Dymovod na krbovu vložku

Dobrý deň, chcem sa spýtať osadzam dymovod na krbovu vložku a keď položím prvý diel na vývod z vložky tak mi príde dosť volny oproti iným spojom. Je potrebné to tmelit ? Alebo to tak má byť Prikladám foto Ďakujem za rady .
Odpovedať
Profilova fotka
@marekm123 navod vlozky hovori co, pripojenie po vode alebo po dyme? Tmel sa nepouziva, spoj musi dilatovat, ak tam chces dat 180mm dymovod, pouzil by som kominovy povrazec navinuty na 3-4cm na vlozku a nasadil dymovod. Par zakureni a bude to tesne. Ale nie som krbar, ber ako radu laika laikovi :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekm123:

Dobrý deň, chcem sa spýtať osadzam dymovod na krb…
@marekm123 odolný voči čomu? že to samovolne vypadne? či po vode alebo po dyme je úplne jedno, ak sa správne kúri s dobrou vložkou , nebude dymiť ani dechtovať, tmel ti s tadiaľ vypadne takže tam nepatrí , povrazec alebo vhodné tesnenie len na osadenie na komín,meniť budeš akurát tesnenie na dvierkach a aby nestvrdlo rýchlo použi silikon aby bolo pružné
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu silikon tazko, ked je na dymovode 600c :).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@duzu silikon tazko, ked je na dymovode 600c :).
@mgx na dymovode je najviac 80-120st,podľa typu spaľovania a prevedenia vložky, používa sa teplomer alebo podľa sfarbenia plameňa,ak by tam bolo 600 dymovod sa prepáli a kopa energie do komína, vysoká teplota je len v určitej fáze spaľovania vo vložke,spaľuje i plyny ktoré vznikajú horením,musí byť vhodná vložka, pred vstupom do dymovodu má minimálne jednu prekážku -deflektor a niektoré i v dymovode klapku
Odpovedať
Profilova fotka
Pokusim sa opravit zopar mylnych predstav, domnienok a vymyslov od duzu. Dymovody aj kominy sa robia po vode. Aby vlhkost neprenikla na povrch dymovodu pri netesnom spoji. Spoj je idealne vytesnit tesnenim, nie tmelom. Ten popraska. Dymenie suvisi s kvalitou spalovania, stavu a mnozstva vzduchu a vlhkosti ako v palive tak vzduchu a samozrejme typu paliva. Dechtovanie detto. Ze sa dymovod prepali pri 600°C je rovnako "kvalitna" informacia z radu nevedomych. Staci viac nalozit, co sa bezne laikom stava a dymovod potom znasa 650-800°C. Certifikovane su dymovody na 600°C trvalej prevadzky, na 1000°C pocas 30 minut. No a uplna ceresnicka v dezinformaciach je teplota spalin 80-120°C. Dana teplota je pri vychladzani, na zaciatku kurenia. Pri deklarovanom mnozstve paliva pri deklarovanom vykone vyrobcom vlozky je standardnou teplotou 250-300°C podla typu krbovej vlozky na kusove drevo. Danu teplotu uvadza vyrobca ako dolezity udaj pre vypocet kominoveho tahu ... Klapka v dymovode nesluzi na dodatocne spalovanie ako bolo uvedene. Tie teploty nie su len v spalovacej komore ale idu dalej napriek menovanym "prekazkam", preto sa kominy na tuhe paliva certifikuju na teplotnu triedu T400 alebo T600. Na T200 sa certifikuju kominy pre plynove kondenzacne spotrebice. STN EN 13063-2, alebo 1856-2 Odporucam pouzit prechodku, aby dymovod isiel do hrdla vlozky. Vytesnit kachliarskym tesnenim. Dymovod cely robte po vode. Odporucam, ak mate keramicky komin, pouzit spravnu prechodku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od schiedel_maros_plsko:

Pokusim sa opravit zopar mylnych predstav, domnie…
@schiedel_maros_plsko podme po poriadku, vlhkosť kondenz ide komínom až dole do zbernej nádoby nie do dymovodu, nikdy sa mi nedymí ani z komína ani nedechtuje, nemám automatiku tak pri rozkurovaní regulujem vzduch,pokiaľ nespaľuje plyny vidieť to vo vložke,nikdy to nenechávam bez dozoru, to by som radšej nekúril,nakladám systémom opačne na spodok veľmi hrubé drevo, to sa nikdy nemôže zapáliť na začiatku horenia, naplním celú vložku až po povrch, horí to asi 5 hod a asi 5 hod je žeravá pahreba bez plameňov , nikdy mi nevystúpi teplota vyššie nechcem vyhorieť, kúrim tak už viac ako 20r a menil som len rošt a deflektor, klapka na vrchu vložky slúži viac ako zabránenie uniknutého tepla ,horenie sa reguluje len vzduchom musí byť tesná vložka, nikde nesmie nasávať vzduch ktorý sa nedá regulovať, komínový ťah je stále iný, záleží najviac od počasia a množstva vzduchu na a nakoniec nech si každý kúri ako chce kľudne i mokrým drevom napr breza má krásne sfarbenie plameňov i mokrá a len vložka s roštom, za čas bude i tak vidieť plamene, ved krb je viac pre relax nie pre stále kúrenie drevom, to by som mal radšej splynovací kotol ktorý má najvyššiu účinnosť a nehrozí zadymenie skla
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@schiedel_maros_plsko podme po poriadku, vlhkosť …
@duzu . Ak mas potrebu vzdelavat, tak to rob inak, na inom mieste, najlepsie pred zrkadlom. Neublizis, potesis. Podme po poriadku. Vlhkost, kondenz ide dole... pozri obrazovu prilohu. Voda si najde cestu, ak je kadial ist. Vzdy si najde cestu do dymovodu. Pri rozkurovani sa so vzduchom nehrame, vtedy je vzduch naplno otvoreny, aby sa palivo rozhorelo... Naplnis celu vlozku az po vrch.... boze preco? Mnozstvo dreva - maximalne - urcuje vyrobca vlozky . nie ty. Zase blud, chybna, mylna zavadzajuca informacia... A potom sa bojis vyhorenia ... Pahreba bez plamenov... nikdy mi nevystupi teplota vyssie.... to je tych 80-120°C? To fakt? Lebo v pahrebe je 500-800°C a teda vlozka uz vyhriata, niet kam odovzdavat teplo do telesa vlozky, ale u teba je teplota 80-120°C po menej ako 1 metri prudenia cez deflektor , hrdlo, klapku ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od schiedel_maros_plsko:

@duzu . Ak mas potrebu vzdelavat, tak to rob inak…
@schiedel_maros_plsko nemám také napojenie, mám starý tehlový komín, v tomto dome sa kúri už viac ako 60r ale nikde žiadny kondenz alebo decht, a teraz prečo naplniť vložku do plna, tiež som to tak nerobil pokiaľ som sa nedočítal ako správne kúriť vo vložke,info je z českého webu predajca a poradca kamna info,už dopredu som mal vložku i terciánym spaľovaním vzduch sa ohrieva v dvojitej vkožke a vystupuje hore vzadu cez štrbiny, po rozkúrení ked sú otvorené všetke vzduchy sa zapaľujú plyny vidieť to, následne je otvorený a regulovaný len ten pov rošt sa uzavrie aby sa neochladzovala vložka , dnes je tam už nie stále skončil bum nákupu, má to niekoľko výhod len jedna manipulácia, po naplnení všetko vyčistím žiadny bordel,nedostane sa prach na vložku ktorý by prehorel a začiernia sa vývody, neochladzuje sa vložka častým prikladaním, drevo horí len po ploche tým sa oklame aby nehorelo naraz veľa paliva , treba mať drevo správnych rozmerov pre danú vložku, a naplniť natesno, nie ako na jánsku vatru, tak postupne prehorieva vždy len vrchná vrstva na spodok veľmi hrubé u mňa 48cm na šírku vložky a rozmer 20x15cm na to krížom o málo tenšie všetko tvrdé vysušené, na vrch len pár triesok z mäkkeho dreva a podpaľač, teplotu nikde nemeriam akurát som sa dočítal ako sa dá ribližne zistiť podľa farby plameňov, bol som to po dohode pozrieť na výstave v NR tam všetko ukázal a nakoniec čerešnička na torte čo by si nikdy neschválil, v povale mám udiareň z komína videl som to u prastarých rodičov , všetke hrady sú zaudené zakonrervované , žiadny červotoč stále zvonia
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@schiedel_maros_plsko nemám také napojenie, mám s…
@duzu ako by som to tak jemne.... reagujes ako politik v televiznej diskusii.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od schiedel_maros_plsko:

@duzu ako by som to tak jemne.... reagujes ako po…
@schiedel_maros_plsko nepozeraj politikov , jeden väčší populista ako druhý, každému ide prednostne o vlastné koryto, hlavne tomu čo mal najmenej percent ale kýva všekými
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od schiedel_maros_plsko:

@duzu ako by som to tak jemne.... reagujes ako po…
@schiedel_maros_plsko lepšie by som to nenapísal.. veľa "kecov" ale nič užitočné a k téme..naopak, často nebezpečné "rady"...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?