jednotky, montáž+doprava)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@romi94 priprav si 4-6k a vzdelavaj sa co od toho…
@rkorba cenovo si aj trafil, ešte Gree je lacnejšie ale neviem či do toho by sa oplatilo ísť.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@romi94 jak ti radil rkorba... urob jak tebe vyho…
@dexter89 práve to aj pozeram čo mi poslal tie cenové ponuky. Najviac čo ma zaujalo je Mitshubishi a Toshiba asi najviac, Gree je cenovo výhodnejšia ale neviem či by som šiel do toho práve.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od romi94:

@dexter89 práve to aj pozeram čo mi poslal tie ce…
@romi94 po mojich skuaenostiach s klimami by som siel do Gree. Nic viac od tych klim ako ponukaju potrebovat nebudes a 2000E je priepastny rozdiel, ktory sa ti financne nikdy nevrati.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od romi94:

@dexter89 práve to aj pozeram čo mi poslal tie ce…
@romi94 Gree je vraj v pohode , neviem objektívne posúdiť ale je to jedna z tých lepších čín vraj aj Midea... Neviem či v Amerike gree nepredávajú tu klímu pod brandom coper & hunter a umiestňuje sa vysoko v rebríčkoch používateľov ... Ako jedna z top neviem či to je toto ale bedňa vyzerá rovnako ... Vraj gree je to isté čo sinclair ... Neviem ja sa v tom nejak neorientujem lebo všetko aj tak pomaly montuje Čína , len doobedu dávajú v tej istej fabrike iné nálepky ako poobede na bedne
Odpovedať
Profilova fotka
To je pravda, veľa tých firiem aj amerických či nemeckých prešlo do výroby v Číne ale o tom sa veľakrát nevie, tam majú veľké zastúpenie a oni už fakt všetko vyrábajú Ale ďakujem za rady, pri tom Gree je tá cenovka dosť dobrá práveže, od tých značiek ako Mitsubishi či Toshiba a veľa funkcií sa fakt ani nevyužije
Odpovedať
Vsetko je to o tom aku mas vyplatu a ci v tom dome planujes byvat navzdy. Ak ano tak by som nesetril a neriesil Gree klimy. Vo svojom dome chces mat kvalitu a nie polovicne riesenia. A za dalsie Mitsubishi + Daikin ma 5 rocnu zaruku. Co tiez o niecom svedci.. Ja mam dom, kde som pol roku z roku a aj tak som siel do Mitsubishi. Je to proste dom, keby som chcel setrit tak na to si kupim garzonku. :) A ak mas rekuperaciu tak podla mna 4 vnutorne jednotky su uplne zbytocne, radsej by som siel do 2x monosplit co sa vopchas do 3000E v kvalitnej znacke a ked raz budes mat chut mozes to doplnit o aktivnu rekuperaciu a mas moderne funkcne a dost dobre riesenie kurenia/chladenia/vetrania. Za mne lepsia cesta ako mat 4 skatule po dome. A ked gree tak by som siel aspon do najvyssej rady Ucrown s nordickou upravou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wheel:

Vsetko je to o tom aku mas vyplatu a ci v tom dom…
@wheel Len na okraj - aj iné ako japonské značky poskytujú 5 ročnú záruku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od romi94:

To je pravda, veľa tých firiem aj amerických či n…
@romi94 Gree (resp koncern pod ktorý patrí Gree) je celosvetovo najväčší výrobca klimatizácií na svete. Mám od nich 3ks už asi 4-5 rokov bez problémov, švagrovi som montoval multisplit 1+4 ako chceš ty (dával 3x2,5kw + 3,5kw, jednotky Gree Amber). Presvedčil ma aj bratranec, ktorý bol ako vojak v Afganistane, vravel že všade boli Gree, hrdzavé, položené len tak v piesku a stále to išlo. Kvality by som sa pri Gree naozaj nebál.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od romi94:

Už mi poslal cenové ponuky tí čo nám robili rozvo…
máte prosím niekto skúsenosti s bezprievanovou klimatizáciou Samsung? https://m.andreashop.sk/samsung-ar12t...
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte Strecháči. Ak budete mať niekedy so svojou klimatizáciou problém, možno pomôže aj tento článok: https://www.modrastrecha.sk/magazine/... Mali ste už niekedy problém s klimatizáciou? Volali ste profesionála? V čom bol problém? Poraďme si navzájom.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?