Dobry den,
Kupil som RD nedavno v obci kde nie je kanalizacia. Predchadzajuci majitel nainstaloval COV VH Tech VH 6.
Moj problem je ten ze neviem ako spravili vyvod z COV.(A ani predchadzajuci majitel mi v tomto nevie poradit).
Vyzera to tak ze potiahli ruru cca dalsich 5m od cisticky a tam mi to vyteka do zeme, avsak tvori sa tam bačorina. Teren je mierne svahovity.
Mojim riesenim by bolo vykopat v tomto mieste jamu a ulozit tam vsakovacie bloky.
Co si myslite o takomto rieseni, pustupe?
Dakujem
@sousedekovci89 a ty tiež si jak Sibyla? Človek sa spýta ako riešiť stav. A čo dostane? Múdre reči o povoleniach, projektoch.
Strašne pekný svet by bol keby každý riešil len to na čo sa ho pýtajú, že 😉
@palo18 hej len aby o polroka tu nebola otazka ze dostal som pokutu z OÚ lebo predchadzajuci vlastnik si spravil ČOV nacierno? Ale nie urcite je prenho lepsie zachovat sucasny (mozno aj nezakonny) stav a spravit akekolvek riesenie bez odborneho posudku. Voda z ČOV je stale odpadova to nemozes vypustat len tak hala-bala jak sa ti zapaci.
@andreus52 pri projekte ČOV musí byť hg posudok, ten určí spôsob vsakovania. Určite nie jamu s blokmi, to je tak možné pre dažďovú vodu a aj to nepokladám za správne riešenie. Voda z ČOV sa odvádza na plochu, tá je podľa druhu zeminy cca 20 m2, plocha alebo ryhy sa čiastočne vyplnia pieskom s drážou a prekryjú geotextíliou, zvyšok zasype zeminou. Ryhy by mali ísť po vrstevnici, nie dolu svahom.
Dakujem zatial za reakcie.
V podstate som v tom uplny laik..Avsak v projekte je ina cisticka ako v naslednej kolaudacii..(Neviem ci je to OK).
Povolenie na nakladanie s vodami, plati do 28.2.2016 → Dom kupeny v July 2021, toto povolenie budem musiet ist asi znova vybavit na OUZP predpokladam..?
Pripojim aj dokumenty ktore mam k dispozicii a poobede odfotim aj situaciu.
Voda sa vsak urcite nevsakuje tak ako by mala a mam tam mensi mociar o velkosti cca 1*3m,
Predchadzajuci majitel tam nasadil bananovniky...asi preto ze lubia vodu a tahali prebytok a takto to docasne poriesil.. 🙂 (Co vsak situaciu neriesi napr v zime)...
@andreus52 čiže to máš všetko ok, len technicky nevhodne spravili trativod/vsakovaciu šachtu. Keďže je to vo svahu ako vraviš, tak to presakuje na povrch, prerob vsakovanie a je.
To, že je iný výrobca v projekte a iný v realizácii nie je problém. rovnako umiestnenie nie je problém.
ja som to teraz presne riešil, je tam potrebný projekt pre ČOV, hydro-geologický posudok, rôzne vyjadrenia, napr. od vodárenskej spoločnosti, chceli aj od meteorologického ústavu ale potom sme sa zhodli že to asi nie je potrebné... všetko sa rieši na okresnom úrade, odbor životného prostredia (aspoň u nás v RS).. úrad vydáva povolenia na vsakovanie.. následne pred realizáciou je potrebné aj samotné stavebné povolenie na ČOV, nakoľko ide o vodnú stavbu.. možno som aj niečo zabudol, bolo toho dosť.. takže ako píšu vyššie, ak to mal predchádzajúci majiteľ legálne, musel mať projekt aj všetky povolenia. Gabo
@jan45
zaujimalo by ma preco by som nemohol spravit novu vsakovaciu jamu o 2m vyssie a pouzit boxy v prilohe( mam moznost ich mat za velmi nizku cenu).
Dakujem za radu.
@jan45 tak preco projektanti projektuju vsakovacie iglu a OU ich schvaluju. Aky je rozdiel v vsakovacom iglu a v sakovacej jame? Zieden...
@andreus52 a co vyriesis ze ju das o 2m vyssie? Ty ju potrebujes o 15m nizsie. Ked ju das tak ako chces tak budes mat bacorinu nie 1x3m ale 3x6m.
@palo18 preto, že sme zaostalá krajina, na to, aby sme sa posunuli dopredu sa musí snažiť každý, prácou, vlastným vzdelávaním, nie zostať na vedomostiach z minulého storočia.
@sousedekovci89 prepáč, zase úplne vedla. Ja som sa nepýtal, načo sa používa ale prečo toto riešenie tvoji kolegovia, vyžadujú a schvaľujú. 😉
@jan45 čiže každý jednotlivec má byť odborník na všetko od programovania cez varenie. A chyba je v každom čo to nespĺňa. Good idea....
@palo18 lenže tie "drény" čo sa používajú k ČOV sú pokiaľ viem zvyčajne tesne pod povrchom aby sa voda ešte prefiltrovala cez jednotlivé podložia. nie 3-4 m hlboký výkop.
@sousedekovci89 no a sme doma, pán Ján chce aby to ovládal aj laik samoštúdiom a ono to neovládajú ani štátny úradníci a nevedia čo schvaľujú ich kolegovia.
@palo18 na ja na SÚ/OSŽP (ani celkovo OÚ) nerobím (venujem sa dosť odlišnej oblasti ktorá ale síce zasahuje aj do životného prostredia), to čo viem sú len veci ktoré som si naštudoval sám ako laik, a z toho mi jednoznačne vychádza, že vsak nemôže byť priamy do spodných vôd ale musí sa využívať filtračná vlastnosť pôdy. + teda že dané spodné vody ak sa nemýlim musia mať zhodnotenie že nie sú vhodné na pitné účely.
Vsakovacie boxy maju aj filtracne sachty.
Nevidim ziaden rozdiel ci mam vsakovaciu jamu, alebo vsakovacie boxy.
Dolezite je, aby COV pracovala spravne a filtracna sachta zachytavala pripadne necistoty.
@sousedekovci89 : Boxy musia byt minimalne 40cm pod povrchom, maximalne vsak 4m.