Danula, my mame radiator rebrikovy v kupelke, aby schli uteraky. Nasi tak isto, oni maju sice len ciastocne podlahove, ale v kupelke maju aj rebrikovy radiator, ktory sa da pripojit na elektrinu a hned je teply :) A niektori si urobia podlahove na prizemi a hore davaju radiatory, ako komu vyhovuje :)
Kombinácia oboch je pekne drahá, aj voda sa vyhrieva na vyššie stupne v radiátoroch, nižšie v podlahovke - zložité. Ja som za čisto podlahovku plus v kupelni rebrik.
Gratulujem vsetkym, co podlahli okoliu a dali podlahovku, idealne v kombinacii s dlazbou v celom dome.. V zime si uzivaju teplu podlahu a 2/3 roka chodia po studenej dlazbe.. :-D
PS: A predstavte si, ze existuje aj technologia, s ktorou su teple nielen podlahy, ale aj steny a strop! A nestoji to viac, ako podlahovka... Hadajte, co to je =-)
ak si kupiš dlažbu za 5 evri z *Merkury tak ju budeš mať studenú, ale ak investuješ do kvalitnejšej tak nehrozí. U nás to bola najteplejšia časť, práve na dlažbe.
Ak podlahové, tak podlahové + radiatory do kupelne na el.
ak radiatory, tak radiátory
nekombinuj, zbytočné
to matorado: zeby zrub? :)
co sa tyka podlahovky...ja ju mam v bungalove, nedavala som dlazbu, pretoze som sa chcela vyhnut prave tomu studenemu pocitu na bosych nohach, ked sa nekuri. Mam plavajucu podlahu a vykuri mi to dobre. Dovody, preco podlahovku nie, su vacsinou tie, ze ak mas deti alergikov, pri podlahovom kureni je vacsia plocha stupania tepleho vzduchu, cize sa vyrazne viac prasi. Rovnako som pocula tvrdenie, ze deti su nachylne viac choriet, kedze nemaju ziadnu odolnost kedze behaju stale po dlazke, ktora ma aj 35 st. A tiez musis mysliet na to, ze na podlahovku umiestnujes specialny nabytok na nozickach (nemusis pravdaze, znizujes ucinnost), nemala by si nan davat velke a hrube koberce a pod. Ale sama som prekvapena, ake je to prijemne a aka je zima od noh v izbe, kde som kurenie odstavila. Vyhoda je, ze nie som obmedzovana umiestnovanim radiatorov, to je naozaj fajn. Ale ak chces nieco rychlo vysusit, musis zapinat rebrik v kupelke na elektrinu.
A odpoved na tvoju otazku...radiatory pravdaze netreba, podstatne je mat dostatocny pocet okruhov, znamym napojili viac izieb na jeden okruh a neboli schopni poslednu izbu vykurit na viac ako 19st.
@mischelala tie dovody preco nie podlahovku si z nejakeho dovodu uplne otocila. trosku nastuduj, taketo zaklady nezaberu viac ako pol hodinu. A ak mas naozaj podlahu 35 stupnovu, tak netusim ako ti mohli skolaudovat dom a rychlo si daj kurenie preverit, pretoze naozaj budete mat (najma deti) zdravotne problemy. Viac ako 28 (ci aj mene?) morma ani nepripusta. Potom to JE nezdrave.
Zdravím, spýtam sa to tu. Je potrebné riešiť vykurovanie podkrovia alebo sa to vykúri od spodku? Je mi jasné že to chce poriadne izolovanú strechu len neviem či to stúpajúce teplo zo spodku domu by stačilo na vykúrenie podkrovia.
V podkroví je potrebné riešiť aj kúrenie a často aj klimatizovanie, mám to odskúšané na vlastnom dome. Mám 28cm hrubú dvojvrstvovú izoláciu z minerálnej vlny + folie + plný záklop 25mm + palubovka 20mm, čo je vlastne 34 cm izolácie, ale v lete pri tých najväčších horúčavách je tam teplo :-S a v zime pri -5 vonku, tam musím prikúriť :-| , aby tam bolo príjemne cca 23 - 24 stupňov. Strop mám keramický + 5cm betón + podložka + pláv. podlaha 7mm.
Čo sa týka podlahovky, asi tých 28 stupňov je ozaj maximum, hlavne zo zdravotného hľadiska. Nie náhodou za komančov bolo podlahové kúrenie povolené len do niektorých častí nemocníc a do bláznincov (1980) :-D . Je to však úsporné kúrenie s nizkopotenciálovou vodou a preto sa dajú využiť aj netradičné zdroje energie - to je asi jediná podstatná výhoda podlahovky ;-) .