Prevádzka krbu pred kolaudáciou

Má niekto skúsenosti so žiadosťou na životnom prostredí s povolením užívania stavby malého zdroja znečisťovania, teda krbu, ešte pred skolaudovaním rodinného domu? Chceme stavbu teraz v zime vykurovať krbovou vložkou a neviem, či nám to povolia, ak ešte dom nie je skolaudovaný.
Odpovedať
@meja3 Pred podaním žiadosti o kolaudáciu mi bolo povedané, že ku kolaudácií potrebujem povolenie na prevádzkovanie MZZO. Tak som išiel na obecný úrad so žiadosťou, papiermi od kozubovej vložky, revíznou správou od komína, atď. Na obecnom úrade na mna čumeli, že čo vlastne od nich chcem, že oni o ničom takom nevedia 😄 Tak som šiel na stavebný úrad s komplet dokumentami ku kolaudácií s tým, že mi chýba papier od MZZO. Stavebný úrad skonštatoval, že nič takéto vo svojej praxi nevyžadujú a nemám to riešiť ani ja. V každom prípade na Tvojom mieste by som isto kúril a potvrdenie o schválení MZZO by som podľa potreby dodal len ku kolaudácii.. Nikto nikdy nebude riešiť či si zakúrila do krbu pred schválením užívania MZZO alebo nie..
Odpovedať
@lrdk Len naša prajná suseda na nás volá policajtov a bombarduje stavebný úrad, že kúrime v krbe, aj keď to nemáme skolaudované a pracovníčka stavebného úradu, aby mala pokoj, zakázala nám používať krb, kým to neskolaudujeme a že si máme zabezpečiť elektrické ohrievače na stavbu...
Odpovedať
@meja3 jeeej, tak to je radosť mať takéto krásne susedské vzťahy. V tom prípade by som išiel na príslušný úrad (teraz neviem či je to obecný / mestský úrad alebo životné prostredie) s nasledujúcimi vecami: - žiadosť o schválenie využívania MZZO - certifikát od komína - certifikát od krbovej vložky - revízna správa - stavebné povolenie (ak máš teda v projekte krb) Do žiadosti by som prípadne aj zahrnul argument, prečo chceš používať MZZO pred kolaudáciou. A neverím, že Ti to nepovolia..
Odpovedať
@meja3 na takýchto len protiútok pošlite na nu štátny stavebný dohlaď ono sa už niečo najde
Odpovedať
@meja3 krbmi sa vždy kúri ked sa stavia ved iné tam nemáš zapojené, no ten krb asi nebude s tých lepších, lebo ak správne spaľuje dym s komína nejde, alebo si sa nenaučil správne kúriť
Odpovedať
@hades11 moja kolegyňa mala podobný problém , odpad išiel cez susedovu záhradu a nechcel jej povoliť vstup na pozemok, jej otec jej hovorí, zajtra ráno ťa príde prosiť aby si mu pustila vodu, mali totiž spoločnú studňu no bola na jej pozemku, a nový majiteľ to nevedel
Odpovedať
@duzu Ten krb nedymí, možno keď zakladáme a je studený tak chvíľu zadymí. Je to kvalitná kanadská krbová vložka, dávame tam suché drevo, žiaden bordel. Suseda je osamelá frustrovaná žena, ktorá celý deň stojí v okne a pozerá na našu stavbu. Vadí jej všetko. Na to sme si už zvykli.
Odpovedať
@duzu on sa to da zistiť na základe zákona 211 a keď sa budu okúňať že plány domu su chránene autorským zákonom tak im treba oznámiť že na toto sa to nevzťahuje @meja3 tak im treba toto oplieskať o hlavu https://www.stavebnakomora.sk/?page_i...
Odpovedať
@meja3 nalož opačne zapáľ zvrchu a nedymí ani ked je studená
Odpovedať
Profilova fotka
Odporúčame horné zapaľovanie a používať buď suché, drevo alebo brikety. Krb môžete používať pred kolaudáciou. Držíme palce so susedou! https://www.youtube.com/watch?v=ShUV0...
Odpovedať
A keď prídu policajti čo spravia? Zhasnú vám krb? Prosím vás vykašlete sa na to a kurte normálne. Keď prídu policajti a normálne im vysvetlite že máte dnu robotu a potrebujete mat teplo nepovedia vám nič. Ľudia žijú v neskolaudovanych stavbách roky a nič sa nikomu nestalo. Ak prídu policajti pošlite ich do nejakej osady nech idu komíny kontrolovať a nie vás buzerovat za nový komín a kvalitnú vložku… 🙂
Odpovedať
niet proste nad prajneho suseda. ako to sa musi fakt nudit, ak riesi taketo veci. dobre susedske vztahy hned od zaciatku
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@ekobriketyles mne sa nikdy od vrchu podpáliť nepodarilo. Používame brikety les - skúšali sme rozne typy brikiet, ale bola to len strata času, energie a podpaľaču.... čítala som už dávnejšie ako podpaľovať zhora, a že je to lepšie, ale za čas, kým zhoria triesky a podpaľač, sa brikety nestihli poroadne chytiť....
Odpovedať
@meja3 súhlas na výstavbu a užívanie malého zdroja znečisťovania ovzdušia vydáva obec/mesto. Okresný úrad - životné prostredie vydáva súhlas na stredný a veľký zdroj znečisťovania ovzdušia. Povoľovanie je v zmysle zákona č. 137/2010 Z. z. o ovzduší. Bežný postup je, že v stavebnom konaní sa rieši súhlas na výstavbu, po výstavbe pred kolaudáciou sa rieši súhlas na prevádzku. Niektoré obce alebo mestá vydávajú v stavebnom konaní súhlas na výstavbu a zároveň v jednom liste aj súhlas na prevádzku. Skontrolujte si, čo to nebude náhodou aj Váš prípad. Ak súhlas na prevádzku nemáte udelený, tak ten čo Vám vydal súhlas na výstavbu Vám vydá aj súhlas na prevádzku po predložení žiadosti a potrebných príloh. O súhlas na prevádzku žiadate pred kolaudáciou stavby a je jedno ako dlho. Daný súhlas potom bude slúžiť ako jeden z podkladov v kolaudačnom konaní na dom.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme to mali na jednom papieri, ktorý sa týkal samotného súhlasu na výstavbu no hneď to slúžilo aj ako povolenie na uvedenie do prevádzky
Odpovedať
@venusa915 jednu briketu rozdrv na menšie kúsky, pri podpaľovaní zhora musí byť správna skladba, naspodu hrubé na to trochu menej hrubé a na vrch toľko mäkkého dreva aby sa zapálila daľšia časť, vždy horí len jedna vrstva a postupne prehorieva, mne i 10hod pokiaľ všetko zhorí ostane len pár uhlíkov ktoré zhoria pri daľšom kúrení
Odpovedať
@halnas Podľa toho, čo píšete, nám pracovníčka, ktorá má na starosti dať nám tento súhlas, povedala, že tým krbom nesmieme kúriť, až kým dom neskolaudujeme. Vraj sa bola pýtať na životnom. Bohužiaľ takto funguje náš stavebný úrad. V ničom nám nevedia poradiť, iba nám robia problémy vďaka totálnej nekompetentnosti. Ja keď niečo potrebujem poradiť ohľadom našej stavby, volám na stavebné úrady do iného mesta....
Odpovedať
@meja3 no kým nemáte povolenie na prevádzku, tak oficiálne nemôžete krb používať. Nikde nie je explicitne uvedené (alebo aspoň o tom ja neviem), kedy môžete samotný krb použiť, či až po kolaudácia alebo pred. Logicky akonáhle máte súhlas na prevádzku, môžete ho prevádzkovať. Prevádzkovať budete krb, nie užívať stavbu. Kolaudačné konanie slúži na to, aby ste stavbu, teda rodinný dom, ktorá bola riadne povolená mohli aj užívať, čo v kolaudačnom konaní aj preukážete. Podľa výkladu danej pracovníčky, by ste nemohli používať ani elektriku, vodu, kanalizáciu, prípadne žumpu, a pod. Požiadajte oficiálne o súhlas na na prevádzku, pracovníčku berte s nadhľadom. Máte krb hotový, papiere bude potrebovať ku kolaudácií, tak to postupne riešite.
Odpovedať
Profilova fotka
@venusa915 Možno to chce trochu viac vzduchu, niekedy treba na začiatku nechať chvíľu pootvorené dvierka a brikety nalámať na menšie časti. Na linku nižšie je video, kde sme zapálili brikety zvrchu. Žiaľ, video je spravené spätne, teda najskôr horí a potom vidno začiatok. A je zrýchlené. Nájdem originál a zmenším jeho formát, potom ho sem skúsim pripojiť. https://www.facebook.com/les.zelena.e...
Odpovedať
a nedá sa nejak tá pracovníčka proste obísť. oficiálne by som požiadal o súhlas na užívanie. veď ten budete potrebovať aj pri kolaudácii, takže je normálne, že to riešite skôr
Odpovedať
@halnas a ako je to ak si niekto krb spraví až následne, ked tam už dávnejšie býva, to predsa nikto nevie či ide dym z krbu alebo z iného pevného spotrebiča, ktorý bol pôvodne
Odpovedať
@duzu oficiálne by mal požiadať o príslušné povolenia aj v dokončenej a skolaudovanej stavbe, ale toto takmer nikto nerieši. Nie sú prostriedky na to to, vôbec kontrolovať tieto veci, úrady nestíhajú bežnú agendu, ktorú majú na stole, nie to ešte kontrolovať skolaudované stavby. Rieši sa to ak niekoho niekto udá a aj to sa bežne dodatočne povolí.
Odpovedať
@hades11 Čo si myslíš o takejto modelovej situácii? Zákazník/stavebník si objedná u projektanta zhotovenie projektovej dokumentácie RD, za ktorú mu riadne zaplatí plnú sumu. Podľa nej zhotoví RD. Po niekoľkých rokoch by chcel napr. syn stavebníka stavať úplne rovnaký RD. Mohol by použiť tu pôvodnú dokumentáciu, povedzme aj bez vedomia projektanta?
Odpovedať
@petersd použiť by mohol , no náhoda, je blbec a dozvie sa to pôvodný, ešte šťastie pre projektantov že sa stále stavia niečo iné, iné mat. i vybaveniea čo bolo v mode pred 5-10r sa už dnes nestavia
Odpovedať
@petersd mohol keby sa tam nedavala popiska..kde sa pise meno investora a plus cislo parcely na ktorej sa stavia
Odpovedať
@mellie111 to by sa muselo porovnávať ako napr, dizertačné práce či nie je plagiátor a pochybujem že také niečo existuje na stavby
Odpovedať
@duzu a ked mam na projekte uvedene investor Anton.... a realne vsetky ziadosti su vedene napr. na Tomasa... to si asi len slepy nevsimne Ja osobne nie som proti tomu...aby sa pouzil rovnaky projekt v rodine... ale nakontaktujem sa na projektanta... a za vsimne ho poprosim len o zmenu popisiek na vykresoch... normalny clovek by to urobil Ale zas...modelova situacia... stavaju na roznych pozemkoch... moze byt ina orientácia svetovych stran...moze byt ina svahovitost pozemku...a usetrit nejakych 1500e ( co stoji projekt na mieru)... a robit zbytocne kompromisy vo velmi podstatnych detailoch??? sa podla mojho nazoru neoplati, usetrit sa da na menej dolezitych veciach...na vybaveni... ktore aj tak priemerna rodina po 10 rokoch obmiena.... ale samotna stavba sa uz len tak lahko zmenit neda
Odpovedať
@petersd na to potrebuješ celu sadu projektov vratne osadenia na pozemok plus siete tam potrebuješ súhlas autora-projektanta a stavebný úrad by ti takéto čosi ani nezobral
Odpovedať
Projekt je komplet v elektronickej forme, dá sa z toho vytlačiť trebárs aj 20 sád projektov pre stavebný úrad. Nič by sa pred nikým nezatajovalo. Áno, autorom projektu je ten a ten projektant, on projekt nakreslil a ja som ho kúpil. Postavil sa podľa toho 1 RD a teraz sa chce postaviť druhý - čo je na tom zlé ??? A či je v tom "rámčeku" na projekte uvedený ako investor také, alebo onaké meno, predsa táto informácia v ničom nesúvisí s technickým riešením zakresleným na projekte. Stavebný úrad sa má vyjadrovať k technickým záležitostiam stavby a nie k tomu ako a kto ju bude platiť. Projekt osadenia domu (de facto jeden hárok papiera) na novú parcelu mi "za fľašu pálenky" niekto (autorizovaný) nakresli. Povedzte mi niekto konkrétne aký zákon, vyhláška, či nariadenia by sa porušilo ?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?