Odpoveď na príspevok od tomashornak:
Dobrý večer chcel by som sa spýtať tých čo majú k… @tomashornak Treba porovnať aktuálnu tepelnú stratu domu s výkonom vykurovacej sústavy, resp. dennú potrebu tepla s množstvom nakúrených kWh.Odpoveď na príspevok od tomashornak:
Dobrý večer chcel by som sa spýtať tých čo majú k… @tomashornak je to realne ako popisujes, vsetko je to otazka tepelnych strat a objemu vody v akumulacke. 1000l nadrz je mozno aj malo na kurenie drevom, keby bol vacsi objem vykurenie by trvalo dlhsie a rovnako aj samotne ochladenie.Odpoveď na príspevok od tomashornak:
Dobrý večer chcel by som sa spýtať tých čo majú k… @tomashornak Kedysi dávno som odoberal zborníky UROB/UDĚLEJ SI SÁM. Inak, perfektný časopis, doteraz som nič podobné pre kutilov nestretol. Škoda, že to skončilo. Niektoré súčasné náhrady sa s tým absolútne vôbec nedajú porovnať a zaváňajú viac komerčnosťou, než praktickými a konkretnými radami. Ale k veci. Raz tam jeden inžinier publikoval návod, na výrobu akumulačnej nádrže do domu s kotlom na pevné palivo. Boli tam aj prepočty výkonov a pod. , no záverečným konštatovaním autora bolo, že pre bežný rodinný dom je treba uvažovať s objemom AN min. od 4m3.Odpoveď na príspevok od petersd:
@tomashornak Kedysi dávno som odoberal zborníky U… @petersd bol tam aj dôvod prečo taky veľký objem? Ja si myslím ze ak je AN brána ako v zmysle na vyrovnanie teplôt tak je to v pohode.Odpoveď na príspevok od tomashornak:
Dobrý večer chcel by som sa spýtať tých čo majú k… @tomashornak do radiátorov teraz stačí 30-40st pre udržanie stálej nastavenej teploty, ak dáš vyššiu teplotu radiátor kúri i po vypnutí a stúpne teplota v miestnostiach, zatepli postupne všetko čo vôbec ešte ide a bude ti stačiť i m3 nádrž, chcem vidieť ako niekto vtrepe do hotového domu 4m3 nádrž, to sa musí zo stavbou , dával to známi ked bol podstatne lacnejší nočný prúd a len pricapil k domuOdpoveď na príspevok od connor87:
@petersd bol tam aj dôvod prečo taky veľký objem?… @connor87 No, takto to vyšlo autorovi článku. Pripomínam, že bolo to v časoch klasických radiatórových teplovodných kúrení s uhľovými, drevenými kotlami UK,... nezateplených RD, s obyčajnými drevenými oknami. Akumulačnú nádrž tam doporučoval s cieľom ukladania prebytočného tepla. Sám mal vo svojom dome tuším 6, či až 8 m3 AN a uvádzal, že v prechodných obdobiach kúril v kotle len každý 2. (či nebodaj 3. ? - už nepamätám) deň.Odpoveď na príspevok od duzu:
@tomashornak do radiátorov teraz stačí 30-40st pr… @duzu Vieš, dnes žijeme dobu, kde sa všetko už len kupuje. Málokto si doma ide vyrobiť nejaké svoje špecifické zariadenie (AN, kotol, a pod.). Je okolím už považovaný skôr za hlupáka, s argumentom: "Načo to robíš, keď sa to dá kúpiť?" Nikde nie je napísané, že AN musí byť guľovitého/valcovitého tvaru. Poznám prípady, kedy akumulačné nádrže väčších objemov si niektorí urobili tak, že ich vyrobili v kvadrovom tvare, vybúrali nenosný múr v dome a umiestnili tam AN. Takto je záber priestoru v dome minimálny.