Domček bez plynu a bez krbu

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chceme zacat stavat a nechceme mat v dome plyn, ani krb. Ako ste vyriesili kurenie a ohrev vody? Kolko vas vysli jednotlive realizacie? Dakujem za kazdy prispevok. x-)
Odpovedať
1
2
toto sa zda byt velmi zaujimava tema...aj mna zaujima vykurovanie rekuperaciou...dom mam viacmenej narpojektovany...bude stavany z Durisolu.Firmy len sucho konstatuju a operuju cislami ,ale nazory ludi a ich skusenosti su nenahraditelne.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj Kafulienka, ja som tiez rozmyslala o bezplynovej alternative, ale vcera nam ho zaviedli (konecne rozhodnutie nase), ale tiez chceme mat minimalne mesacne naklady na inkaso, dali sme si trojsklo (3/4 vsetkych presklenych ploch), a staviame si finsku pec na kurenie (priklada sa raz za 24 hodin)-zijeme pod Tatrami a prikurit trosku treba. Obvodove mury mame z Porotherm SI 45, nezateplujeme. Dom je 10x15 s obytnym podkrovim(vyska podkrovia je plna) a v obyvacke mame 6 metrov strop - vsetko otvoreny koncept. Mozno si dame radriatoriky sem-tam (keby sme v zmime odisli z domu). Znamy ma tepelne cerpadlo(tiez pod Tatrami) isli do hlbky 100m a ma len 3 stupnovu vodu a vyslo ho to skoro pol melona, takze sme si to s tepelnym cerpadlom rozmysleli. mon
Odpovedať
moniik, ahoj, mas IP :-)
Odpovedať
ahojte, moniik, tak my sme tiez dostali info o cene - chceli sme rekuperaciu vzduchu - pociatocna investicia 400tisic :-( a to neviem neviem, ci by to bolo konecne cislo... ta pec sa mi coraz viac pozdava - este to vyriesi aj ohrievanie vody....inak ako v lete? ten ohrev vody potom musi byt predsa zabezpeceny aj elektricky, nie? Ozaj budes moct aj varit na tej peci? resp kachliach? to ma vzdy u starych rodicov neskutocne fascinovalo... :-N
Odpovedať
Profilova fotka
Aaaahojte dievcata, my rekonstruujeme domcek....tiez plyn davame prec...ja som nechcela, a podarilo sa mi muzika prehovorit...teda skor ho presvedcil jeden kurenar,co nam kurenie bude robit...budeme mat elektricke podlahove kurenie teplovodne....plus teplovzdusny krb a radiatory v kupelniach, ale podlahovka bude vsade.....akurat sa pohravame s myslienkou aj solarnych panelov......
Odpovedať
kafulienka no neviem kto vam robil ponuku ale urcite sa to da zmaknut do 280.000 skus atreu
Odpovedať
Profilova fotka
ma niekto skusenost s infracervenymi panelmi? Alebo nejake referencie? Na prve pocutie sa mi to celkom zapacilo... a dokonca ze vraj sa na tom da aj usetrit (oproti plynovemu kureniu), co sa mi velmi nezda :-|
Odpovedať
figiflower..znama ma (od nej som pocul prvy krat) o infrapaneloch a nevie vynachvalit. Mozno stoja na prvy krat viac,, ale opati sa. Ty co nechcu plyn..mozte kurit s peletami (je to male ako spak od cigarety) date do zasobnika a staci raz za tyzden s kontrolovat... http://www.dittel.sk/index.php?main_p... cena cca: 5 Sk / 1kg
Odpovedať
ahojte, dodavam link (k tym infrapanelom) http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=05....
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte. zaujali ma tie infracervene panely ale nikde som sa nedocitala kolko stoji vstupna investicia.....
Odpovedať
Profilova fotka
tiež som kukla ten link čo dala kafulienka, znie to zaujímavo, no tie panely sa mi nepáčia :-p ale o to nejde, je to tiež možnosť ako ušetriť, no počiatočné náklady tam nespomenuli, škoda.. my budeme mať tiež domček bez plynu, rozmer 7,5x10,5, kúriť budeme fínskou pecou, rozvody pôjdu do podlahového kúrenia, v kúpelni bude aj rebrinový radiator, a elektrické kúrenie chceme ako záložné, hlavne v lete na ohrev vody. To tepelné čerpadlo nás dosť zaujalo, ale počiatočná investícia nás odrádza, nakoľko chceme domček postaviť do dvoch rokov, toto si nemôžeme dovoliť, ale verím, že s pecou budeme spokojný:-)
Odpovedať
veronika ahoj, aj u nas zatial jednoznacne vyhrala finska pec (vdaka Moniik, pretoze kym nenapisala ona svoj prispevok, dovtedy sme o tom s manzelom ani nechyrovali....) no a v lete ohrev TUZ chceme urobit cez solarne panely. Aspon na tie stat poskytuje aku taku podporu :-( Elektricky radiator urcite supneme aspon do kupelne ;-) Tepelne cerpadlo sme aj my zrusili...ta pec je aj bytovym doplnkom a naklady na nu su minimalne o 3/4 mensie ako na tu rekuperaciu... 8-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
este k peletovemu kureniu - zila som chvilku v obrovskom dome, kde kurili peletmi - bolo to super x-) Len taka poznamka - musi - teda mal by byt - pred domom otvor na dodavanie tych peliet - ako kedysi na uhlie - pretoze potom si neviem predstavit to prenasanie cez hlavny vchod niekdy do kotolne, resp pivnice.... 8-)
Odpovedať
sandrus - ta ponuka na rekuperacnu jednotku, co udavaju, resp co je uvedena ako cena na nete, ta je bez vsetkych prac - tj. ziadne vykopove prace tam nie su zahrnute, ani montovanie ani cely servis - nam to tak vyslo, ze stale k zakladnej cene je potrebne pripocitat este cca 100tisic...aby sme boli v takom realnom obraze o konecnej cene... x-)
Odpovedať
Kafulienka.. tie pelety sa predavaju vo vreciach...a nieje to spinave ako uhlie.. Samozrejme, ze motat sa raz za cas (mesiac) cez obyvacku je trosku neprakticke...ale cez zadverie do tech. miestnosti nevidim problem.
Odpovedať
este jedna vec...ta rekuperacia je velmi dobra kvoli vymene vzduchu. Nedostatocna vymena vzduchu robi problemy v tychto novych energeticjych domoch...ked to prirodzene nedycha..mozny vznik plesni apod. K tej peci..dobra vec na vykurovanie, ale osobne si to neviem predstavit mat v obyvke..ale to podla kazdeho vkusu. :-) A pociatocne naklady su vyssie ako klasicky daky kotol. Prevadzkove su nizke..ako pri rekuperacii.
Odpovedať
michal, presne ako pises, :- ta pec je vec vkusu, ja kazdemu hovorim, ze ten nas buduci dom sa mu nebude pacit, lebo chceme presne taky, aby vyzeral ako keby mal uz 100 rokov, aj ked bude prespekulovany a co do technologii najmodernejsi... :-D (ale aspon nezostarne, lebo aj o 20rokov bude vyzerat, ze ma stale tych 100 :-D :-D :-D (aj ta pec - presne ako kedysi u starych rodicov)...
Odpovedať
Profilova fotka
my by sme tu pec chceli aby vyzerala ako krb, ale ešte to nie je konečné rozhodnutie, uvidíme čo nájdeme, mne sa tie klasické s tými kachličkami moc nepáčia, ale nikdy nevieš, aj pekné som už videla, niečo pozriem a vložím do albumu neskôr. K tomu "dýchaniu" domu, stavať budeme z tehly 44, utepľovať polystyrénom už nechceme, práve kvôli tomu, aby dom dýchal, dúfame, že tá 44 bude stačiť
Odpovedať
Profilova fotka
este sa na chvilu vratim k tym infrapanelom. Pocula som nazor ze to infracervene ziarenie (ci co) :-N je skodlive. Ze je to nieco podobne ako ziarenie v mikrovlnke. Co je na tom pravdy neviem a tak sa pytam co si o tom myslite :-)
Odpovedať
Profilova fotka
v tom linku od kafulienky hovorili, že infračervené žiarenie vyžaruje každý človek tým že je teplý (telesne) a že to škodlivé nie je, kto vie, možno je pravda niekde uprostred, lebo to ľudské "žiarenie" je prirodzené a toto panelové nie... no ale radšej si počkám na príspevok niekoho odborného :-)
Odpovedať
Profilova fotka
ja som tu pustila hlasku, ze znamy kopal na tepelne cerpadlo do hlbky 100m a mal 3 stupnovu vodu. OPRAVA: nebolo to 100 metrov, bolo to daleko menej - okolo 10 metrov (takze prace pokracuju), lebo ma len 3 stupnovu vodu zatial. Co sa tyka finskych peci (jednu budeme mat v modernejsom interieri), je tu link http://mha-net.org/html/gallery.htm na linku, kde je pekna fotogaleria tych peci, kedze mozu vyzerat a zapadnut to akehokolvek interieru. Maju ju niekolko milionove vily (miliony $) v USA ako jedno z prepychovych moznosti vykurovania - dokonca sa to povazuje za elegantny klasik style.
Odpovedať
Profilova fotka
moniik a je možne technicky finsku pec a podlahové kúrenie? my to tak plánujeme, no vraj sa to bežne nerobí, tak nevieme či v tom nebude niekde pes zakopaný. A aké máte skúsenosti s projektami kúrenia? Sú fakt tak potrebné, alebo je to len výmysel tunajšich úradov?
Odpovedať
Profilova fotka
Veronika projekt kurenia treba k stavebnemu povoleniu (nam to tak bolo povedane), ale my sme mali navrhnute kurenie len tak "akoze" aby sme dostali povolenie stavat :-) (takze vymysel uradov) :-) Technicky podlahove a finska pec je mozne, su to dva nezavisle systemy, jeden s druhym nesuvisi (dva rozne zdroje), ale podlahovka v pripade finskej pece je (podla mna a majstra, ktory nam stavia pec) zbytocna, kedze finska pec bude salat teplo. Mimochodom kde by ste chceli to podlahove a o ake sa jedna (voda alebo elektrika?) My planujeme drevenu podlahu (5-8 polystyren, poter a na poter drevo) a takato skladba by mala zarucovat nestudenu podlahu. Ked si das laminat alebo dlazbu na dotyk bude chladnejsia a ak das drevo pri podlahovke tak mas drevo ako izolant (aj ked niekto hovori, ze nevadi pri urcitej hrubke) Aj ja som rozmyslala o podlahovke, lebo v dome predtym sme mali rekuperacne kurenie (huci to a roznasa to prach, proste nie je to bohvieco treba to cistit kazde dva roky, aj ked air condition bol v tom prima) a ked sme davali drevenu podlahu, tak sme to urobili miestami na sposob podlahovky a bolo to super, ale tam nam ten teply vzduch fukal a to bolo ine. Upustila som po studii od podlahovky vzhladom na zdravie (teplota neprosperujuca ludskemu telu - vraj, ked pri nohach je to teplejsie - poniektori s tym maju spojene zdravotne problemy) a voda ci elektrika nie je nic, co by som chcela mat pod nohami (vzhladom na energiu.... ale ja som prehnane obozretna :-)))
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Doporučil by som Vám sálavé panely z kameňa alebo infrakúrenie. To sú také panely, čo môžu byť aj obrazy alebo len také panely bez motívu. pozri firmu eurothermtop.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 rokoch
Profilova fotka
aj ja si tu firmu pozriem..
Odpovedať
Profilova fotka
klasika je klasika a krb je krb :) uz sa tesim na ten nas
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?