Darovacia zmluva alebo kúpnopredajná zmluva?

Profilova fotka
Dobrý deň, viete mi poradiť, čo je lepšie urobiť? Otec zvažuje, že mi prepíše záhradu, avšak riešime, čo je lepšie do budúcna. Urobiť prepis kúpnopredajnou zmluvou alebo darovacou zmluvou? Taktiež som vydatá a zvažujeme, či prepis bude len na mňa alebo aj na manžela? Keďže do budúcna chceme na pozemku stavať dom. Vopred ďakujem za rady
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivkah13:

Dobrý deň, viete mi poradiť, čo je lepšie urobiť?…
@ivkah13 Darovacia zmluva je lepšia pre toho, čo "odovzdáva" dar (nehmuteľnosť, autom, čokoľvek,...), lebo za istých okolností môže žiadať dar naspäť. V prípade kúpno-predajnej zmluvy to nie je možné. Ak chceš poistku pre seba do budúcna, a manželovi to nebude prekážať (lebo napr. je právne nevedomý a Ty mu to nepovieš 😉 ) , tak nech otec Ti dá pozemok darom, ale iba na Teba ! Keď budete v budúcnu chcieť stavať, nebude to žiaden problém. (Svet je zlý, porúvaj čo vravím) 😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivkah13:

Dobrý deň, viete mi poradiť, čo je lepšie urobiť?…
@ivkah13 AK ti záhradu daruje, tak treba použiť darovaciu zmluvu. Ak ti záhradu predáva, tak treba použiť kúpno predajnú zmluvu. Nie že čo je lepšie a čo horšie. Anie jedno nie je lepšie či horšie. Akurát že kažá zmluva má svoje osobitosti. Darovacia zmluva - ak ti otec pozemok daruje, tak bude len v tvojom vlastníctve. Dary nespadajú do BSM. AKo už napísal predo mnou , tak v určitých prípadoch môže otec od teba žiadať dar vrátiť. Kúpna zmluva - ak by si od otca pozemok kupovala, tak je otázne, či spolu s manželom, alebo len ty. Keď spolu s manželom, tak budete vlastníkmi obaja. Ak by si len ty, tak na LV by si mohla byť napísaná ako vlastník, ale v prípade rozvodu by si manžel mohol nárokovať na polovicu pozemku, nakoľko bol nadobudnutý zo spoločných peňazí počas manželstva. A všetko, čo sa nadobudne počas manželstva spadá do BSM. Najlepšie by bolo, keby ste spolu, zo spoločných peňazí kúpili ten pozemok od otca tak, ako keby ste kupovali akýkoľvek iný pozemok od nepríbuzného predávajúceho. Možno by ste mohli mať lepšiu cenu. A potom by ti otec tie peniaze mohol darovať a ty by si si ich nechala pre každý prípad, alebo by ste ich neskôr spolu použili, keď by ste videli, že naozaj budete spolu. Lebo ani to, že ty budeš mať pozemok a na ňom budete spolu stavať, nie je najlepšie riešenie. Sú to potenciálne dôvody pre budúce hádky (napr. "bývaš na mojom pozemku!", keby nebolo môjho otca, tak nebývame" a pod.). A o tom, že tvoji rodičia budú ten pozemok až do smrti považovať za svoj ani nehovorím.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivkah13:

Dobrý deň, viete mi poradiť, čo je lepšie urobiť?…
@ivkah13 len pozor na zmluvu, ak bude na nej napisane kupno-predajna v momente ruky od nej prec, pri tak banalnej chybe v nazve bude mat nedostatkov viac ako dost.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@ivkah13 AK ti záhradu daruje, tak treba použiť d…
@chrobak7 1. Aj keby kataster zapísal kupnu zmluvu iba na jedného z manželov a na LV by bol len jeden z nich, v prípade rozvodu je to absolútne nepodstatné a neochráni ho to. Delí sa všetko, čo bolo nadobnuté počas manželstva. 2. Načo ceremónie s vracaním peňazí? Kúpna zmluva môže znieť iba na symbolickú sumu, kľudne napr. aj za 1 €.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@ivkah13 len pozor na zmluvu, ak bude na nej napi…
@sousedekovci89 Na čo myslíš konkrétne?
Odpovedať
Profilova fotka
Dar sa pri rozvode nedeli, na sto % kúpa nehnuteľností počas manželstva aj keď je na jedného sa delí, kataster to napíše na toho na koho je zmluva či je slobodný alebo nie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@sousedekovci89 Na čo myslíš konkrétne?
@petersd na to ze kupno-predajna zmluva ako typ zmluvy v slovenskom pravnom poriadku neexistuje.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@petersd na to ze kupno-predajna zmluva ako typ z…
@sousedekovci89 No a čo ? Ak nejaká zmluva sa nedá priamo vtesnať pod konkrétny typ zmluvy podľa občiankeho zákonníky vôbec to nebráni uzavrieť medzi dvomi stranami tzv. nepomenovanú zmluvu (innominatná zmluva).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@sousedekovci89 No a čo ? Ak nejaká zmluva sa n…
@petersd a v com ma byt inominatna zmluva tak specificka od kupnej zmluvy aby isla tymto rezimom a zaroven aby sa volala kupno-predajna? Dobre vies ako to je snaha o zahovorenie akurat...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@petersd a v com ma byt inominatna zmluva tak spe…
@sousedekovci89 Nepochopil si. Súhlasím s Tebou, že načo vymýšľať nejakú novú neštandardnú zmluvu na obyčajný prevod nehnuteľnosti, keď tu máme zákonom riadne kodifikovanú kúpnu zmluvu. Chcel som len poukázať na to, že dve zmluvné strany môžu medzi sebou uzavrieť akúkoľvek zmluvu, s akýmkoľvek názvom, teda aj takú, akú nenájdu v Občianskom zákonníku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@sousedekovci89 Nepochopil si. Súhlasím s Tebou, …
@petersd nie ty si nepochopil. To ze dnes laik pouzije pojem kupno predajna zmluva je bezne ale svedci to o pravnom povedomi. Ak vsak ma ist podpisat nieco co sa vola kupno-predajna zmluva od toho radsej ruky prec, na 99,9% to je nejaka random zmluva z internetu pochybnej kvality o ktoru sa clovek s pravnym vzdelanim ani neobtrel, nie to aby ju vobec videl. Kupit castokrat celozivotnu investiciu s takou zmluvou to je cisty sadomasochizmus.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?