Zdravím, sme mladá rodina, ktorá si prerába starší dom.
Zatiaľ žijeme pohodlne v byte no rozhodli sme sa, že rok 2019 ideme do finále.
A hneď sme "narazili" na základnú otázku.
KÚRENIE!!!AKU VYBRAT PEC???
Dom stojí v obci bez plynu, čiže to sme vylúčili.
Nebudeme dávať podlahové kúrenie (iba v kúpeľniach), inde radiátory.
Chceme kombinovanú pec na pelety plus a tu sa nevieme rozhodnúť či k nej vybrať klasickú pec alebo splynujucu.
Čo nás odrádza od klasiky? že ide do "zabudnutia" a splynujuca naopak potrebuje intenzívnejšie venovanie majitela, drevo musí byť tip top suché ale na druhej strane lepšia účinnosť a možnosť získať dotáciu.
Prosím poraďte nám z vlastnej skúsenosti, každá dobre mienená rada poteší 🙋🙏
Klasika či splynujuca???
@bettymacd riadil by som sa možnosťami a cenou. Aký máte prístup k palivu? Pelety sú najlepšie ale... Ak máte drevo a má kto prikladať treba AN aspoň 1000 l a stačí drevo.
@bettymacd Ja by som uvazoval v tychto suvislostiach.
Pohodlie bez casteho prikladania a zaroven krb a trochu romantiky v jednom: Teplovodne krbove kachle na pelety. Ceny zacinaju od 2200 euriciek ale treba tomu trochu prisposobit miestnost. Najidealnejsie ak mate za stenou kde bude piecka hned i technicku miestnost na cerpadlo , expanznu mozno akumulacku... da sa to ale zasit aj v hlavnej miestnosti sadrosom napr., podla moznosti ake mate.
napr. https://www.krby-tuma.sk/p/7996/artel...
@bettymacd ja som názoru ako @jan45.. tie kozuby v obývačke je z toho len prach a podľa mňa nie je celkom ok mať z obývačky kotólňu aj keď je to romantické ale na druhej strane veľmi znečisťujúce.. ideálne mať kotólňu.. kotol ja mám napríklad doma klasický kotol na drevo viadrus a nesťazujem sa.... keby v dedine nemáme plyn tak určite mám pri tom akumulačku ale takto ak ideme mimo z domu tak radiátory kúri kondenzačný kotol... v tých splyňovacích kotloch dlhšie horí palivo... ale aj pri klasickom kotli kľudne 5 - 6 hodín to vydrží kúriť s tým aby v kotli nevyhaslo...