Ahojte, v novom byte nemame vyvod na digestor, cize zostava iba kupit filtrovy. Doteraz som vzdy mala iba kominove s odtahom. Viete poradit filtrovy, ktory sa funkcnostou priblizi ku klasickemu kominovemu?
Dakujem.
@sgi320 pri vstavanych je uvadzany omnoho vacsi vykon ako pri podskrinkovych..avsak vstavane maju asi vsetky aj odtah aj recirkulaciu, cize ked je uvedeny vykon..neviem k comu to vlastne patri :)
@niky2306 dôvodom vyššieho výkonu je konštrukcia digestora (silnejší motor), do podskrinkového sa tak výkonný motor zvyčajne nedá osadiť, dnes je na trhu toľko rôznych digestorov, že si musí každý vedieť vybrať ;-) máme doma 10 rokov cirkulačný a fungujeme, dnes sú už digestory do podhľadov, výsuvné z pracovnej dosky a pod.
Dobrý deň tak toto som aj ja riešila dnes išla som do obchodu že do rodinného domu komínový ale predavač že môžeme dať aj do skrinky bola som veľmi prekvapená že aj taký sa dá.Vobec sa tomu nerozumiem preto budem vďačná za každú radu ďakujem
@niky2306 Ahoj, ak chceš plnú náhradu externého odťahu, tak pozri značky Sil film či O+F. Tie značky majú technológiu plazmového čistenia vzduchu. Na stránke to majú popísané, ale kompletne to nahrádza odťah do komína, pokiaľ ide o čistenie vzduchu. V skratke.. filtruje sa toho viac ako len mastnoty a pachy.
@niky2306 ziadny, pachy sice filtre zachytia, ked budu pravidelne menene, tak aj celkom ucinne, ale vlhkost a teplo z varenia sa bude stale krutit v byte
@zita19 pri kvalitnom odsávači, ktorý má hustý tukový filter, aby riadne vyčistil vzduch od mastnoty ti do exteriéru ide minimálne množstvo vlhkosti, nakoľko prevažná časť vlhkosti sa zachytí spolu s mastnotami na tukovom filtri.
@skywalker10 z technického hľadiska, ak dáš "hustý filter", bez vysokej hlučnosti nedostaneš vysoký objem filtrovaného vzduchu. Bez odťahu von bude mať teda @zita19 pravdu, bez ohľadu na to čo píše výrobca na svojej stránke.
Príklad: žena varí slivkový lekvár, východzia surovina 5kg, hotový lekvár 1kg. Kam do prdele nastrkáš tie 4,5 litra vody. Už rozumiem, počas varenia 10x vymení filter. Úžasné.
Recirkulácia je len na - ó aký mám nádherný digestor. :-p
@foox V recirkulacnom mas filtre na masnotu - to su tie, ktore vies odsporu vybrat a umyt, casto v umyvacke riadu - a filter na pachy - zvacsa jednorazovy uhlikovy, ktory sa meni povedzme raz za pol roka.
Vacsina beznych digestorov je kombinovanych. Filtre na masnotu su tam stale a bud ho napojis na potrubie, alebo tam das uhlikovy filter a mas recirkulacny.
Aj recirkulacny ma zmysel, hlavne to zachytavanie masnoty a smradu. Vlhkosti nezbavi, treba vetrat, alebo mat rekuperaciu, ktora efektivne vyuzije teplo.
@foox to je dosť relatívne čo píšeš. áno čím hustejší filter tým väčší odpor vzduchu. Ale je rozdiel keď hučí turbína a keď šuští vzduch cez filtre. Kúp si lacný digestor, ktorý má ťah na maximálnom výkone 300 m3/h a potom si kúp poriadny digestor, ktorý ma na maximálnom výkone 850 m3/h. Ten lacný keď dáš na ktorýkoľvek stupeň bude stále hučať, lebo hučí turbína a na maximálnom výkone ti ťahá len spomenutých 300m3/h. Keď zapneš ale kvalitný digestor na prvý stupeň bude ťahať povedzme 250m3/ (čo je skoro maximálny výkon šmejdu) a nebudeš počuť takmer nič napriek tomu, že má oveľa hustejší filter, na ktorom sa tá vlhkosť zachytí. čiže výkon, hlučnosť a hustota filtrov sú podstatné elementy. Len si to treba poriadne naštudovať.
@skywalker10 a teraz mi vysvetli, lebo zatial sa nazdavam, ze funguje princip zachovania hmoty a energie... Ak tie 4 litre vody zo slivkového lekvaru uvedeného vyssie odchytia filtre co sa s tou vodou deje dalej? Predpokladam, ze po dovareni lekvaru sa bude pomaly odparovat. Alebo druha moznost, ten uzasTny filter zachyti prvy pol liter, po nasyteni absorbcnej kapacity tie zvysne 3,5 litra bude tocit dookola v kuchyni a ked sa lekvar dovari, tak sa prvého pol litra bude postupne odparovat, pokial hned za lekvarom nevyparkuje gazdinka na sporak 6 litrovy hrniec s vyvarom... Nie kazdy recy-digestor je namontovany v dome s rekuperaciou. Cez moj digestor s odtahom vlhkost a pachy odchadzaju von a vacsina tukov sa chyti na tukovom filtri. Pisem, ze vacsina, lebo viem ako vyzera potrubie zvnuttra.
@skywalker10 keď som v minulom roku menil po 20-25 rokoch digestor MORA (typ už ťažko povedať) obehol som internet krížom - krážom a niekoľko predajní, nech tie zázraky aj ohmatám, zistil som, že sú vyrobené z alobalu /tzv. nerez plech 0,001 mm/. Radšej som vykuchal ten starý,nastriekal farbou, na rúru pod strechu nasadil 3-oj rýchlostný radiálny ventilátor a zase to 20 rokov vydrží. Na plný výkon to mojej zdvíha sukňu. Tým som si pripomenul, že ho treba asi pozrieť a utrieť handrou asi :-|
@foox MORA a tomu podobné digestory (electrolux, gorenje atď) čo nástené či ostrovné digestory stoja 400 € a nie sú ani vyrábané z kvalitnej nerezy, ale tenkých plechov ako píšeš, tak od takých zázraky ani čakať nemôžeš. To sú digestory bez výkonu, s veľkou hlučnosťou, tenkými filtrami a z nekvalytných ohýbaných plechov. Stačí kúpiť riadny digestor, samozrejme viac zainvestovať a máš vystarané. A napríklad ako som hore spomínal to plazmové čistenie... netreba recirkulovať len na pachových filtroch lebo sú v ponuke aj nové, ďaleko výkonnejšie technológie s rozsiahlejším účinkom.
@skywalker10 tento bol ešte z čias, keď kvalita bola bežná, nie za príplatok :-)
a nový kúpim, až bude mať zabudovaný dezintegrátor hmoty ;-)
neblázni vycálovať za obyčajný odsávač vzduchu polovicu priemerného platu, čo je s diamantami?
@skywalker10 ale co sa s tou vodou deje dalej? Ostava vo filtri na furt, az kym sa filter nevyhodi? Tam odhodlsne a statocne poskytuje prijemne prostredie pre rast pliesni alebo sa casom odpari? Vsak nedavam otazky z nuklearnej fyziky, ak su tie filtre take famozne, musis vediet ako pracuju, ked im tak fandis.
@zita19 počúvaj ma zita. nemusíš sa do mňa navážať štýlom vysvetľuj keď sú tak famózne a im fandíš. Niky chcela poradiť, tak som jej odporučil niečo nové. Ja nie som predajca, nepoznám presne ako to funguje. K tomuto ti viem povedať, že filter to absorbuje a sa umyje (väčšina tukových filtrov sa umýva ak nevieš) a spolu s mastnotou sa to odstráni. Tak láskavo sa prestaň navážať takýmito sarkastickými poznámkami. Nebudem tu prepisovať texty z webstránky tej značky čo a ako to robí. Verím, že si znalý človek, tak si vyhľadaj tú značku na webe, prečítaj si o tom, zavolaj predajcovi, nech ti to do podrobná vysvetlí. Ja tu nie som od toho aby som vysvetľoval, ale aby, ako som už napísal, odporučil niečo s čím podľa mňa nika môže byť spokojná. Vždy ma tu na modrej streche bavili ľudia ako ty, ktorí keď je niečo čo nevedia ako funguje, tak musia hneď vyrývať a písať aby to dotyčná osoba hneď presne vysvetlila. Čo som ja snáď od toho?! To že sa mi dáka vec páči v tom čo robí, neznamená hneď že viem presne ako to robí, takže nie.. nemusím vedieť ako fungujú. A verím, že u teba je to rovnako. Ak chápeš všetkému čo sa ti páči ako funguje, tak klobúk dole.
@zita19 Vôbec tá posledná veta nie je celá sarkastická. A napísal som ti, ak chceš o tom vedieť viac a podrobnejšie, tak si to pozri na ich stránke alebo kontaktuj predajcu nech ti to vysvetlí. Dozvieš sa evidentne niečo nové. Prajem pekný zvyšok dňa
My máme tento: https://digestor.sk/digestory/nastenn...
Kúpili sme dom a predošlí majitelia digestor nemali. Skrinky boli vždy zospodu celé mokré od pary. Musela som mať otvorené vetračky na oboch stranách linky. Keďže sme vybrali celú jednu skrinku, zostal priestor široký 90 cm. Aj keď je varná doska len 60-tka, tak sme kúpili tento digestor a neľutujem. Sme s ním spokojní. Pracuje tiež na recirkuláciu (dieru do steny sme robiť nechceli). Možno to nie je veľký zázrak techniky, ale do tvojej cenovej kategórie zapadá.
@dorali ... my sme tiež najprv uvažovali o podskrinkovom. a mal byť vysúvací. Ale vzhľadom na to, že by zabral väčšinu miesta, tak sme sa nakoniec rozhodli takto.
Pozri sem. Ku každému je aj nákres s rozmermi: https://digestor.sk/digestory/zabudovane