Prístupová cesta

Ahojte,chcela by som sa poradiť,čo by ste robili?Chceme kúpiť rodinný dom,kt.predava mužov strýko. Zistilo sa,že dim nemá vysporiadanu prístupovú cestu.musi sa obnoviť dedičské konanie a jeden zo spolupodieknikov na prístupovej ceste by bol môj muž(spolu by to bolo 7 ľudí).my by sme tie podpisy po dedičskom konaní pravdepodobne bez problémov získali(predávajúci tazko-zle rodinné vzťahy).otázka,prosím pristúpili by ste ju kúpe pred vysporiadaním prístupovej cesty?,za akých podmienok? Vidíme tu aj príležitosť na vyjednanie nižšej ceny.co si myslíte?
Odpovedať
Ak platíte "cash", je to na zváženie. Ak chcete brať úver, prístup musí byť vyriešený vopred.
Odpovedať
@dicaa Všetko čo vieme, je len to, čo si nám napísala. Som presvedčený, že je tam ešte kopec vecí, čo si nenapísala a ešte viac, o ktorých nevieš ani ty ani tvoj muž. Vy dvaja si musíte zistiť všetko čo sa dá a na základe toho sa rozhodnúť. Nie podľa toho, že na modrej streche ti napíše nejaká anička123, že choď to toho, alebo nejaký iný člen že by to nebral za nič na svete. V každom prípade, pokiaľ je nejaký zásadný problém nevyriešený - napr. nemáš prístup, tak je to vždy riziko, že sa to nevyrieši a čo potom? Hlavne je nejasné to, čo chápeš ty pod pojmom prístupová cesta? Je to nejaký pozemok, cez ktorý musíš prejsť k svojmu pozemku? Alebo je to riadna cestná komunikácia, ktorú vlastní niekto cudzí? Aby ti niekto mohol poradiť, musel by detailnejšie poznať situáciu. Aspoň kópiu katastrálnej mapy si mohla pripojiť. A keď dom nemá prístupovú cestu, ako chodí teraz ten strýko do domu?
Odpovedať
@chrobak7 je to dom mužovychbstarych rodičov.sko to býva,získal ho on nie práve čestne.teraz ho chcel predať,ale zistil,že kus pozemku neprededil na seba,že to zostalo na rodičov.musinsa obnoviť dedičské konanie a tým pádom budú dediť aj jeho súrodenci a otec môjho muža zomrel tak muž a další 3 súrodenci.Predavajucemu tu cestu rodina nepodpíše už len z trucu.my s mužom máme so všetkými dobré vzťahy a nám by to dali.len stryko pýta riadne peniaze,nemá hanby,ale vlastne iným ako niekomu z rodiny to nemôže predať,lebo podpisy k ceste nedostane
Odpovedať
@dicaa Vysvetli bližšie, čo to znamená, že treba podpisy k ceste? Načo treba podpisy? A koho podpisy? Však keď sa otvorí dedičské konanie, tak sa dedí podľa zákona - každý svoj zákonný podiel. Ak strýko je tiež dedičom, zdedí nejaký podiel, napr. 1/5-nu a bude majiteľom cesty, čo mu umožní využívať ten pozemok na prechod k nehnuteľnosti - domu. Aké iné podpisy potrebuje?
Odpovedať
Na to,aby tu cestu vysporiadal.trevars po to dedičskom bude môj muž podielnik v 1/8. Stačí mu to na slobodné využívanie cesty? Keby to teoreticky bevybavik celé,mohol by mu niekto z tých ďalších pidielnikov robiť v niečom problémy?
Odpovedať
@dicaa Zase sme pri tom, čo to znamená "prístupová cesta". Ak potrebuje cez nejaký pozemok len prechod na svoj pozemok, tak mu stačí, že vlastní na tej parcele len nejaký podiel. Ak by v rámci dedičského konania získal tvoj muž podiel, má prístup k domu. Ale ak by na tom pozemku chcel niečo postaviť, napr. nejakú betónovú alebo asfaltovú cestu, aby ste nechodili po blate, tak potrebuje súhlas všetkých spoluvlastníkov kvôli stavebnému povoleniu. Ak ide len o prístup k domu, nie je potrebné majetkovo vysporiadať ten pozemok. Ale daj sem aspoň tú kópiu z katastrálnej mapy, nech vidíme, ako to je umiestnené. Hlavne kde je dom a kde je cesta. A ktorý pozemok komu patrí.
Odpovedať
Na vymalovanych častiach by bol muž spolupodielnik
Odpovedať
@dicaa Takže v každom prípade treba obnoviť dedičské konanie. Ak nejaké dedičské konanie už bolo, treba ho obnoviť z dôvodu novoobjaveného majetku. Ak dedičské konanie ešte vôbec nikdy nebolo, tak treba podať na okresnú súd návrh na začatie ded. konania po dedkovi. Súd potom určí notára, ktorý to bude prejednávať. Tam sa zistia, aký iný majetok ešte dedko vlastnil, určí sa okruh dedičov a majetok zdedia dediči. Na tých vyfarbených pozemkoch získa podiel asi aj ten strýko aj tvoj muž. Ak tie vyfarbené pozemky sú bez pochýb vo vlastníctve zosnulého dedka, tak nie je dôvod, prečo by to pozostalí nemali zdediť. Po prededení bude stav taký, že strýko aj tvoj muž budú vlastniť nejaký podiel na tých pozemkoch, a strýko bude naďalej vlastniť pozemok s domom. Teda - bude mať prístup na svoj pozemok. V podstate ho má aj teraz, pretože nikto mu nezakáže prechod na jeho pozemok, lebo vlastník okolitých pozemkov (ktorý by mu to mohol zakázať) je mŕtvy. Otázne je, čo potom. Tento status môže zostať ďalej nezmenený. Strýko bude vlastniť dom s pozemkom, okolité pozemky bude vlastniť 5 (alebo viac) nových spoluvlastníkov. Ďalší postup je len úvaha. 1. Strýko bude chcieť predať svoj pozemok a dom niekomu cudziemu - záujemca to bude mať ťažké, lebo nebude mať podiel na okolitých pozemkoch. Strýko svoj podiel bude musieť ponúknuť najprv ostatným spoluvlastníkom na odkup. Ak kúpu odmietnu, môže predať svoj podiel cudzej osobe. 2. Strýko bude chcieť majetkovo vysporiadať okolité pozemky - píšeš, že s tým vlastníci nebudú súhlasiť. Strýko môže podať návrh na súd - a ako rozhodne súd je vo hviezdach. Je možné, že okolité pozemky sa rozdelia a strýko by si vysúdil nejakú svoju časť. 3. Dom kúpite vy - potom by ste boli v tej istej situácii, ako strýko. Budete vlastniť dom, pozemok pod ním a z okolitých pozemkov budete vlastniť nejaký podiel. Prístup k domu budete mať, len na tých okolitých pozemkoch nič nepostavíte. Môžete ale navrhnúť ostatným vlastníkom odkúpenie ich podielov. Treba ale rátať aj s tým, že niektorí z nich to môžu odmietnuť, alebo že budú pýtať vysokú sumu. Celkové riziko nie je vysoké, keby ste kúpili ten dom. Ale radšej by som počkal na výsledok dedičského konania, lebo človek nikdy nevie, čo sa môže stať. O kúpe domu od strýka by som začal rokovať so strýkom až po skončení dedičského konania. Akonáhle manžel zdedí podiel na okolitých pozemkoch, riziko problémov sa oveľa zníži. Potom už bude len otázne, či sa podarí odkúpiť podiel aj od ostatných spoluvlastníkov. To odkúpenie môžete tiež riešiť už počas dedičského konania. Ak všetci dediči sa dohodnú, tak pozemky môže zdediť priamo tvoj manžel. Teda ak sa počas ded. konania dohodnú, že ich manžel vyplatí. Nemusia to najprv zdediť a potom predať. Tak a teraz si dajte s manželom kávu a špekulujte....
Odpovedať
@chrobak7 si super,dakujem
Odpovedať
@dicaa Len keď tak pozerám na mapu, tak tá parcela 719 vyzerá byť ako prístupová cesta k tomu zadnému domu. Či ako sa chodí k tomu zadnému domu? Veď ten majiteľ zadného domu nemá žiadny podiel na okolitých parcelách, či? Ak sa bude niečo riešiť s parcelou č. 719, tak sa ozve určite aj ten majiteľ zadného domu. Lebo teraz je ten zadný majiteľ na tom presne tak, ako manželov strýko. Preto píšem, že je tam kopec vecí, ktoré ani my, ani ty s manželom ešte neviete a ktoré sa môžu objaviť.
Odpovedať
@chrobak7 ten zadný majiteľ nemá prístupovú cestu,chodí cez tú parcelu 719.ide byť dedičské konanie a parcely c 718,719 a to d. bude dediť aj moj muž,je vnuk.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?