Zdravim strechaci chcem sa spitat co vás vide cenovo kurenie cez elektrokotol či sa to oplatí dom mam 150m2 a je tam priprava na podlahove kurenie rozmislam nad kotlom atmos drevo pelety alebo elektrikou poradte
150 m3 je uz velka plocha, idealne by bolo tepelne cerpadlo. Elektrokotol musite skombinovat s drevom alebo lepsie s klimou s inverterom. Neskor snad klesnu ceny tepelnych cerpadiel vzduch-voda. Elektrokotol sa bude dat vymenit za TC. Kotol na pelety by som nedal.
@rabies kurenie sa samozrejme dimenzuje na tepelnu stratu domu, kazdy dom ma vsak inu potrebu tepla /obycajne vyssiu ako vyratanu/, a to vidno az po spusteni kurenia. Vseobecne je rozsireny nazor, ze staci dosiahnut co najnizsiu tepelnu stratu masivnym zateplenim, a kurit mozno vobec nebude treba. Mnohi sme potom rozcarovani.
Myslim, ze NED alebo EPD sa da dosiahnut v malych domoch, povedzme do 100 m2. Vo velkych domoch je dosiahnut NED standard velmi nakladne /az 40 cm EPS na fasade, 25 EPS v podlahe/. Vtedy je lacnejsie rozumne zateplit a zaroven hladat usporny sposob kurenia. Okrem dreva a plynu, jedine tepelne cerpadlo
@peto99 ned i pd samozřejmě bude vždy levnější při menší podlahové ploše to je jasné, ale to neznamená, že se nedá dosáhnout při jakékoli velikosti. Ale je to samozřejmě o penězích. Jinak flexo už poskytl tepelné ztráty.
@flexo Ahoj. To co jsi našel je měrná potřeba tepla za rok na m2. Mělo by to ale být pouze jedno číslo. Když to jedno číslo vynásobíš vytápěnou plochou, tak ti vyjde celková potřeba tepla za rok za celý barák. Z toho se dá následně TZ pouze odhadnout. To číslo je velmi vysoké a barák bude pěkný žrout. Pouze pro informaci - NED má mít toto číslo ( MPT
- čili měrná potřeba tepla ) max. 50kWh/m2/rok.
@flexo
1. Tepelná spotreba čo udávaš je v rozmedzí 87 až 129kWh/m2. To je dosť veľké rozpätie. Pre príklad zoberme stred cca 100kWh/m2. Za rok je to na 150m2 celkom Qk=15.000 kWh spotreba tepla na kúrenie. Plus cca Qtv=4.000 kWh spotreba tepla na prípravu teplej vody (počítam 4 osoby, 200l /deň). Celkom Qk + Qtv = 19.000 kWh za rok. Odpočítam tepelné zisky (solár + vnútorné) cca 4.000 kWh, celkom spotreba tepla cca 15.000 kWh/rok. Pri cene elektriny (SSE, VSE) 107 EUR/MWh pre nízky tarif to bude za rok cca 1.600 EUR + mesačná platba + spotreba domácnosti. Pre ZSE (sadzba DD5) budú čísla trocha vyššie.
2. tepelné straty. Pri spotrebe tepla na vykuroavanie 15.000 kwh/rok pre dom s plochou 150m2 vychádzajú tepelné straty cca 7kW ( vonk. výpoč. teplota -15st.C).
To je dosť veľa, vzhľadom na charakter novostavby (predpokladám aspoň slušnú mieru izolácie - podlaha, steny, strop, okná). Priemerne majú RD s plochou 150m2 tepelné straty okolo 5kW (výpočtová teplota -15st.C). Tak to vidím reálne aj u tvojho domu (vo výpočtoch je naddimenzovaný faktor strát vetraním K=0,5 1/hod).
3. Odporúčam podlahovku v kombinácii s a) elektrokotlom b) tepelným čerpadlom. Od r. 2015 budú dotácie na tepelné čerpadlá, takže aj to je jedno z dostupných riešení.
Prečo elektrina pred drevom a peletami? Elektriny je v Európe dosť a dá sa predpokladať stabilita cien. S drevom (aj peletkami) to do budúcna také ružové nebude.
@flexo
Ešte doplnok k predchádzajúcemu príspevku. Čísla spotreby tepla na kúrenie sú bez uvažovania už inštalovaného zdroja - teplovzdušného krbu. Ako v ňom búdeš kúriť, to sú všetko ďalšie teplené zisky.