Ahojte, staviam bungalov a chcem si dať odvetranie kanalizácie nad strechu. Vodoinštalatér, ktorý mi to bude robiť hovorí že to je hlúposť, že sa to robilo pred desiatimi rokmi a už sa dávajú len privzdušňovacie hlavice (či ventily). Že ak sa dá vetranie kanalizácie nad strechu, tak ak je nízky tlak tak smrdí celé okolie domu a ak aj nie je nízky tlak ovzdušia aj tak to smrdí. Jedná sa o bungalov, dvakrát wc, sprchový kút a vaňa + umývadlá a kuchyňa. Išlo by to do čističky. V projekte je uvedené pri wckách že DN100, HL810. Chcem sa opýtať, aký máte názor na to, radšej dať nad strechu alebo tie privzdušňovacie ventily.
@evinocka ak stavias bungalov, ziadne odvetranie kanalizacie nepotrebujes. A ano. Existuju privzdusnovacie hlavice. Montuje sa to k najvzdialenejsiemu sifonu.
Akurat hladam nieco na tuto temu. my sme kupili 30rocny bungalov /a tu je odvetravanie nad strechu a mozem povedat ze to smrdi zatuchlinou hlavne ak je tlakova niz.citit to i v dome cez steny nam to preraza v mestach kade iduu tieto rury. dlho sme nevedeli co to tu pachne nakolko sme kompletne rekonstruovali,i omietky nove....nakoniec to bude toto odvetravanie. neviem ako sa toho zbavit...su to stare potrubia...nevie niekto poradit?
@sappa predpis hovoril, že potrubie Ms 100 v prechode strešnou krytinou sa rozšíri na 125 a tak odvetrá systém. Dôvod? Pary stále vznikajúce v potrubí postupne namrzajú na stenách až do upchatia. Pri väčšom potrubí námraza pôsobí ako izolácia a stred zostáva nezamrznutý.
@marcelka13 odvetranie sa väčšinou robilo na stúpačke a išlo kolmo hore, sú nafukovacie balónky, ktoré sa dajú spustiť nad posledný zaústený odpad a potrubie sa znefukčí. treba nechať aspoň meter zvislej časti aby nevysávalo sifóny. Ale rovnaký účinok dosiahne aj navrtanie a vyplnenie penou
@jan45 taketo odvetrania mam dve a tak boli ajv projekte o tom namrzani viem u rodicov je vyvedena 75 trubka na bok steny a pokial mali zumpu tak sa tam vytvaral lad a cencule kazdu zimu odkedy zavoedli kanalizaciu tak tam nevidno ziaden lad ani namrazu tak predpokladam ze s kanalizacie tolko par nejde aj ked pri sprcbovani a umyvani sa tam tepla para dostane no asi je toho vyrazne menej ako ked zo zumpy trvalo prudilo teplo a para
My mame tiez bungalov, rura vytiahnuta do podkrovia a na konci privzdusnovacia hlavica. Vodar hovoril, ze by som nemusel mat ani to, ze by postacovalo meter rury a na konci zatka. Ale pre istotu som to dal takto.
@sappa Privzdusnovacia hlavica nesmrdi, je vyvinuta prave preto aby si nemusel mat potrubie von. Mat vonku privzdusnovak je zbytocne. Ja mam privzdusnovak v obmurovke horneho wc a gunguje to 100%
@jan45 môžete mi to trochu objasnit? Dakujem
Napojeny na verejnu kanalizaciu bude cca za 2 roky. Nechat ten vetrak namontovat?
Spravil som vsak chybu a musim dat ruru do 20cm steny
@truly aj veľký septik treba raz za mesiac vyviezť, zápach je len pri manipulácii, zmene tlaku vzduchu a dlhom skladovaní. Potom už len postaviť na žumpu rúru 3 m na rozptyl.
Z akej šťastnej obce ste, že Vám budú robiť kanalizáciu za vlastné? Éra Euro peňazí skončila, sú ešte z envirofondu , ale tie sa budú deliť inak
@truly zdá sa to jednoduchý problém(zápach) ale tu väčšinou nie sú podklady na správne riešenie. Nie preto, že dopytujúci nechcú dať správne podklady, ale nepoznajú ,čo treba uviesť. Iné riešenie je pri bungalove na rovine v štádiu rozostavanosti a iné pre byt na 6. poschodí. Sú všeobecne platné predpisy, ktoré tiež podliehajú vývoju, ale nikto ich nemení. Napr. odvetrávací ventil, výborné zariadenie, ale nechať ho zabudované v stene bez prístupu, je zarobenie si na možné problémy. Všeobecne pri správnom odvetraní žumpy nad strechu, mimo budovy (na fasáde to môže byť vyvedené nad strechu) nie je potrebné žiadne ďaľšie vetranie v budove. Aj slepé potrubie meter na WC je potrebné len pri poschodových domoch, na prízemí to nemá funkciu žiadnu.
Dá sa to vysvetliť, ale to tu nie je cieľom.
@jan45 JASNE , tak nechcem obšírnu tematiku, len či ma nejaký význam v mojom prípade to odvetranie do strechy navyše ak stenou viem vyviest len 50-75mm odvetraciu trubicu a nad strechu komin,
Ak to význam nemá tak mam možnosť este ten odvetrak vrátit spať.
Ako to tu čítam čo sa týka zamrzania atd... tak neviem teda
nedosiahnem prace naopak tým vetrakom kominoý efekt nasavania zo žumpy ?
@truly aj to je diskutabilné, žumpa potrebuje nielen odvetranie ale aj prívod vzduchu aby vznikol ťah, ale kvôli prestupom by som nechal na povale prisávací ventil a koniec. Potreba vetrania kanalizácie bola zakotvená v kanalzačnom poriadku v polovici 19. storočia, vtedy sa do potrubia dostávali organické látky, ktoré sa rozkladali a metán spôsoboval výbuchy (Stačí 7% koncentrácia) tieto pravidlá sa prebrali do malých kanalizácií, kde naviac pri používaní saponátov k rozkladu prichádza oneskorene, takže toto riziko je minimálne. Druhý dôvod bol, že veľké splachovače(12-15 l vody ) pri poschodových mestských činžákoch vysávali sifóny a guličky, čo spôsobovalo vnikanie zápachu. Také spalchovače už nie sú a aj iné podmienky sa zmenili, takže celé tieto pravidlá by bolo potrebné upraviť. Ale tu stále kolujú.
Ja mam dve vetvy v dome a z každej jednej som potiahol privzdusnovaciu hlavicu až nad strechu...roboty to bolo asi pár hodín navyše / vysekat to v priečke od odpadu od umyvadla až po strop a v stropovej vlozke vykruzit otvor pred zabetonovanin /...dokopy to stalo pár desiatok eur a mini komplikácie pre strecharov / museli navariť manžety na fatrafol/...fungovali sme prvú zimu a komplikácie som nepostrehol...dal som to na odporúčanie vodarov, aby mi pri splachovani nestahovalo vodu z gulicky/syfonov...pravdivosť ich tvrdenia by asi logicky vedel vyvrátiť/potvrdiť @jan45 ..
Skrátka, radšej som to urobil, leby by som sa k tomu už v budúcnosti nedostal a v prípade, že to bude robiť problémy, to zaslepim...žumpa smrdí krátkodobo iba pri odčerpavani, mám dierky v poklope... @truly
@mistro ak to nie je nový dom a fungoval bez privzdušňovákov pred tým asi to bolo zbytočné....ak si to robil nové mali vodári určite pravdu....spláchnutý veľký objem vody môže (ale nemusí) vytvoriť v potrubí za sebou podtlak (ako pohybujúca sa zátka). Podtlak môže byť natoľko veľký že potiahne vodu zo sifónu aby sa tam dostal vzduch a tlaky sa vyrovnali....ak je odvetračka tak podtlak sa nevytvorí - resp. otvorí sa privzdušňovací ventil.
@kejsix@originalx@gkrivanek
V ZTI projekte mám navrhnuté odvetrávanie kanalizácie (žumpa) pokračovaním odpadom DN 100 od WC prestupom cez plochú strechu nad 2.poschodie.
Ak som to správne pochopil, je možné tento výpust cez strechu nahradiť privzdušňovacím ventilom osadeným na KG potrubí vo výške min. 150cm od podlahy v kúpeľni ?
Ide mi o to, že ak je možné rád by som zbytočne nerobil otvor cez strechu.
@purplesticks mam privzdusnovaci ventil zabudovany v geberitovej obstavbe a zatial mi funguje spravne, ak sa pokazi tak ho viem jednoducho vymenit, kedze som zvrchu nechal montazny otvor a natom mam zulovu parapetu. Mam ho vo vyske cca 100cm.
@purplesticks je to mozne, len ventil musi byt pristupny (servisovatelny). tzn. osadit ho cca v 1m vyske (napr. v geberitovom ''pilieri". Ja ho mam vedla WC v spolocnom servisnom okienku s ventilom k WC.
Teraz som trošku v pochybnostiach. Podľa tohto článku ( https://www.tzb-energie.cz/single-pos... ) citujem :
Přivzdušňovací ventil umožňuje vstup vzduchu do systému vnitřní kanalizace, avšak zamezuje jeho úniku, aby se omezilo kolísání tlaku. Neslouží však k větrání vnitřní kanalizace! 🤔
Z toho mi vyplýva, že odvetrávanie kanalizácie je jedná vec a privzdušňovací ventil druhá.
@originalx@mgx Okrem toho ventilu, nemáte žiadnu formu odvetrávania kanalizácie ?
Privzdusnovaci ventil ktory uzavriete napr v obostavbe wc mozte rovno zaslepit. Funguje na privzdusnenie pri odtoku na maximalny prietok aby nevytiahlo vodu napr. zo sifonu a tak zabranuje vstupu zapachu do domu. Pokial je v obostavbe nema odkial uvolnit vzduch ktory je potrebny na spravne fungovanie. Odvetranie cez strechu je najidealnejsie riesenie.