Komín pre kondenzačný kotol

Dobrý deň,píšem ako laik a nie všetky informácie budú exaktne keďže momentálne sa v dome nezdržujem ale žije tam mama s babkou ..rozhodli sme sa pre kúpu kondenzačného kotla značky Vaillant,ale asi narazíme na problém s komínmi..v pivnici ktorá je pod úrovňou zeme mame starý už odpojený turbo kotol(asi 20 ročný) z ktorého ide plastová trubka z toho turbo kotla asi 1 meter nad úrovňou zeme,niekde tu na fóre som zachytil že pokiaľ nejde o novostavbu dá sa to napojiť na tu trubku..pivnica je dostatočne vetrana takže vzduch tam bude..pripadne mame v pivnici i komín pre kotol na tuhé palivo (vyvložkovany s rúrou z hliníka-pripadne antikora to neviem) tak sa dá do tej rúry ktorá je z kotla na tuhé palivo vložiť plastová trubka ktorá by sa napojila na KK? Ako laik sa pýtam či teploty spalín z klasického kotla neroztopili tu trubku… ide mi o ekonomické hľadisko 🙂 problém pri napojený na ten normálny komín by bol že by rúra z KK musela smerovať skoro až na zem a až potom do toho komína(ale to by sa možno dalo vyriešiť nejakým ventilátorom ktorý by tie spaliny potlačil ďalej … Ďakujem i keď viem že som nedal úplne info aby ste mi vedeli poriadne poradiť ..ide o 60 ročný dom…
Odpovedať
@mirko232 V rodine máme novostavbu RD a ide sa montovať Vailant kondenz. kotol. Keď som videl originál komínové vložky, čo k tomu dostali, iba som krútil hlavou. Toto "lego" bude držať pokope len silou vôle. Do svojho domu by som také niečo nedal v žiadnom prípade ! Presviedčal som majiteľa, že nech ten originálny komín vráti (má takú možnosť), a nech si dá komín klasicky vyvložkovať, hoc aj hliníkom a nech si kotol ťahá vzduch z priestoru. V kotolní má neuzátvarateľný otvor na prívod vzduchu. (revíznu správu od komína by od vložkovača mal). A to už nevravím o tom, že komínové teleso je 2-prieduchové, druhý prieduch je na tuhé palivo. Komínová vložka kondenz. kotla je plastová, resp. celá tá posledná vrchná časť, včítane nadkomínovej hlavice. No a to si mal počuť tie názory certifikovaných odborníkov, že ktorá hlavica, plynová - či na tuhé palivo, má byť vyššie. Rozčarovaný som bol najmä z toho, že nebyť môjho upozornenia, nik z "odborníkov" sa ani len neišiel zapodievať výškou hlavice, či nejakými vzájomnými vzťahmi a možnými ovplyvneniami medzi oboma hlavicami.
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd zaujímalo by ma ako je to s výškami ukončenia.
Odpovedať
@jan45 Oslovil som 3 vložkovačov - zároveň komínových revíznych technikov, no žiaden mi nedal konkrétnu odpoveď, čo sa týka výšky komínových hlavíc, nad komínovým telesom. Vravím, prekvapilo ma, že oni ani vôbec neriešili nejaký rozostup, alebo vzdialenosť od prieduchu na tuhé palivo. Premýšľal som teda iba gazdovským rozumom a vychádza mi to tak že vložka, resp. komínový nadstavec prieduchu, čo je určený na tuhé palivo musí byť nad hlavicou plynového prieduchu. Ten rozdiel by som odhadoval na min. 40 cm. Totiž keď by sa napr. kúrilo v kotle na tuhe palivo, alebo krbe, aby ten dym hore na komíne nenasával do seba plynový kotol (so saním hore, na ústi komína). Príp. to teplo s komína, aby pri istom smere vetra neroztavovalo plastovú hlavicu "plynového komína". Revízny technik s úsmevom odborníka argumetoval, že: " veď tie komíny/prieduchy nikdy nebudú fungovať naraz!" Vravím, že: "Nie? Veď plynový kotol ide stále, kvôli ohrevu TUV a čo ak k tomu niekto v dome naštartuje napr. krb ?"... No a odborník stíchol... Mladý majiteľ domu nedbal na to, na čo som ja upozorňoval a odpovedal: "Ale čo! Predsa revízny technik musí vedieť lepšie, ako vy!"... A súhlasil s namontovaním oboch hlavíc hore na komíne na rovnakú výšku. (veď to tak aj krajšie na streche vyzerá,... a aj iní to tak majú) 🙂 🙂 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd už dlho nerobím, takže normové info nemám, ale logika ma prikláňa v Vášmu záveru, najmä ak je komín s nasávaním. Argumentácia so vzhľadom je úsmevná, za pol roka zabudnú, že majú komín, len navštívenka kominára ich naň upozorní.
Odpovedať
@jan45 Keby len navštívenka kominára ?! ... Som zvedavý, ako dlho vydrží ten kondenzačný Vailant pri nasávaní dymu z pevného paliva zo susedného komínka 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@mirko232 Tak takto. Kedze by ste vymenili vykurovacie zariadenie, je vasou povinnostou uviest spalinovu cestu do suladu s legislativou a poziadavkami vyrobcu spotrebica: Vyhl.401/2007 § 12 Technické podmienky pripájania spotrebiča (1) Spotrebič na tuhé palivo, spotrebič na kvapalné palivo alebo spotrebič na plynné palivo určený na pripojenie musí byť pripojený ku komínu so zodpovedajúcimi vlastnosťami, s vyhovujúcou konštrukciou a spôsobom určeným výrobcom v dokumentácii k spotrebiču. a § 14 Všeobecné požiadavky na výstavbu komína a dymovodu (1) Navrhovaný nový komín a dymovod, rekonštruovaný komín a dymovod a stavebné úpravy na komíne a dymovode pred výmenou spotrebiča na tuhé palivo, spotrebiča na kvapalné palivo alebo spotrebiča na plynné palivo za spotrebič s iným výkonom a pred zmenou druhu paliva musia byť vyhotovené podľa technickej normy,22) tejto vyhlášky alebo podľa schválenej dokumentácie stavieb. Komin musi byt viacvrstovy: § 15 Komín (1) Komín musí byť vyhotovený ako viacvrstvový s komínovou vložkou tepelne a dilatačne oddelenou od komínového plášťa a rozmerovo a tvarovo stálou. Jednovrstvový komín možno vyhotoviť len v občasne užívaných stavbách. a vyskovo plati: minim. 4 m nad teren a 0,4 m kolmica voci stresnej rovine. Usmevne posobi, ak som spravne precital a pochopil, zavedenie odvodu spalin do prieduchu, ktory je spalinovou cestou pre kotol na tuhe paliva .... To by bolo jedinecne riesenie a nepochybujem, ze vam to daky mentalny atlet odobri okruhlou peciatkou. V rozpore so zdavym rozumom. @petersd Vyustenie moze byt v jednej rovine, lebo nasavanie sa da urobit zboku par desiatok cm pod krycou doskou. Vyustenie spalin potom nema vplyv na funkcnost oboch spalinovych ciest. Preto je vhodnejsie risenie spalinovej cesty s prvkami z nehrdzavejucej ocele. Na odvod spallin od plynoveho spotrebica nie je mozne pouzit hlinikovu vlozku: § 14 Všeobecné požiadavky na výstavbu komína a dymovodu (9) Spalinovú cestu vyhotovenú z hliníka možno použiť na odvod spalín od spotrebiča na plynné palivo s teplotou spalín v dymovom hrdle najviac 250 oC a na odvod spalín, ktorých teplota určená výpočtom podľa technickej normy29) neklesne v celej dĺžke dymovej cesty pod rosný bod odvádzaných spalín.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Neradi by sme už teraz robili nejaké bočné nasávania cez komínové teleso.. To radšej než je jedna hlavica prieduchu vyššie nad krycou doskou a druhá, druhého (plynového) prieduchu nech je nižšie. Zaujíma ma ale, že čo hovorí norma, aký musí byť minimálny rozdiel výšok ?
Odpovedať
Profilova fotka
@mirko232 a neda sa vymenit ten stary plastovy dymovod za novy?
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd Norma toto neupravuje. Nikto v unii okrem Slovakov neprevadzkuje 2 zariadenia s rozdielnym zdrojom energie ... pre ten maly pocet to nikto v norme neriesil. Ak to nieco upravuje, tak to bude vyrobca spotrebica.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Čítajúc citáciu vyhlášky, ktorú ste uviedol, vychádza na to, že ku kondezačným plynovým kotlom nemôže byť hliníková komínová vložka. Napriek tomu sa Vás opýtam, ako človeka z praxe, že keby predsa len núdzovo, na istý čas, bol kondenzačný kotol napojený do hliníkovej rúry, asi aký dlhý čas by ona vydržala, než by "prehrdzavela" ?
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd Vyhlaska nehovori o pouzitelnosti na cas nudzovy. Ale tak ja davam bolsevikovi jeden nanejvys dva roky.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko No, také niečo som chcel počuť 🙂 . Teraz vymením vadný kotol za kondenzačný, napojím ho do pôvodnej hliníkovej rúry, no a po sezóne,... v lete vymením vložku za nerezovú. Tie plastové, koaxiálne, na prívod vzduchu ku kotlu zo strechy, nechcem ani vidieť. Nech si kotlík berie vzduch pekne z priestoru. 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@petersd Podmienkou ale bude , aby povodna rura bola tesna, neporusena, bez otvorov po korozii... Ak tak nebude, plynovy kondenzacny kotol je pretlakovy, teda aj dojde ku kondenzacii, vlhkost bude tlacena dierami do okolitej murovanej konstruckie... co bude mat za nasledok vlhnutie muriva. Neviem, ci by som to chcel risknut. Ale asi vam to za to jemne mrazenie na zatylku stoji ...
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko aaaale, no... Do konca vykúrovacej sezóny hádam naisto vydrží... 🙂
Odpovedať
Riešil som niečo podobné. Mal som turbokotol, ktorý bol napojený na pôvodnú azbestovú vložku, ktorá žiaľ pri cyklácii kotla mala problém s kondenzom - presakoval cez spoj. Do pôvodnej vložky som vložil plastovú rúru a to sa následne zakončilo prírubami, bol to taký komplet čo sa skladal ako lego. Konkrétne to bol Brilon https://www.youtube.com/watch?v=BWITS... Treba si dať ale pozor na vzdialenosti rúr od steny a pod, ideálne nech to robí odborník. Ja som si to robil sám a už to trochu ľutujem ,nakoľko som mal problém s niektorými detalami a mal som zvoliť iný systém vhodnejší pre moj komín. nasávanie vzduchu mám tiež cez komín. Kotol funguje 100/100.A priesaky z kondenzu zmizli...
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd To mrazenie, to mrazenie. Ako ked je clovek v kine... Aj rozpravky koncia vzdy so stastnym koncom ... 😄
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko takze toto sa na náš prípad nevzťahuje ?.. “ktora upravuje: najmensiu vysku vyustenia nad terenom min 4m na fasadu je mozne umiestnit vyustenie na fasadu do 12 kW s prirodzenym odvodom spalin a bez nuteneho privodu vzduchu (gamatky) a zariadenia na spaľovanie zemného plynu a skvapalnených uhľovodíkových plynov s MTP < 35 kW, ak ide o budovy s vydaným povolením do 31. decembra 2003, ktoré nemali riešený odvod spalín nad strechu budovy, a pri rekonštrukcii nemožno zo stavebnotechnických alebo požiarno-bezpečnostných dôvodov riešiť odvod spalín nad strechu, ak budú splnené osobitné podmienky zverejnené vo vestníku. ” pretože pokiaľ chápem v tom prípade by sme nemuseli riešiť odvod na strechu keďže nas dom je pred 31.12 2003..
Odpovedať
Profilova fotka
@mirko232 dolezitou castou tohto je: "pri rekonštrukcii nemožno zo stavebnotechnických alebo požiarno-bezpečnostných dôvodov riešiť odvod spalín nad strechu" .... splnate podmienky vestnika?
Odpovedať
@mirko232 @schiedel_maros_plsko Od 31.12.2003 múry a fasády čo boli desaťročiami nehorľavé sa zrazu z dňa na deň stali sakra nebezpečnými a horľavými. 12 kW kotol ich ešte nezapáli, ale napr. 13 kW, to je už zaručený požiar.
Odpovedať
@petersd To že na fasádu je možné umiestniť vyústenie len do 12 kW s prirodzeným odvodom spalín a bez núteneho prívodu vzduchu (gamatky) nemusí nijako súvisieť s nehorľavosťou nejakej látky. Tipnem si že podstatný je objem spalín. Pri horení do 12kW je to zrejme ešte znesiteľný objem (zistené časom a užívaním, vraví sa tomu evolúcia). Osobne som napríklad videl na fasádu vyústený dymovod, z ktorého dym pri vetre smerovanom proti fasáde prúdil dole popri fasáde a cez pootvorené okno ob jedno podlažie nižšie dovnútra budovy. Nebolo to niečo, čo by som chcel mať doma. A ak by bol ten odvod spalín len prirodzený, netlačilo by dym späť do spotrebiča? Nedusilo by plameň? Ja teda neviem. Myslím si, že normy sú tu hlavne kvôli bezpečnosti a je treba ich rešpektovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd Skuste si to precitat este raz, s porozumenim: na fasadu je mozne umiestnit vyustenie na fasadu do 12 kW s prirodzenym odvodom spalin a bez nuteneho privodu vzduchu (gamatky) a zariadenia na spaľovanie zemného plynu a skvapalnených uhľovodíkových plynov s MTP < 35 kW, ak ide o budovy s vydaným povolením do 31. decembra 2003, ktoré nemali riešený odvod spalín nad strechu budovy, a pri rekonštrukcii nemožno zo stavebnotechnických alebo požiarno-bezpečnostných dôvodov riešiť odvod spalín nad strechu, ak budú splnené osobitné podmienky zverejnené vo vestníku. ” pri rekonštrukcii nemožno zo stavebnotechnických alebo požiarno-bezpečnostných dôvodov riešiť odvod spalín nad strechu Kde tam su spominane mury a fasady a ich horlavost? Je tam aj bezny vykon kotla pre rodinny dom? Teda do 35kW? Celym tym sa upravilo vyustenie spalin v rozpore so zdravym rozumom. Bolo to o spalinach a ich obsahu. Robili sa psie kusy typu vyustenie turbokotla cez fasadu v blizkosti okna hostovskeho WC a asi 0,5 m od vstupnych vchodovych dveri. Spaliny totiz boli v nepripustnej koncentracii. Preto tiez tie 4 metre. Moje oblubene foto o "bezproblemovom" vyusteni spalin na fasadu ako bonus. Treba k tomu dat vysvetlenie, ci obraz povie viac ako tisic slov?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?