Co to je za rura?

Hello world. Odstranujem stary komin, ktory uz nebudeme pouzivat. A je tam takato divna rura. Vonkajsok akoby bol kameninovy a vnutro azbestove. Videl dakedy dakto daco take? Ide o to, ci sa mam k tomu sopravat ako k azbestu, alebo mozem ist do toho normalne beztrestne zbijackou? Foto v prvom komente, zabudol som 🤭
Odpovedať
Fotky:
Odpovedať
Vypadá to na keramickú rúru s glazúrou, takže nie azbestová. Písomnú záruku nedám... 😄
Odpovedať
@dodok presne. Vypadá to ako keramická rúra. Takéto niečo mi išlo cez záhradu do žumpy.
Odpovedať
@dodok je dajaky sposob ako by som to zistil? Pod mikroskopom abo co 🤭
Odpovedať
vôbec to nevyzerá ako azbest.. nikdy som na azbeste nevidel glazúru, na kamenine býva takmer vždy. azbest je šedivý, po ulomení sa plátkuje a drolí..ulom z tej rúry, bude v lome hnedá a hladká.. nie chlpatá a šedá, ako azbest..
Odpovedať
Profilova fotka
Pokojne to mozes rozjebabrat zbijackou nieje to azbest.
Odpovedať
@wolodymyr Ďakujem. Dáš za to pipik do ohňa? 😄 @zicher čisto azbestové rúry sa drolia, to je pravda, ale môže to byť ešte cementoazbestová rúra ne? Pôjdem sa na to asi ešte raz pozrieť. Lebo mám tu aj rúry, čo sú azbestové, o tom nie pochýb.
Odpovedať
@arcticcode je to kamenina 😉 😉
Odpovedať
@robo28w Super, tak po robote berem zbijačku a idem na to. Ale aj rucho. Ten plynový komín je vlastne flexi hadica 125ka obložená vatou. Bože. 😄
Odpovedať
@arcticcode Preboha, nestresuj s azbestom aspoň Ty - rozumný človek 😉 . A keby to aj bol azbest, tak čo? Mi nevrav, že by si celý pokakaný volal zásahový tím (?) ...
Odpovedať
@petersd Tak tomu ver, že by som nevolal, ale by som sa aspoň dajako obliekol. Azbest je vynález z čias, keď som ja ešte nebol na svete (som jeden z prvých slovenských výrobkov - začiatok devedesiateho tretieho). Takže ja si nepamätám tie časy, keď sa cez azbestové látky cedilo mlieko a pod. 😄 Ževraj je to silný karcinogén, s tým skúsenosti mám, keďže za deň vyhúlim krabičku. O to viac sa mám obávať hoaxov.
Odpovedať
@arcticcode Rúru vyber a ešte na bazoši predáš.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@frantisekca Haha... na predaj budem mať iné veci... jednu priblblu lampu za stovku už som predal. V tvare šachovej figurky... Ja bych zato 50 centov nedal 😄
Odpovedať
No tak som to zacal rozoberat. Prveho pol metra bola kameninova. A potom preslo plynule na azbest 🫣
Odpovedať
Profilova fotka
@arcticcode Dam a prihodim aaj ruku
Odpovedať
@arcticcode Aaaazbest?... Nesranduj!,... S vážnymi vecami sa nesranduje... Prebooooha, azbest!... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Odpovedať
@petersd Nevadi, je tam, tak tam zostane ešte ďalších iks storočí. A ja do neho vyvložkujem nerezovú rúru, ak to dakde nájdem, lebo dosť kríž zohňať nerez rury, ak nesi kominárik 😄
Odpovedať
zasa nerobte paniku, azbest je nebezpečný iba ked sa vdychuje.. nerezal by som to karbinou, ale rozbíjal a polieval vodou, aby sa neprášilo.. pre istotu s respirátorom.. ale inak nie je nebezpečný.. azbest je prírodný materiál..
Odpovedať
@zicher ... a pre istotu, aby stála pred domom ešte zásahovka s požiarnikmi, že ? Myslím si, že keď raz za 10 - 20 rokov robíš s azbestom, tak nebude nikomu nič. Iné by bolo, keby si robil dennodenne v nejakej "azbestovej firme". Tak prosím nerobme z azbestových výrobkov strašiaka.
Odpovedať
Ja ju tam nechavam, nemam dovod ju vyberať. Len budem do nej musieť vyrezať otvor. A hej, je prirodny material. Ale veď ja plutonium je prirodny material 🙂
Odpovedať
Dobre, na začiatku som trošku luhal, lebo poznam tuto uživateľov, že by ma hneď odkazovali na kominara a bla bla bla... ten kopmin ostava, zbural som len vrchnu zvetralu časť... a namiesto plynu do neho pojde vložka na dreveny kotol 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?