Ako usporiadať kuchyňu

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu ohľadom usporiadania kuchyne. Architekt nám urobil náčrt, ale my si ho môžeme samozrejme zmeniť podľa vlastných predstáv. Kuchyna má rozmery 3,7 mm x 3,5 m. Na severnej strane je úzke okno, na východ je normálne okno. Kuchynskú linku by som chcela umiestniť len na severnú stranu s rozumným umiestnením platne s rúrou, umývačkou riadu a umývadla, tak aby mi tam ostala aj nejaká tá pracovná plocha. Stôl nám stačí pre štyri osoby (v prípade potreby by sme ho vedeli roztiahnuť) a umiestniť by som ho chcela asi tak ako som nakreslila vpravo – pred ostrovček. Ostrovček teda cca 120 x 50 cm a stôl 120 x 80 cm. Skrine s chladničkou by mi celkom pasovali na ľavú stranu smerom k špajzičke. Zároveň sa pohrávam s myšlienkou urobiť tam moderné zasúvacie sklené dvere, ktoré by odčleňovali kuchyňu od obývačky, keď sa napríklad vypráža a je hluk a smrad....Len to zas nechcem urobiť dve malé „chyže“ a zanebniť sa. Ja som v tejto oblasti laik, len si to kreslím, vystrihujem, ale akoby to bolo v skutočnosti neviem. Treba nám už navrhnúť elektriku. Asi by to chcelo nejakú vizualizáciu. Čo vy na to vravíte?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od waitinka7:

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu ohľadom usporia…
@waitinka7 tvoja predstava je oproti návrhu taká vzdusnejsia, asi by to tak bolo lepšie, akurát zvazte vymeniť umývadlo s varnou doskou. Keďže máš špajzu aj chladničku naľavo - úložný priestor, potom je treba umývaciu zónu a až potom varnu zónu. A pomedzi to všade nejakú voľnú plochu. Aby sa zachoval ten logicky sled. Na ostrovčeku budeš mať dosť miesta pracovného.. akurát šírka ostrovčeka mi príde veľmi malá. Bude ti to odtiaľ padať všetko. Keď ostrovček tak aspoň 120*80-90
Odpovedať
Asi by som.to nepredelovala.tymi posuvnými dverami.. nerob si zbytočne prekážky v ceste na terasu 😉 keď budeš vyprážať, otvoriš si okno a máte tam dvere, z obývačky do ďalších častí domu to nepôjde..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tabitka337:

@waitinka7 tvoja predstava je oproti návrhu taká …
@tabitka337 ďakujem za odpoveď, a teda keď píšete, že vymeniť varnú a umývaciu zónu, prečo? Príde mi rozumnejšie mať drez pod oknom a platňu s rúrou viac naľavo aj kvôli digestoru, ktorý bude odháňať pary von. Ale od toho ostrovčeka asi upustím. Rozumné by bolo nechať priestor medzi ostrovčekom a kuchynskou linkou 1 m, a to potom už nevydá, už vôbec nie, keby som ostrovček urobila širší (napr. 80 cm). Raz darmo, keď je malá kuchyňa, človek tam veľa nevyčaruje.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od waitinka7:

@tabitka337 ďakujem za odpoveď, a teda keď píšete…
@waitinka7 pozrite si na nete pracovný trojuholník v kuchyni. Keď z chladničky alebo špajzy vyberieš veci, treba ich niekde položiť, potom väčšinou umyť, preto je logickejšie dať blizsie k uloznemu priestoru umývadlo. Potom by som nechala veľký pracovný priestor popod celé okno a až na kraj varnu dosku aj s digestorom. Ja som tiež pôvodne chcela umývadlo pod okno ale potom si vravím že veď budem mať umývačku a radšej nech mám denné svetlo na tú pracovnú časť. Ale to už ako komu vyhovuje. Ak by ste nedali ostrovček, tak by to bolo takto praktické.
Odpovedať
No a podľa nákresu vyzerá že nebude zavádzať ten stôl aj keby sa ešte 20 CM posunul do priestoru k obývačke.. ten ostrovček sa mi zdá praktické tam dať. Ak nebude tak budete viac používať na všeličo stôl
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od waitinka7:

@tabitka337 ďakujem za odpoveď, a teda keď píšete…
@waitinka7 lebo je daleko od chladnicky spajze ku umyvacej zone... su pravidla navrhu kuchynskej linky, ktoe treba dodrayat aby si sa nenachodila a ponat varnu platnu neniesla potraviny na umytie do drezu. ten ostrvcek je maly. POdla mna navrh architekta je urobeny podla pravidiel navrhovania kuchyne a prakticky... tvoj je neprakticky . napriklad tenmaly ostrovcek je total nepraktocky, len bude zavadzat... Ale urob ako chces. My sme sa to na stavebnej fakulte ucili inac ako si to navrhla Ty. A vidim že aj architekt sa to ucil inac...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tabitka337:

Asi by som.to nepredelovala.tymi posuvnými dveram…
@tabitka337 Ja by som tie dvere tam nechala, vies zabranit vsetkym kuchynskym pachom aby sa neroliezli po celom byte... iba k nevarite len zohrieate, no na SK je este stale zvykom doma varit.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj. Nakresli si v mierke plan a nabytok. Lebo na papieri to vyzera inak ako v skuticnosti. Medzi stenou a ostrovom a skrinami a ostrovom min 90cm.
Odpovedať
Tak ostrovček tam nijak nevojde. Všetko by to bolo veľmi tesné. Ja osobne nevidím problém, že veci z chladničky vyberiem a šikmo prejdem k umývacej zóne, nie presne ponad varnú dosku. Ale stretla som sa s názorom, že vysoké skrine (včetne chladničky) by som mala dať na opačnú stranu - teda na pravú stranu. Vraj, keď z chodby niekto vojde do kuchyne, mal by vidieť linku alebo skrine nie kuchynský stôl. Čo je podľa Vás lepšie riešenie? A ešte jedna vec. Ako sa Vám otvárajú dvere do špajze? Dovnútra alebo dovonku? Špajza bude maličká, cca 1 x 1,2 m, takže je asi nelogické mať dvere dovnútra špajze, však?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od waitinka7:

Tak ostrovček tam nijak nevojde. Všetko by to bol…
@waitinka7 mne sa ten povodny navrh paci a rozhodne doporucujem nechat si v oblasti okna pracovny priestor, nie dres. Pri dobrom dennom svetle sa dobre a príjemne pracuje a popri umyvacke ten drez zasa nebude tak casto vyuzivany, ze by si tam stala hodiny...Co sa tyka dveri do spajze, nam sa otvaraju do kuchyne, pretoze tiez mame malu spajzicku, ale v tom navrhu by to asi neslo - dveram by zavadzalo sedenie...keby tam boli skrine, ako v tvojom navrhu, kludne by sa mohli otvarat von, smerom k tym skrinkam. Ak by sa dalo nejako pekne, napr. sklom, vyriesit oddelenie kuchyne od obyvky, myslim, ze je to velmi prakticke. Nie su to len pachy, ale aj hluk z kuch. pomocnikov, prip. necistoty. Taketo otvorene priestory su (podla mna) navrhnute pre ludi, co velmi kuchynu nepouzivaju na varenie😀 a je to vyslovene dizajnova vec
Odpovedať
Profilova fotka
To navsteva ked vojde do miestnosti ma hned vidiet linku a vsetko co sa na nej nachadza?
Odpovedať
Profilova fotka
my mame kuchynu podobneho rozmeru. Nijak sa mi do nej nevosiel ostrov plus stol. Tak som to vyriesila ostrovo-stolom vo vyske kuch. linky. Tak som sa dostala na rozmer minimalneho ostrova - 160x75cm. Ked potrebujem vela priestoru na pecenie, upracem stol a sluzi ako pripravna plocha. Sedime na vyssich stolickach, ale nie uplne klasickych barovych. https://www.ikea.com/sk/sk/p/bergmund... Navrh architekta je z prietoroveho hladisla lepsi, ma vacsiu pracovnu plochu. Ale ak chces ten ostrov, tak ho nevopchas do kuchyne takehoto rozmeru aj s klasickym jedalenskym stolom
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?