Vyska komina pre kondenzacny kotol na plochej streche

Zdravim, potreboval by som poradit aka ma byt vyska komina pre kondenzany kotol nad atikou plochej strechy. Atiku mam vo vyske 6,9m, podla projektu je komin az do 7,5m, teda 0,6m nad atiku. Navyse podla vyjadrenia k malemu zdroju znecistenia, bude ku kolaudacii potrebny vykonavaci projekt preukazujuci ze komin je naozaj 0,6m nad atikou. Moj problem je, ze kurenar ma presviedca, ze je to zbytocne a chce dat nizsi komin, ze reviziu komina mi zabezpeci. Dalsia moja otazka je ohladne upevnenia komina. Skladba strechy v mieste komina je: 20cm beton strop, 50cm EPS, TPO folia + strk. Nad foliu by komin trcal este 1m (atika je 0,4m nad strkom + 0,6m nad atiku). Ako sa zvykne v tomto pripade komin kotvit? Staci montaznou penou do betonu a EPS? Navyse nenasiel som ani taky dlhy prestup cez strechu, ktory by dosiahol az pod stropnu ZB dosku. Teda spoj na kominovom potrubi bude musiet byt niekde v EPS. Ako sa toto zvykne prosim riesit? Uvazujem tento prestup cez strechu: https://www.ozonius.sk/buderus-komino... dakujem za vsetky odpovede a komentare.
Odpovedať
Je na to taká norma, koľko musí byť komín nad atikou a ak nechcete mať v budúcnosti problém dodržte ju. Príde iný revizák ...
Odpovedať
Nadmuruj 3 komínové tvárnice a kúp toto https://zavelkoobchodneceny.sk/zaklad... Možno to nevyužiješ celé, ale ten zvyšok účel splní... Komín/dymovod pod strechou je ako riešený?
Odpovedať
Profilova fotka
Kedze sa jedna o pretlakove zariadenie - plynovy kondenzacny kotol, tak plati z STN EN 15287-1, ze vyska vyustenia nad atikou ma byt minim. 0,4 m a vyustenie ma byt min. 4 m nad urovnou terenu.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko zdravím sú nejaké podmienky koľko má byť od okien, ak je komín nad prvým podlažím ale zároveň vedľa steny druhého podlažia?
Odpovedať
Profilova fotka
@kssg5 Tiez zdravim. Ano, urcite. Pomohol by nakres situacie.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko poslal som vám sukromnu správu
Odpovedať
Profilova fotka
@kssg5 OK, pozriem to na firme, doma normu nemam.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko dakujem vam za odpoved .. hovori norma prosim, ci je nejake obmedzenie ako daleko od atiky (myslim pozicne, nie vyskovo) na plochej streche (strecha je jednoduchy obdlznik) ma byt ten komin?
Odpovedať
Profilova fotka
@matus_pt Nie, norma neupravuje vysku vyustenia vyfuku od kondenzacneho kotla v zavislosti od jeho vzdialenosti od atiky. Len ak by bola v blizkosti vyvysena stavebna cast.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Ozivim to tu troska. Mam podobny problem. Jedna sa o KK na plyn kde v PD je uvedena vyska komina 65cm nad hrebenom a komin je od hrebena zhruba 1,8m. Zatial kazdy plynar mi tvrdi ze staci komin takyto - https://www.gas-tm.sk/i.g.c.-kominek-... ktory bude strcat nad krytinou asi 50cm co je stale asi 80cm pod hrebenom. Jeden mi komin ukazoval aj v prospekne od porothermu a tam si vsimol aj napisane ze ma ist na hreben co ho v celku zarazilo a mna tiez, kedze robi aj revizie 😂. Jeden to chcel tahat cez stenu co ma dostalo uplne. Vraj turbokotle maju vynimku ale kedze dom ma 40stupnovu strechu a vedla je hned dalsi a pred je zas stary dom, tak komin je doslova na zaveternej strane a rad by som ho vyviedol nad hreben. Moje otazky teda zneju: 1) je povinnost na turbokotle vyviest komin nad hreben alebo nie. V PD to je ale len v pohladoch, nikde inde som to nevidel napisane ze aka ma byt vyska komina 2) su aj kominove zostavy, ktore vedia ist vyssie ako spominana plastova, ktora ma len cca50cm nad krytinou? Nejake dvojrurove relativne lacne, murovany davat nechcem, jeden staci a miesto nan ani nie je. Nasiel som nejake nerezove od Regulusu, ale s nimi zjavne nik nechce robit, lebo kazdy dava len tie plastaky. Vdaka 🙂
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejbl:

Ozivim to tu troska. Mam podobny problem. Jedna …
@kejbl 1. nie, nie je povinnost tahat nad hreben strechy. Podla Vyhl. 248/20023 sa mame riadit podla STN EN 15287-1 a ta pre sikme strechy, s viac ako 20° sklonu definuje minimalnu vysku vyustenia pre plynove pretlakove zariadnie bud: - nad hreben strechy 0,4m ak je v jeho blizkosti - alebo rovinna usecka z ustia min. 1,4m - alebo kolmica voci streche z ustia min. 0,4 m 2. Vyssie to nedavaju, lebo je problem uz teraz so stabilitou plastovych vyfukov, kedze nemozno urobit zodpovedajuce staticke riesenie. Silnejsi vietor, sneh a dochadza k netesnostiam, vykriveniu. Tiez nikto nespomenie poskodenie stresnej krytiny: https://www.schiedel.com/sk/servis/uk... Na fasadu nie je mozne vyviezt spaliny z kotla : Priloha c.9 spominanej vyhlasky. 6. Vyústenie výduchu na vonkajšiu stenu budovy Vyústenie výduchu na vonkajšiu stenu budovy môžu mať výlučne a) zariadenia na spaľovanie ZP na priame vykurovanie s prirodzeným odvodom spalín a bez núteného prívodu spaľovacieho vzduchu s MTP ≤ 12 kW, ak budú splnené osobitné podmienky zverejnené vo vestníku,54) b) zariadenia na spaľovanie zemného plynu a skvapalnených uhľovodíkových plynov s MTP ≤ 35 kW, ak ide o budovy s vydaným povolením do 31. decembra 2003, ktoré nemali riešený odvod spalín nad strechu budovy, a pri rekonštrukcii nemožno zo stavebnotechnických alebo požiarno-bezpečnostných dôvodov riešiť odvod spalín nad strechu, ak budú splnené osobitné podmienky zverejnené vo vestníku, c) zariadenia umiestnené vo výrobných halách v priemyselných areáloch, ak sa odborným posudkom preukáže splnenie požiadaviek na rozptyl emisií podľa prvého bodu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejbl:

Ozivim to tu troska. Mam podobny problem. Jedna …
@kejbl "... Jeden to chcel tahat cez stenu co ma dostalo uplne..." A prečo Ťa dostalo práve to? Za splnenia predpísaných technických i legislatívnych podmienok je vývod cez stenu úplne štandardnou záležitosťou. A popisuje to aj výrobca KK vo svojej dokumentácii, ako o jednej z možností pripojenia odťahu spalín.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od petersd:

@kejbl "... Jeden to chcel tahat cez stenu co ma…
@petersd mozno, ale potom ani neskolaudujes co ja viem
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@kejbl "... Jeden to chcel tahat cez stenu co ma…
@petersd Treba citat s porozumenim (najlepsie nie raz): Na fasadu nie je mozne vyviezt spaliny z kotla : Priloha c.9 spominanej vyhlasky. 6. Vyústenie výduchu na vonkajšiu stenu budovy Vyústenie výduchu na vonkajšiu stenu budovy môžu mať výlučne a) zariadenia na spaľovanie ZP na priame vykurovanie s prirodzeným odvodom spalín a bez núteného prívodu spaľovacieho vzduchu s MTP ≤ 12 kW, ak budú splnené osobitné podmienky zverejnené vo vestníku,54) b) zariadenia na spaľovanie zemného plynu a skvapalnených uhľovodíkových plynov s MTP ≤ 35 kW, ak ide o budovy s vydaným povolením do 31. decembra 2003, ktoré nemali riešený odvod spalín nad strechu budovy, a pri rekonštrukcii nemožno zo stavebnotechnických alebo požiarno-bezpečnostných dôvodov riešiť odvod spalín nad strechu, ak budú splnené osobitné podmienky zverejnené vo vestníku, c) zariadenia umiestnené vo výrobných halách v priemyselných areáloch, ak sa odborným posudkom preukáže splnenie požiadaviek na rozptyl emisií podľa prvého bodu. Zabudol som ešte spomenúť, že výrobcovia kotlov zial nerozlišujú medzi CZ a SK trhom, keďže sa nevedia, nedokážu, nechcú si overiť pravidla platne pre konkrétnu krajinu. Je to "náročne na prekresľovania". Pravidla zákazu, prísneho vymedzenia, vyústenia na obvodovej steny už platia viac ako 20 rokov. Na Slovensku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od schiedel_maros_plsko:

@petersd Treba citat s porozumenim (najlepsie n…
@schiedel_maros_plsko Pri všetkej úcte aj Ty čítaj s porozumením (a nie raz). Jasne píšem, cit. " ...za splnenia technických a legislatívnych podmienok..." (či zákon vývod cez stenu absolútne zakazuje? Nie! )
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@schiedel_maros_plsko Pri všetkej úcte aj Ty číta…
@petersd mal by si odpovedat v kontexte, ked ma nehnutelnost uz spalinovu cestu danu vertikalne, alebo je nehnutelnost novostavba, tak je uplny nezmysel ak poukazujes "na splnenie legislativnych podmienok", kedze situacia danym podmienkam evidentne odporuje.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@schiedel_maros_plsko Pri všetkej úcte aj Ty číta…
@petersd Stavby povolene od 1.januara 2004 nesmu mat vyvedene tepelne spotrebice s vykonom do 35kW na obvodovu stenu. Lebo znenie vyhlasky sa odvolava na pravidla stanovene STN EN15287-1 a tato norma vyustenie na fasadu/cez stenu nepozna. Vid znenie 248/2023 ale iny odsek: 5. Poloha ústia komína alebo výduchu a ich prevýšenie nad strechou 5.1 Pri určení prevýšenia komína alebo výduchu nad strechou, požiadavky štvrtého bodu na výšku komína alebo výduchu nie sú dotknuté. 5.2 Spaľovacie zariadenia 5.2.1 Pre spaľovacie zariadenia s MTP < 0,3 MW sa určí poloha ústia komína alebo výduchu a jeho prevýšenie nad strechou samotnej budovy podľa technickej normy53) alebo inej obdobnej technickej špecifikácie s porovnateľnými alebo prísnejšími požiadavkami. Vylucne podla bodu "a" mozu mat len spotrebice s prirodzenym odvodom spalin - cim kotol aktualne nie je, kedze kazdy je pretlakovy, teda s ventilatorom, teda nie s prirodzenym odvodom spalin, privodu vzduchu, vyustenie na fasadu. Dalej podla bodu "b" je mozne spotrebice s vykonom do 35kW , uz bez obmedzenia typu odvodu spalin, vyviezt na fasadu len vtedy, ak .... ale dalej ani nemusime ist, kedze podla prispevku, ktory vyvolal tuto vymenu nazorov, je to uvedene v PD, teda vystavba prebieha, rekonstrukcia nie je spominana. Mozeme dalej polemizovat, ze co nie je dovolene, je zakazane alebo tiez co nie je zakazane, je dovolene .... Legislativa aktualne je nastavena tak, ze vyustenie na fasadu v novostavbach nie je pripustne, pri rekonstrukciach stanovuje podmienky, ktore vyustenie priamo cez fasadu bez poziadavky na vyustenie nad strechu znemoznuju. Nedovolil by som si vobec tvrdit, ze vyustenie cez fasadu je standardnym spoobom odvodu spalin. (nie je!)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od schiedel_maros_plsko:

@petersd Stavby povolene od 1.januara 2004 nesmu…
@schiedel_maros_plsko OK, rešpektujme súčasné znenie normy... Ale opýtam sa tak otvorene, bez odkazov na nejakú legislatívu: V čom bol hlavný problém, resp. príčinou, že odstránili sa vývody cez stenu?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@schiedel_maros_plsko OK, rešpektujme súčasné zne…
@petersd ja som tak mal komin na starej chalupe. Pri nizkom tlaku alebo "spravnom vetre" Isli spaliny susedom do podbrania a nechceli to dychat :D
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@schiedel_maros_plsko OK, rešpektujme súčasné zne…
@petersd Raz som videl ako z dymovodu vyvedeného na fasádu dym vietor tlačil po stene dolu a priamo cez okno možno 2-3 metre pod dymovodom tento "tiekol" dovnútra budovy. Naproti tej stene cca 10m je vysoká budova a zrejme vietor vytváral hentak divné prúdenie.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@schiedel_maros_plsko OK, rešpektujme súčasné zne…
@petersd Dovody uviedli rychlejsi... Bola to divocina. Nerespektovali sa pravidla zdraveho rozumu. Vyustenia v urovni kludne pol metra nad zemou, vedla okna do spalne, viacero nad sebou na bytovke pod balkonom suseda..., casto doslo k poskodeniu omietky kondenzatom... Ministerstvo zivotneho prostredia nakoniec usudilo, ze to je zla cestaa stanovilo prisnejsie podmienky.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?