Ako znížiť spotrebu plynu v dome pri novom kotly.

Ahojte, Chcel by som vás poprosiť o radu ako by som mohol znížiť spotrebu plynu na novom kotly. Minulý rok som menil kotol + nové radiátory. Dom je starší zo 60tych rokov nezateplený. Múr je nezateplený 40-45cm tehla. Strop nezateplený iba škvára a poter. Podlaha nezateplená. Obytná plocha je 95m2. Okná a dvere vymenené. Okná 3sklo Ug=0,7W/m2K. Kotol je Protherm Condens 25KKO Nastavenie: teplá voda 50°C vykurovanie zapnuté stále na 22,5°C na izbovom termostate. Kotol nie je nastavený na žiadny program ja stále zapnutý. Spotreba vo vykurovacej sezóne je 10m3 plynu/deň čo je strašne veľa. Aká by podľa vás mala byt spotreba plynu, m3/deň pri takomto dome ? Toto bola prvá vykurovacia sezóna s novým kotlom a systémom. Vedeli by ste mi poradiť, či by spotreba klesla ak by som kotol dal do nejakého programu, že by na niekoľko hodín v noci vypínal ? Viem, že kurím do neba, nakoľko dom nie je zateplený. Ďakujem za každú radu.
Odpovedať
@mesiac1 to skôr rozmýšľať nad zateplením..... To čo kotol ušetrí pri odstávke, dobehne neskôr...
Odpovedať
Kurit na este nizsiu teplotu a chodit vo svetri, alebo zateplit v prvom rade strop a potom steny. Ak je sedlova strecha, tak zateplenie stropu je lahke. Nahadzat nejaku izolaciu na povalu....
Odpovedať
@mesiac1 Rýchlo skús zavolať firmu, čo ti nafúka alebo anstrieka izoláciu na strechu. Inak asi len znizit teplotu...
Odpovedať
Profilova fotka
Zatepliť dom . A požiadajte o dotáciu. Štát by mal podporiť ľudí, čo idú zatepliť a tak znížia spotrebu energií. https://obnovdom.sk/o-programe.php
Odpovedať
Mas urcite nastavenia kotla ale pri takych stratach ten kotol pojde vzdy na dost vysoky vykon takze aj vela papka 🙂 aby si znizil spotrebu plynu potrebujes aby kotol isiel na svojej spodnej hranici vykonu. Neviem aky kotol mas a na akom rozmedzi dokaze pracovat. Kotol zerie aj vela ked sa vela krat vypina a zapina to je zrejme aj tvoj pripad lebo sa skoro vzdy ochladi a vzdy sa snazi dohriat. Ak bude mensia teplota v izbach bude menej vypinat takze menej spali 🙂 Ale ako pisu bud sveter a mat zimnejsie alebo fakt zateplit aspon strop tam toho tepla unika asi najviac.
Odpovedať
Jednoznačne zatepliť najskôr povalu. Rok sme bývali v nezateplenom dome a tak isto sme mali spotrebu plynu cca 10m3/deň - podlahové vykurovanie, plocha 100m2, aby sme mali teplotný komfort musel som kúriť vodu na 40stupňov. Počas zimy som rozroloval vlnu (35cm) na povale a hneď bolo cítiť zmenu, po zime zateplenie 15cm sivý polystyrén. Ďalšia zima po zateplení max. 5m3/deň. Pre porovnanie nezatepleny/zatepleny dom úspora na plyne 78%
Odpovedať
Ako je pisane, riesit aspon strop, zateplit. Fukana izolacia? Relativne lacne, rychle a efektivne. No, a este nejake % moze usetrit dobre vyregulovana vykurovacia sustava. Teda, ak pominiem hrubsiu perinu a teple svetre s ponozkami koliecko na termostate posunut smerom k - … Nejake vypinanie kotla zrovna v tehlovom dome nema vyznam, koli velkej akumulacii.
Odpovedať
My sice plyn nemame,ale vidime to ma kotly,ze ho mame skoro stale v utlme,ze teplota unika naozaj velmi pomaly. Naozaj ak mate moznost na termostate si nastavit,ze ked je teplota v dome tak sa da do utlmu,ked klesne o 2 stupne zase sa zapne. Zateplenie,plastove okna,zateplenie strechy,my mame aj stropy zvnutra 5cm polystyren,aj to urobilo vela a na vysokej chodbe dokonca 8cm,hned tam bolo teplejsie. Tiez je super aj drevenna podlaha,ta sa tiez nahreje a vydava potom teplo.Laminat taky teply nebol.
Odpovedať
No a strecha to je tiez samozrejmost,my mame strechy 2 dokonca,kedze byvali majitelia strechu povodnu nechali a na nu urobili novu,ja som sa vopchala medzi ne a vatu som ukladala jednu vedla druhej.Suma 400eur a 3 dni mojej roboty,plazenia sa tam.
Odpovedať
Ja by som sa pripojil podotazkou. Na chalupe, podobnej zadavatelovi otazky, stacionarny kotol attack 22, alebo tak nejak, nezateplene a kym som nedokuroval kachlami tak spotreba cca 12m3 plynu/den. Po dokurovani kachlami od cca 13:00-22:30, spotreba plynu znizena na cca 4-5m3 plynu/den. Chcem dat na povalu nejaku vatu/vlnu, aj rosty by som spravil na to, len strecha nema poistnu hydroizolacnu foliu, cize ked je poriadny lejak tak to par malych kaluzi na poter spravi. Ako by sa to dalo riesit aby mi voda neprenikala do vaty/vlny? Cim by to bolo vhodne prykryt?
Odpovedať
@miselito kaluze tam nemaju co byt ani ked nemate poistnu foliu ... na domoch u nas aj u rodicov 60rokov ziadna nebola u rodicov sa vymenila skridla, bez folie, nic netecie u nas, tiez nic netieklo, foliu si uz ale vynutili strechary ...ze kvoli zaruke ci co 😄 tak tam je ... sused ma 40r pristresok ako sopu, skridly nachadzane nacom zrovna bolo, sklon tak 10st a netecie mu tam ... takze si najprv vyrieste to ... resp. rovno aj so zateplenim
Odpovedať
ok rozumiem. nejake skridle musim vymenit, uznavam, maju male prasklinky cez co to presakuje. Lenze su take, co sedia ako rit na serbel a presakuje to po troche aj tam, potom to kvapka a po vydatnom lejaku su male kaluze. vdaka za radu, pozriem sa na to
Odpovedať
Článok sa načítava...
10m3 na taky dom je pohode
Odpovedať
Ahojte. Trochu odbocim z témy, keďže na staré temy veľa ľudí nereaguje a novú nebudem zakladať. Co vravíte na túto dobu, čo sa týka cien plynu a stále ma byt zdrazovanie plynu, ma význam dat inštalovať solárny ohrev na TUV?
Odpovedať
@miros15 absolutne neoplatí...
Odpovedať
@miselito > Taky isty problem som mal aj ja. Stara strecha bez folie pod skridlami a sem tam kvapalo s nej. Na povalu som rozbalil vatu a na vatu som dal tu paropriepustnu foliu, ktoru sa dava pod skridlu na strechu. Takze aj ked kvapalo cez prasknutu skridlu, tak to neslo do vaty. Za dalsie, neprasilo sa do vaty. Vphode mi to vydrzalo 3 roky, kym som menil skridlu na streche.
Odpovedať
@miros15 to si radsej zaplatim plyn na 3 roky dopredu ako by som mal mat teplu vodu 6 mesiacov v roku "zadarmo"
Odpovedať
@t0ny08 úplne ta rozumiem co myslíš, ale ber to tak ze ten solar nemáš len na 3 alebo 5rokov Vieš povedať co bude aká doba o 5 - 10 rokov? Máš doma solar?
Odpovedať
@miros15 plyn bude bud bude drahsi sle bude ci uz z vychodu alebo zozapadu ludia ziju to je fakt ak mas 3 tis volne sa pohadzujuc chod otoho ak nie tak nie
Odpovedať
@asdfb toto ma presne napadlo urobit, len som si nebol isty ci nebude cez paropriepustnu foliu prenikat voda, ked sa bude dotykat vaty, resp ked na nej bude polozena. diky za tip
Odpovedať
@miselito > Ja som rozmyslal takto. Ked sa zatepluje strecha, vata sa opiera o foliu a nad foliou je vzduchova medzera a potom stresna krytina. Takze ked to moze tak byt v sikmej streche, tak preco by to nemohlo byt na rovnej povale. Len si treba dat pozor, aby ta paropriepustna folia bola kontaktna folia.
Odpovedať
ja som rozmyslal tak, ze ked je folia na sikmej streche, voda ztecie dolu a nedrzi sa tam vo forme kaluze. vidis to by ma nenapadlo, ze musi mat parameter kontaktna folia. vdaka
Odpovedať
@t0ny08 peniaze nemajú hodnotu teraz, keď ich držíš na účte alebo doma pod vankúšom, tak o koľko prídeš... hm? Takto zainvestujes do svojho domu. Peniaze boli a budú..😉.
Odpovedať
@asdfb myslim ze môže byt ale paronepriepustna fólia by mala byť od spodu izolácie a navrch izolácie ak fóliu tak kontaktnú ak nieje pod krytinou. Ale neviem si predstaviť ako tu fóliu tak vymakane spravíš a zlepís spoje na vrchu tej tepelnej izolácie,ak by ti prešla voda cez krytinu. To by si musel mať nejaké rostovanie a na to dat fóliu a všetky spoje perfektne zlepiť aby sa ti voda v preliacinach ktoré časom nastanú nestiekla do izolácie. Zase nemyslím ze by ti toľko vody prešlo cez krytinu. Bude búrka, vietor nápor dažďa a vted zbadas, ci a kde tiecie cez starú krytinu... Pripadne prelepis, pretesnis napr. Sikou kde preteká?
Odpovedať
Doma kúrime KK nonstop na 22,5°C A ročná spotreba plynu bola 1450 m3,posledné 2 roky. Roky predtým sme mali útlm na 20,5°C od 23-6 hod. a ročná spotreba bola 1250m3 plynu. Takže asi tolko,čo som nameral.
Odpovedať
@miros15 > To zase az tak som neprezival s tou foliou. Len som ju jednoduch pacol na vatu a nechal nejake prekrytie spojov. Ked z povaly po vrchol strechy nejakych 5 - 6 metrov a mas prasknuty valovec, na to nie je pre mna az taka sranda sa k tomu dostat.
Odpovedať
@frantisekca vedeli by ste odporučiť nejakú firmu, ktorá sa zaoberá vyregulovanim vykurovacej sústavy?ďakujem
Odpovedať
@mesiac1 Nie, zial, nepoznam. Toto vyriesit vo vlastnej rezii. Je to na dlho, to sa neda za jeden den, ani tyzden. Treba si najst informacie o vhodnych teplotach vody na spiatocke a vystupe z kotla. O tom sa daju najst pekne clanky, preco take teploty su opodstatnene. Nasledne sa snazit tych teplot dosiahnut skrtenim (alebo opacne) na radiatoroch, tak, aby bol zabezpeceny komfort v kazdej miestnosti. Aby to nebolo jednoduche, este to sklbit s vhodnym prietokom (obehove cerpadlo, aby napr. zbytocne nebezalo na max. vykon). Dufam, ze radiatory boli spravne dimenzovane. Nie je ziaduce, aby niektore radiatory vracali k kotlu vodu s podstatne vyssou teplotou, nez zvysok, aspon pri tom kondenzacnom kotle. Pri kondenzacnom kotle sa snazit, aby teplota spiatocky od radiatorov, bola co najchladnejsia.
Odpovedať
@frantisekca ďakujem za radu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?