Sme v štádiu, kedy sa rozhodujeme či teplovzdušný krb alebo teplovodný krb, aké máte skusenosti
s teplovodným krbom?.. aká je úspora energie ohrevu teplej vody?.. dakujem sa vsetky rady..
tak toto aj mna zaujima, my chceme teplovodny vymenik a myslim si ze je to lepsie az len z toho hladiska ze si zakurim do krbu a automaticky sa vypne kotol a vodu aj radiator mi zohrieva prebytocna teplota s krbu 8-)
Tiež uvažujeme o teplovzdušnom kúrení, ale len ako doplnok k radiátorom. Švagriná má v rodičovskom dome teplým vzduchom vykurovanú svoju izbu a nesťažovala sa. Veríme, že to bude v pohode.
Pre vykúrenie celého domu by ste ale asi potrebovali pomôcť ventilátormi. Voda v radiátoroch je predsa len tichšia ;-) .
no zaujima ma tato tema.taktiez by sme chceli teplovodny krb,chcem sa opytat ako to funguje?zapali sa v krbe a vypne sa automaticky kotol,ako je potom rozvod robeny?No samozrejme by sme to kombinovali s radiatormi.
Plánujeme to spočiatku len jednoducho: V prípade, že sa dole v obývačke zakúri v krbe, teplý vzduch cez rúry vyhreje aj 2 detské izby, ktoré sú priamo nad krbom. Keď sa bude kúriť drevom, vypneme v týchto miestnostiach radiátory. Časom by to mohol zvládnuť domáci počítač, ale to až neskôr.
Samozrejme, stale hovorim o nasom buducom kombinovanom rieseni: V dome bude plynovy kotol, ktoreho ulohou bude udrziavat vodu v radiatoroch na ~60 stupnoch. Ak pocas kurenia drevom vypnem radiatory, plynovy kotol zisti, ze niet co ohrievat a sam sa vypne (resp. stisi plyn).
aha diky moc za vysvetlenie a teplovodny krb je dolezite zakreslit aj do projektu?Cize ked budeme u architekt tak mu mame povedat ze chceme krb teplovodny?A kolko asi vyjde tato investicia,o kolko sa dvihne cena, oproti normalnemu krbu?
mravvcek, no ked si vezmes ze taky krb stoji okolo 100 tis (iba postavenie) a asi aj podla toho ake budes mat ine kurenie.... ked povies projektantovi čo chces tak ti to tak spravi, alebo ti poradi co bude lepsie.... fakt takí stavebný inžinieri sa tomu rozumeju ......
no my v tom potencionalnom projekte mame zahrnuty krb ale urcite nie je teplovodny,cize len rozvody naprojektovat,my ten krb mame aj v cene,teda co zaplatime firme tak nam ho posatvi
yukaya... 100tisic za postavenie? ... nestras...
my mame teplovzdusne rozvody, a ked zakurime v krbe, kotol sa automaticky vypne... niekto sa tu na to pytal...
sisa1412 • 9. jan 2009 o 17:58
Ahojte, chcem sa spýtať,či máte niekto skúsenosť s teplovodnými kachľami...parametre na priestor,komín,rozvody vody...a tiež skúsenosť s tým, ako dokážu vytopiť priestor.. vopred ďakujem :-) :-)
sisa1412 • 9. jan 2009 o 18:07
A rada by som sa tiež spýtala na spotrebu dreva a aj na to , ako si s nimi prípadne užívate... ich plusy a mínusy.. diky.. :-)
Takže informácia z prvej ruky :) Jednoznačne tento sytém doporučujem, podľa mňa je to lepšie ako teplovzdušné vykurovanie - nevíri zbytočne vzduch a prach a voda lepšie akumuluje teplo ako vzduch - je lepším "vodičom" tepla.
My máme teplovodné kachle - z firmy ABX - http://www.abx.cz/index/www/katalog_k... + kondenzačný plynový kotol Buderrus GB 022.
Na kúrenie nám spracovala projekt odborná firma. Systém funguje nasledovne.
Keď sa nekúri v peci, vodu v radiátoroch zohrieva kotol. Pri kachliach je na stene termostat.
Keď zakúrime v kachliach termostat zaregistruje zvýšenie teploty a kotol sa automaticky vypne. Na rúre tesne za kachľami je priložný termostat, ktorý pri zvýšení teploty zapne osobitné čerpadlo (naopak pri znížení teploty v rúrach čerpadlo vypne), ktoré začne teplú vodu tlačiť do radiátorov - ta začne cirkulovať v systéme. A radiátory su horúce :) Takto sme ušetrili veľa plynu, systém však nie je moc vhodný pre veľké mrazy pod -10 st. Celzia, voda nebýva horúcejšia ako 40-50 st. C a to nestačí. Taktiež by som to nedoporučovala ako hlavné kúrenie, avšak systém je ideálny pre prechodné obdobia a ako doplnkové kúrenie !
Riziko: Ak vypadne elektrina, resp. nejde prúd - v peci kúriť nie je možné!!! Voda sa prehreje a zničí výmenník!!
Riešenie: Pre akútne prípady máme v systéme automatický vypúšťací ventil, ktorý pri teplote viac ako 90 st. C vypustí vodu do kanalizácie, následne je v systéme automatický dopúštací ventil, ktorý pri poklese tlaku v systéme dopustí vodu do systému dopustí.
Pre budúcnosť máme v pláne čerpadlo pri preci napojiť na malý naftový generátor, ktorý nám bude vyrábať prúd pre čerpadlo, pri dlhšom výpadku elektriny - v prípade zimnej kalamity a podobne, aby sme boli v teplúčku.
Pre tento sytém určite doporučujem radšej krbové kachle, alebo pec - NIE KRB !!!, ten sa zabuduje a k rúram sa už v živote nedostanete - poznám viac prípadov, keď zlyhalo čerpadlo a rúry praskli v stene a bolo nutné rozbúrať celú stenu za krbom !!! My máme všetky rúry dostupné !
Naša pec stála síce 60 tisíc SK, ale keď sme si zrátali, čo by stála teplovodná krbová vložka, obmurovanie a obloženie krbu + práca krbárovi, tak nás to vyšlo lacnejšie a pec je nádherná, kachlice dlho držia teplo a je to štýlový doplnok do starej chalúpky.
My sme veľmi spkojní :)
carodejnica. Tie postrehy sú veľmi dobré, hlavne čo sa týka toho výpadku prúdu. už som to niekde počula. to vypúšťanie do kanalizácie máte hneď za tými kachlami, alebo niekde inde, kedže mi tam vývod do kanálu nemáme, a na to vypustenie nieje potrebna elektrina?
mmajka: to vypustenie je nezavisle od elektrickeho prudu, je to speciálny ventil, ktorý má v sebe len teplotné čidlo - toto je on www.honeywell.sk/?com=documents&id=351
Co sa týka kanalizácie, tak my mame za stenou, kde sú kachle kúpeľnu, čiže aj kanalizáciu. Ten vypúšťací ventil je od pece vzdialený asi cca 1 az 1,5m. V kupelni je v sadrokartonovej predstene umiestnené aj celé príslušenstvo ku kúreniu, cez revizne dvierka mame pristup ku vsetkemu co je treba, k cerpadlu aj k ventilom... Neviem, ako sa to rieši, keď nemáš blízko kanalizáciu... vtedy je asi najdôležitejšie mať k čerpadlu záložný zdroj, už som počula, že to riešia tým, že dajú klasický zdroj, ako sa dáva k počítačom :) - ale mne sa to zdá málo, radšej by som zvolila aj malý generátor na naftu...
Ahojte....ja som zacala tiez uvazovat na d teplovodnym krbom ci pieckou....
My budeme mat teplovodne podlahove kurenie na elektricky kotol.....Tak by to aj slo...
Chcem sa vasak opytat, myslite, ze je tento ktb mozne dat aj dodatocne..lebo zatial dame len komi, a krb by sme spravili az neksor.....da sa to aj tak?
ahoj, my mame podlahove kurenie, kondenzacny kotol a teplovodny krb od Koboku. Malo by to fungovat tak, ze tak ze krb zohrieva vodu do podlahovky a plynovy kotol vodu len dohrieva.
Ale, ma to riziko to, ze ak nie je elektrina, tak ak ouz niekto pisal, voda v krbe zovre, pretoze ten je napojeny na cerpadlo, ktore tu vodu rozhana. Ked nie je elektrina, tak smola. Ale da sa to riesit cez zahradny zdroj, na ktorom aj my pracujeme.
Nam tento cely system presne este nefunguje, este to treba doladit. O nejakej mensej spotrebe plynu este nemozeme hovorit, lebo je to novostavba, stahovali sme sa na jesen, a bol to este studeny a nevykureny dom.
No mozem povedat, ze krb je super. Za par minut je vykurena ela obyvacka o rozlohe 40m2.
Uhm, tak to je super, zf.....my zasa budeme mat podlahovku na elektricky kotol...tak v pripade vypojenia elektriny by to bola dvojnasobna smola :-D
No uvidime...premyslali sme aj nad pieckou, tak zrejme zavazi cena.... :-)
thermical....ved prave..ten kurenar nam povedal, co vsetko k tomu ide....tiez mame rozpocet na teplovodny krb, a je len o par tisic vacsi ako teplovzdusny...
Ale prave dotycny kurenar nam povedal...ze nutna je aj havarijna zostava, prave v suvislosti s tou teplotou, a to cely ten teplovodny krb predrazi aj trojnasobne oproti teplovzdusnemu....a prave preto sme to zrusili, nechceme riskovat....no a napokon, dispozicne neviem, kam by sme dali odpad na prebytocnu vodu s vysokou teplotou....nakolko pri obyvke je spalna a chodba...a my planujeme krb na spochodi, tak pod nim je zasa chodba, a hostovska izba...
Tak my budeme riesit tepelne cerpadlo :o)))