Fotovoltika - kurenie

Viem, je tazko v zimnych mesiacoch s vyuzitim FV zvlast na kurenie. Ale predsa, zaujimalo by ma ci by malo vyznam kombinovat plynovy kotol s elektrickym a vyuzit FV 10kV. Ci to ma niekto tak, zvazujem hoci len slabsi el kotol mozno do 10kw. Ak by cez den ked som v praci nahrialo teplovodnu podlahu aspon na 1 poschodi bola by to pre mna super uspora. Kurenie klimatizaciou je fajn, ale nahriata podlaha drzi teplo podstatne dlhsie. Nechal by som aj plynovy kotol a prepinal podla potreby. Co myslite, ma to zmysel?
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od lucan21:

Viem, je tazko v zimnych mesiacoch s vyuzitim FV …
Nema.
Odpovedať
Profilova fotka
@lucan21 bezna "10kWp FVE" neadaptovana na zimny rezim (tzn. panely vo vysokom, resp. cisto vertikalnom sklone) orientovane CISTO na juh ti za obdobie 1.11-28.2 (povedzme nasa zima) da 900-1000kWh, co uznas ze je strasne malo. Polovicu z toho zozerie menic, zvysok urcite minies, na kurenie zostane malo. Z dlhorocnych skusenosti viem predhriat vodu v bojleri na cca 30C, pripadne prikurovat klimou po 1-2h MAX v obdobi, ked svieti slnko (co zratas na prstoch 2 ruk), ale na kurenie FVE v nasom pasme zabudni. Musela by byt omnoho vacsia (niekde okolo 50kWp) a orientovana na CISTY zimny juh (slnko ma v zime uhol 18-20). Zvysok sa da zadarmo nasimulovat v prislusnom softe pre prislusne miesto a orientaciu.
Odpovedať
No cez zimu to moc nedava a ked snezi tak skoro vobec nic.Este ked sem tam slnko zasvieti vie to urobit par kw ale ako vravim,cez zimu nic moc
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@lucan21 bezna "10kWp FVE" neadaptovana na zimny …
@mgx Asi som to moc nepochopil... To z FVE si ohreješ vodu v boileri (marec - október) len na 30°C ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@mgx Asi som to moc nepochopil... To z FVE si ohr…
@petersd zle si pochopil, hovoril o sporadickych uspechoch v zimnych mesiacoch.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucan21:

Viem, je tazko v zimnych mesiacoch s vyuzitim FV …
@lucan21 ak chceš vyťažiť z elektrárne maximum prechodnom období ako je teraz sa to ešte dá musel by si mať ale nejakú akumulačnú nádobu čisto na elektriku regulácia ktorá ti to bude zapínať on off keď je slnko čo je aj celkom drahé riešenie. Keď si zvážíš koľko stojí nádoba A koľko dní uložíš energie je už pomalý výhodnejšie kúpiť baterky čo máš univerzálnejší zdroj A to ti umožní pripojiť povedzme tepelné čerpadlo. Všetko toto je ale skôr ohrani sa a snaženia sa byť sebestačný ako o reálnych úsporách v súčasnej dobe
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd - nie, u mna je system nastaveny tak, ze ohrev bojlera/AN pustam az ked je baterka nabita na viac ako 80%. Je to take DIY vytazovanie, primarne nabijam baterku, nie do vody. Mrkni si graf minulej zimy, dlhe obdobia "sedej tmy" a obcas 2-3 dni slnka. Ak za den vyrobis 2-3kwh, tak s tym nic neohrejes a uz vobec nezakuris. Ale moja FVE nie je optimalizovana na zimu, ale aj keby bola, je to lepsie mozno max o 100%. Ale v zime sa s tym kurit neda. Na grafe je vystup z 2 poli, jedno je strecha pristresku a druha je solarny "plot", ale otoceny na cisty vychod-takze je to viac-menej len ambientne svetlo. Ale aj to daco spravi. Ak by bol na cisty juh, je to ina pesnicka :)
Odpovedať
Skoda, myslel som ze to kurenie potiahne aspon cast domu v zime. Tak ostavam len pri plyne, asi aj po navyseni ceny plynu to bude stale vyhodnejsie ako elektrina. Pokial niekto nevymysli sposob ako zabezpecit teplo inym lacnejsim sposobom. V prechodnom obdobi si viem pomoct krbom aj klimou. Aspon niesom odkazany ak nieco vypadne, vzdy mam nahradu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucan21:

Viem, je tazko v zimnych mesiacoch s vyuzitim FV …
@lucan21 mna skor by zaujimalo ze pri sklone 30 stupnou nie vertikalne nebolo by to lepšie? Klko vytoby FVT za rok 10kw by sa mala pohybovať okolo 10Mwh. V mojom pripade podla vyučtovania a preratania mi vychadza rocna spotreba 10Mwh ked som si urobil prepocet co minie kurenie a co zvysne spotrebuce vyslo mi to tak 50 na 50 cez obdobie kdy sa nekuri mi denna spotreba oscilije okolo 20-25kwh denne ked kurim tak 45-55kwh denne no spolocne to da za rok cca 10Mwh celkova spotereba . Ak ma teda dodavatel FTV neoklamal tak tvrdil ze by mala vyrobiť do roka zhruba 10Mwh. S tym ze v zimnom obdoby ako denne zhruba 20-25kwh denne a v lete aj vyse 100kwh . Kedze v lete miniem cca 20 zvystnich 80 si vraj mozem odkladat do virtualanej baterie a pouzit ked FTV nebude stihat takze v zime kamacita je max 6Mwh. Naozaj ja som este z cias kedy ma učuli ma dať a dal teda ak vyrobim do roka 10Mwh a za celi rok miniem 10Mwh podla mojej jednoduchej logiky by malo byt jedno kedy vyrabam viac a kedy minam viac ak za rok je to rovnake. Ak sa mylim prosim v com
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@lucan21 mna skor by zaujimalo ze pri sklone 30 s…
@260403 mam FVE od februara tohto , 13kWp panely (1 string JV, druhy takmer cisty juh), menic 10kW, lokalita okolie JZ Slovensko. Maximalna denna vyroba cca 90kW, minimalna (napriklad 2.Oktobra) 4kW, cize rozdiel medzi min a max je viac ako 20nasobok a nie 4 nasobok ako uvadzas. Pri sucasnych cenach ak spotrebujes elektriku priamo "zo strechy" tak si usetril ~160E/MWh, ak to prezenies cez virtualnu bateriu tak je uspora ~100E/MWh za silovu zlozku. Ake budu ceny za silovu zlozku a distribuciu od 1/1/2025 nikto netusi. Virtualna bateria je produkt, ktoreho podmienky sa mozu vyrazne zmenit kedykolvek, vid napriklad masivne zdrazenie virtualnej baterie od VSE pred par mesiacmi. 10kWp FVE ak nemas nejake velke tienenie alebo uplne hlupu orientaciu panelov, tak skutocne vyrobia cca 10MWh energie, kludne aj trosku viac v pripade dobrej orientacie a ak nebyvas v Oravskej Lesnej :) P.S. od 7Februara doteraz som vyrobil cca 13MWh, rocnu vyrobu ocakavam na urovni 14-15MWh, za november/december/januar/februar spolu ocakavam vyrobu ako za jun (cca 2MWh).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zacik:

@260403 mam FVE od februara tohto , 13kWp panely …
@zacik ak sa môžem opytat čim kurite viete porovnat pladby za el. pred ftv a teraz myslim o kolko sa znizili preddavkove pladby.moje rocne naklady su 200€ kurenie plyn 130 11 Mwh zvyskok elektina 5Mwh 70€. Planovana zmena kurenie tc co mi vychadza na 5mwh , dom 5mwh ako doteraz kompenzacia 10k ftv
Odpovedať
Profilova fotka
@260403 sumy ktore uvadzas nedavaju zmysel. Najhraj ako foto 2 posledne faktury za plyn a a elektriku a z toho sa da daco vypocitat. 1/2 nakladov spravi naklady na plynomer/elmer, ale to my odhadnut ani vymysliet nevieme. ALebo niekomu zaplat, ze ti to "vypocita".
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od 260403:

@zacik ak sa môžem opytat čim kurite viete porovn…
@260403 mam vodnu podlahovku a kurim kondenzacnym kotlom na plyn, ktory ohrieva aj teplu vodu. Plus mam muultisplit klimu, kforu pustim sem tam cez den v prechodnom obdobi a raz za cas zakurim v krbe pre atmosferu. Ucet za plyn mam cca 500€ rocne, za elektriku ocakavam cca 200€. Vacsinu vyrobenej elektriny spotrebujem vdaka zdielaniu na inych odbernych miestach
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zacik:

@260403 mam vodnu podlahovku a kurim kondenzacnym…
@zacik ako zdielas elektrinu?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tom329:

@zacik ako zdielas elektrinu?
@tom329 momentalne to je mozne cez OKTE alebo cez produkty dodavatelov energie (Magna/Greenlogy). Rozpisovat to tu nejdem, treba pozriet webove stranky. Kazdemu vyhovuje nieco ine, mojim potrebam momentalne najviac Greenlogy
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zacik:

@tom329 momentalne to je mozne cez OKTE alebo cez…
@zacik 500€ za plyn, to nemas asi velku plochu. Kolko m2? Novostavba?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@lucan21 mna skor by zaujimalo ze pri sklone 30 s…
@260403 skus si to vyratat jednoducho: 7 mesiacov (marec-september) co mas dennu spotrebu 25kWh by ti FV pokryla 75% 5 mesiacov (oktober-februar) co mas spotrebu 50kWh by ti FV pokryla 10% takze FV by vyrobila: marec-september: 25x0,75x30x7=3938kWh oktober-februar: 50x0,1x30x5=750kWh Cize dokopy za kalendarny rok by dokazala FV odhadovo vyrobit necelych 4,7MWh z 10MWh, co možeme povedať že by ti to ušetrilo 47% platieb za elektriku. Cize ak platis 270euro za energie (udavas 70+200) tak by si platil z tej sumy "iba" 53% a usetril by si 127euro.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tom329:

@zacik ako zdielas elektrinu?
@tom329 Ty nevieš ako sa zdieľa elektrika? Tu kabel, tu kabel....🤣
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucan21:

@zacik 500€ za plyn, to nemas asi velku plochu. K…
@lucan21 12rocny bungalov, ~130m2, zateppenie taky standard (15cm eps steny, 40cm vata strop)....ale hkavne byvam JZ Slovensko, tu posledne roky nevieme co je zima
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@260403 skus si to vyratat jednoducho: 7 mesiacov…
@st89 to by bolo jednoduche takto setrit. Ale nie je.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zacik:

@lucan21 12rocny bungalov, ~130m2, zateppenie tak…
@zacik to mas mesacne elektrina+ plyn do 60 €? To je super. Mozme tisko zavidiet. Aky vykonny mas kotol a objem bojlera? Preco nemas elektricky bojler ktory by mohol byt aspon v lete napojeny na FV?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucan21:

@st89 to by bolo jednoduche takto setrit. Ale nie…
@lucan21 a ako to potom je?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucan21:

@zacik to mas mesacne elektrina+ plyn do 60 €? To…
@lucan21 60€mesacne s tym ze mam 4mesiace v roku 60m3 bazen vyhriaty na 30stupnov mi pride uplne super. kotol mam 24kw, ma pred sebou 13tu zimu, cakam kedy odide ale furt slape ako novy. Ked umre tak budem stat pred rozhodnutím kotol vs tepelne cerpadlo. Zasovnik na vodu mam 80l, na to aby som presiel na ohrev vody z FVE potrevujem nejake ijteligentne riadenie prietokov z FVE a to zatiaľ nemam.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od st89:

@260403 skus si to vyratat jednoducho: 7 mesiacov…
@st89 zle rátaš... 270€ minie na energie dokopy, ale väčšina z toho je plyn... 1kwh energie z plynu je asi 4x lacnejší ako 1kwh elektriny... on ak nahradí teplo z plynu teplom z elektriny, tak dodané potrebné teplo v kwh sa mu nezmení... iba tam bude dodávať 4x drahšie teplo takže v konečnom dôsledku neušetrí prakticky nič... možno ešte zaplatí viac...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@lucan21 a ako to potom je?
@st89 trochu inak, kedze jeho rocna spotreba je okolo 12 700kWh. A vyratal si ze jeho FV by dokazala vyrobit 4700kWh.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucan21:

@st89 trochu inak, kedze jeho rocna spotreba je o…
@lucan21 ako si prisiel na to ze 10kw ftv vyroby len 4,7? @zacik ma 14kwh a ročna bylancia mu vychadza na 15kwh ako sam napisal zo svojich skusenosti preco by ta moja mala byt o polovicu nissia
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@lucan21 ako si prisiel na to ze 10kw ftv vyroby …
@260403 všade je to ináč , to záleží od počtu slnečných hodín, niekde je najjasnejšia obloha len v zime ak je väčší mráz , nič neparí,je vtedy inverzia, niekde v nížších polohách ak je naviac bezvetrie je práve vtedy všetko v hmle, tak isto v ostatných obdobiach niekde svieti slnko ale niekde je práve búrka , stačí ak porovnáš väčšie parky , ktoré sú na nete
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@lucan21 ako si prisiel na to ze 10kw ftv vyroby …
@260403 mam 30x425Wp panely, cize 12.75kWp, menic Solax X3 Hybrid 10kW. Ale mam takmer idealnu orientaciu aj sklon, nulove tienenie, plus byvam JZ Slovensko. Ako som pisal od 7Februara som podla apky Solax vyrobil uz 13MWh, predpokladam ze do 7Februara (=za rok) vyrobim niekde okolo 14,5MWh. Este dodam, ze mam menic na nezateplenej povale a v lete v najvacsich horucavach sa trosku prehrieval a obmedzoval svoj vykon, ale to je na urovni statistickej odchylky. Dovolim si tvrdit ze keby moja zostava bola namontovana niekde v Oravskej Lesnej a trosku inac otoceny dom voci svetovym stranam tak vyrobim kludne o 40% menej
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@lucan21 bezna "10kWp FVE" neadaptovana na zimny …
@mgx ak FV vyrobi do 1000kwh od 1.11.-28.2. Mozno by mi pokrylo cast zimy a potom prepnem na plyn. Mne by stacilo ak cez den zasvieti na 3 hodiny podlaha sa vyhreje. Ak by som vykryl aspon do konca novembra mozno nejaky den v decembri bolo by fajn. Potom februar zase nejake dni mozno potiahne FV. Či? Ak mi to usetri 300€ rocne mam za 2-3 roky kotol zaplateny. Mozno len moja bujara predstava. Ale teraz okt. november teplovodna podlaha udrzi teplo v dome celu noc a cez den som v praci. To zapinam kotol len na 2 hidiny.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lucan21:

@mgx ak FV vyrobi do 1000kwh od 1.11.-28.2. Moz…
@lucan21 Teoreticky v lokalite KE by na to "stacilo" 8kWp. Otazka je, preco elektrinou kurit, ked mas plyn. Nedava to ekonomicky zmysel, pretoze ak tu elektrinu pouzijes ako elektrinu, hodnota za vyrobenu kwh bude 2-3 nasobok ceny kwh tepla z plynu. Este keby si mal tepelko, to je ine kafe. Ale s plynom... Pochybujem, ze ceny za plyn tak vystrelia. Aj ked ktovie.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?