Uvazujem ako potriedit odpad z domu, aby som nemusel vsetko pustat do zumpy a riesit casty vyvoz.
Mnohi maju podomacky vyrobene septiky, kde nepustaju agresivnu chemiu a to, co vycistia bakterie pouzivaju na polievanie zahrady... Tak som uvazoval urobit jednu zumpu pre agresivnu chemiu - ako je cisticka riadu.
A druhu, kde by slo vsetko ostatne, samozrejme pouzivali by sa ekologickejsie cistiace prostriedky. Popripade este umyvadlo alebo nieco na styl bidetu, kde by sa lial bordel s chemiou a to by slo do zumpy, ktora by bola vyvazana...
Uvazoval niekto nad niecim takymto alebo ako to mate poriesene s dopadom na usetrenie a ekologiu?
@radoslavc my sme tiez nad tym uvazovali, lenze sme sa nevedeli rozhodnut, tak sme si to ani nedavali robit. Nemali sme nikoho, kto by nam narychlo poradil, nevieme ani kolko by nas to vyslo nic, tak sme to nechali tak.
@radoslavc nasi tiez kolkokrat mali bordelu, nieco podobne ako ty ale nikdy nad niecim takym nerozmyslali :-) Ale zase oni az tolko toho nemali. Vies a oni neziju dako s dobou, takze sa ani nemali odkial dozvediet o takej moznosti
a co tak pouzivat ekologickejsie cistiace prostriedky? pri dnesnych prackach, umyvackach a dokonca aj materialoch sanity, naozaj netreba pouzivat silne chemikalie. ak si posunies priority tymto smerom, "zachranis" toho viac ako tym, ze si budes tekuty odpad separovat do zumpy a cisticky. dokonca si mozes spravit len korenovu cisticku a v pohode tak polievat precistenou vodou z celeho domu.
@stowasser odkaz je na veľmi starý projekt, už platia iné predpisy, tie vtedy ani neboli. Je to dosť akademicky poňaté, skaldovabie moču vy muselo prebiehať dvojnásobnú dobu a museli by byť dve nádrže. Čína si svojimi veľkými potrebami rieši nové mestá s viacnásobne(4) delenou kanalizáciou, ale pri RD je to nereálne.
@radoslavc V snahe ušetriť pitnú vodu treba používať dažďovú alebo studničnú, pri decentralizovanom čistení dobre navrhnutú ČOV (septik, ČOV, vsakové pole alebo recipient) Pre dobre navrhnutú ČOV nie sú čistiace prostriedky problém
Včera som chcel takúto tému založiť... :-) V obci nie je kanalizácia, ľudia majú žumpy. Moja chalupa má svoje lepšie roky za sebou, takže uvoľní miesto novému domu.
Tak som rozmýšľal, že by kúpelne a dažďové zvody boli zvedené zvlášť a WC, práčka a technická miestnosť zvlášť - dve nádoby pred domom. Jednu by som si vyprázdňoval sám, žumpu príslušné vozidlo.
Kanalizácia v obci v blízkej dobe v pláne nie je, možno o 8-10 rokov.
Vodu mám zatiaľ zo studne, ale možnosť pripojenia sa na obecný vodovod tu je.
A otázky - ak sa po čase pripojím na obecný vodovod a kanalizáciu, nebude niekto po mne požadovať, aby všetká voda z domu išla do kanalizácie? Okrem dažďovej, samozrejme.
Alebo všetko okrem dažďovej vody dať spolu a do ČOV a potom do záhrady?
Budem sa musieť (potom, niekedy) pripojiť na kanalizáciu, keď budem mať ČOV?
@jan45
@dedo758 mne ide nielen o znizenie frekvencie odvozu hovnocucmi..ale aj o setrenie prirody. Nasi stari rodicia, riady vzdy prvykrat zmyli, mali z toho pomyje a to slo dobytku...ono sa zda ale takto sa usetri kvantum vody aj 2/3...nehovoriac o tom, ze takto poda ktoru polievate ziskava takto vyzivne latky...ludia si neuvedomuju, ze ovocie a zelenina ma vitaminy a mineraly len vtedy ak sa pestuje na pode s mineralmi a latkami z ktorych sa tie vitaminy tvoria...isto nie na spanielskych plantazach na sklenej vate - to ovocie vitaminy a mineraly ani nevidelo a je rakovinotvorne....
@dedo758 v dohľadnej dobe v obci kanalizácia nebude, povolenie na prevádzku ČOV sa vydáva na určité obdobie, po vyhodnotení výsledkov sa predlžuje. Všetku použitú vodu treba prečistiť, dážďová sa zachytáva zvlášť. Povinné napojenie na kanalizáciu je u novostavieb, verejná kanalizácia má nižšie prevádzkové náklady,
@radoslavc myslíte to dobre, ale je to veľmi zjednodušená predstava.Nemáte dobytok, a v čistení odpadovej vody nerobia problém fekálie, ale saponáty a choroboplodné zárodky. Ale keby všetci (aj naši štátotvorci) rozmýšľali ako Vy, skutočne by spotreba vody klesla o 2/3, až potom by ste videli úpravu ceny vody. Súčasná cena vody sa odvíja aj od toho, že keď kupovali vodárne, spotreba vody sa pohybovala na úrovni 120 l/oso/deň, dnes ledva 80 l/osdeň, takže zisky klesli o polovicu.
@radoslavc Ak mas dostatocny pozemok daj si urobit projekt na KCOV a precerpavaj zumpu tam. Zrealizovat si ju mozes sam (aj ked to nie je uplne kosher). Ak znizis potrebu na chemiu vsetko by malo ist hladko.
Delenie odpadovej vody poznáme na hnedú (fekálie), sivú (kuchyňa, kúpelňa) a žltú (moč). Na oddelenie žltej a hnedej sú špeciálne toalety, čo komplikuje realizáciu WC. Takže idú dokopy a to sa volá čierna odpadová voda.
Existuje riešenie dvojitého spracovania. Čierna voda je spracovaná klasickou ČOV, ale stačí aj septikom. Výstup septiku je zmiešaný zo sivou vodou a je dočistený ideálne koreňovou čističkou, alebo drenážnymi blokmi (čo je asi obyčajný trativod). Toto celé je ale komplikované a drahé. A legislatívne nepodporované.
Prípadne sa na miesto čov/septiku použije žumpa na čiernu vodu - tá sa vyberá v oveľa dlhších intervaloch, prípadne stačí aj menšia. Proste oddelením sivej vody od čiernej sa výrazne zmenší objem žumpy. Otázkou je legislatíva pre nakladanie so sivými vodami. Keď sa v záhradnej sprche našampónujete, pôda to zvládne. Pomer použitého mydla/šampónu k pretečenej vode je veľký. Horšie je to s odpadmi z kuchyne (umývačka riadu), tá by sa mohla tiež spojiť s čiernou vodu, nie je toho tak veľa - je to dosť koncentrovaná špina z riadov.
Ta kčov je velmi zaujimave riesenie, len to studium bude na dlhsie. Odpad z domu uvazujem co je najvacsi bordel. A to zatial vidim ako cisticku riadu s jej najagresivnejsou chemiou. Na umyvanie riadu rucne sa snazime pouzivat ekologicke a co najviac prirodne cistiace prostriedky. Toaletu a wc nevidim ako zdroj chemie, s ktorou si priroda nebude vediet poradit kedze telo to rozlozi v peceni alebo co nevie ulozi v sebe a z toho potom vznikaju choroby alebo zapal. Takze odpadu z cloveka by som sa nebal a ten by som poslal do tej KČOV cez septik - najprv trojkomorovy septik a odtial by to slo do kčov.
Problemom je, ze z pristavby, kde bude kupelna a pracka mam len jednu kanalizacnu ruru. A kedze pracka je zdrojom dost silnej chemie (aj z oblecenia) asi by to nemalo ist do septika a potom do kčov...co myslite? ako by ste to rozdelili...co odkial a kam?
@radoslavc KČOV prevádzkujem už tri roky. Na umývanie, do práčky a do umývačky riadu používam ekologické prostriedky a moja čistička s tým nemá žiadny problém. Do WC zásadne nepoužívam antibakteriálne prostriedky z reklamy, ani iné voňavé hlúposti.
@jan45
profesionálmi je táto problematika veľmi preceňovaná, asi je ich málo....
výsledok je neprehľadnosť stanovených podmienok, zamestnanci schvaľujúcich úradov si robia čo chcú a napokon občan utiekajúci sa k prerazeným žumpám vo výsledku.... aj bez dôsledku :-(