Dobrý večer,
chcem sa informovať príp. sa opýtať predovšetkým tých, ktorí prešli podobnou skúsenosťou alebo sa s niečím takým už stretli:
S manželom máme záujem kúpiť rodinný dom, ktorý ma 3 vlastníkov - ( moja babka vlastní 1/2, ujo 1/4 a moja mama 1/4) s tým, že babka nám svoju čiastku chce darovať s podmienkou doživotného práva, ujovi vyplatíme jeho čiastku, mama nám svoju časť tiež chce darovať- no tu sme narazili na problém, kedže na jej čiastke je exekútor. Takže.... ak je čo i len na jednej časti RD exekútor, dá sa v danej situácii momentálne riešiť prepis vlastníka, darovacie, či už kúpno-predajné zmluvy alebo sa musí najprv vyriešiť ten exekútor a až potom sa vieme pohnúť ďalej? Podlieha jedna čiastka druhej alebo sa každá jedna časť domu rieši osobitne? Za info a rady vopred ďakujem :)
@monipapa ja si zasa myslím, že predať dom môžete aj tak, ibaže tá exekúcia tam ostane a ako poznám exekútorov, tak čas hrá v ich prospech, takže ak tú exekúciu chcete vyplácať, tak čo najskôr, lebo za pol roka tam bude zase o trošku väčší dlh :-(
1. VARIANT
uzavrieť DZ s vecným bremenom na 1/2 s babkou + KZ na 1/4 s ujom + odkúpiť podiel mamy ako podielový spoluvlastník od exekútora v rámci výkonu exekúcie. Porušenie predkupného práva teraz neriešim, mama prevod SP nenapadne.
2. VARIANT
ísť za exekútorom, vyplatiť dlh, on vydá kvitanciu na zrušenie exekučného záložného práva, uzavrieť DZ s babkou a mamou + KZ na ujov podiel.
Mám skúsenosti aj s tým, že sa prepísal aj podiel s exekučným záložným právom, čo ale nie je žiadna výhra, lebo v prípade nesplatenia dlhu nič nebráni exekútorovi podiel predať (otázkou je, kto by ho kúpil) a povinný by porušil povinnosť nenakladať s majetkom, o čom ho exekútor informoval v upovedomení o začatí exekúcie.
Pokiaľ ide o DZ, zvážte radšej možnosť KZ.