Modra hmota na bateriach

Ahojte, vedeli by ste poradiť, čo je táto modrá hmota na batériach poprípade aký prípravok použiť na odstránenie? Skúšali sme už všeličo a nepodarilo sa to odstrániť. V dome máme filtračku Ecowater eVOLUTION 500 Power EcoMulti. Ďakujem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od atomic123:

Ahojte, vedeli by ste poradiť, čo je táto modrá h…
@atomic123 Sú to zlúčeniny mosadze, teda medi v nej obsiahnutej. S veľkou pravdepodobnosťou je v týchto miestach poškodené chrómovanie. Odstrániť by sa mali dať octom - treba nechať pôsobiť dlhšie. Čistenie ale neodporúčam (octom ani inou chémiou), poškodenie prvrchovej úpravy sa tým zvykne vzäčšiť.
Odpovedať
a nie je to vodny kamen? skus to ocistit octom popripade este aj soda bikarbona ci kypriaci prasok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marchenzo:

a nie je to vodny kamen? skus to ocistit octom po…
@marchenzo Modry vodny kamen....to som este nevidel.Poskodená chromova vrstva a nasledná oxidacia mosadze.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od milanpl:

@atomic123 Sú to zlúčeniny mosadze, teda medi v n…
@milanpl cize nechat to tak, alebo vymenit bateriu za novu, ked prekaza takato esteticka zalezitost?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wavrinecova12:

@milanpl cize nechat to tak, alebo vymenit bateri…
@wavrinecova12 Ty si aj tak rozhodnutá, že ju vymeníš, tu si teraz iba zháňaš podporu/ospravedlnenie na svoje rozhodnutie. Ja by som v živote nevymenil vodovodnú batériu, ak dobre funguje. Musela by už totálne hnusne vyzerať (a nie pár modrastých fliačikov), aby som ju menil....
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@wavrinecova12 Ty si aj tak rozhodnutá, že ju vym…
@petersd asi si prehliadol, ale ona nie je tá, čo pridávala pôvodný obrázok. tiež som toho názoru, že keď je batéria funkčná, tak by som ju preč nedával. zbytočné plytvanie. veď a toto nie je ani vidno, keď je to odspodu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wavrinecova12:

@milanpl cize nechat to tak, alebo vymenit bateri…
@wavrinecova12 To záleží od vašej miery putničkárstva. V používaní to nebráni, batéria môže slúžiť bez problémov ďalšie roky. Keďže je to zo spodnej strany, myslím, že sa tento defekt dá prežiť. PS: poškodenie chrómovania s vysokou pravdepodobnosťou spôsobilo neopatrné narábanie s náradím pri výmene perlátora.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od milanpl:

@wavrinecova12 To záleží od vašej miery putničkár…
@milanpl Ja si myslím iné. Dnes je v móde šetriť absolútne na všetkom. Ak niekedy bolo bežných napr. 300 g/m2 chrómu, dnes je to už 175 g/m2 a keď toto káže norma, tak verím, že reálne je ho tam 165 - 170g/m2, pričom táto vrstva vplyvom iných fyzikálnych podmienok je iná na rovnej ploche a iná na hranách. Myslím, že je to výrobná vada a nie chyba neodbornej obsluhy. Jednoducho: súčasný výrobok!
Odpovedať
Profilova fotka
Môžeme Vám na to odporúčiť jeden náš skvelý produkt s obsahom kyseliny citrónovej na farebné kovy čiže aj na mosadz. https://www.prochem.sk/tenzi-copper-c... Čistí a zmierňuje opätovnú oxidáciu.
Odpovedať
Skusali sme aj ocot, nepomohol, bateria je znacky Kludi, tento problem mame ale skoro na vsetkych bateriach. Baterie nemaju ani 1 rok, perlator nebol ani meneny. Prec ju davat nebudeme, len ma zaujimalo ci nemate s tymto podobnym nejaku skusenost, ze preco a co sposobuje tuto modru hnltu kedze tiez myslim ze sa nejedna o klasicky vodny kamen. Kedze mame aj filtraciu vody tak by som nepredpokladal ze za rok by sa baterie takto zaniesli. Rozmyslam ci by to nemohol sposobovat nejaky pripravok cistiaci. Dakujem za reakcie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od atomic123:

Skusali sme aj ocot, nepomohol, bateria je znacky…
@atomic123 Ak ste perlátor nemenili a nemohli ste ani inak mechanicky poškodiť chrómovanie, potom je to tak, ako píše @petersd. Hoci pri značke Kludi vo všeobecnosti nemožno hovoriť ako o nekvalite, práve naopak.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od atomic123:

Skusali sme aj ocot, nepomohol, bateria je znacky…
@atomic123 moje skúsenosti sú, že niektoré čistiace prostriedky ničia povrchovú vrstvu. Ale možno skúsiť najprv vyčistiť sitko, lebo síce je úprava vody ale z vodovodu najmä pri odstávkach prejde do rozvodu veľa špiny. Jedna batéria kvapkala a bolo to len kvôli skoro komplet zanesenému sitku, kde vždy zostala nejaká voda zachytená a postupne kvapkala von. A vtedy sa tvoril aj takýto vodný kameň na spodnej časti keďže tam stále boli kvapky. Akurát nebol modrý, lebo to je tou mosadzou. Na klasický vodný kameň funguje fixinela ale nenechať dlho pôsobiť ale len s ňou skúsiť pretrieť.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Ahoj. Zelenie ti ako socha slobody. A tiez si si urcite vsimla/vsimol vo fontanach sochy, ako zeleneju. Google ti presnejsie povie preco. Ako uz pisali, oxidacia kovu, v tvojom pripade medi, pri styku s vodou a vzduchom - bud poskodene chromovanie, alebo, kedze je to zvnutra, prítomnostou chloridu mednateho, zluceniny, ktorá sa tvori, ked je meď vystavena chloru alebo v blizkosti morského vzduchu. Do filtracky davate sol? Zeby niektore baterie boli nekompatibilne s filtraciou? Skusila by som odmontovat bateriu, vycistit a dat ju niekomu kto nema filtraciu na odskusanie. Nechcem strasit, ale zo zdravotneho hladiska by som si o tom nieco nastudovala. A tiez princip/spravne pouzivanie/ benefity a nevyhody filtracie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lenkito10:

Ahoj. Zelenie ti ako socha slobody. A tiez si si …
@lenkito10 ... teraz si už myslím, že @atomic123 by už rovno mohla spísať aj záveť... 🤣
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lenkito10:

Ahoj. Zelenie ti ako socha slobody. A tiez si si …
@lenkito10 Nie je filtrácia ako filtrácia. Môže byť len mechanická, môže tam byť katexový filter na odstránenie tvrdosti, prípadne iných iónov a potom existuje demilinka odstraňujúca všetky ióny (katex + anex) a vyrába prakticky demivodu (demineralizovanú) alebo proces reverznej osmózy, ktorý tiež vyrába demivodu. Demivoda nie je pre človeka pitná. Potom sú uhlíkové filtre odstraňujúce zápach, UV lampy odstraňujúce biologické znečistenie a podobne. A potom existujú všetky možné kombinácie a medzistavy, napr. máte regulovaný bypass filtru, kde fitrujete trebárs len polovicu prietoku a namiešate to s pôvodnou vodou. Tvrdiť, že je filtrácia nebezpečná pre človeka je absurdné, mali by ste si o tom naštudovať viac ako len jeden článok na internete.
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_ pisany text...nespravne skombinovanie... Netvrdim ze filtracia je nebezpecna. O filtracii pisem len, ze okrem vyhod moze mat i nevyhody. O tom zelenom povlaku pisem ze moze byt zdraviu nebezpecny, pri dlhodobom kontakte s vodou ktora sa pije. Uz aj tak je tam vela inej havede.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lenkito10:

@roman_ pisany text...nespravne skombinovanie...…
@lenkito10 ako sa to prejavuje na zdravie ľudí ktorý žijú v takých oblastiach? napr. Ľubietová, Špania dolina, alebo tam kupujú vodu v obchode? mám tam známeho , najviac tam ovplyvňuje život turistov a vzdialenosť do centra kde sa dá nakúpiť ,lekár, škola a pod, iné je tam žiť stále a nie len ked je naj
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od lenkito10:

Ahoj. Zelenie ti ako socha slobody. A tiez si si …
@lenkito10 no okej, ale ked je to bateria v kupelni, kde si akurat tak umyjem ruky a zuby, tak to skodi niecomu? nemyslim.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@lenkito10 ako sa to prejavuje na zdravie ľudí kt…
@duzu prejavuje sa to na zdravi ludi asi tak ako pri vareni v hlinikovych hrncoch, jedeni bieleho cukru, polotovarov, alebo vela soli, vyprazanych jedal, udeneho, liekov, dychania smogu a vsetkeho co uz teraz požierame. Nehodi ta o zem hned, ale az po par rokoch a kazdeho inym sposobom. A ked sa to neprejavi na tebe, tak mozno na potomkoch. Nepoznam tie oblasti. Pozri, smog vo velkomestach skodi a predsa tam zije najviac ludi, kolaciky, cukrovinky, klobasky požierame, cukriky davame detom i ked vieme ze je to (maly) jed. A svet sa toci. @maros_get autour pise ze to ma na skoro vsetkych bateriach, predpokladam teda ze aj v kuchyni, kedze ta bateria sa pouziva najviac. U nas deti bezne piju vodu v kupelni. Mna by zaujimalo ci autor pouziva sol do filtracie, net hovori ze tato filtracia spotrebuje 45kg/rok, ze by to bolo sposobene tym, a tiez, ci dalsi co maju filtraciu na sol maju takyto jav na bateriach.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lenkito10:

@duzu prejavuje sa to na zdravi ludi asi tak ako …
@lenkito10 Bože to je zas ezoterika, všetko bio eko, všetko ostatné zle. Furt riešite filtráciu, ale nikde nenapíšete akú konkrétne filtráciu máte na mysli. Prezradím Vám tajomstvo. Nie každá filtrácia potrebuje pre svoje fungovanie soľ.
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_ bud tak blbo pisem uz druhykrat 🤦alebo nechces rozumiet co pisem 🙃 Ja o koze a ty o voze.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lenkito10:

@duzu prejavuje sa to na zdravi ludi asi tak ako …
@lenkito10 my máme kameň na batérii kde nie je úprava vody. Ostatné sú v rozvode s úpravou a máme ten typ na soľ a akurát viem že sa predávajú rôzne druhy, ale teda jedna taká obyčajná soľ a potom taká vhodná aj na pitie. A spotreba závisí podľa tvrdosti vody, lebo dá sa nastaviť úroveň zmäkčenia.
Odpovedať
Ahoj, mechanicky ten vodny kamen odstranit, co sa da. Potom z Lidla taky W5 Max power (ruzovy), to je pecka a rozpusti vsetko ;]
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?