Dobrý deň chcem sa spýtať neviete niekto aké sú podmienky pre získanie stavebného povolenia na dom, aku minimálnu žumpu mi povolia na stavebnom úrade
Mám vyhliadnuté 6m3 myslite že bude stačiť na stavebné povolenie. Po kolaudaci mám v pláne prerobiť nádrž na čističku keďže nám ju nechcú povoliť.
Nato nepotrebujem 10m3 stačí 6. Myslite že je Ok? Alebo stym bude problém. Za odpovede vopred ďakujem
My máme 8m3. Sme 4 . A vyváža nám žumpár každé 3 týždne Niekedy aj každé dva keď viac periem a pod. Pri 6 m3 žumpu budete vyvážať takmer každých 10 dní ak ste 4 ludia Nezáleží aký veľký je dom ale kolko ludí v ňom býva , umýva sa, sprchuje, malé deti kúpu vo vani, perie, se... rie😀 Tak si rozmyslite či vám bude stačiť 6m3. U nás stojí jeden vývoz 30eur a to sme vraj ešte lacný .
@karolkoloko pozri, daj si do projektu aj 10m3, sak papieru je jedno, ci tam mas 6m3 ci 10m3... tak ak je to len pre papier, tak daj 10m3.... realne si daj 10m3 a ked chces cisticku, tak si ju sprav... uvidis, co na to susedia.
Nadrz mozes neskor vyuzit na zachytavanie dazdovej vody...
@karolkoloko nechcú povoliť je vágny výraz. Povoľuje konkrétny úradník, ten musí dodržať podmienky. Treba projekt, žiadosti a sťažovať sa. je to doslova boj, ale úradník neplatí za vývoz žumpy, býva v meste alebo väčšej obci s kanalizáciou. Mám dojem, že Žilina je problematický okres.Ak by bolo na neho viac sťažností, museli by ho kontrolovať
@jan45 myslite, ze by bola sanca nieco zmenit na uradoch, ak by sme sa napr. spojili viac rodin. Ja som s vami uz komunikovala aj mailom ohladne KCOV, ale kedze sme v problematickom meste, tak oficialne nie je sanca.. Teraz sa nam zmenili susedia, ktori to tiez chcu riesit, cize sme uz take minimalne 4 rodiny, co by sme to radi riesili. Novy sused bol hned zistovat situaciu, ale odkracal s dlhym nosom, hned mu povedali, ze nic nepovolia ]-(
@akvi úradníci musia postupovať v medziach zákona a pri jednaní ťaháte za kratší koniec. Mám povolenia na KČOV v obciach, domových mám desiatky. S úradmi treba komunikovať na papieri, tam sa musia vyjadriť a potom sa dá ich postoj zvrátiť. KČOV je legálne zákonom uznaný spôsob čistenia, v zahraničí (napr. Rakúsko) je dokonca preferovaný, MŽP SR dalo spracovať štúdiu https://www.cerogema.sk/analyza-kcov/ o využití pre malé obce. Spojiť sa pre viac rodín je optimalizácia riešenia, nižší náklad na vstup a aj prevádzku.
@jan45 dakujem za odpoved... KCOV by sme si kazdy museli riesit svoju - pozemky nam nesusedia tak, ze by sme si spravili jednu KCOV... ale vybavovat to by asi bolo jednoduchsie ak by nas bolo viac.. Opytam sa susedov a potom vam napisem mail, ak by to bolo aktualne..
@akvi ani rôzne pozemky nie sú prekážka, stačí spoločný priestor a k nemu sa dá doviesť odpadová voda tlakovou kanalizáciou, tá stojí zlomok gravitačnej. Skúšky sa potom robia spoločne, pri desiatich domoch je to 2-4 x do roka, podľa výsledkov. Výhoda KČOV je v tom, že nie sú problémy , kto zaplatí opravu čerpadla, dúchadla pri poruche, nemá sa tam čo pokaziť.
@jan45 su nejake predpisy/zasady ako daleko od domov postavit KCOV? sused si chce jednu postavit a vypada to ze bude tak do 15m od svagrovho vchodu. Nikdy som pri ziadnej KCOV nebol, zapach nepredpokladam ze by bol, ale co komare a podobny hmyz? Nevyskytuje sa v hojnejsom pocte?
@andreus u nás sa väčšinou používajú horizontálne čistiarne, tam nie je voľná hladina takže komáre nie sú, bežne si to ľudia postavia na dvore . Citát z mailu "fotky mojej cisticky po 3 rokoch,prve fotky su zlte kosatce na jar ostatne fotky ako sa rozrastla do leta,je to taký kus dzungle,pouzivam baktérie do zumpy a z čističky vychadza cista voda bez zapachu.
Tie baktérie sú tam zbytočné, ale ak je z toho dobrý pocit..
@jan45 nachádzame sa v ochrannom pásme spodných vôd preto nám nechcú povoliť čističku, klasickú na baktérie keď sme boli za starostom povedal že to nemôžeme mat ale že on o ničom nevie keby niečo. Mame ju a pohoda odpadovú vodu (prečistenu baktériami )vypúšťame pod živý plot a všetko Ok denne tak hodinu beží čerpadlo v noci a všetko Ok.. bez hovnocuca bez čerpania. 👌
@karolkoloko je to doslova nezodpovedný prístup starostu, ale nemusí byť odborník a ani to nie je v jeho kompetencii. Ak ste v ochrannom pásme (pochybujem, tam by ste nemohli stavať) tak práve tam treba riešiť ČOV komplexne , t. j. so vsakom tak, aby zamedzil kontaminovanie spodných vôd. Baktérie do žumpy urýchľujú rozklad ale napr. neničia patogénne baktérie (sú to ich bratranci) a tie sú riziko pre spodnú vodu.