Veľmi stroho si zadala otázku. MAla si tiež uviesť:
- či je tvoj byt založený v prospech banky (predpokladám, že áno, keď píšeš o hypotéke)?
- aká dôvera je medzi tebou a kupujúcim? Teda nakoľko ti kupujúci dôveruje?
- čo myslíš tou "hotovosťou"? Prevod na bankový účet? Alebo peniaze v kufríku?
Ak nemáš založený byt, tak je to jednoduché. V deň podpisu zmluvy ti kupujúci vyloží dohodnutú sumu na stôl, ty podpíšeš zmluvu a je to vybavené. Ak to pôjde cez bankový účet, tak pôjdete do banky, kupujúci ti prevedie na tvoj účet dohodnutú sumu a pri stole, ktorý je v každej pobočke, podpíšete kúpne zmluvy.
Ak máš byt založený a kupujúci ti dôveruje, podpíšete zmluvy, on ti vyplatí peniaze, ty splatíš úver, banka uvoľní byt a byt sa prepíše na kupujúceho.
Ak ti nedôveruje, treba sa jeho spýtať, aké zábezpeky chce on. Keby som bol na jeho mieste, tak by som trval na nasledovnom postupe:
1. Kontaktovať spoločne tvoju banku. Vysvetliť, že kúpou bytu sa vyplatí úver. Banka dá súhlas na prevod bytu (súhlas musí dávať, lebo má na byt záložné právo). Zároveň banka vyčísli zostatok úveru k nejakému dňu, napr. ku koncu nasledujúceho mesiaca.
2. Kupujúci si zriadi v inej banke (alebo aj v tej istej) vinkulovaný účet, kde vinkuluje v tvoj prospech dohodnutú sumu za byt. Podmienkou vyplatenia bude LV so zapísaným vlastníkom - kupujúcim. Banka kupujúceho dostane inštrukcie, aby z vinkulovanej sumy previedla na úverový účet predávajúce sumu rovnajúcu sa zostatku úveru. Zvyšok sumy bude prevedený na tvoj účet.
3. Podpíšete kúpnu zmluvu, dáte na zápis do katastra (možno kataster bude požadovať súhlas banky so zápisom vkladu).
4 Po zapísaní prevodu bytu ty pôjdeš do banky kupujúceho s listom vlastníctva, kde bude zapísaný kupujúci ako vlastník. BAnka kupujúceho prevedie dohodutú sumu na tvoj úverový účet a zvyšok sumy na tvoj účet. Tým sa úver vyplatí.
5. Tvoja banka, tým, že sa úver vyplatil, uvoľní záložné právo na byt. Potrvá to síce pár mesiacov, ale nakoniec ty budeš mať vyplatený úver, zvyšok peňazí budeš mať na účte, byt nebude zaťažený a bude mať nového vlastníka.
Tento postup je aj pre teba výhodný, lebo máš istotu, že peniaze sú na vinkulovanom účte. Ešte keby som bol kupujúcim ja, tak by som vyplatenie tej zvyšnej sumy, ktorá má byť vyplatená tebe na účet, podmienil predložením listu vlastníctva s vymazanou ťarchou, teda aby bol čistý, bez záložného práva. Ak to ale kupujúci nebude žiadať, tak to nemusíš spomínať. Ja by som to žiadal, aby som mal voči tebe nejakú páku, že tú ťarchu dáš naozaj vymazať.
len jedno upozornenie: Od 1.1.2013 nadobudol účinnosť zákon č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce sumu 15 000 eur, ak sa jedná o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.
Ak je odovzdávajúcim alebo preberajúcim platby fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo právnická osoba, platba v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 5 000 eur.
Zákon zakazuje akékoľvek platby v hotovosti bez ohľadu na ich právny dôvod, okrem výnimiek presne definovaných v zákone.