Ahojte, prosím o vás názor. Ideme kúpiť Rozostavaný dom. Dom je postavený na mieste starého domu, ktorý bolbzburany. Na ten starý dom bral majiteľ hypoteku. V LV Je zapísaný tento starý dom a je na ňom tatchacz hypotéky. Majitelia ale tento dom zbúrali, vybavili stavebné povolenie a začali stavať nový dom. Je to už hrubá stavba s oknami aj strechou. Chceme ho kúpiť. Moja otázka znie, ako prebehne prevod vlastníckeho práva? Dom ešte nie je skolaudovaný, keďže je Rozostavaný. Aký postup je správny? Na kúpu si berieme hypotéku. Mame požadovať od predávajúcich aby oni majskor vykonali na katastri zápis rozostavanéj stavby? Ďakujem vopred za vaše postrehy a rady.
nemajú náhodou len "rekoštrukciu". Často ľudia starý dom akože rekonštuujú a pritom vlastne staý zbúrajú a stavajú nanovo. Pozrite na katastri, čo tam majú zakreslené. A sýtajte sa, či rekonštruovali, alebo vybavovali noé SP. Mali by Vám to vedieť povedaať aj na stavebnom úrade. V podstate by ste mali brať hypotéku podľa hodnoty stavby a v prom rade úri kúpe vyplaťiť starú hypotíku, pretože Vám neprepíšu LV, Alebo budete platiť dve, Dajte si potom na to pozor.
@btus ďakujem za Info. Oni majú stavebné povolenie, robili novevzaklady. Na katastri je normálne zapísaný starý dom a neho brali hypotéku. Odvtedy tam žiadny zápis robený nie je. My budeme brať iba jednu hypiteku, na tento rozostavaný dom. starú nemáme.
@orgovan existuje k novému domu riadne právoplatné stavebné povolenie? resp. búracie k starému domu, na ktorom je ťarcha banky? Ak áno, tak banka o tom stave vie...
@praktikman stavebné povolenie je na rekonštrukciu, dispozičné zmeny prízemia a prístavbu prvého poschodia, nová strecha. Oni ale starý komplet zbúrali. Môže to byť neskôr problém pri kolaudácii?
@btus stavebné povolenie je na rekonštrukciu, dispozičné zmeny prízemia a prístavbu prvého poschodia, nová strecha. Oni ale starý komplet zbúrali. Môže to byť neskôr problém pri kolaudácii? Banka o zburani nevie, všade sa píše ze je to rekonštrukcia. Je to teda bežný postup? Dom sa nám veľmi pozdáva, momentálna hodnota stavby je väčšia ako pôvodný dom. Číhajú tu ešte nejaké rizika pre nás? Ďakujem veľmi pekne za radu
@orgovan môže a nemusí to byť problém na koľko skutočnosť nesedí s tým, čo je na papieri. Hlavne ak na to chcete brať hypotéku. Treba sa poriadne informovať napríklad v banke, u starostu respektíve na stavebnom úrade.
Momentálne staviam podobným štýlom a to tak že povolenie je na rekonštrukciu ale dom sa stavia od základov na novo. Som celkom zvedavý čo na to povie banka ak prídem pýtať peniaze na prvú tranžu a podľa papierov z SU bude povolenie na rekonštrukciu a v znaleckom posudku novostavba.
Ak banka o zbúrani nevie a má na dome ťarchu určite to terajší majiteľ na katastri nedá do poriadku. Tým pádom budete mať pravdepodobne problém čerpať na ten dom hypo na koľko k tomu budete potrebovať znalecký posudok a ten bude v rozpore s tým čo je uvedené na katastri a podobne. Treba sa skočiť informovať do svojej banky.
@peter11balog ďakujem pekne za vysvetlenie. Pôjdeme sa určite popýtať na dotknuté úrady. I keď teraz neviem, či je do toho vhodné zatahovat stavebný úrad, aby sme náhodou zbytočne na niečo neupozornili. Budúcimi majiteľmi budeme my a my budeme žiadať o kolaudáciu. Ako vidím, stavia sa takto bežne
No... staru banku neries, asi ani stavebny by som neriesil. Co ale bude pruser, je nova banka a kataster.
Nova banka bude pozadovat znalecky, ktory uz bude hovorit o tom, ze je to rozostavana stavba. Bude chciet vidiet stavebne povolenie a tam sa o novostavbe nic nepise, cize je to pre nich cierna stavba a nic ti nepozicaju.
Ako by som to spravil ja:
- najdo znameho, statika (alebo akehokolvek ktoremu dobre zaplatis), nech spravi posudok ze zaklady neboli dobre a muselo sa burat
- na stavebku poziadat o zmenu stavby pred dokoncenim (treba aj upravit projekt)
Toto musia spravit povodni majitelia.
Dalej, poziadaj o hypo, bude ti treba oba pravoplatne stavebka a henten posudok. Ked hypo dostanes, daj zapisat geometrak s rozostavanou stavbou. Cele ti to zastavia, lebo nemoze byt rozostavana stavba oznacena popisnym cislom (taky stav kataster nepozna) cize budu od teba vyzadovat bud doklad ze je popisne cislo zrusene (nemas buracie povolenie takze toto nedostanes) alebo potvrdenie, ze obec nebude tejto stavbe pridelovat nove popisne cislo. Toto by ti mali vydat - zalezi ci je starosta nomalny alebo nie.
No a ked to budes mat zapisane - najlepsie v jednom kroku so zaloznymi zmluvami na hypo, tak si za vodou :) potom uz normalne kolaudacia atd.
Som vycerpany :D
@marekjahoda super, vidím, že sa v tom vyznáš. Ešte sme rozmýšľali nad variantom, že založíme inú našu nehnuteľnosť. Aký by bol postup v takomto prípade?
@marekjahoda hlavne potrebujeme aby to na katastri bolo zapísané... Ci už ako rozostavaná alebo normálna pôvodná stavba... Hlavne nech je tam naše meno. Co budu oni v takomto prípade, že tam ťarcha nebude, vyžadovať?
@marekjahoda tak ja dúfam že nemáš úplne pravdu lebo sa mi tým pádom skomplikuje život :) na môj prípad som sa pýtal priamo riaditeľky pobočky, ktorá v tom problém nevidela, povedala mi len že skôr záleží od toho dotyčného ktorý to dostane na schvaľovanie. Tá druha vec s katastrom čo si spomínal, že nepozná stav rozostavanej stavby so súpisným číslom má trápi už viac. Bez zápisu na katastri sa mi do banky ani neoplatí chodiť.
@orgovan Ja by som trvala na tom, aby povodni majitelia papierovo veci dotiahli - podla mna to totiz zavana pruserom. Nech vybavia co treba, aby stavba bola zapisana ako rozostavana, potom uz s kupou a hypotekou nebude ziadny problem. Ked som videla, kolko vselijakych somarin bolo treba vybavit pri stavbe "na zelenej luke", pricom ziadny zadrhel nebol....pri takejto kupe by som na vasom mieste bola maximalne opatrna. Vela sice zalezi aj od starostu a ludi na tamojsom stavebnom urade, ale minimalne chyba buracie povolenie, stavebne povolenie a este asi aj nevedomost banky o aktualnom stave. Dobe si to vsetko preverte, aj ked sa vam dom pozdava, aby ste sa vyhli moznym problemom.
@orgovan asi je jedno, čo hovorí stará banka, skôr čo vám povie nová banka, ktorá bude dávať peniaze :-D
ale ja by som to až tak tragicky nevidela AK viete založiť inú nehnuteľnosť (čo si uviedla ako možnosť) - záleží ako veľmi chcete kúpiť. pochybujem, že predávajúci plánujú ešte niečo papierovo riešiť :-S
asi by som založila inú nehnuteľnosť a túto kúpila akože za cash (z banky z hypo). kataster pri prepise nebude skúmať nič, takže tam sa o 30 dní viete zobraziť ako majitelia starého domu, no do budúcna by som sa trošku obávala aj stavebného úradu, aj katastra - čiže tam si potom požiadajte všetky povolenia na vaše meno ako keby ste vy boli tí, ktorí tie základy "včera" zhodili a museli dať nové.
@peter11balog inaksie, napadlo ma - ale to je uz trosku hardcore - ze banka moze povazovat za podvod pripadne zosplatnit celu hypoteku kedze vec, na ktoru ma zalozne pravo, si bez jej vedomia odstranil a potom si vystaval sice nove, ktore ma vyssiu hodnotu - ale bez stavebneho povolenia, cize na cierno. Kebyze sa do toho niekto obuje tak ti mozu bud schvalit dodatocne stavebko alebo nariadit odstranit stavby.
Tito s tym maju obrovsky problem (vratane prokuratury):
https://kosice.korzar.sme.sk/c/220892...
Inaksie, pre povodneho zakladatela temy, @orgovan aby som nebol celkom offtopic. Ak povodni majitelia nechcu nic riesit, asi by som do toho nesiel. Cely stavebny urad funguje tak, ze ak povodny stavebnik poziada o nieco, uz tam uradnik/uradnicka nejdu lebo napisu ze im je zname miesto stavby atd. atd. - cize zmena stavby pred dokoncenim by mohla byt ok (ak su normalni susedia samozrejme). Ale ked sa zmeni stavebnik a pripadne aj pani na stavebnom urade, tak je to uz pruser lebo oni tam musia ist a voila, tam uz postaveby dom, napriek tomu ze deklarujes ze ides len robit zaklady. Z toho by bol riadny maler.
@marekjahoda super, veľmi si mi pomohol zorientovať sa v problematike. Čiže zmena stavby pred dokončením znamená, že máme trvať na tom, aby si vybavili normálne stavebné povolenie na stavbu tohto nového domu? Dobre tomu rozumiem? Diky
@marekjahoda ja som pôvodnú stavbu nezakladal na koľko táto skutočnosť mi bola od začiatku jasná ;) zbúrať dom na ktorom má banka záložné právo je priveľa aj na mňa.
@orgovan v podstate hej, ale velmi zjednodusene :)
Zmena stavby v ich/tvojom pripade znamena, ze je to kompletne novy dom. Na toto ti treba, okrem mnou spominaneho statika kvoli tomu "hacku" so zakladmi, aj kompletny projekt pre stavebne povolenie - cize projektanta/architekta.
Aby som ti povedal pravdu, ja si to moc teraz neviem predstavit ako by sa to dalo, lebo oni, ked maju na tu stavbu hypo, tak su v dost nezavideniahodnej situacii. A ked zacnu pichat do osieho hniezda, tak to bude uz len a len horsie. Ako vravim, podla mojho nazoru je to uverovy podvod - minimalne, zalozne pravo banky je teraz narusene a je velmi zlozite z toho von. Jednoduchsie by bolo, kebyze je to relativne nova stavba s dobrymi susedmi a dobrym stavebnym uradom, kde by skratka prisli s tym, ze zaklady boli nanic a ze to museli takto riesit. Susedia, ze by ich nebonzli (lebo dostanu obsielku kedze zmena stavby pred dokoncenim) a na stavebnom urade by boli taki mili a nezvolavali miestne setrenie (nesli na miesto stavby). Ak je to stara stavba, kde bolo stavebko davno, tak neverim ze by sa tam uradnicka nesla pozriet. A to bude klinec do rakvy. Bude dodatocne SP alebo odstranenie stavby.
(pravdupovediac, nerozumiem ako niekto mohol dojst na takuto blbost - to uz ludia ozaj nerozmyslaju alebo co? ci si myslia ze ved predsa je to moj majetok tak si s tym mozem robit co chcem? nechapem to).
Ak mam byt uprimny, ja by som do toho nesiel v ziadnom pripade. Velmi to cele smrdi a bude to len a len horsie.
Ale aby som nebol len negativny, mozno by sa dalo spravit nieco ako notarska zapisnica, pozicat im na dostavbu toho domu, nech sa to skolauduje ako pristavba a nadstavba a potom to predavat. Ale je to take nebezpecne riesenie, ze si neviem predstavit normalneho cloveka, co by do toho siel :) A je to urcite na dlhe lakte lebo minimalne rok to budes dokoncovat a potom rok sa bude papierovat.