Predaj domu na ktorého podiele je exekucia

Dobrý deň chcem sa poradiť .so sestrou a bratom sme zdedili rodinný dom so záhradou každý rovnaký diel . Brat ma na svojej časti exekúcie so sociálky zdravotky a neviem skadiaľ ešte veľa toho je . Je možné že aj viac ako je hodnota jeho podielu . Sestra by chcela som predať .býva tam iba brat so ženou a synom . Vlastne nič s toho domu nemáme ešte aj dane zaňho platíme . Brat bude určite proti predaju vyplatiť nás nemá s čoho . Viete poradiť kde začať ako to riešiť načo sa pripraviť?
Odpovedať
Môžeš to predať oficiálnou cestou jedine nejakému špekulantovi, ktorý to zoberie ako "investíciu" do budúcna. Musíš to najskôr však ponúknuť ostatným spolu-vlastníkom. Nečakaj však viac ako pár percent (odhadujem 20-30%) z hodnoty zo znaleckého za tvoj podiel. Riešil som to pár rokov dozadu tak napíš aký si región a môžem ti poslať kontakt
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pavol_skalicky:

Môžeš to predať oficiálnou cestou jedine nejakému…
@pavol_skalicky prečo len pár percent zo znaleckého ? Nakoniec som to pozerala a tie jeho dlhý sú 4000 e na daňovom a 9 000 na zdravotné .má aj na sociálnej poisťovne 18 000 e ale od nich není ťarcha na liste vlastníctva
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od olivka84:

@pavol_skalicky prečo len pár percent zo znaleck…
@olivka84 Pretože chceš predať (nevysporiadaný) podiel... S ťarchou. Ale môžeš to riešiť aj sama, súdne, podaním žaloby (zrušenie spoluvlastníctva a vysporiadanie). Viac ti povie právnik, ktorý bude oboznámený s potrebnými podrobnosťami.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od olivka84:

@pavol_skalicky prečo len pár percent zo znaleck…
@olivka84 lebo tak ako ty a tvoja sestra nemáte čo robiť so svojim podielom, tak nový vlastník bude mať len obmedzené práva ako nakladať s tou nehnuteľnosťou. Napríklad pri podieloch, ktoré som ja predal (tiež tam boli viaceré exekúcie ale ešte aj od viacerych ľudí), ubehlo už 5-6 rokov a stále sa to k ničomu nepohlo
Odpovedať
Vztah s bratom asi nie je najlepsi, co plne chapem. Jedno riesenie by bolo ale s tym brat asi suhlasit nebude. Ty so setrou by ste vyplatili bratove exekucie s tym ze on by sa dopredu zaviazal, ze nasledne dom predate a cenu si rozdelite. Predpokladam ze hodnota domu - bratovho podielu bude viac ako tym spominanych 4000+9000 = 13 000 eur, takze mozno by mu aj cosik zostalo :o) Len otazne je kam by on potom siel byvat, preto vravim, ze s tym suhlasit asi nebude.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozik123:

Vztah s bratom asi nie je najlepsi, co plne chape…
@jozik123 to by bolo pekné riešenie ale nebude určite súhlasiť. Myslím že keď zistí že to vôbec chceme riešiť tak sa snami ani nebude baviť. Ale už tam vlastne býva zadarmo 4 roky s celou rodinou zatiaľ čo ja si platím hypo a sestra podnájom . Takže sme boli viac ako ústretové
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od olivka84:

@jozik123 to by bolo pekné riešenie ale nebude u…
@olivka84 no ak sa ndohodnete po dobrotky, tak bud to bude po zlotky alebo vobec. Tahat sa po sudoch Vas moze vyjst drahsie ako samotny podiel toho domu. Mozno by bolo dobre poradit sa s nejakym pravnikom, ze ci ma zmysel ist za tym exekutorom ze by ten podiel domu na ktorom je uvalena exekucia predal priamo vam, aj ked tam asi bude musiet byt drazba, ale nevyznam sa v tomto. No potom budete mat zase problem dostat brata s rodinou odtial von. Neviem ake mate vztahy medzi sebou, ale to je dost chulostiva situacia, ze zrazu pridete a budete brata s rodinou vyhadzovat z domu. Preto vravim ze najlepsie by bolo sa nejako rozumne dohodnut, aj za cenu ze nebudete mat z toho domu az take velke peniaze ale aspon nieco.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od olivka84:

@jozik123 to by bolo pekné riešenie ale nebude u…
@olivka84 Toto som k tomu našla na nete. Treba naozaj skúsiť právnika. A akým spôsobom sa vedie exekúcia? Súdny exekútor si zvolí pre uspokojenie práv oprávneného jeden so spôsobov vykonania exekúcie upravených exekučným poriadkom v ustanovení § 63. Ak Váš brat vlastný iba spomínanú časti nehnuteľnosti a nič iné nevlastní a nemá ani iné finančné prostriedky, spôsob vykonania exekúcie, ktorý pravdepodobne súdny exekútor zvolí, bude predaj spoluvlastníckeho podielu na tejto nehnuteľnosti podľa ustanovenia § 166 EP. To znamená dražba. Alebo ešte je tu táto možnosť že pokiaľ sa na vyporiadaní spoluvlastníctva so svojím bratom neviete dohodnúť, môžete požiadať o zrušenie spoluvlastníctva súd podľa ustanovenia § 142 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej len „OZ“). Nikoho totiž nemožno nútiť zotrvať v spoluvlastníckom vzťahu proti jeho vôli. Podľa ustanovenia § 142 ods. 1 OZ: „Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.“ V súlade s citovaným zákonným ustanovení teda máte možnosť podať na súd (pozn. súd miestne príslušný podľa miesta kde sa nehnuteľnosť nachádza) Návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva. Súd s prihliadnutím na veľkosť podielov a účelné využitie nehnuteľností prikáže nehnuteľnosť za primeranú náhradu jednému z vlastníkov nehnuteľnosti, prípadne nariadi jej predaj a výťažok z neho spoluvlastníkom rozdelí. Všetko je to z netu, články a rady právnikov. https://ficek.sk/exekucia-spoluvlastn... https://www.advokatnawebe.sk/riesene-...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?